Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa łódzka


Karolka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 24,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

rommaa

 

Pompa ciepła. Koszt instalacyjny porównywalny do tego z butli z gazem, a koszty o 1/3 mniejsze.

Popatrz na Ecopol lub Zirius.

 

Przy standardowym ociepleniu chałupy wyjdzie Ci zapotrzebowanie na CO rzędu 15000 kWh, cena 1 kWh z gazu z butli to ok. 0,35 zł.. Wyjdzie Ci z 5000 zł. rocznie plus ok. 1000 zł. za CWU. Razem 6000 zł.

 

PC zrobi to samo za 2000 zł.

Masz wystarczająco dużą działkę na kolektor poziomy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rommaa

 

Pompa ciepła. Koszt instalacyjny porównywalny do tego z butli z gazem, a koszty o 1/3 mniejsze.

Popatrz na Ecopol lub Zirius.

 

Przy standardowym ociepleniu chałupy wyjdzie Ci zapotrzebowanie na CO rzędu 15000 kWh, cena 1 kWh z gazu z butli to ok. 0,35 zł.. Wyjdzie Ci z 5000 zł. rocznie plus ok. 1000 zł. za CWU. Razem 6000 zł.

 

PC zrobi to samo za 2000 zł.

Masz wystarczająco dużą działkę na kolektor poziomy.

 

pzdr

 

Hello, mówisz że koszty porównywalne??? hhmmm z tego co (fakt że dawno temu) się orientowałem to koszt zakupu PC jest ogromny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz z butli:

1. instalacja ok. 10.000 zł. (jw, odrzucam ideę umowy wiązanej z dzierżawą skaczącą o 300% rocznie do kwoty ponad 100 zł./m-ąc)

2. kocioł ok. 6000 zł. (przyzwoity z zasobnikiem np. Zeus Victrix Immergasa)

3. podłogówka w całym domu ok. 80 zł./m2 wraz z rozruchem instalacji,

 

PC:

1. kolektor poziomy ok. 10.000 zł.

2. PC z zasobnikiem od. 16.000 zł.

3. podłogówka w całym domu ok. 100 zł./m2 wraz z rozruchem instalacji

 

PC będzie droższa instalacyjnie o ok. 15.000 zł.

W piątym roku eksploatacji jesteś na plusie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam prądem, akumulacyjnie.

Od 30.09.2010 r. do 29.01.2011 r. poszło prądu na ogrzewanie za ok. 1100 zł.

Ok. 30 zł. miesięcznie kosztuje mnie CWU.

PC bierze powietrze albo z dworu albo z garażu albo z domu i wywala je na zewn. lub do garażu.

 

Na ścianie zewn. 24 cm. szarego styro, na strychu ok. 30-40 cm. garnulatu wełny, 15 cm. szarego styro w podłodze, okna z 3 szybami, went. mech, z rekuperatorem. Garaż odizolowany termicznie od pozostałej części domu.

Wiele rzeczy mam do poprawienia, w przyszłym roku wynik będzie lepszy.

Przepalam w kominku, ale w ww. okresie tylko resztkami po budowie oraz brykietem. Szacuję, że gdyby nie to wynik byłby góra o 200-300 zł. gorszy w sezonie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

 

Ja właśnie zastanawiam się nad wpięciem w układ z kominkiem z pw (to jedyny stały punkt układu) pc powietrznej zamiast pieca prądowego - jako elementu bezobsługowego, grzejącego ew grzałką w razie potrzeby oraz przygotowującego ciepłą wodę.

Układ spinałby bufor - ma być w całym domu podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm.........

Sens bufora to załadunek energią z chwilowo dostępnego źródła (tani prąd, słońce, rozpalenie w kominku lub kotle bez podajnika) i nagrzanie go do wysokiej temp.

Później kiedy energii nie ma (droga taryfa, kominek lub kocioł zgasł, zaszło słońce) korzystamy z nagromadzonego ciepła - do ogrzewania i do CWU.

 

Ładowanie powietrzną PC bufora ? Można, ale

1. jak wysoko to kiepska sprawność pompy, już przy -7 pojawia się problem opłacalności względem prądu

2. jak nisko to..... nie ma się w czym umyć

3. chyba, że kolejny zbiornik na CWU, ale to znowu dodatkowy koszt

 

Ergo ?

Jak kominek z pw, to w bufor grzałka elektryczna.

Za różnicę w kasie dodatkowo ociepl dom (dołóż styropianu, zrób WM z odzyskiem ciepła, dodaj wełny). Wyjdzie Ci to lepiej.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedam okazyjnie węglowo miałowy (typ do tzw. palenia od góry - polecam wątek o ekonomicznym spalaniu węgla na tym forum) kocioł CO firmy LOKUS 17kw http://www.lokus.opoczno.pl/piece_kw-m.html - piec ma 2.5 roku kupiony w DH Żaczek w Andrespolu - węglem palone było nim tylko około pół roku - w środku czysty żadnej sadzy czy smoły. Ma sterownik Komfort i dmuchawę dzięki temu stałopalność w moim domu była na poziomie 24 godzin

Kocioł jeszcze wpięty w moją instalację będzie do odebrania za około miesiąc w zależnosci od pogody :) i czasu instalatora.

Cena w okolicach połowy nowego jeszcze do negocjacji.

