Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lubelskie


arturLU

Recommended Posts

Witam Bartku!

 

Możesz mi powiedzieć, skąd wziąłeś takie informacje na temat pieca kondensacyjnego ? Bo poszukałem na sieci (sam planuję taki piec i instalację grzejnikowo / podłogową) i jakoś do tej pory nikt mi nie mówił nic na ten temat.

 

W instrukcji do mojego pieca jest napisane:

Sprawność przy obciążeniu i temperaturze wody:

100 % Znamionowa moc cieplna, Średnia temperatura: 70 °C 98,3%

100 % Znamionowa moc cieplna, Temperatura powrotu: 30 °C 104,4%

30 % Znamionowa moc cieplna, Temperatura powrotu: 30 °C 108,7%

 

Nie wiem, dlaczego łobuzy raz podają "Średnia temperatura" a raz " Temperatura powrotu". Na logikę to bardziej istotna od "Temperatury powrotu" jest temperatura na wyjściu z pieca, bo to ona głównie decyduje, czy spaliny się skraplają czy nie i w jakim stopniu.

U mnie skraplają się jak cholera.

Jak były ostatnie mrozy w grudniu a jeszcze nie miałem odprowadzenia skroplin, to w ciągu doby potrafiło przepełnić się 10-litrowe wiadro.

Gdy temperatura na wyjściu była ustawiona na 70 C, to skroplin było może 2 litry, ale i na dworze było cieplej, tak że trudno to porównać.

 

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Radek, ja już nie będe przycinał bo się kaszana zrobi a nie mam za dużo czasu na edycję :)

Z tym zużyciem w najzimniejsze dni to nie róbmy tragedii :) W ciągu poprzedniej zimy nie miałem większego zużycia niż ok. 12m3/dobę więc nawet jak na kilka dni sprawność spadnie do poziomu porządnego kotła atmo/turbo to naprawdę nie ma o co kopii kruszyć:)przy zużyciu całorocznym na poziomie 1250m3 te kilka m3 nie ma najmniejszego znaczenia.

 

Wielkość grzejników nieznacznie musi wzrosnąć. Wystarczy dobrac dla parametrów wody 70/55/20st i to w zupełności wystarcza. Są oczywiście zwolennicy wśród sprzedawców "dobierania" dla parametrów 55/40/20 ale zasadność tego dla użytkownika jest żadna.

 

Co do uproszczenia instalacji bardziej chodziło mi o to połączenie kondensat-solary-kominek z płaszczem. Układ mieszany grzejniki-podłogówka prawidłowo wykonany nie sprawia wielkich problemów.

 

Jeszcze jedno, piszesz że masz ustawioną temperaturę na stałę ... jaki to ma cel przy kondensacie? Dla takiego kotła najbardziej optymalne jest sterowanie pogodowe, które samo dobiera temperaturę do aktualnych potrzeb.

 

Tak dla jasności mój układ "mieszany" wygląda tak: piwnica - grzejniki; parter - podłogówka + drabinka w łazience; poddasze - grzejniki w sypialniach, podłogówka + drabinka w łązience. Jak narazie (odpukać) nie sprawia to żadnych problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanko odnośnie ścian czy kładł ktoś na ściany płytę k-g zamiast tynku ?

Domek mam z ytonga i tak wyszło że ściany są bardzo równe i nie wiem teraz czy jest sens walić na nie tynk gipsowy czy może położyć płyty k-g Ściana jednowarstwowa 36,5 bez ocieplenia z zewnątrz Czekam na wszelkie sugestie i uwagi

 

Witam,

 

Ja mam podobnie... Dom sam budowalem z Ytonga 24cm wyszlo bardzo rowno. Na scianach przykleiłem płyty k-g na kleju z lafarge (wybrałem go bo ma najdłuzszy czas wiązania 60min) Wyszłlo rewelacyjnie... Jesli o szczególy techniczne co i jak to proszę o tel. bo mam niewiele czasu na pisanie.

 

Pozdrawiam

517968978

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku,

 

Kominek z płaszczem też uważam za zbytek.

Podstawowa zaleta kominka jest taka, że potrafi bardzo szybko nagrzać powietrze w domu. Płaszcz w tym nie pomaga, wręcz przeciwnie - spowalnia.

No i rzeczywiście znakomicie komplikuje instalacje :-?

