Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Bydgosko-Torunska


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Jestem nowym użytkownikiem i chciałem się zapytać czy ktoś z szanownych kolegów i koleżanek nie posiada na zbyciu betoniarki. Muszę wyremontować mój dom i nie mogę sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu. Jeśli by ktoś posiadał i nie będzie mu już potrzebna proszę o kontakt, będę bardzo wdzięczny. Mój nr. telefonu 607508937 [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze polecić jakiegos projektranta wnetrz, ew architekta co się czyms takim zajmuje. Naturalnie w rozsadnych cenach jesli się da.

 

Ja też dołączam się do pytania. Ogród i łazienkę zaprojektowała mi firma Kuhn Design - projekt koncepcyjny - koszta nie wielkie, ale pomysły nie powalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamontuje sam myślę że 3tyś dla 4/5 osób wystarczy (może ciut więcej ) a nie jest to nic skomplikowanego

 

Ja kupilem pipeline czy jakos tak, podobno nie trzeba dosypywac bakterii, zbiornik dzielony. A co najwazniejsze nie ma filtra, ktory trzeba przeplukiwac co jakis czas z nieczystosci.

Jak zobaczylem troszke tansze oczyszczalnie z filtrem do czywsczenia, zaplacilbym kazde pieniadze, zeby nie plukac fltra na trawniku z .......... a fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukuje dobrego stolarza, do wykonania kuchni. Czy ktos z uzytkownikow robil fronty z desek klejonych sosnowych, albo bukowych?

Jakie to sa koszty, drozej, taniej, bo nie mam rozeznania.

 

 

Ja robiłem samemu z sosny brazylijskiej. Koszt około 30zł za deskę długości około 2m (z jednej deski - dwoje drzwiczek + kawałek do wykorzystania w innym celu) :)

 

Fotki efektu (prawie) końcowego w moim dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem pipeline czy jakos tak, podobno nie trzeba dosypywac bakterii, zbiornik dzielony. A co najwazniejsze nie ma filtra, ktory trzeba przeplukiwac co jakis czas z nieczystosci.

Jak zobaczylem troszke tansze oczyszczalnie z filtrem do czywsczenia, zaplacilbym kazde pieniadze, zeby nie plukac fltra na trawniku z .......... a fe.

a tak z ciekawości ile to kosztowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie, jak jest prawidowo i co zrobić.

Dotychczas miałem instalację na budowie w postaci skrzynki elektycznej jednak opłaty za przyłączenie do sieci z określoną mocą dokonałem na początku (tz przyącze docelowe jednak z taryfą c11 by nie placic za przyacze budwolane a pozniej docelowe.). Obecnie mam już wykonaną instalację elektryczną w budynku i chciałem by zakład energetyczny przyjecha i przepiąl przewody w szafce licznikowej (gdzie zostay wprowadzone) jaka stoi w granicy. Mam dokumentacje pomiarową, wniosek jaki wypełni mi elekryk z uprawieniami. Jakież bylo moje zdziwienie gdy w Enea na Warmińskiego powiedziano mi iż elektryk sam ma zerwać plombę poduczyć przewody a ja mam do nich zadzwonić i zapłacę za zerwanie plomby! (oby tylko za to ;)). Kogo obowiązkiem jest przyłączenie nowego obierku do sieci? moim czy zakadu energetcznego? Przecież to ENEA plombuje jakie jest wasze zdanie? Jak z tym bylo u was?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na początek słowo wprowadzenia. W przyszłego roku planujemy rozpoczęcie budowy w Złejwsi Wielkiej, o ile warunki pozwolą to kwiecień. Oczywiście pozwolenie juz mamy ale czekają nas teraz przygotowania placu budowy. I tutaj pierwsze pytanie; o czym powinienem pamiętać? Co przygotować? garaż na narzędzia, toi toi, skrzynke elektryczną?

No i właśnie, energa założyła przyłącze, postawiła skrzynkę na granicy i co dalej? Czy potrzebuje w takim przypadku rozdzielni? Gdzie ją ustawić niektórzy mówią że blisko granicy inni że blisko przyszłego domu. Znacie może z tych stron kogoś kto zajmuje się elektryką i ma wszystkie uprawnienia?

Aha przy okazji może macie kogoś z koparką do odkrywki i prac pod ławy i fundamenty?

Poradźcie czego się przestrzegać na tym etapie i o czym nie zapominać.

Z góry dzięki

Ratki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Mam kilka pytań. Budujemy dom w Lubiczu i jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego. Właśnie przymierzamy się do dalszych prac. W związku z tym szukam namiarów na dobrych, sprawdzonych wykonaców, głównie elektryka, hydraulika, kogoś od posadzek, tynków, dociepleń. Może ktoś doradzi nam też odnośnie przydomowej oczyszczalni ścieków i ogrzewania gazowego. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Mam kilka pytań. Budujemy dom w Lubiczu i jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego. Właśnie przymierzamy się do dalszych prac. W związku z tym szukam namiarów na dobrych, sprawdzonych wykonaców, głównie elektryka, hydraulika, kogoś od posadzek, tynków, dociepleń. Może ktoś doradzi nam też odnośnie przydomowej oczyszczalni ścieków i ogrzewania gazowego. Z góry dziękuję.

