Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

ale imho TO BEDZIE GLOSNE!!!! i to glosne jak jasna cholera!!

szfagierka ma ogrzewanie powietrzne i tylko kilka krotkich odcinkow takiej karbowanej ruru i w tych miejscach sie stac nie da bo takie to glose!! a jak by calosc miala tak huczec to bym sie chyba zalamala! a ta instalacja ma non stop dzialac!!

 

O rany boskie - wentylacja na rurach oslonowych AROTA dedykowanych jako oslonowe do kabli energetycznych ? Wogole kto wpadl na pomysl zeby wpuszczac powietrze karbowana rura.. I to o zewnetrznej srednicy 7,5cm !! Arturo - predkosci 5m/s to juz wielki halas. Maksymalne predkosci w wentylacji to 2-3m/s, ja mam wszedzie ponizej 2m/s - rury o srednicy *wewnetrznej* zaczynajac od fi 180 przez fi150 do fi125 - jedynie fi100 mam w garazu i wiatrolapie - ale tam sa bardzo niskie predkosci. I to wszystko rury ocieplone welna mineralna - wiec i wyciszone.

 

Po stokroc sobie przemysl te rozwiazanie - moim zdaniem to pakowanie sie w wielkie problemy z halasem i tu Mea ma racje - to bedzie glosne jak cholera!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Ze juz nie wspomne ze ten arot 7,5cm srednicy zewnetrznej (ile to ma wewnetrznej - 6cm?) kosztuje 76 pln / 10mb. Za 120 pln mamy juz ocieplona welna mineralna, 10mb rure spiro flex 125mm, 10 x lepsze rozwiazanie niz arot. Niedosc, ze predkosci w niej sa za duze to jeszcze rura jest KARBOWANA, co oznacza duze turbulencje, duzy halas, duze opory, a co z tym zwiazane - wieksze zuzycie pradu przez wentyle.

 

Kurde az musialem dwie odpowiedzi wyslac, wyslalbym trzecia ale mnie zona goni do wyra - pomysl moim zdaniem zasluguje na miano idiotyzmu roku :p

 

Dobranoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,że nie,wyliczony przepływ to ok.2,5m/s,wg.fachowców do 5m/s w tych rurach jest cisza.Takie rozwiązania posiadają zachodnie duże firmy robiące wentylację i działa :)

http://www.comair-polska.pl/produkty.htm

 

Pozwolilem sobie to sprawdzic na w/w stronach bo nie wierzylem i tak:

 

http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly-isocom.htm

 

Proponowane przez w/w firmy kanaly ISOCOM maja przekroje 150 - 180mm, a nie 75mm. Nie chce mi sie liczyc przekrojow ale to tak jakby 4-5 x wiecej. Gdzie tam widzisz uzytego arota 75mm ? :)

 

http://www.ned-air.pl/

 

Firma ktora rekuperacja zajela sie w 2009r. Wyglada na jakas mikro firemke. Nie znalazlem szczegolow dot. rur na ich stronach. Pewnie sp. z o.o. z minimalnym kapitalem 50 tys. zerujaca na "nowosciach" w postaci rekuperacji - jeszcze w 2008 nazywali sie zupelnie inaczej:) Faktycznie marka ktorej mozna zaufac ;)

 

http://www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/valloflex_rondo/

 

Ciekawy tylko jestem z czego jest zrobiona wewnetrzna warstwa rury AROTA i czy jestes swiadomy ze mozesz narazac siebie i cala rodzine na opary ktore moga byc np. rakotworcze. Stary, przeciez ta rura sie do tego kompletnie nie nadaje. Mi wystarczy przekroj jaki ona ma. Liczyles predkosci w tych kanalach ? No chyba ze zamierzasz wentylowac 50m3/h i nic wiecej. Jak zapodasz 400m3/h i masz standardowy dom to na 99% chocby w kanalach wywiewnych bedziesz mial predkosci rzedu 10-15m/s - dam sobie glowe uciac :D Liczyles to, czy tylko strzelasz na oko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zasługuje na idiotyzm roku ??

