Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa nadarzyńsko - grodziska


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Mój mechanik mawia "jak nie swedzi to nie drapać" :lol: . To dotyczy chyba również kwestii zwiazanych z ekonomia eksploatacji domu. :wink:

 

Mieszkam w bloku i latem upały są nieznośne. GWC mogłoby mieć jakieś uzasadnienie do chłodzenia domu latem, ale może sprawa upałów w domu nie jest tak drażliwa jak w blokach i można sobie darować GWC. No więc, czy upały w domach są mniej dokuczliwe niż w blokach?

 

 

Upał nie jest dokuczliwy, jeżeli otwierasz okna nocą a w dzien zamykasz i zaslaniasz okna od poludniowej strony. Jest ok :wink: Zamiast GWC wolałbym klime :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Może ktoś polecić dobrego geologa lub geotechnika ?

 

 

Pozdrawiam

 

Ja mam działkę w Grodzisku, ale korzystałem z łódzkiej firmy. Trochę mi policzyli za dojazd, ale za to zrobili naprawdę dobrze i szybko - badania gruntu

 

Przy ich cenach i doliczając koszt dojazdu za badania zapłaciłbym ponad 1500!

W książce jest namiar na firme z Warszawy - zapłaciłem dużo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izat,

Tego wymagają przepisy. Bo jak byś dajmy na to chciała postawić dom na niesprawdzonym gruncie, np wysypisku, to ci zabronią, bo teren może być nietrwały, a fundament musi się opierać o opokę.

 

Ale do rzeczy, przywitam się jak Izat,

 

Cześć L U D K O W I E !!!!!!!

 

Poszukuję płytkarza glazurnika i to dobrego, podajcie proszę namiary na takich sprawdzonych, może być na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na szczęście też, ale w przepisach prawa budowlanego jest na ten temat.

Ale pewnie gdyby wymagali to w pozwoleniu na budowę, lub w warunkach zabudowy była by informacja o konieczności wykonania.

Na tym forum w kilku miejscach czytałem o konieczności tych badań.

 

Ale to robi się zanim zaczniesz budować, a nie po.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie gdyby wymagali to w pozwoleniu na budowę, lub w warunkach zabudowy była by informacja o konieczności wykonania.

 

Takie badania powinny być wymagane, jeżeli jest to jasno napisane w warunkach zabudowy lub takie zalecenie znajdzie się w projekcie (zalecenie projektanta). Jeżeli w warunkach zabudowy lub projekcie coś takiego się znajdzie mamy jak w banku wymóg wykonania takich badań, co wiąże się z wydatkiem co najmniej 700 pln.

Teoretycznie gdy nie zachodzi żadna z dwóch powyższych przesłanek, urząd nie powinien żądać takich badań, ale życie rządzi się często innymi prawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania geotechnicze sa wymagane przy wiekszych budowach. Przy takich malych jak nasze najczesciej nie.

Badanie pozwala za to na ustalenie podstawowych danych przed rozpoczeciem budowy:

- ustalenie poziomu wod gruntowych - wiemy jak izolowac, czy trzeba robic jakis specjalny drenaz itp, nie ma niespodzianek w trakcie budowy fundamentow,

- ustalenie warstw - wiemy jak gleboko trzeba/mozna kopac, wiemy tez czego sie spodziewac np robiac nawadanianie w ogrodzie, glina i piasek maja rozne wlasciwosci :) . Wiemy tez na jaka glebokosc wkopac studnie chlonne czy POS. Czy ktos by chcial sie dowiedziec po zamontowaniu studni chlonnej do deszczowki czy pos ze 10 cm pod nia ma warstwe nieprzepuszczajacego ilu, ktory ma 10cm? a mozna bylo wykopac 20cm glebiej :o .

- inne - np kiedys byl drenaz melioracyjny, warto zrobic odwiert w tym miejscu, zeby wiedziec jak tam to wyglada na prawde pod ziemia

- przewaznie takze robia badanie agresywnosci wody w stosunku do betonu

 

Pewnie mozna by wymienic jeszcze pare zalet, zainteresowanych odsylam do literatury fachowej, bo ja fachowcem nie jestem :roll:

IMO w wielu przypadkach warto robic takie badania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...