Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa nadarzyńsko - grodziska


Recommended Posts

Policz więc sobie inwestycję np. w instalację gazową, dobry piec, zbiornik gazu lub dociągnięcie gazociągu, zasobnik na wodę. I dopiero po obliczeniu różnicy w kosztach instalacji i estymacji kosztów eksploatacji masz przewidywany okres zwrotu większej inwestycji w pompę. Mnie po takich wyliczeniach wyszedł zwrot po 5 latach.

 

No ale zaraz....przy pompie ciepła i tak potrzebujesz jakiegoś źródła zasialania i tak...więc co mi po takich wyliczeniach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Gość ~AS~
no właśnie to typowy czas urlopowy, ja jako "świeży nabytek" ni dam rady

a co z propozycją końca sierpnia?

 

To lepiej, że okres urlopowy, bo jakby wszyscy mieli dotrzeć, to trzeba będzie stadion wynająć ;)

 

 

p.s. a poza tym, to wszyscy spędzają urlopy na budowach :p :D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz więc sobie inwestycję np. w instalację gazową, dobry piec, zbiornik gazu lub dociągnięcie gazociągu, zasobnik na wodę. I dopiero po obliczeniu różnicy w kosztach instalacji i estymacji kosztów eksploatacji masz przewidywany okres zwrotu większej inwestycji w pompę. Mnie po takich wyliczeniach wyszedł zwrot po 5 latach.

 

No ale zaraz....przy pompie ciepła i tak potrzebujesz jakiegoś źródła zasialania i tak...więc co mi po takich wyliczeniach??

 

Lili ma racje-wskazuje jakie alternatywy nalezy uwzględnic nie biorąc PC.Tok rozumowania jak najbardziej słuszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz więc sobie inwestycję np. w instalację gazową, dobry piec, zbiornik gazu lub dociągnięcie gazociągu, zasobnik na wodę. I dopiero po obliczeniu różnicy w kosztach instalacji i estymacji kosztów eksploatacji masz przewidywany okres zwrotu większej inwestycji w pompę. Mnie po takich wyliczeniach wyszedł zwrot po 5 latach.

 

No ale zaraz....przy pompie ciepła i tak potrzebujesz jakiegoś źródła zasialania i tak...więc co mi po takich wyliczeniach??

 

Do wszystkiego potrzebujesz jakiegoś źródła zasilania, automatyka pieca gazowego czy olejowego też bez prądu nie działa :D

Sprawność PC kształtuje się jak 1:4. Z 1 KW pobranego do pracy pompy uzyskujesz 4 KW energii cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkiego potrzebujesz jakiegoś źródła zasilania, automatyka pieca gazowego czy olejowego też bez prądu nie działa :D

Sprawność PC kształtuje się jak 1:4. Z 1 KW pobranego do pracy pompy uzyskujesz 4 KW energii cieplnej.

 

Nie to miałem na myśli...

Chyba, że się mylę...ale czy samą PC ogrzejesz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkiego potrzebujesz jakiegoś źródła zasilania, automatyka pieca gazowego czy olejowego też bez prądu nie działa :D

Sprawność PC kształtuje się jak 1:4. Z 1 KW pobranego do pracy pompy uzyskujesz 4 KW energii cieplnej.

 

Nie to miałem na myśli...

Chyba, że się mylę...ale czy samą PC ogrzejesz??

 

Samą PC ogrzeję :D dogrzewanie grzałką elektryczną może się załączyć, ale dzieje się to bardzo rzadko, przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepło i równocześnie na grzanie wody. Ale należy to traktować jako sytuację ekstremalną, nie typową. Żeby być uczciwym należy dodać, że piec gazowy pobiera prąd tylko do automatyki, a PC również do sprężarki, ale współczynnik 1:4 i tak jest fajny, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zawsze przy tego typu inwestycjach zastanawiam się nad ekonomicznymi aspektami...

46 000 zł kawał grosza...

Czy liczyliście po ilu latach się to zwróci??

Nawet jeśli 2000 zł/rok. to mamy 20 LAT!!

Dla mnie to trochę abstrakcja...

Senser, trochę źle liczysz...

Jeśli kalkulujesz kiedy się zwróci, to licz tylko różnicę pomiędzy pompą a innym rozsądnym systemem dobrej jakości.

