Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Ponawiam pytanie:

 

Ile płacicie za prąd budowlany?

tzn ile faktycznie za prąd a ile pozostałych opłat?

 

Do pradu budowlanego zamow mniejsza moc - popatrz na tabelke przy ktorej daja troche mocniejsze zabezpieczenia. Ja wzialem 6kW i mialem zabezpieczenia 10A - ale juz chyba 7kW i sa mocniejsze:) Mi wystarczylo na cala budowe - chodzily rozne dziwne maszyny, betoniarki, duze mloty, czy nawet spawarki. Wtedy zaplacisz duzo mniej, niz jakbys odrazu zamowil docelowa moc. Ja placilem jakies 70-80 pln / 2m-ce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pradu budowlanego zamow mniejsza moc - popatrz na tabelke przy ktorej daja troche mocniejsze zabezpieczenia. Ja wzialem 6kW i mialem zabezpieczenia 10A - ale juz chyba 7kW i sa mocniejsze:) Mi wystarczylo na cala budowe - chodzily rozne dziwne maszyny, betoniarki, duze mloty, czy nawet spawarki. Wtedy zaplacisz duzo mniej, niz jakbys odrazu zamowil docelowa moc. Ja placilem jakies 70-80 pln / 2m-ce :)

 

ja mam nadzieje ze teraz szybko zrobimy prad i uciekniemy z budowlanki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeszcze kilka uwag do w/w -> anemostat z sypialni1 powinien byc przedluzony do prawej strony. Anemostat w lazience - rowniez przedluzony w strone okna. Sypialnia2 - to samo.

Zgodnie z sugestią,tak będzie zrobione :)

A gdzie bedziesz prowadzil same kanaly i czy beda ocieplone / wyciszone ? :) Flexy jak juz pisalem wyjda taniej od tego podwojnego arota, a juz sa ocieplone (i przez to jednoczesnie znacznie cichsze) welna mineralna.

Kanały będą albo nad sufitem podwieszanym albo na belkach stropowych,gdzie będzie jeszcze dodatkowe 10cm styro,także nie ma konieczności ocieplania kanałów.O takim wyborze zadecydowała łatwość ułożenia,brak konieczności szczegółowej regulacji i cena,na WM nie zamierzam wydać wiecej niż 6tys.zł :)

Powiedz jeszcze jak bedzie ulozony dom wedlug stron swiata ? Uklad w srodku nawet mi sie podoba ale IMHO mocno nieenergooszczedny. Typu chlodniejszy garaz sasiadujacy bezposrednio z pokojem, WC i kuchnia. Wiatrolap to samo - sasiadujacy besporednio z dwoma pokojami. Zadnych stref buforowych. Grzejac pradem ma to dosc spore znaczenie ;)

No właśnie dom będzie nieciekawie ustawiony,ale taki nam się spodobał,salon na wschód,garaż od północy.Ściana garażu od pokoi będzie ocieplona dodatkowo 10cm styro.

Wiec po co ci takie cienkie rurki bez atestow ? Masz pewnosc ze w domu nie bedzie pachnialo plastikiem ?

Arot jest tylko przykładem na giętkie przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ja tylko czekam dnia kiedy arturo zamieszka w tym domu i dopiero wtedy zobaczy co naroblil :) ciekawe jak szybko go sprzeda :D

Spoko,spoko,nie mam zamiaru go sprzedawać po wybudowaniu.Komfortowego domku się nie sprzedaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_mk ? Od kiedy ? Od zawsze jak pamietam robil na zwyklych sztywnych stalowych kanalach ktore docieplal welna owijajac calosc folia stretch. Oczywiscie, ze rura karbowana bedzie gwizdac - przeciez tam tworza sie turbulencje, zawirowania - a to wlasnie to swiszczy :) Im gladsza rura tym mniejsze opory, a swist to przeciez nic innego jak halas spowodowany ocieraniem sie powietrza o scianki rurek.