Sprzedaje z powodu zmiany koncepcji ogrzewania a nie mam miejsca w kotłowni na drugi. Możliwe że będą jeszcze dodatkowe elementy - wymiennik ciepła do połączenia obiegów otwartego i zamkniętego zbiornik wyrównawczy i inne

info na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam się przekonywać do niższej ławy i do wyższej ścianki z bloczków (kurna, muszę dokupić bloczków http://forum.muratordom.pl/images/smilies/sad.gif). Materiały wszystkie staram się kupować lepsiejsze bo w końcu to ja będę robił a nie chcę potem bluźnić przy murowaniu). Myślę, że sobie dam radę tylko boję się o terminy a plan jest bardzo ambitny. -damy radę?, -tak, damy radę!!! (obyhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/what.gif)

 

Pewnie że dasz radę !

warto tylko pomyśleć o pomocy .... i fizycznie przygotować się do tych bloczków.... pewnie będzie ich dużo :)

a każdy waży 30 kg.... :)

 

życzę powodzenia i pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz z butli:

1. instalacja ok. 10.000 zł. (jw, odrzucam ideę umowy wiązanej z dzierżawą skaczącą o 300% rocznie do kwoty ponad 100 zł./m-ąc)

2. kocioł ok. 6000 zł. (przyzwoity z zasobnikiem np. Zeus Victrix Immergasa)

3. podłogówka w całym domu ok. 80 zł./m2 wraz z rozruchem instalacji,

 

PC:

1. kolektor poziomy ok. 10.000 zł.

2. PC z zasobnikiem od. 16.000 zł.

3. podłogówka w całym domu ok. 100 zł./m2 wraz z rozruchem instalacji

 

PC będzie droższa instalacyjnie o ok. 15.000 zł.

W piątym roku eksploatacji jesteś na plusie.

 

pzdr

 

Ja też zastanawiam się nad PC a mój mąż twierdzi że piec na ekogroch jest tańszy w użytkowaniu, potrzebuję pomocy zeby go przekonać. dom ma 156 m, działka 11 tyś metrów:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiam się nad PC a mój mąż twierdzi że piec na ekogroch jest tańszy w użytkowaniu, potrzebuję pomocy zeby go przekonać. dom ma 156 m, działka 11 tyś metrów:yes:

 

Idź z mężem do znajomych, którzy mają kocioł z podajnikiem na eko groszek.

Zainscenizuj sytuację, gdzie gwóźdź, który był w worku z węglem zastopował podajnik. Poproś męża, aby własnymi rękoma wyjął cały załadunek węgla z zasobnika, wyjął gwóźdź i zasypał ponownie kocioł węglem.

Najlepiej w stroju wizytowym. Potem niech Ci opisze swoje wrażenia - radzę być w innym pokoju :)

 

Takie zastopowanie podajnika to wcale nie taka rzadka przypadłość, poczytaj wątki na temat kotłów i spalania eko groszku.

 

Tona przyzwoitego i suchego eko groszku da Ci ok. 5500 kWh (uwzględniając sprawność całego systemu grzewczego), tona kosztuje minimum 800 zł.

1 kWh = 0,14 zł. (mniej więcej zależy to od wielu czynników)

 

PC przy prawidłowym doborze kolektora poziomego (przy takiej działce to żaden problem) i podłogówki winna mieć sprawność średnioroczną dla CO i CWU ok. 4.

1 kWh = 0,1 zł. (przy założeniu, że średni koszt energii elektrycznej w taniej i drogiej taryfie to 0,4 zł.)

 

156 m2 w średnio ocieplonym domu to ok. 16000 kWh/rok do tego CWU ok. 3000 kWh/rok

Razem 19-20.000 kWh

Przy 20.000 kWh PC to koszt = 2000 zł./rok

Przy węglu 2800 zł./rok

 

Zakładając, że pom. gosp. na węgiel już jest (bo jak nie ma to 1 m2. = min. 2000 zł.) to PC będzie droższa (zakładając, że i to i to robią firmy) o ok. 20.000 zł.

 

Po 10 latach kocioł jest do wyrzucenia, można wierzyć tym co mówią inaczej, ale nie polecam. A to koszt od 6.000 do 10.000 zł.

A zatem już w momencie konieczności wymiany urządzenia (ktoś przecież musi to zrobić za co trzeba będzie zapłacić) koszty inwestycyjne i eksploatacyjne się zrównują. (zwłaszcza, że przy kotle trzeba by za jakiś serwis, przegląd i kominiarza zapłacić co rok).

 

Trzeba usiąść i samemu przeliczyć, również rzeczy, których na pieniądze przeliczyć się nie da, jak własny czas, nerwy, brud, wynoszenie popiołu, noszenie węgla, zakup i składowanie węgla, czyszczenie raz na tydzień kotła itp.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mnie się wydaję, że uprościłeś sobie porównanie

 

Bardzo dobrze Ci się wydaje.

Wątek o PC liczy sobie kilka lat i kilkaset stron.

Watki o kotłach na eko groszek podobnie.

Co drugi wpis dotyczy kosztów i porównań.

 

Proponuję przeczytać je wszystkie i samemu wyciągnąć wnioski.

Nie będzie uproszczeń zwłaszcza jak się poczyta użytkowników, a nie dyskutantów-teoretyków.

 

I pytanie.

Ile razy wezwałeś do swojej pompy ciepła serwis ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...