Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa łódzka


Karolka

Recommended Posts

Znam architektów, mogę popytać

 

i co z tymi architektami zaczynam się niepokoić, zima się kończy a ja w polu z papierami

 

 

Nic. Jeden na nartach a drugi zawalony pracą do wakacji. Wychodzi na to, że mnie nie ma kto adaptować projektu i zacznę szukać obcych :oops:

Temu od nart mówiłam o forum, ma poczytać i pomyśleć, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Tomek_lodz i Jacekkk

Tomek ma dosc intrygujacy sposob na tania energie. Moze sie z Toba podzieli pomyslem. Jak zle pojdzie z gazem, to tez bede myslal o jakims orginalnym pomysle... Caly czas czekam na umowe z gazownii na przylacze, mam nadzieje, ze nie zrezygnowali ze mnie jako klienta...

Kropi, a zapusciles sie moze na Byszewska? Jestem ciekaw, czy da sie tam przejechac przez zakret od granicy Lodzi do skrzyzowania Janów-Kalonka/Natolin. Chcialbym zaplanowac nastepnego Sylwestra :)

 

BTW: Calemu forum (i nie tylko) zycze Udanego Nowego Roku Budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

Co to za okna o takim współczynniku (chodzi o wsółczynnik całego okna a nie szyby ?) daj namiary

Co do solarów

Próżniowe dadzą Ci ciepła wodę przez 7-9m-cy, a w pozostałe ogrzeją wodę do ok 17-20 % to też się liczy. Znajomy mówił mi, że zeszłej zimy przy -12 na zewnątrz solar właczył się w nocy od światła księzyca - pełnia była :D i podgrzał mu wode do 15 stopni (z 8). Ma on niezależne ogrzewanie wody, nie połączone z co, tzn ma solar i przepływowy ogrzewacz do dogrzania. Chłopak pracuje w firmie zajmującej się między innymi klimatyzacją razem z szefem mają na tym punkcie bzika. Te kolektory sam wykonał. Teraz budują pompę ciepła, jak sprawdzą u siebie może u nich zamówię mówią, że można to zrobić za 1/3 -1/2 ceny.

"Wszak to zwykła lodówka tylko odwotnie" - to ich słowa.

Reku testowaliśmy u nich w firmie Polski Dospel nowy model

Przy pracy na 80% mocy parametry wyszły następujące

Temp. na zewnątrz -4st,

temp wewnątrz 22st,

Na wejściu do reku (rura nieizolowana więc temp. trochę wzrosła) +1st

na wyjściu z reku (do pomieszczenia) 15,6 st

temp wyrzucanego powietrz 17,8 st

Mogłem sie pomylić około 0.5 st to było rok temu ale wnioski są proste zaniast ogrzewać powietrze od +1 st do np 21 mając reku musimy ogrzać świeże powietrze od 15,5 st. Tak więc o 5,5 stopnia zamiast 20 oszczędzamy około 75% energii traconej w czasie wentylacji domu.

U jednego z nich już pracuje u mnie czeka na montaż (promocja była kupiłem za pół ceny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejechałem się normalnie marmurową, skręciłem w Pszeniczną, wypadłem nad Kalonką i dojechałem do Skoszew (szkoła), z powrotem zahaczając o Dobieszków - nie próbowałem przeprawy przez las bo pamiętam, że w zeszłym roku za kapliczką już było licho, a w lesie ledwo-ledwo, a śniegu było mniej - najważniejsze, że spokojnie we wszystkie kluczowe punkty można dojechać, drogi odśnieżone były też szerzej, niż w zesżłym roku, spokojnie mijają się 2 samochody, nawet z autobusem się da - choć ciasno :roll:

 

Ndal przypominam się uprzejmie z prośbą o namiary na systemy rekuperacyjne - te technologie z pewnością będą tanieć, bo na razie płacimy trochę za nowinkę, trochę za niewielką popularność tych rozwiązań (wielu uważa je za zbędny luksus, sam tak do niedawna uważałem :oops: ) a oszczędności mogą być naprawdę ogromne, co przy wzrastających cenach energii (i kursie CHF ;-) ) jest sprawą wartą zawalczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze powiedziec, ze tez mocno zastanawialem sie nad wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuiperatorem ale po analizie watkow na forum muratora dotyczacych tego tematu raczej sobie daruje.

