Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

czy ktoś korzystał z lokalnych projektantów krajobrazów/ogrodów ?

 

Ja aktualnie korzystam. Co wiecej - nie tylko projektuje ale i odrazu wykonuje pomysly w terenie. Tu wyciagnie tuje jak mu sie nie podoba, tam wykopie dziure i usypie kopczyk jak uzna teren za zbyt monotonny. Przycinke niektorych galezi zrobi.. Ah ten moj piesek :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

ALUMINIOWA STOLARKA OKIENNA

 

Witam wszystkich użytkowników forum i zapraszam do współpracy .

Jesteśmy doświadczoną firmą działającą na rynku od 1993 r.

 

No widac, ze firma stara bo netykiety nie zna ni cholery. Proponuje zainwestowac w sensowny dzial marketingu bo spamowanie na lewo i prawo po forach nie sluzy dobremu imieniu firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u teściów system sprawnie działa od 15 lat , ważne zeby podkręcić ogrzewanie ZANIM bedziemy w domu

 

A tescie jaka maja izolacje na scianach / dachu i ile zuzywaja opalu na rok ? Przypuszczam ze Twoj domek jednak bedzie pokoleniowo grubo do przodu, a w takich domkach zmiana temperatury trwaaaaaaaaa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
u teściów system sprawnie działa od 15 lat , ważne zeby podkręcić ogrzewanie ZANIM bedziemy w domu

To musi być cienka wylewka lub wysoka temperatura zasilania.Z tego co czytam podłogówka w "normalnej" wylewce ma dużą bezwładność i szybkie podnoszenie temperatury zbytnio nie działa.

Poniżej przykład grzania podłogówką w 20cm płycie fundamentowej gdzie bezwładność jest sporo większa ale może to nam uzmysłowić jak to działa:

Wygrzanie zaczynalem od 20 st.C zasilania, az do 40 st.C. Piszac bezwladnosc, mam na mysli powolne migrowanie ciepla z podlogowki przez grubosc plyty. Jesli np. wlaczysz piec, to wzrost temperatury wewnatrz zaobserwujesz dopiero po 2, 3 dniach.

Bezwladnosc samego domu dziala w momencie wylaczenia pieca, czyli I taryfy. Gdy konczylem wygrzewanie (stopniowo zmniejszana temperatura zasilania), temperatura wewnatrz wynosila 17 st.C - po tygodniu bez grzania mialem 15 st.C (poczatek marca, temperatury zewnetrzne byly w miare stabilne)..

Oczywiście na taki wynik ma wpływ również technologia budowy,czyli wszystko podporządkowane pod akumulację ciepła czyli budowa np. z silki,płyta fundamentowa,dobra izolacja itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie malowalem wszystko potem kolorem jeszcze - wszystko zmywalnym lateksem polmatem Tikurrili (sufity bialym, sciany wszystko z mieszalnika). Kartongipsy jak najbardziej tez!! Wlasnie sniezka grunt jest na tyle zarypista ze jak masz gdzies np. polaczenie tynku z karton gipsem i zagruntujesz wszystko sniezka grunt walkiem z dlugim wlosiem to faktura na obu powierzchniach robi sie identyczna i ciezko odroznic co jest tynkiem a co kartonem :) Parapety np. robilem po tynkach (bo powiedzmy drewniane) i pozostale ubytki uzupelnilem gipsem, mimo ze tynk to c-w ze szpachla cementowa na wierzchu. Przed malowaniem wyraznie fakture dalo sie odroznic (tynk lekko chropowaty, gips gladki) - po przemalowaniu juz nie :) A na to jeszcze przyszla farba i wszystko wyglada idealnie.

 

Inna sprawa ze ja nie jestem milosnikiem gladkich jak lustro powierzchni na scianach - walek z dlugim wlosiem i lekka faktura, matowa i zmywalna (szorowalna) farba lateksowa, to jest to ;)

 

Normalnie życie mi urtowałeś...zamówiłam i zapłaciłam już tą śnieżkę...a potem za duzo się na necie naczytałam...fakt wziełam wszystkie za i przeciw ale sie wydygałam mimo wszystko ;)

...mogę spac spokojnie...ufff:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tyle że Arturo zapomniał napisać że nie było wentylowane...przy włączonej wentylacji spadnie dużo szybciej...

A skąd to wiesz ? To był tylko cytat a z ponizszego cytatu może wynikać,że jednak było wentylowane.Z logiki równiez to wynika w nowo wybudowanym domu(przynajmniej dla mnie),dla niektórych może logika jest inna lub znają lepszy sposób na pozbycie się wilgoci technologicznej niźli wentylacja ;)

Jesli chodzi o mnie, to reku nie montowala mi ASK.

