Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Znaczy obiegowki zwykle? Wilo star RS albo zwykly grundfos UPS 25-40! A czemu az dwie? Miales liczona ta podlogowke czy waliles na oko? Jaki masz najdluzszy obwod i jakie srednice ? :) Ja mam poki co piwnice + poddasze ok 1,5km i opor rzedu 11kPa czyli ta jedna 25-40 jest za duza (40kPa) - chodzi w wiekszosci wypadkow na I biegu i zuzywa 25W :)

 

Instalator też mi mówi o 2 pompkach osobno na poddasze i na parter. Zastanawiam się czy nie wystarczy jedna, w tej chwili mam w domu 1 pompkę która chodzi na 1 biegu i pcha od piwnicy przez parter i piętro, ale zwykłe ogrzewanie a nie podłogowe. Przy tym 1 biegu temp. grzejników na piętrze jest nieco mniejsza, ale daje radę. Przy 2 biegu (używam przy mrozach poniżej -8st. C) jest już prawie identycznie, a przy 3 którego nie używam leci wszędzie tak samo.

Na liczenie w programie specjalnie nie mam czasu bo to kobyła, a problem wydaje się w miarę prosty. Jak liczyć ten opór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasypywalam piaskiem ale dolem byla glina ... dokladnie to dziadki lawe fundamentowa wkopywali w gline ... i na to przyszedl piasek ... kurka moze w tym miejscu trzeba bylo wybrac ta gline calkiem ??

 

Problem jest wtedy jak beton lezy na glinie w strefie przemarzania czyli realnie na glebokosci 30-40cm i plycej (teoretycznie to okolo 80-90cm). Lawy na pewno masz zasypane na taka wysokosc wiec im nic nie grozi. Dziwne tylko ze chudziaka podnioslo skoro byl na piasku! Musialo pod nim byc bajoro!! Jaki masz poziom wod gruntowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator też mi mówi o 2 pompkach osobno na poddasze i na parter. Zastanawiam się czy nie wystarczy jedna, w tej chwili mam w domu 1 pompkę która chodzi na 1 biegu i pcha od piwnicy przez parter i piętro, ale zwykłe ogrzewanie a nie podłogowe. Przy tym 1 biegu temp. grzejników na piętrze jest nieco mniejsza, ale daje radę. Przy 2 biegu (używam przy mrozach poniżej -8st. C) jest już prawie identycznie, a przy 3 którego nie używam leci wszędzie tak samo.

Na liczenie w programie specjalnie nie mam czasu bo to kobyła, a problem wydaje się w miarę prosty. Jak liczyć ten opór?

 

Nigdy grzejnikow nie liczylem - ale jak je masz podpiete - nie czasem jeden za drugim? Czy na rozdzielaczach kazdy osobno? Grzejniki daja chyba calkiem spore opory :)

 

IMHO najprostsza wersja to jedna pompka, trzy skrzynki rozdzielaczowe (piwnica / parter / pietro) i regulujemy wszystko tak jakby to byla jedna kondygnacja - czyli poprostu na rotametrach.

 

Wieksze jaja bedziesz miala Mea przy regulacji Twojej instalacji - temat regulacji temperatur gdzie na dole jest podlogowka a na gorze kalafiory to temat rzeka na forach instalacyjnych ;) Jak wszedzie jest podlogowka to temat jest znaaaacznie prostszy. Bo ona sie rzeczywiscie sama reguluje. A z grzejnikami trzeba sporo kombinowac :) Nie wiem czemu nie chcesz podlogowki na gorze - bedziesz bardzo zalowac :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

my tez mamy ponad 2 km podłogówki, wszystko zasila jedna pompka grundfos 25-60 na 2 biegu, zamontowana z ukladem mieszajacym w piwnicy a najdłuższa pętla ma 125 m, kilka jest po 100 m a reszta po około 70 -80 m i spokojnie hasa. A osobna pompka na grzejniki łazienkowe i jeden PURMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej widzę ze juz wiekszosc z Was ma za sobą temat ogrzewania dlatego liczę na Waszą podpowiedz..... w Leroy Merlin pojawiła się oferta co do rurek

