Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa nadarzyńsko - grodziska


Recommended Posts

Bobinko Jeszcze tylko wylewki, tynki okna i ocieplenie beda pracami widocznymi. Potem to juz malo co widac. Znaczy nie tak jak by sie wydawalo w stosunku do wydawanych pieniedzy.

 

Wg wiecej wiecej...

 

Senser dlugosc rury to se policz mniejwiecej 5 mb na m2 a na skrajnych metrach po 6 mb na m2 :-). To jest tzw przyzwoite minimum.

Mi na 35 m2 podlogowki poszlo ok 170 mb. Oczywiscie odejmij miejsca gdzie bedziesz mial np. szafki, czy wanne. No i kratke zbrojeniowa z otworami maks. 10x10 cm.

 

BTW. Dla malujacych w przyszlosci samemu. Omijajcie farbe podkladowa Sniezka Grunt. Ciagnie sie toto... Wczesniej uzywalem gruntu Duluxa, to za 70 pln mialem 5 litrowa banke i wystarczyla na znacznie wiecej niz 20 litrowa banka sniezki za 98 pln. Poza tym Duluxem idzie raz dwa, a sniezka jeden pokoj 16 m2 robilem prawie 4 h. Wiecej szczegolow jak kto chce to napisze...

 

Pozdro

Jay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Cześć!

Widzę, że Senser i Bobo30 piszą o wylewkach. My tez jesteśmy zainteresowani. U nas zaczną w najbliższy czwartek. Tylko jak wiecie bedziemy mieli robione w dwóch rzutach. Najpierw pod kable grzejne, te będą zbrojone normalnie siatką. Potem druga warstwa na kablach, ta będzie "zbrojona" włóknami. Wyczytałem, że ten dodatek sie sprawdza i chcemy go dać. Fachowiec, którego mamy umówionego robił już tak i twierdzi, że jest OK. Takie rozwiązanie było też polecane na tym forum. Dodatek włókien nie powinien znacząco podnieść kosztów, a podobno wylewka mniej pęka i lepiej się zachowuje. Dla nas to ważne, bo będzie ogrzewanie podłogowe. Teraz montujemy rury do odkurzacza centralnego. Postanowiliśmy je zrobić. Koszt na razie niewielki (450 zł), a potem się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jayer!

Trzeba przyznać, że z dziedziny malowania podajesz całkiem fajne info. My za jakiś czas będziemy przystępować do malowania. I Twoje info będą jak znalazł! Powiedz, czy całe malowanie jest bardzo pracochłonne. Podaj trochę szczegółów, bo to pozwoli zoorientować się, czy bedzie nas stać na zajęcie się problemem we własnym zakresie. A to zależy od pracochłonności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzek mozesz na mnie liczyc :-).

Pracochlonnosc zalezy od tego jak masz wykonczone sciany. Znaczy, czy wykonawcy w miedzyczasie zdazyli Ci je dostatecznie wykonczyc :-). U nas akurat sporo tego bylo. To tu obicie to tam. A to jakies spekanie, a to rysa. Spod farby wszystko wylezie. Duzo pracy wymagaja tez niedbale wykonczone drzwi, rogi, okna. Wlascwie najwiecej roboty jest z oknami. Bo jak sie chce miec ladnie to warto zaakrylowac dokola, co oznacza dodatkowe oklejanie. Najwiecej roboty to:

- szpachlowanie dziur i potem zacieranie;

- oklejanie, w szczegolnosci okien;

- gruntowanie/malowanie szczegolow przed walkiem (tzn. wszystkie rogi i kanty warto zamalowac wczesniej pedzlem, bo walek tam nie dojdzie, a jak dojdzie to zostawi po sobie slady).