Policz więc sobie inwestycję np. w instalację gazową, dobry piec, zbiornik gazu lub dociągnięcie gazociągu, zasobnik na wodę. I dopiero po obliczeniu różnicy w kosztach instalacji i estymacji kosztów eksploatacji masz przewidywany okres zwrotu większej inwestycji w pompę. Mnie po takich wyliczeniach wyszedł zwrot po 5 latach.

 

Takie podejście nie jest do końca właściwe.

Ja liczę, tak:

Piec 8000 zł

Podłączenie (??) 5000 zł

Zasobnik 2000 zł (??)

= 15000 zł

Zostaje 31 000 zł dla mnie to wciąż 10 lat...

A niech tylko zmienie na np. eko groszek już odchodzi przyłącze...a okres zwrotu się jeszcze wydłuża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt z Was nie zna konkretnego kierownika budowy, to może podzielicie się namiarami na ekipy budowlane do stanu surowego otwartego. Pan Czesio kompletuje ekipe murarzy ALE nie wie czy mu sie to uda więc trzeba szukać. ALe jak??? Gdzie??? Dzisiaj pojade w nasze okolice i będę się pytać ekip budujących, ktore wylukam o terminy itd. A jak jeszcze ich szukać?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiamy się nad wykopaniem studni przydomowej, takiej do podlewania ogrodu w momencie, gdy gmina zakręci kurek:)

 

ostatnio doszły mnie wieści, że za zużycie takiej wody jest także pobierana opłata, a wiercenie wiąże się z pozwoleniami

 

jakie mieliście w tym aspekcie doświadczenia?

 

pzdr

 

Pozwolenie potrzebne tylko wtedy jeśli

1. Kopiesz studnie powyżej 30 m gł.

2. Wykopiesz powyżej 30 m gł i to zgłosisz

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, raczej do tych co już miszkają (a przynajmniej są na finiszu :) ) - dopiszcie w książce jakieś namiary, gdzie można kupić dobrą (i tanią :) ) podbitkę. Najlepiej z PCV bo na drewnianą za leniwy jestem.

 

No i podzielcie się na forum swoimi opiniami o producentach, trwałości materiału, kolorów, itp.

Interesuje mnie też, czy montowaliście na stelażu drewnianym, czy np. z profili stalowych?

 

Długo się zastanawiałem czy PCV czy drewno... Wszyscy doradzali PCV, ja wybrałem drewno. Od momentu kiedy zobaczyłem pierwsze metry bieżące swojej podbitki, chwalę dzień w którym powiedziałem drewno. Teraz wszyscy mówią - ale dobrze, że drewno... :)

Wieem, trzeba to co jakiś czas przemalować - trudno...

 

ozdr

Wookasch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech tylko zmienie na np. eko groszek już odchodzi przyłącze...a okres zwrotu się jeszcze wydłuża.

A gdzie magazynujesz swoje paliwo? a kto dorzuca jak wyjedziesz na narty na 2 tygodnie? Jasne, można palić węglem i instalacja jest za grosze, ale rozmawiamy jeszcze o wygodzie w sensie braku obowiązku "podsypywania" i magazynowania.

Porównywałabym raczej do jakiejś wygodnej instalacji, gazowej np.

 

Wygląda na to, że każde z nas ma swoje zdanie i się nawzajem nie przekonamy :D

A tak swoją drogą, to jak się nawet zwróci po 10 latach, to też fajnie. Kiedy będziemy starsi, bliżej emerytury, może mniej zarabiający, wtedy tanie grzanie jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ~AS~
Ja mam podbitkę Royal chyba z Boryszewa.

Jest teraz chyba już 3-ci sezon.

W zasadzie bez zastrzeżeń.

Montaż odbywał się na łatach.

Nie wiem czy w tym temacie to jakimkolwiek innym stalowym systemem byś sobie krzywdy nie zrobił...w drewno zawsze łatwiej wkręta wkręcisz...

 

Też myślę o drewnianych łatach, chyba "elastyczniejsze" w montażu. Spytałem o te stalowe, czy mają jakieś zalety, bo ostatnio słyszałem, że jakiś znajomy na tym robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ~AS~
A tak swoją drogą, to jak się nawet zwróci po 10 latach, to też fajnie. Kiedy będziemy starsi, bliżej emerytury, może mniej zarabiający, wtedy tanie grzanie jak znalazł.

 

Tylko weź pod uwagę, że żadna instalacja nie jest wieczna. Żeby się nie okazało, że zanim zdąży się zwrócić / zarobić na siebie, to będzie wymagała kosztownego remontu.

A poza tym (jak dla mnie) początkowe koszty inwestycji są nieakceptowalne i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...