Ale mogę się mylić.

Przykładowo kilka miesięcy temu w ogóle uważałem kominek za zbytek :)

Zmieniło mi się radykalnie.

Obecnie nasz kominek jest najprostszy z możliwych, przebiliśmy tylko dziurę w stropie, aby ciepłe powietrze szło również na poddasze.

Działa rewelacyjnie i znakomicie uzupełnia podłogówkę, która ma jednak bardzo dużą bezwładność cieplną (tu kaloryfery rzeczywiście miałyby przewagę).

Zastanawiałem się nad instalacją rozprowadzenia (DGP), ale nie wiem czy warto pakować się w koszty, skoro i tak grzeje całkiem skutecznie cały dom (kominek jest u nas dokładnie w centrum budynku).

Się zobaczy.

 

Sterowanie pogodowe jest u nas w planie, ale ponieważ akurat nie było odpowiedniego ustrojstwa w sklepie, to ustawiliśmy temperaturę zasilania CO ręcznie na sztywno.

I tutaj - znowu zaskoczenie - automatyka kotła i sterownik podłogówki radzą sobie w takim układzie doskonale, chociaż pracują zupełnie niezależnie.

Magia :o

 

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jesteśmy po założeniu instalacji co.. na dole 5 zwoi podłogówki plus kaloryfery i na górze podłogówka w łazience i reszta kaloryfery. I zamierzamy zamontować kondensat i kominek z płaszczem wodnym, ale jak tu czytam to my przy otwartej przestrzeni góra-dół to możemy płaszcza nie robić.... Kominek ma być w centrum na dole, klatka salon hol otwarte na górę, to tylko drzwi na górze pootwierać i już ciepło??? Hm... A do tego jeszcze solary to uważam że przesada. Nie zwrócą się koszta.

 

Rozumiem, że okna na takiej wysokości, że nie gra roli czy klamka znajduje się w górnej części okna czy w dolnej? Czasem warto się temu przyjrzeć

 

Klamka gra dużą rolę. My nie zwróciliśmy uwagi na klamkę w górze w oknie Velux, podnieśliśmy ściankę kolankową o pustak i ... żadnego okna otworzyć z podłogi nie można, choć zamontowane na murłacie. Klamka na dole to jest to.

 

A jak macie docieplone dachy, jaką weną i jakiej grubości. Czy jest sens płacić za niższą wartość przenikania ciepłą czy wystarczy 0,39 czy musi być 0,35 ?? Ja wiem, że wszystko zależy od inwestora ale warto popytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Drodzy przyjaciele proszę was o pomoc w kolejnej kwestii a mianowicie czy slyszeliscie o grzejnikach Kermi X2 i jakie macie o nich zdanie?

Mam zamiar kupic kondensata, nie mam podlogowki ale mam za to komienek z DGP...ahhh jakie to byly plany jak zaczynalo sie budowe :).

 

Zostalo jak zostalo i stad moje pytanie o Kermi X2, moze ktos juz ich uzywa.

 

Kolejne pytanko to jaki kondensat polecacie+zasobnik dla 5 osobowej rodzinki (hhehe niestety tylko jeden facet reszta kobiety wiec planowane zuzycie wody duuuuuze).

 

Czy w Lublinie wykonuje ktos balustrady do schodow ze stali nierdzewnej w cenie mniejszej jak 450zł za mb ??:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Drodzy przyjaciele proszę was o pomoc w kolejnej kwestii a mianowicie czy slyszeliscie o grzejnikach Kermi X2 i jakie macie o nich zdanie?

Mam zamiar kupic kondensata, nie mam podlogowki ale mam za to komienek z DGP...ahhh jakie to byly plany jak zaczynalo sie budowe :).

 

Zostalo jak zostalo i stad moje pytanie o Kermi X2, moze ktos juz ich uzywa.

 

Kolejne pytanko to jaki kondensat polecacie+zasobnik dla 5 osobowej rodzinki (hhehe niestety tylko jeden facet reszta kobiety wiec planowane zuzycie wody duuuuuze).