 

Inna sprawa, ze ten arot ma raczej gladka scianke w srodku - ulatwiajaca wciaganie kabla (karby ma na zewnatrz bo to wzmacnia rure - w koncu ona jest dedykowana do zakopania w ziemi ;) Czy przez lata oddychajac powietrzem wdmuchiwanym przez plastikowe rurki nie narazamy swojego zdrowia ? Arturo pisal o oszczednosciach - IMHO za rury zaplaci wiecej, a jak je bedzie chcial ocieplic - to zaplaci podwojnie. Dodatkowo masz racje pytajac o to jak to potem spiac do anemostatu i ile to kosztuje - moze Arturo sam JESZCZE nie wie :)

 

Kidedyś to na 100%:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&p=2551027&viewfull=1#post2551027

Teraz nie wiem bo już jakiś czas nie czytałem tego wątku.

No właśnie nie jest to oczywiste nie umie znaleźć tego postu ale pisał coś o przepływach laminarnych w gładkich i turbulentnych w karbowanych rurach.

Porównał te sztywne gładkie do organ w kościele i że wystarczy zadzior w tej rurze czy coś i może gwizdnąć.

Gdyby łatwiej gwizdały rury karbowane to pewnie takie by robili instrumenty, a jednak wszystkie tego typu są gładkie i sztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały będą albo nad sufitem podwieszanym albo na belkach stropowych,gdzie będzie jeszcze dodatkowe 10cm styro,także nie ma konieczności

ocieplać kanałów.

 

Tym bardziej jezeli robisz parterowke i masz od gory mase miejsca na wszystkie graty i rury - zrobilbym to na sensownej srednicy kanalach. Te male rurki moze i sa dobre jak chcesz calosc ukryc w stropie lub pod wylewka - tyle ze:

 

1. nie kosztuja mniej (bo trojniki i rozdzielacze kosztuja pewnie tyle ze pala mala i zostaje robienie ich samemu - bo taki system u nas jest niesamowicie malo popularny) - u mnie do niektorych wyciagow musialbym ciagnac trzy takie rury (!) bo mam wentylacje max 400m3/h i glowny anemostat kiblowy to rura fi150 z wyciagiem ok 80-90m3/h w szczycie. Rura fi152 ocieplona kosztuje mnie 15 pln / mb, ten tani arot za 7 pln / mb kosztowalby mnie ponad 20 pln / mb (bo potrzebne trzy sztuki) + kombinowanie jak to wszystko polaczyc.

 

2. nie z takich materialow - systemy ktore podales maja specjalne warstwy od srodka (antybakteryjne / antystatyczne), dlatego tez sa drogie - zobacz chocby ile kosztuje rura fi200 do GWC produkcji rehau (awadukt thermo) - jakies 600 pln / 6mb - czysty kosmos jak dla mnie (dlatego robie wersje WODNY) ale cos w tym jest, ze nikt za bardzo nie dopuszcza do stosowania zwyklych rur kanalizacyjnych - choc wielu je robi :)

 

3. jak chcesz to zrobic tanio to sie nakombinujesz jak kon pod gorke - bo skad tu wziasc "gacie" z wlotami 2 x fi75 > 1 x fi125 ? I jak to sensownie zamocowac i uszczelnic.. ciezko, ciezko :)

 

No właśnie dom będzie nieciekawie ustawiony,ale taki nam się spodobał,salon na wschód,garaż od północy.Ściana garażu od pokoi będzie ocieplona dodatkowo 10cm styro.