 

Wg. obliczen wszystko wskazuje na to ze inwestycja raczej nie ma szans sie zwrocic no moze w ciagu 15 lat jesli wogole o ile nie zaklada sie wymiany rur wentylacyjnych po takim okresie jak niektore zrodla podaja .... ale pozostaja takie korzysci jak : dobra wentylacja z mozliwoscia sterowania i czystsze powietrze (przefiltrowane).

 

Ja poki co zostaje przy GWC rurowy (gruntowy wymiennik ciepla) .... troszke ogrzeje powietrze w zimie ale przede wszystkim schlodzi latem w gorace dni.

Wydatek nieduzy bo ok. 1500 - 2000 PLN i tez raczej bez szans na zwrot inwestycji ale dajacy troszke komfortu za nieduze pieniadze i znikome koszty ekploatacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poscie wyżej opisałem eksperyment przeprowadzony razem ze znajomymi (oni to testowali bo chcieli tymi reku handlować - poprzedni model tej firmy wg nich był mało udany ten od razu kupili dla siebie mnie ijeszcze kilka na sprzedaż -stąd dobra cena) ale wracając do tematu oszczędność 75% w wentylacji domu (a straty ciepła z powodu wentylacji sięgają nawet 50% jak lubimy świeże powietrze a minimum 30% ogólnych strat ciepła) pobór energii rekuperatora jest podobny do wentylatora w kuchni więc go pomijam nie będzie potrzebny ten kuchenny. Biorę pod uwagę "duszny dom" 0,75*0,3=22,5% oszczędności miesięcznie. Zakładam,że na ogrzewanie domu bez reku wydaję przez pół roku po 800 zł za miesiąc oszczędzam 1080 zł rocznie reku kosztuje ok 5000 te pieniądze na lokacie dają zakładam 6% (rewelacyjne oprocentowanie a więc 300 zł ). ZARABIASZ NA TEJ INWESTYCJI 780 ZŁ ROCZNIE A BIORĄC POD UWAGĘ AMORTYZACJĘ (powinna ona wynosić około 7% to jest 350 zł) to jesteśmy 430 zł do przodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

 

Chciałabym zgłosić swoje wstąpienie do klubu pod wezwaniem Grupa Łódzka :D

Jestem Łodzianką, ale już niedługo.... za jakiś czas, jak dobrze pójdzie

(tfu ! tfu ! na psa urok !), to będę pisać z Aleksandrowa Łódzkiego :wink:

Coś ostatnio popularny szalenie on się robi !

Aktualnie przerabiam lekturę grupy, niedługo zacznę Was męczyć pytaniami :)

Za te głupie z góry przepraszam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mało się tym interesowałam, ale mam takie, może głupie, pytanie: czy to jest taki rodzaj klimatyzacji? Wyobrażam sobie tak (nie czytałam nic o tym), że okna mam zamknięte a powietrze wchodzi przez rurkę i się ogrzewa od wychodzącego. Po drodze jest jakiś filtr itd??? Dobrze myślę? W takim razie co z czyszczeniem filtru? Legionellami, pleśniami i podobnym świńswem klimatyzacyjnym? A jak się w rurce coś zalęgnie? :lol: I co to znaczy świeże powietrze. Świeże to ja mam za oknem... Faktycznie nie mogę otworzyć okna :o ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe przyjęcie :D

 

I uprzedzam, że bedę pytać Was o mnóstwo rzeczy nawet po kilka razy, aż będę miała pewność, że wreszcie kumam :wink:

 

Chwilowo dam Wam spokój z pytaniami bo budowę pokryła puszysta warstewka śniegu, spod którego nic nie wystaje a ja pogrążam się w ogólnorozwojowej lekturze forum :-)

 

Aczkolwiek, może powinnam udać się do wodociągów i ŁZE (mam już warunki przyłączy), żeby zaklepać u nich jakieś terminy realizacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminów to na razie nie klep ,bo nie wiesz jak będzie z pogodą. A pozatym wodociągi robią ci kompletne przyłącze????????????? bo jak nie to znajdź wykonawcę a on niech się umawia z wodociągami na wcinkę.

Z zakładem energ. możesz zaczac juz gadać bo o ile dobrze pamiętam to Alex podpada pod Zgierz a z nimi Baaaaardzo różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...