 

Potem jak juz walek w reku jest to raz ciach. Choc tez zalezy. Jak farba gesta to idzie ciezko, ale dokladnie (np. Dulux). Jak farba rzadka idzie lzej, co do dokladnosci zalezy od producenta. Jest w ktoryms z ostatnich Muratorow (03, 04 albo 05 /2005), zestawienie farb co i jak. My uzywamy Duluxa. Jest dosc wydajny i dobrze kryje. Najciezej ida sufity ktore mamy z G-K. Tu uwaga!!! Jak plyty sa laczone to zezwyczaj uzywa sie do wyrownania szpachli czy gipsu. Reszta plyt nie jest ruszana, wobec czego po zagruntowaniu, polecam przemalowac najpierw tylko te fragmenty, celem wyrownania koloru. Bez tego po dwoch malowaniach widac jeszcze gdzie sa takie fragmenty.

A sciany to sama przyjemnosc....

 

Pozdro

Jay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, jeszcze jedno.

Na jednej ze scian skonczyl mi sie grunt Duluxa. Mialem akurat pod reka grunt Kreisel i pociagnalem dalej. Szydlo z worka wyszlo po drugim malowaniu. Tam gdzie byl grunt Duluxa jest ok, tam gdzie grunt Kreisel niestety nie bardzo. Widac golym okiem roznice w kryciu. Na korzysc Duluxa.

Jednakze nie chce tu mowic, ze jeden jest lepszy a drugi gorszy, czy trzeci do niczego. Zwracam uwage, zeby na danej plaszczyznie stosowac jeden rodzaj gruntu, jesli z jakiegos powodu mamy rozne grunty.

My akurat mielismy. Duluxa to kupilem przy pierwszym podejsciu do malowania w listopadzie, a Kreisel i Sniezka dostalem od kolegi ktoremu zostalo po budowie. A ze sniezki jest 40 litrow, a Kreisel'a 10, to szkoda wyrzucac :-). No i farby tez dostalem cale mnostwo. Ze 40 litrow Ekonowinki. Ale jeszcze mam w zapasie 48 litrow Duluxa. Licze, ze wystarczy na wiekszosc, a Ekonowinke zapuszcze na garaz. Na pewno bede mial jedno wiadro do odstapienia. Jakby co dam znac. :-)

 

Pozdro

Jay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jayer, piszesz że rury na podłogówkę idzie min. 5 mb na 1 m2. Albo mój hydraulik będzie jej robił od cholery gęsto...albo u ciebie w miejscu gdzie ją robiłeś podłogówka pełni rolę wspomagającą...czy pamiętasz mniej więcej ile cm było u ciebie od poszczególnych rur?? Mój hydraulik przewiduje jak widzę ok 10 mb na 1 m2....ale to ważne...tam gdzie ma ona być ma to być główne źródło zasialania!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senser Tak patrze na te swoje zdjecia i wychodzi mi mniejwiecej 5/6 rurek na metr szerokosci. No to wyliczylem, ze skoro rurka idzie prosto i jest ich 5 to znaczy, ze idzie 5 mb na m2, a jak jest m2 na krancu podlogi to pojdzie wiecej, bo rurka musi zakrecic, czyli kolejny metr.

Ale fakt faktem, ze podlogowka nie jest jedynym zrodlem odgrzewania w domu, choc naprzyklad w kuchni i przedpokojach nie mam grzejnikow. I jest calkiem calkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wylewki...

Bo ja wiem...za jakie 2 tyg???

Bobo, w końcu jakie wylewki robiłaś??

Tzn. czy np. stosowałaś dodatki z włóknem??

Ile robiłaś podłogówki, na jakiej pow. i jaka długość rury ci na nią poszła??

Pozwolę sobie gościnnie się wtrącić :lol:.

Ostatnio dyskutowałem ze specem od posadzek maszynowych Janzar-em. Przekonał mnie (po fakcie :( , bo posadzki już dawno mam za sobą), że włókna lepiej się spisują, niż stalowa siatka.

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Janzar1.jpg

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Janzar2.jpg

 

Ja dałem u siebie siatkę, bo stanowiła jednocześnie stelaż do rur od podłogówki. Dziś poza siatką dał bym też włókna.