 

To JEST idiotyzm roku. Mi wystarczy praktyczne doswiadczenie wpuszczenia w rure fi 150 (150!!) powietrza o predkosci 200m3/h. Przypomne - rura 150 ma przekroj ~176cm2, natomiast "Twoj" arot o srednicy wew. 60mm bedzie mial przekroj 28cm2, czyli ponad 6 x mniejszy. Czyli predkosc i halas w nim bedzie 6 x wieksza. Przy maksymalnym wydatku rzedu ~400m3/h u mnie - w lazience na parterze bedzie wymiana rzedu 80m3/h lub wiecej. Zamow sobie odrazu abonament na takie duze zolte sluchawki przeciw halasowi jakie maja robotnicy pracujacy np. przy mlotach wyburzeniowych ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pozwolilem sobie to sprawdzic na w/w stronach bo nie wierzylem i tak:

 

http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly-isocom.htm

 

Proponowane przez w/w firmy kanaly ISOCOM maja przekroje 150 - 180mm, a nie 75mm. Nie chce mi sie liczyc przekrojow ale to tak jakby 4-5 x wiecej. Gdzie tam widzisz uzytego arota 75mm ? :)

http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly.htm

Ale tego już nie zauważyłeś Uniflexplus;)

http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly.htm

http://www.comair-polska.pl/2010/UNIFLEXPLUS_ulotka_2010.pdf

Ciekawy tylko jestem z czego jest zrobiona wewnetrzna warstwa rury AROTA i czy jestes swiadomy ze mozesz narazac siebie i cala rodzine na opary ktore moga byc np. rakotworcze. Stary, przeciez ta rura sie do tego kompletnie nie nadaje.

Arot to przykład,są jeszcze inne firmy,które mają giętkie przewody np.

http://www.polyteam.pl/ftp/katalogi/rury_oslonowe_g.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak szczerze wam powiem ze napisalam to zeby moze wypowiedzieli sie wlasciciele tego domku co oni wiedza na ten temat !! bo moze moja wiedza jest za malutka zeby pojac to co tam bedzie zachodzilo w tych rureckach !!! na moje skromne niefachowe oko to wywalona kasa i kolejna na stopery do uszow!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
tak szczerze wam powiem ze napisalam to zeby moze wypowiedzieli sie wlasciciele tego domku co oni wiedza na ten temat !! bo moze moja wiedza jest za malutka zeby pojac to co tam bedzie zachodzilo w tych rureckach !!! na moje skromne niefachowe oko to wywalona kasa i kolejna na stopery do uszow!!

Błąd,ale nie po raz pierwszy okaże się czy Wasz czy mój ;)

Jak zapodasz 400m3/h i masz standardowy dom to na 99% chocby w kanalach wywiewnych bedziesz mial predkosci rzedu 10-15m/s - dam sobie glowe uciac :D Liczyles to, czy tylko strzelasz na oko ?

Liczyłem,mój schemat na wentylację na rurach giętkich,odnieś się do tego proszę,wg moich wyliczeń,max,przepływ 2,5m/s,reku 240m3/h(1/2 kubatury),rury 75mm.(reku Optimal 400)

Wentylacja na skrzynkach rozdzielczych a nie na trójnikach !!:

I nie tnij sobie głowy bo szkoda będzie :)

http://images50.fotosik.pl/711/f630f128a0ca78c5.jpg

Po zdjęciach,które zapodała mea,widzę,że również KiR ma wentylację po "normalnemu" a nie po "panie będzie dobrze bo drogo i tak się robi" ;)

P.S.

Przypomina mi się dyskusja,że prąd jest drogi a ceramika najtańsza i najlepsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Firma ktora rekuperacja zajela sie w 2009r. Wyglada na jakas mikro firemke.?

No to tutaj masz poważną firmę,którą musisz znać,która robi wm na giętkich kanałach 75mm i nie jest mikro firemką,tylko potężną firmą w wm :

http://www.zehnder.pl/comfosystems/InFloor---montaż-w-betonie,72.html

Ze juz nie wspomne ze ten arot 7,5cm srednicy zewnetrznej (ile to ma wewnetrznej - 6cm?) kosztuje 76 pln / 10mb. Za 120 pln mamy juz ocieplona welna mineralna, 10mb rure spiro flex 125mm, 10 x lepsze rozwiazanie niz arot.

Że już nie wspomnę,że rury typu arot do wentylacji (ok.100mb) wyniosą mnie ok.600zł a ile Was wyniosą stalowe,czyżby min.1200zł ??

Reku za 4tys.zl i cała WM za max.5tys.zł.

No ale Wy budujecie za min.500tys.zł a ja tylko za 250tys.zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tutaj masz poważną firmę,którą musisz znać,która robi wm na giętkich kanałach 75mm i nie jest mikro firemką,tylko potężną firmą w wm :

http://www.zehnder.pl/comfosystems/InFloor---montaż-w-betonie,72.html

 

To sa robione na sile rozwiazania zeby zmiescic rury w stropach typu teriva. Pokaz mi jednak projekt z uzyciem takich rur - bo nie twierdze, ze nie da sie tego zrobic dobrze - tylko wyjdzie to jeszcze drozej bo do kazdego pomieszczenia bedziesz puszczal po dwie lub trzy takie rury.

