Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lubelskie


arturLU

Recommended Posts

Jeszcze mój głos w sprawie oszczędności:

Warto się zastanowić (oczywiście w ramach oszczędności), czy nie zatrudnić projektanta wnętrz już na etapie dostosowania projektu.

Po pierwsze pozwoli to zaoszczędzić czasu, nerwów i pieniędzy na wyburzanie i ponowne stawianie ścianek działowych, przeróbki inst. wod.-kan., co., elek. (pamiętajcie o doprowadzeniu świeżego powietrza do kominka).

Po drugie jesteście pełni entuzjazmu, nie zmęczeni budową i Was na to stać.

Po trzecie, jeżeli zależy Wam na efekcie końcowy to taka osoba zrobi to na pewno lepiej. Ma do tego zdolności, narzędzia i doświadczenia, a My - stertę obejrzanych gazet i katalogów oraz własne koncepcje, które się zmieniają po obejrzeniu kolejnych "lub czasopism".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Kasiula, same paliki do naroży to geodeta ma ale podczas kopania one giną. Mało która ekipa posiada teodolit żeby sobie poprzenosić osie i rzędne poza obrys budynku więc dobrze jest miec odrazu, żeby geodeta mógł to powyznaczać.

Calvus, a skąd wziąć? U nas poszły jakieś stare dechy z piwnicy, garażu i co tylko wpadło pod rękę. Może masz jakąś budowę w pobliżu i tez może mają jakieś odpady. Na to w sumie nie sa potrzebne heblowane kantówki i dechy. No i istotne, żeby majster był przy wytyczaniu, żeby nie miał wątpliwości potem (albo nie udawał, że nie wie) czy wytyczono obrys czy osie ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje błędy - sam ją uruchomiłem. Niestety, teraz okazuje się, że nie bardzo mi to wyszło. I mam troche syfu. Muszę wszytsko wypompować (wszystko), wyczyścić całość, napełnić i uruchomić od nowa. W tym celu planuję wezwać importera. Co to znaczy uruchomić - wrzucić osad czynny lub czekać aż sam się utworzy a potem odpowiednio ustawić. Ja nie ustawiłem właściwie. Niestety. Tłumaczyć się będe brakiem instrukcji obsługi itepe.

Poprawki zrobię po moim urlopie.

Tak więc nie polecam samodzielnego montażu i uruchamiania.

 

Witam do dłużej nieobecności na forum.

 

Fizyku, ja też uruchomiłem swoją oczyszczalnię sam. Postępowałem ściśle wg wskazówek firmy montującej. Uruchamiałeś ją z wlewaniem osadu, czy dokonałeś całkowitego samorozruchu?

 

Tak przy okazji, z racji, że łazienka nam już dawno działa z chęcią pozbędę się najważniejszego budynku na budowie (wg naszej córci domku królika). Zainteresowanych proszę o kontakt na GG lub priv (i 10 płyt G-K)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogromną prośbę do was, mieliśmy umówioną ekipę, ale niestety nas olała, po 100 telefonie do nich i usłyszeniu po raz kolejny za dwa tyg. daliśmy sobie spokój.

 

Proszę was może macie jakieś namiary na ekipy budowlane, będę wdzięczna bo czas goni. Proszę o podsyłanie ich na pw. Będę dozgonnie wdzięczna.

 

Jestem zdesperowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mieliśmy umówioną ekipę, ale niestety nas olała... Będę dozgonnie wdzięczna...

Jestem zdesperowana

 

My mieliśmy to samo.

Nie używaj tak wielkich słów to tylko budowa - i wbrew pozorom, wielu czeka aby móc u Ciebie popracować.

Musisz pojeździć po okolicznych budowach (często nawiedzają je szukający pracy), użyć znajomości - na pewno ktoś się trafi. Możesz też zrobić etapami - ale bardzo ważna jest codzienna kontrola (ekipa robiła nam fundament, jeden fachowiec podmurówkę, fundamenciarze dokończyli stan 0, inni stawiali ściany i strop, inni wykańczali murowanie góry, dekarze robili więźbę i krycie, w między czasie inni montowali stal, sami dokończyliśmy kominy i ścianki działowe, kominy poprawili dekarze za skrzynkę perły).

Tylko dekarz był zaklepany 3 miesiące wcześniej. Na początku olała nas 6 miesięcy wcześniej zaklepana ekipa (podobne zwodzenie przez telefon), super fachowiec który robił podmurówkę się rozchorował, ekipy od murowania po prostu były wyrzucane z budowy. Były też inne umowy ale ogólnie warte tyle co papier na którym były sporządzone. Dekarz dla przykładu robił 3 dachy na raz.

Na początku się tym przejmowaliśmy (tu też padały wielkie słowa) a teraz wiem, że nie warto się zniżać do poziomu tych pijawek.

Są jeszcze ludzie którzy pracują uczciwie za 10zł za godzinę plus przyprowadzą pomocnika (7-8zł). A są i tacy którzy na dzień dobry mówią 50tys - a przy pierwszym oporze schodzą na 40... szkoda gadać.

Należy uważać na alkohol - niektórzy mają niesamowity talent budowlany (widać to na niektórych ścianach u nas, podmurówce - co do milimetra) ale jak dostaną nagle dużo pieniędzy przepadają jak kamień w wodę i przez miesiąc są nie do wyrwania. Jedno czy dwa piwa przy robocie raz na kilka dnia nie stanowiło problemu. Ekipa od murowania ścian była abstynencka i to wyraźnie wpływało na ich bardzo niską jakość pracy. Nie twierdze, że to reguła - ale u nas to się zgadzało

Najważniejsze - nigdy nie dawaj zaliczki (chyba, że jest to w umowie -max 10% od rozsądnej stawki i sam zaproponuje karę i terminy - ale szybko po rozpoczęciu prac doprowadź do zbilansowania), płać zawsze terminowo ale po odbiorze prac (jasno powiedziane skończycie to dostaniecie tyle - wyjątkiem sa weekendy 100 czy 200zł) i nigdy nie współpracuj z kimś kto nie ma własnych narzędzi.

Głowa do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie mam podbitki, ale wydaje mi sie drogo. Zależy jeszcze z czego robisz tą podbitkę, czy z PCV czy drewnianą. Robocizna to ok. 30zł/m.

Wiem, że robocizna to ok 30-40 zł./m2. Jednak cena 95 zł./m2 obejmuje komplet. Czyli: drewno (świerk), farby, malowanie, chyba czterokrotne lakierowanie i montaż.

Mam jeszcze pytanie. Czy ktoś wie, gdzie można w miarę niedrogo kupić deskę dębową, postarzaną? Widziałem taką w Gali, ale cena kosmiczna. Ponad 400 zł./m2 :o .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podpowiem, bo ja bede zamawiała drzwi i schody u lokalnego stolarza, z jakiejś wioski 140km od Lublina, znajomego moich rodziców. Może poszukaj namiarów na stolarza gdzieś w okolicach Lublina, na pewno wyjdą Cię drzwi drewniane w podobnej cenie jak te tekturowe ze skelpu, bo drewniane w skepach są dosyć drogie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...