 

Jeśli chodzi o docieplenie i wykończeniówkę to mogę polecić sam siebie (tel.607508937) :) . Wiem, że jest to reklama, ale mam listę zadowolonych klientów. Istnieje możliwość obejrzenia wykonanych prac i rozmowy z byłymi inwestorami. (w pobliżu Lubicza to np. Krobia, Brzozówka...). Pracuje przy dociepleniach od 1997r. więc posiadam kilkunastoletnie doświadczenie, a z wykształcenia jestem architektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich budujacych oraz zamierzajacych budowac!

 

Temat REKUPERATOR.

 

Zastanawiam sie od kilku miesiecy nad tematem rekuperatora. Z jednej strony lobbysci pisza jaki jest fajny i efektywny, lecz jak wczytam sie glebiej to widze,

ze od strony oszczednosci zakladajac inwestycje ok 15-20 tys pln z GWC to raczej payback pewnie w ciagu 15-20 lat - wiec raczej chodzi tu bardziej o komfort.

 

Zakladam, ze im wyzsza zadana temperatura w domu, tym zwrot energii korzystniejszy.

My z zona w obecnym domu utrzymujemy temperature na poziomie 19-20 st C- a wiec raczej chlodno.

Poza tym w w ciagu roku z uwagi na stworzenia jak psy i koty mamy w ciagu dnia otwarte okna balkonowe.

 

W zwiazku z tym faktem coraz czesciej zastanawiam sie nad faktycznym sensem instalacji REKUperatora zakladajac sprawna instalacje grawitacyjna.

 

Bardzo prosze o Wasze komentaze, szczegolnie osob posiadajacych te instalacje.

 

pozdarwiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich budujacych oraz zamierzajacych budowac!

 

Temat REKUPERATOR.

 

Zastanawiam sie od kilku miesiecy nad tematem rekuperatora. Z jednej strony lobbysci pisza jaki jest fajny i efektywny, lecz jak wczytam sie glebiej to widze,

ze od strony oszczednosci zakladajac inwestycje ok 15-20 tys pln z GWC to raczej payback pewnie w ciagu 15-20 lat - wiec raczej chodzi tu bardziej o komfort.

 

Zakladam, ze im wyzsza zadana temperatura w domu, tym zwrot energii korzystniejszy.

My z zona w obecnym domu utrzymujemy temperature na poziomie 19-20 st C- a wiec raczej chlodno.

Poza tym w w ciagu roku z uwagi na stworzenia jak psy i koty mamy w ciagu dnia otwarte okna balkonowe.

 

W zwiazku z tym faktem coraz czesciej zastanawiam sie nad faktycznym sensem instalacji REKUperatora zakladajac sprawna instalacje grawitacyjna.

 

Bardzo prosze o Wasze komentaze, szczegolnie osob posiadajacych te instalacje.

 

pozdarwiam

 

Piotr

dla mnie rekuperator ma sens jeśli zamontujesz go sam to pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ja zastanawiam się nad rekupe. bo chcę zamontować pompę ciepła a to mogło by zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie rekuperator ma sens jeśli zamontujesz go sam to pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ja zastanawiam się nad rekupe. bo chcę zamontować pompę ciepła a to mogło by zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło.

 

no niestety nie posiadam wszystkich umiejetnosci :)

 

liczylem kilka razy koszty;

* dobra jednostka to ok. 7 tys ( oczywiscie sa i tansze)

* materialy dodatkowe w zaleznosci od wielkosci domu i rozplanowania pomieszczen to ok. 4 tys

* montaz calosci i rozruch ok, 5 tys

* w przypadku GWC w zaleznosci od rodzaju wykonania i materialow to kolejne 2-3 tys

a wiec dla mnie musi w rozsadnym wydaniu kosztowac min 12 tys

 

* jezeli obnize koszty eksploatacji o 150 pln w kazdy z 4 zimowych miesiecy to daje ok. 600 pln rocznie - a wiec zwrot inwestycji

nie biorac pod uwage brak napraw itp to 20 lat, powiedzmy, ze zaoszczedze wiecej to daje ok 15 lat

 

pamietajmy takze o filtrach, poborze pradu...a wiec eksploatacji

 

dlatego tez pisalem, ze dla mnie glowna zaleta REKU to glownie komfort plynacy z zamknietego i wymuszonego obiegu.

 

Coraz bardziej sklaniam sie ostatnio, aby odstapic od tego, gdyz sam nie wiem, czy ma to sens, poza aspektem jak powyzej...

 

to jest troche tak jak z domem pasywnym... oszczednosci plynace z uzytkowania olbrzymie, ale sam dom kosztuje 2-3 wiecej niz standardowy...

 

dzieki za kolejne komentarze..

 

pozdarwiam

 

pwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...