 

To niestety kolejny argument za tym zeby przynajmniej zostawic sobie furtke na inne zrodlo ciepla niz prad - takie ulozenie i uklad moze kosztowac troche kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To sa spiroflexy tylko te sa nieocieplone - po rozciagnieciu sa w miare gladkie :) To nie jest rura karbowana! Z tym, ze przekroj takiej np. fi125 to jest 122cm2, a przekroj fi60 to jest 28cm2 - 4,3 razy mniejszy, czyli predkosc powietrza bedzie w tej cienkiej rurce 4,3 x wieksza. A predkosc = halas :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy stan zamkniety i "instalacja" zlozona z jednego bezpiecznika i jednej zarowki :)

Od bidy mozna przejsc jeszcze przed wykonaniem instalacji! Tylko stan musi byc zamkniety :)

 

no wlasnie rbetke chcemy przeniesc do garazu ale koparka i kabel sa wymagane!!!

wtedy na spokojnie sie bedzi epykalo z instalacjami w domu juz na krotszych przedluzaczach ... i zaroweczki dadza rade!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To niestety kolejny argument za tym zeby przynajmniej zostawic sobie furtke na inne zrodlo ciepla niz prad - takie ulozenie i uklad moze kosztowac troche kWh :)

I tak suma sumarum zrobie,z myślą o przyszłości odrzucam kable grzejne,będzie wodna podłogówka po całości zatopiona w płycie fundamentowej,grzana kociołkiem prądowym.

Jeśli PCi p-w będą za kilka lat wydajniejsze i w cenie lodówki to sobie sprawię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak suma sumarum zrobie,z myślą o przyszłości odrzucam kable grzejne,będzie wodna podłogówka po całości zatopiona w płycie fundamentowej,grzana kociołkiem prądowym.

 

No ja dokladnie tak mam w chwili obecnej. Plus kominek z PW ale teraz juz dogrzewam tylko pradem bo mi sie nie chce palic w kominku ;) Odrazu PC zrobic nie moglem, wiec trzebabylo kombinowac. A kominek juz mi sie zwrocil. Zuzycie pradu dokladnie takie jak obliczeniowe w OZC (niestety droooogooooo ;) A ze mam juz teren i wszystko pod kolektory PC przygotowane - w tym roku juz na pewno takowa u mnie w "kotlowni" zawita :-)

 

Kociolek mam 12kW Kospela - kupiony za cos w granicy 900 pln uzywka. Chodzi jak brzytwa. Jak bedziesz kupowal to szukaj uzywek - tanie sa, jest ich duzo i maja z reguly male przebiegi.... Wiesz czemu ? ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szynka powiedz mi czy skretki do lanu do instlacji to musze jakies markowe kupic czy obojetnie ?? bo sa skretki na allegro za 0,44 a w meskonie ponad zlocisza!! ok 1,2 za metr !!

 

Te za 0,44 to nie w 100% miedz i pewnie sporo ciensze. Chinszczyzna :) Choc ja wlasnie taka skretke kupilem do wylacznikow (z 1km) i dziala :-) Jednak jak celujesz w LAN typu gigabit toto moze sie nie udac i lepiej kupic bardziej markowy kabel ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa spiroflexy tylko te sa nieocieplone - po rozciagnieciu sa w miare gladkie :) To nie jest rura karbowana! Z tym, ze przekroj takiej np. fi125 to jest 122cm2, a przekroj fi60 to jest 28cm2 - 4,3 razy mniejszy, czyli predkosc powietrza bedzie w tej cienkiej rurce 4,3 x wieksza. A predkosc = halas :)

pozdr.

 

Ja myślałem że o takim karbowaniu piszesz ;).

Tak właśnie robi adam_mk i ja też tak zrobię.

Koszty groszowe w porównaniu do drogich ocieplanych rur a ocieplenie 5cm wełny + stretch adam_mk twierdzi że lepsze.

Tylko chyba narobić się trzeba przy ocieplaniu tych rur.

Ja będę też robił na rozdzielaczach więc o prędkości nie muszę się martwić, a stosować będe tylko fi 125 i 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szynka powiedz mi czy skretki do lanu do instlacji to musze jakies markowe kupic czy obojetnie ?? bo sa skretki na allegro za 0,44 a w meskonie ponad zlocisza!! ok 1,2 za metr !!

 

Ten tańszy to miedziowany drut. Bardzo sztywny i niewygodny w układaniu.

Mam taki ułożony do kontaktów ale do lanu i to już kupowałem czystą miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...