http://www.leroymerlin.pl/produkty/rura-wielowarstwowa-pex-16-mm,1277732570,1298536556.html jak myslicie warte zakupu czy to raczej jakis bubel?? Dodam iż jako taka mamy juz zakupione rurki ok. 600 m lecz teraz zastanawiamy sie nad dokupieniem tak co na caly dom juz bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej widzę ze juz wiekszosc z Was ma za sobą temat ogrzewania dlatego liczę na Waszą podpowiedz..... w Leroy Merlin pojawiła się oferta co do rurek

http://www.leroymerlin.pl/produkty/rura-wielowarstwowa-pex-16-mm,1277732570,1298536556.html jak myslicie warte zakupu czy to raczej jakis bubel?? Dodam iż jako taka mamy juz zakupione rurki ok. 600 m lecz teraz zastanawiamy sie nad dokupieniem tak co na caly dom juz bedzie.

 

Chinszczyzna w najczystszej postaci. Moze bedzie OK, moze nie bedzie OK - lubisz ryzyko to kupuj :)

 

A sam leroy to jak widac pelen "profeski" sklep - blad nawet w samej nazwie - nie ma czegos takiego jak rura wielowarstwowa PEX. PEX to sieciowany PE - material jednolity. Jezeli juz to rura wielowarstwowa pex-al-pex (czy tam pex-al-pe jak w tym wypadku).

 

Polecam Ci rury WAVIN np tu:

 

http://allegro.pl/rura-pex-alupex-16mm-200mb-wavin-kurier-24h-i1477236957.html

 

Czy gdziekolwiek indziej na allegro w cenie ok 2,3-2,5 pln / mb. Ta rura zapewne tez produkowana jest w chinach jednak ma kontrole jakosci i sygnuje to porzadna firma, ktora daje dluga gwarancje. Sam mam wszedzie Wavina i spie spokojnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej widzę ze juz wiekszosc z Was ma za sobą temat ogrzewania dlatego liczę na Waszą podpowiedz..... w Leroy Merlin pojawiła się oferta co do rurek

http://www.leroymerlin.pl/produkty/rura-wielowarstwowa-pex-16-mm,1277732570,1298536556.html jak myslicie warte zakupu czy to raczej jakis bubel?? Dodam iż jako taka mamy juz zakupione rurki ok. 600 m lecz teraz zastanawiamy sie nad dokupieniem tak co na caly dom juz bedzie.

 

;/ doloz zlotowke i kupo porzadne rury, byle jakie byle wyprodukowane w europie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pompki to faktycznie kupie na razie 1 (mysle nad ta http://allegro.pl/wilo-stratos-pico-25-1-6-pompa-energooszczedna-1-i1452740265.html albo ta http://allegro.pl/grundfos-pompa-c-o-alpha-2-25-60-klasa-a-kurier-i1474587934.html) a jak bedzie potrzeba to sie dolozy druga :)

a do bojlera potrzebuje pompke? nie mam drugiej rurki do obiegu cieplej wody a bojler bedzie wisial 0,5m nat kotlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pompki to faktycznie kupie na razie 1 (mysle nad ta http://allegro.pl/wilo-stratos-pico-25-1-6-pompa-energooszczedna-1-i1452740265.html albo ta http://allegro.pl/grundfos-pompa-c-o-alpha-2-25-60-klasa-a-kurier-i1474587934.html) a jak bedzie potrzeba to sie dolozy druga :)

a do bojlera potrzebuje pompke? nie mam drugiej rurki do obiegu cieplej wody a bojler bedzie wisial 0,5m nat kotlem.

 

jk nie robisz cyrkulacji to chyba nie ... a czemu nie robisz cyrkulacji ??