 

Że już nie wspomnę,że rury typu arot do wentylacji (ok.100mb) wyniosą mnie ok.600zł a ile Was wyniosą stalowe,czyżby min.1200zł ??

Reku za 4tys.zl i cała WM za max.5tys.zł.

No ale Wy budujecie za min.500tys.zł a ja tylko za 250tys.zł ;)

 

Wolalbym wentylacje grawitacyjna i dziury w scianie niz mieszkac w takim swiszczacym raju :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd,ale nie po raz pierwszy okaże się czy Wasz czy mój ;)

 

Liczyłem,mój schemat na wentylację na rurach giętkich,odnieś się do tego proszę,wg moich wyliczeń,max,przepływ 2,5m/s,reku 240m3/h(1/2 kubatury),rury 75mm.(reku Optimal 400)

 

No i niestety musze powiedziec ze walisz glupa. Na schemacie widac ze wiekszosc rur masz polozonych podwojnie - czyli 10mb wyjdzie Cie nie 76,5 pln tylko 153 pln. Za tyle to masz spiro flexa srednicy 150. Spiro flexy setki czy 125 wyjda wiec o 30-50 pln taniej na 10mb. Wiec po co ci takie cienkie rurki bez atestow ? Masz pewnosc ze w domu nie bedzie pachnialo plastikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze kilka uwag do w/w -> anemostat z sypialni1 powinien byc przedluzony do prawej strony. Anemostat w lazience - rowniez przedluzony w strone okna. Sypialnia2 - to samo. Wyciag w garazu kompletnie zle - powinien isc na dol przy bramie. On Ci teraz bedzie tylko pol garazu wentylowal jak bedzie obieg powietrza HOL -> gorna czesc garazu :) Generalnie to anemostaty powinny byc w miare mozliwosci po przeciwleglych stronach drzwi, tak zeby odleglosci anemostat nawiewny <> wywiewny byly jak najdluzsze.

 

A gdzie bedziesz prowadzil same kanaly i czy beda ocieplone / wyciszone ? :) Flexy jak juz pisalem wyjda taniej od tego podwojnego arota, a juz sa ocieplone (i przez to jednoczesnie znacznie cichsze) welna mineralna.

 

Powiedz jeszcze jak bedzie ulozony dom wedlug stron swiata ? Uklad w srodku nawet mi sie podoba ale IMHO mocno nieenergooszczedny. Typu chlodniejszy garaz sasiadujacy bezposrednio z pokojem, WC i kuchnia. Wiatrolap to samo - sasiadujacy besporednio z dwoma pokojami. Zadnych stref buforowych. Grzejac pradem ma to dosc spore znaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Wogole kto wpadl na pomysl zeby wpuszczac powietrze karbowana rura.. [...]

 

Tu chyba nie masz racji ... Adam_mk robi na karbowanych rurach ocieplanych wełna. O ile dobrze pamiętam to pisał, że prędzej zagwiżdże rura gładka. Pamiętam że porównał taką rurę do fleta czy organ w kościele.

 

Co do tego systemu na rurach arot to ciekawe ile kosztują te zakończenia do ich podłączenia z anemostatami.

Myślę że dużo więcej niż kawałek gładkiej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nie masz racji ... Adam_mk robi na karbowanych rurach ocieplanych wełna. O ile dobrze pamiętam to pisał, że prędzej zagwiżdże rura gładka. Pamiętam że porównał taką rurę do fleta czy organ w kościele.

 

Co do tego systemu na rurach arot to ciekawe ile kosztują te zakończenia do ich podłączenia z anemostatami.

Myślę że dużo więcej niż kawałek gładkiej rury.

 

Adam_mk ? Od kiedy ? Od zawsze jak pamietam robil na zwyklych sztywnych stalowych kanalach ktore docieplal welna owijajac calosc folia stretch. Oczywiscie, ze rura karbowana bedzie gwizdac - przeciez tam tworza sie turbulencje, zawirowania - a to wlasnie to swiszczy :) Im gladsza rura tym mniejsze opory, a swist to przeciez nic innego jak halas spowodowany ocieraniem sie powietrza o scianki rurek.

 

Inna sprawa, ze ten arot ma raczej gladka scianke w srodku - ulatwiajaca wciaganie kabla (karby ma na zewnatrz bo to wzmacnia rure - w koncu ona jest dedykowana do zakopania w ziemi ;) Czy przez lata oddychajac powietrzem wdmuchiwanym przez plastikowe rurki nie narazamy swojego zdrowia ? Arturo pisal o oszczednosciach - IMHO za rury zaplaci wiecej, a jak je bedzie chcial ocieplic - to zaplaci podwojnie. Dodatkowo masz racje pytajac o to jak to potem spiac do anemostatu i ile to kosztuje - moze Arturo sam JESZCZE nie wie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...