Sam reku to super maszyna - cicha, maly pobór prądu (25-40W - mierzone). Sprawnosci jeszcze nie liczylem.

A to stopka forumowicza:

Z91 (w budowie). Parterowy, poddasze nieużytkowe. 110m2 użytkowej, 106m2 ogrzewane + 34m2 odizolowany garaż. Płyta fundamentowa z ogrzewaniem podłogowym wodnym. Ściany zewn.: gazobeton, działówki: silikaty. Izolacja: 30/30/51cm 0,031-0,033. Reku Renovent HR300, GWC glikolowe. Okna Thermic90 Uw=0,8, Ug=0,5, rolety zewn. CO: kocioł elektryczny 6kW, CWU: bojler elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jet bezsensu - to czy grzejesz czy nie ma czynic sterownik (obojetnie czy pogodowy, czy pokojowy), a podlogowka swietnie sie dostosowuje zarowno do jednego jak i do drugiego. W takich okresach jak mamy teraz dziala to tak ze puszczam np. 24stC na podlogi. Podloga ma ok 21 stC. W srodku jest podobnie. Jak zaswieci slonce to w pokoju robi sie cieplej i podloga przestaje oddawac cieplo (bo temperatura podlogi i powietrza jest zblizona) - wiec piec sie automatycznie wylacza. Adrian ma sterowanie pokojowe wiec podobnie - jak slonce zagrzeje to oprocz tego ze w samej podlogowce zaczyna dzialac mechanizm samoregulujacy sie (tj. im cieplej w pokoju tym grzejnik podlogowy ma mniejsza moc) to jeszcze sterownik pokojowy daje sygnal pompie ze jest cieplo i wylacza pompke obiegowa :)

 

Wiec raczej zapomnij o jakimstam codziennym chodzeniu do kotlowni i wylaczaniu ogrzewania jak pojawi sie slonce :) *Dobra* izolacja i gaz stanie sie tani, a nie drogi ;)

 

Adam, źle się wyraziłam. Nie chodzi mi o to, że jak zaświeci słońce to lecę wyłanczać, tylko, że parę dni zrobi sie ciepło, a potem przyjda przykładowo noce z przymrozkami, czy pojedyncze chłodniejsze dni, a ogrzewanie juz byc może wcześniej wyłączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Adam, źle się wyraziłam. Nie chodzi mi o to, że jak zaświeci słońce to lecę wyłanczać, tylko, że parę dni zrobi sie ciepło, a potem przyjda przykładowo noce z przymrozkami, czy pojedyncze chłodniejsze dni, a ogrzewanie juz byc może wcześniej wyłączone

Z gazem,prądem nie powinno być żadnego problemu,sterownik pokojowy czy pogodowy sam zdecyduje czy włączyć ogrzewanie zaleznie od ustawionej temperatury.

Jeśli zamknięte na amen to pozostaje kominek lub farelka ;)

P.S.

Gaz nie jest taki drogi to nasz dom jest za mało gościny dla ciepła :)

 

edit:

doczytałem dogłębnie,że to już było wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie korzystam. Co wiecej - nie tylko projektuje ale i odrazu wykonuje pomysly w terenie. Tu wyciagnie tuje jak mu sie nie podoba, tam wykopie dziure i usypie kopczyk jak uzna teren za zbyt monotonny. Przycinke niektorych galezi zrobi.. Ah ten moj piesek :p

 

a ma zmysł przestrzenny ? rozumiem, że dowozisz na miejsce i kasujesz od godziny ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tescie jaka maja izolacje na scianach / dachu i ile zuzywaja opalu na rok ? Przypuszczam ze Twoj domek jednak bedzie pokoleniowo grubo do przodu, a w takich domkach zmiana temperatury trwaaaaaaaaa :)

 

widzisz a ja rozumiem to odwrotnie - skoro teraz domy są bardziej "ciepłe" więc tak nie tracą temperatury szybko jak "stare"....wychodzi na to że tym szybciej sie nagrzewają skoro temperatura nie ucieka tak jak w starszych....stąd wniosek ze w nowym budownictwie temperatura powinna rosnąć szybciej...

tkwi gdzieś błąd w moim rozumowaniu ?

teście mają parterówke i sciane 3-warstwową, opał-olej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystal ktos z was z uslug brata p. Damiana Czernego? bo aktualnie robia u mnie i troche im nie wychodzi... najlepsze jest to ze robia bez prowadnic. u was p.Damian robil takze bez prowadnic?