 

a widzieliscie gdzies pompki do cyrkulacji co maj zuzycie 3w ?? tak mi goscie od wentylacji mowili ze przy co takie montuja ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jk nie robisz cyrkulacji to chyba nie ... a czemu nie robisz cyrkulacji ??

 

a widzieliscie gdzies pompki do cyrkulacji co maj zuzycie 3w ?? tak mi goscie od wentylacji mowili ze przy co takie montuja ...

 

nie robie cyrkulacji bo to co pompka zuzyje pradu caly czas krecac to wole wylac 2 litry wody zanim dojdzien ciepla woda z bojlera do najdalszego kranu.

 

3W tak pisze w opisie pompki ale w trybie nocnym, nie wiem jak to sie ma faktycznie ale reklamuja sie jako najbardziej ekonomiczna pompka na rynku procz tego mozna plynnie regulowac moca a nie tylko 3 biegi jak w standarcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
mam jeszcze jedno pytanie...kładąc podłogówkę jakie odległości stosujecie między rurkami? ile wychodzi metrów bieżących rurki na 1m2 podłogi?

Rozstaw rurek zależy od zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia z osobna,zależy również od tego co będziesz miał na podłodze.

Nie daj sobie wmówić panu Frankowi,że co 10cm czy 15cm w całym domu będzie dobrze ;)

Na stronie np.Purmo pobierz sobie poradnik i czytaj :):

http://www.purmo.com/pl/pobierz-pliki/poradniki.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie...kładąc podłogówkę jakie odległości stosujecie między rurkami? ile wychodzi metrów bieżących rurki na 1m2 podłogi?

 

mysmy dali na parterze miedzy 7,5 a 10cm na pietrze co 15cm bez zadnego liczenia, gesciej niz 7,5 robiloby sie ciezko a jak sie okarze za gesto to sie przykreci na zaworach.

na 1m2 idzie okolo 10mb rurki w rozstawie co 10 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
mysmy dali na parterze miedzy 7,5 a 10cm na pietrze co 15cm bez zadnego liczenia, gesciej niz 7,5 robiloby sie ciezko a jak sie okarze za gesto to sie przykreci na zaworach.

na 1m2 idzie okolo 10mb rurki w rozstawie co 10 cm

Mi wstępnie rozstaw wychodzi od 20-30cm.

http://images39.fotosik.pl/685/80cd357115dc9979.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robie cyrkulacji bo to co pompka zuzyje pradu caly czas krecac to wole wylac 2 litry wody zanim dojdzien ciepla woda z bojlera do najdalszego kranu.

 

3W tak pisze w opisie pompki ale w trybie nocnym, nie wiem jak to sie ma faktycznie ale reklamuja sie jako najbardziej ekonomiczna pompka na rynku procz tego mozna plynnie regulowac moca a nie tylko 3 biegi jak w standarcie

 

Kurcze kurcze jak macie możliwośc jeszcze zrobienia cyrkulacji cwu to błagam was róbcie to koniecznie, koniecznie ,koniecznie nie popełniajcie tego błędużeby nie zrobic. Cyrkulacja ma wtedy sens gdy wody nie grzejemy prądem jak grzejemy prądem to staje się to drogie ze względu na straty ciepła. co do pompki w najgorszym przypadku gdy piec będzie prostym piecem nz węgiel zasypowym to sterowniki nie posiadają możliwości sterowania cyrkulacją wtedy pompka o mocy 15W jest załączona na stałe i za cały miesiąc kosztuje prąd do niej 5,5zł!!! to najgorszy przypadek natomiast jak mamy piec z podajnikiem wtedy sterownik posiada funkcję

nastawy co ile minut ma się załączyc pompa wtedy może średnio to zużycie wynieś nawet 3W. czyli 1 zł na miesiąc . Jak macie piec na węgiel to błagam was róbcie cyrkulację koniecznie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...