 

Czy w Lublinie wykonuje ktos balustrady do schodow ze stali nierdzewnej w cenie mniejszej jak 450zł za mb ??:o

 

U mnie są Kermi X2, uzywam ich od 3 miesiecy, jestem z nich zadowolony szybko się nagrzewają i długo trzymają. Jezeli chodzi o zasobnik to ja mam Biawar z grzałką elektrycną 120 l na 3 osoby. Mój fachowiec od instalacji polecał mi wiekszy w przypadku powiekszenia rodziny, w Twoim przypadku uważam ze min to 150 -180 l a jezeli chodzi o kondensat to ja mam Junkersa cerapur smart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie by było aby niektóre osoby najpierw przemyślały i zastanowily sie nad sensem pisania niektórych postów......

 

Jak tylko zlikwidujesz wszelkiej maści życzenia i inne świąteczne bzdury np. w postach o podłogówce - to znikną lokalne dygresje. Jak słusznie zauważyłaś powyżej sens postów zarówno tych chybionych tematycznie (dygresji) oraz reklam jest nikły.

 

A propos mebli - jak chcecie oszczędzić sobie bólu głowy i macię choć odrobinę chęci i umiejętności to polecam zrobienie sobie mebli samemu. Dzisiaj i tak wszystko sprowadza się do właściwego projektu (ten kosztuje 500-1000zł). Cała reszta to jak składanie klocków. Zakłady stolarskie chętnie wszystko przytną na wymiar i okleją - mało tego z ich usług korzystają Ci sami fachowcy od mebli. Aczkolwiek są wspaniałe wyjątki osobiście znam kilku Panów od mebli którzy zrobią to w sensownych pieniążkach i z bardzo ciekawy pomysłem i pasją ale znam tyle samo wszelkiej maści studii i lotnych naciągaczy którzy za dwa razy tyle pieniędzy przyślą wam na koniec grupę partaczy którzy silikonem będą próbowali zamaskować błędy w pomiarach i wykonawstwie (dzisiaj są takie listwy wykończeniowe - że nawet 2cm szpary to żaden problem).

Ja robię sobie sam, ale zostałem bardzo solidnie zainspirowany projektami Panów oferujących meble pod wymiar i gdybym tylko kuchnie samą robił to bym z ich usług skorzystał - ale oprócz kuchni mam 200m2 do wykończenia i każdy grosz się liczy i nie stać mnie na ewentualność wpuszczenia partaczy.

Pozdrawiam,

 

 

ja tylko tak z ciekawosci zapytam w którym to studiu mebli biora za zrobienie projektu mebli kuchennych takie pieniadze?? Chętnie zacznę u nich pracować :lol: :lol: cos bym dopisala, ale bedzie, że reklama.

 

i także pozdrawiam pana mariusza d. z Puław on może coś napomknac o projekcie mebli jaki robiliśmy :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że okna na takiej wysokości, że nie gra roli czy klamka znajduje się w górnej części okna czy w dolnej? Czasem warto się temu przyjrzeć

 

Klamka gra dużą rolę. My nie zwróciliśmy uwagi na klamkę w górze w oknie Velux, podnieśliśmy ściankę kolankową o pustak i ... żadnego okna otworzyć z podłogi nie można, choć zamontowane na murłacie. Klamka na dole to jest to.

 

No właśnie, właśnie, ja mam podniesioną ściankę o pustak i wybrałem Fakro z klamką na dole po przeprowadzeniu kilku symulacji:), żona nie otworzyła by okna na Veluxie. A te Fakro u mnie są uchylne z przestawianiem na obrotowe, więc pełny komfort.

 

 

A jak macie docieplone dachy, jaką weną i jakiej grubości. Czy jest sens płacić za niższą wartość przenikania ciepłą czy wystarczy 0,39 czy musi być 0,35 ?? Ja wiem, że wszystko zależy od inwestora ale warto popytać.

 

U mnie Supermata 18cm w krokwie + Supermata 5cm w poprzek i uważam że jest ok. Podobno obecnie standard to 25cm wełny zwykłej (typu Unimata).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apieczyk jaką Wy macie bramę garażową??? Ona chyba jest podwójna, ile kosztowała i jak ją się montuje??

 

Brama Normstahl model Euro Classic 5m, kosztowała coś ok. 7,7tys. komplet (tzn. z napędem itp.), a montuje się ją od wewnętrznej strony drzwi garażowych, już na zatynkowaną powierzchnię ściany i najlepiej jak już jest docelowa podłoga w garażu (inaczej trzeba dobrze wysokość montażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...