 

Janzar zwracał też uwagę, że do poziomowania posadzek nie powinno się używać rur czy listew, ale odpowiednio formowanych pasów zaprawy. Rury, czy listwy osłabiają posadzkę. Faktycznie, u mnie na tarasie w miejscach po rurach posadzka pękła, czyli jednak jest to słaby punkt.

 

Odnośnie ilości rury do ogrzewania podłogowego, to zależy to zapewne od wielkości pomieszczenia, a zatem od wielkości grzejnika jaki będzie tworzyła podłoga oraz od zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło.

 

Ze względu na finanse, ja sam u siebie wykonałem podłogówkę. Mam na całym parterze. Jest to otwarta przestrzeń (poza wiatrołapem i łazienką).

Nie robiłem projektu. Rurki mam co 20 cm (w łazience gęściej, ale tam mam dodatkowy grzejnik drabinkowy).

 

Jestem już po pierwszym sezonie grzewczym i wszystko jest ok. Część podłogówki pokryta jest gresem, a część panelami na 3 mm pianki.

 

Senser, w którym pomieszczeniu masz mieć takie zagęszczenie rurek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no....z podjazdem to żart :-)

 

Nie tłumaczył tego jeszcze wogóle :-) Ogólnie będzie tego u mnie ok. 70 m2. I tak na oko to wyliczył....z tego co pisał Jayer to chyba nawet w miarę trafił....u Jayera ok 5 mb na 1 m2 a u mnie 7 mb na 1 m2 z tym, że w przeciwieństwie do Jayera u mnie będzie w tych pomieszczeniach wyłącznie podłogówka!!

 

A ty się cholera już na całego rozkokosiłeś w tej naszej grupie :-) no tak...fizycznie włazi nam na teren a teraz jeszcze tu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty się cholera już na całego rozkokosiłeś w tej naszej grupie :-) no tak...fizycznie włazi nam na teren a teraz jeszcze tu!!

Tak, tak, pamietam Twoje uwagi o panoszeniu się wszędzie i wypowiadaniu się na każdy temat.

 

http://www.zbychdom.republika.pl/icon/Z%B3o%9Cliwy.gif http://www.zbychdom.republika.pl/icon/Z%B3o%9Cliwy.gif http://www.zbychdom.republika.pl/icon/Z%B3o%9Cliwy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pięknie. Dziś zaczęli rozkładać podłogówkę i wychodzi mi tylko 4 m rury na 1m2, rozstaw co 25-30 cm coś za rzadko. Będzie zimno. Coś nie mam szczęścia do hydraulików. Czy kleić poszczególne pasma folii? A ile wywinąć ją na ścianę? Z czego peszel w dylatacjach?

Zweryfikuj to koniecznie. To Tobie później będzie zimno, a nie im!

Podłoga będzie się nierównomiernie i dłużej nagrzewać.

Jeśli chodzi o folię na chudziaku, to kleić. Folii na styropianie nie potrzeba, ale też nie zaszkodzi. Wywiń na ścianę do wysokości ponad planowany poziom posadzki. Resztę później należy odciąć. Peszel w dylatacjach oczywiście plastikowy, twardy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki co 10 cm to zdecydowana przesada. Ja mam co 20-30 cm, tylko w łazienkach jest tak gęsto (przypomnę, że u mnie podłogówka jest jedynym źródłem ciepła i miałem robiony projekt). Nie należy przesadzać bo będą lokalne przegrzewy. U mnie np. w hallu na dole część rurek zasilających poszczegółne pętle jest w otulinie właśnie po to aby uniknąć przegrzewów. Rurki można zagęścić przy ścianach i pod dużymi oknami.

Tak więc Bobo nie przejmuj się za bardzo bo masz prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wylewki - nie przejmujcie się tak tym pękaniem. Może sobie popękać, byle przed położeniem podłogi. Jeśli ktoś kładzie panele to wcale nie powinien się przejmować ponieważ nie są przytwierdzone do podłoża. Gres czy terrakotę należy położyć na elastycznym kleju dobrej firmy i nie dawać za cienkich fug. Fugi też elastyczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...