 

niestety, u nas tylko przy c-w dawali listwy i mimo to nie jest idealnie ;/ ale nie wiem czy to robila firma brata bo on sam tam byl kilka razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, źle się wyraziłam. Nie chodzi mi o to, że jak zaświeci słońce to lecę wyłanczać, tylko, że parę dni zrobi sie ciepło, a potem przyjda przykładowo noce z przymrozkami, czy pojedyncze chłodniejsze dni, a ogrzewanie juz byc może wcześniej wyłączone

 

Od tego jest sterownik pogodowy ktory ma czujke temperatury wystawiona na zewnatrz i reaguje z wyprzedzeniem - robi sie cieplo - obniza temperature zasilania ogrzewania. Zrobi sie 21stC i wiecej - to je calkiem wylaczy. Spadnie ponizej - wlaczy spowrotem :) Pogodowka w polaczeniu ze sterownikiem pogodowym swietnie reaguje na takie wlasnie okresy przejsciowe - sama sie reguluje.

 

Nie wiem jak jest z piecami gazowymi - zupelnie sie na nich nie znam ale przypuszczam ze te nowoczesniejsze potrafia sie wylaczyc i wlaczyc same (w sensie ze nie trzeba zapierniczac z zapalkami i zapalac plomienia za kazdym razem jak w starych junkersach lazienkowych he he ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz a ja rozumiem to odwrotnie - skoro teraz domy są bardziej "ciepłe" więc tak nie tracą temperatury szybko jak "stare"....wychodzi na to że tym szybciej sie nagrzewają skoro temperatura nie ucieka tak jak w starszych....stąd wniosek ze w nowym budownictwie temperatura powinna rosnąć szybciej...

tkwi gdzieś błąd w moim rozumowaniu ?

teście mają parterówke i sciane 3-warstwową, opał-olej

 

W sumie masz racje - z tym ze kiedys wstawialo sie kotly po 30-40kW do domu, ktore to potrafily rozgrzac wnetrze w chwile - szczegolnie jak uzywano kaloryferow. Lub zle zaprojektowanej podlogowki (ktora dawala zbyt goraca podloge - a ze ocieplenia byly duzo gorsze, moce podlog i ich temperatury musialy byc znacznie wyzsze). Dzisiaj wszystko wylicza sie prawie ze aptekarsko w OZC i jak wyjdzie 8kW to dajesz piec rzedu np. 10-12kW (z nadtadkiem na grzanie CWU), ktory szczegolnie w mrozy idac na maksa - nie jest nawet fizycznie w stanie nagrzac szybko chaty bo to cieplo ktore produkuje wystarcza akurat na utrzymanie w nim obliczeniowej temperatury :)

 

Czy tescie maja 100% podlogowki, czy gdziestam wisi jednak kaloryfer? Bo polaczenie kaloryfer + mocny piec rzeczywiscie potrafi nagrzewac w kilka chwil chate :) Jezeli maja 100% podlogowki i w 2h potrafi im sie zmienic temperatura to prawdopodobnie podlogi maja przegrzane. To niestety ani nie jest zdrowe, ani przyjemne :)

 

Ja moge wylaczyc calkiem ogrzewanie i przy temperaturach rzedu -5stC do 0stC spada mi 0,5stC na dobe, przy -20stC spada moze 1-1,5stC na dobe. Niestety tyle samo czasu trwa potem dogrzewanie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam zapomniałeś dodać, że szybkość wychładzania i nagrzewania zależy od nastaw wentylacji...:)

 

Ma to wplyw ale nie przecenialbym go - szczegolnie przy rekuperacji gdzie ucieczka ciepla przez wentylacje jest b. niewielka :) Powietrze przenosi niewielka ilosc energii w porownaniu do energii zakumulowanej w scianach, podlogach, betonowych schodach (jak ktos ma) etc :)

 

Np. -> 100m3/h przy roznicy temperatur nawiew/wywiew rzedu nawet 5stC to 0,15kWh traconej energii. Wystarczy wlaczyc zarowke 200W i wplyw wentylacji juz znika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy tescie maja 100% podlogowki, czy gdziestam wisi jednak kaloryfer? Bo polaczenie kaloryfer + mocny piec rzeczywiscie potrafi nagrzewac w kilka chwil chate :) Jezeli maja 100% podlogowki i w 2h potrafi im sie zmienic temperatura to prawdopodobnie podlogi maja przegrzane. To niestety ani nie jest zdrowe, ani przyjemne :)

 

coś nienormalnego - zgadzasz sie z Arturo i ze mną na jednej stronie...koniec świata ;-)

wszędzie podłogówka tylko piwnica kaloryfery

podłoga nie jest przegrzana, zawsze jest ledwo ciepła, poza tym oni nagrzewaja pomieszczenie zanim wejda do domu, potem podloga juz sie wychładza a tylko powietrze jest ciepłe, no nie wiem u nich to działa mam nadzieje ze u mnie też sie sprawdzi

 

co do listew przy tynkach - mam c-w i listwy są wszedzie poza futrynami bo tam przyjda ościeżnice opaskowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...