Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa łódzka


Karolka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 24,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

No to jest nas dwóch. Mam dokładnie to samo wrażenie i przymierzałem się nawet do tego projektu z Horyzonta. Ja jestem na etapie kompletowania dokumentacji i dogrywania ostatecznej wersji projektu. Też chciałbm ruszyć wiosną z pracami ale im więcej czytam tym większe przerażenie mnie ogarnia ;)

 

dlugi

 

a ta ekipa to jakie stany stawia? Surowy czy tzw. pod kluczyk?

 

Surowiznę . Dach już ktoś inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi i Jacek , w takim razie jest na trzech.

 

Ja też, ja też. . . Co więcej, przechodziłam już chorobę pod tytułem "co lepsze: silka, max, czy beton... wełna, czy styropian... itd. Nawet stop drewniany przerobiłam. Aż ktoś mi grzecznie wytłumaczył, że to i tak wszystko jedno i żeby brać to, co najtaniej albo najłatwiej. Z tego wszystkiego została mi tylko wiara w grzybobójcze działanie silikatów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metea, podobno ma tak być do końca tygodnia... :(

Pozwolę sobie wkleić zdjęcia mojej zarośniętej działki!

I mogę z czystym(!?) sumieniem polecić taniego geodetę(zdjęcie poniżej), wygląda niepozornie...ale wymierzy Wam działeczki tak jak sobie zażyczycie...tylko za jednego lizaka :lol:

ftp://anisiaa:[email protected]/images/tani-geodeta.jpg

ftp://anisiaa:[email protected]/images/dzia%B3ka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wszystkim z gr Łódzkiej nie zadawałam pytań ale bardzo uważnie czytałam wasze forum teraz mam pytanie czy może ktoś zna lub już buduje dom z Muratora MO5-Niewielki lub MO5aL-Niwwielki-wariant I jeśli ktoś może mi pomóc to bardzo prosze GOSIA 8) 8) :p

 

Gosia...wejdz tutaj....

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=55711&highlight=m05

metea wielkie dzięki za podpowiedz gdzie szukać przeczytałam wszysiko od deski do deski ale czy jestem mądrzejsza????????? :o :roll: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

msci i jacekot bez obawy, dacie radę; nawet nie wiecie jeszcze co potraficie! Budowa z Was to wyssie sama. Nie wszystko naraz.

Koniecznie poszukajcie kogoś kto jest z budową już na wykończeniu (może nawet kilku) i korzystajcie z ich doświadczeń i z doświadczeń forumowiczów. Ja dzięki temu uniknąłem kilku poważnych błędów i niepotrzebnych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Z tego co widze wszyscy mają podobne dylematy na pewnych etapach budowy.

 

A może podzielicie się ze mną swoimi opiniami na temat garażu .

Ostatnio spotkałem z bardzo zaskakującą i nieodosobnioną opinią mówiącą o tym że garaż jest nie potrzebny w domu . Bo:

- za każdym razem trzeba otwierać i zamykać garaż jak chcemy wyjechać a jest bardzo uciążliwe na dłuższą mete

- zazwyczaj dla wygody samochówd stoi przed garażem , dzisiaj juz kwestia korozji blachy schodzi na drugi plan

- w garażu zazwyczaj przechowuje sie tylko :rowery , kosiarki , taczki i tym podobne narzędzia uzytku około domowego

- lepszym rozwiązaniem jest zadaszona wiata , nie bada na samochód i zimą nie trzeba odsienieżac

- garaż to dodatkowa powieżnia do ogrzewania i oczywiście koszt w jego budowie i utrzymaniu

Znam oczywiscie osoby które nie wyobrażają sobie nie mieć garażu , ale spotkanie się z odmiennymi opiniami były dla mnie zaskoczeniem .

 

A jakie wy macie spojrzenie na ten temat ? Jesli macie chwile to podzielcie się na forum

 

pozdr

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Z tego co widze wszyscy mają podobne dylematy na pewnych etapach budowy.

 

A może podzielicie się ze mną swoimi opiniami na temat garażu .

Ostatnio spotkałem z bardzo zaskakującą i nieodosobnioną opinią mówiącą o tym że garaż jest nie potrzebny w domu . Bo:

- za każdym razem trzeba otwierać i zamykać garaż jak chcemy wyjechać a jest bardzo uciążliwe na dłuższą mete

- zazwyczaj dla wygody samochówd stoi przed garażem , dzisiaj juz kwestia korozji blachy schodzi na drugi plan

- w garażu zazwyczaj przechowuje sie tylko :rowery , kosiarki , taczki i tym podobne narzędzia uzytku około domowego

- lepszym rozwiązaniem jest zadaszona wiata , nie bada na samochód i zimą nie trzeba odsienieżac

- garaż to dodatkowa powieżnia do ogrzewania i oczywiście koszt w jego budowie i utrzymaniu

Znam oczywiscie osoby które nie wyobrażają sobie nie mieć garażu , ale spotkanie się z odmiennymi opiniami były dla mnie zaskoczeniem .

 

A jakie wy macie spojrzenie na ten temat ? Jesli macie chwile to podzielcie się na forum

 

pozdr

Jacek

Cześć Jacek.... Wyrażam tu tylko i wyłącznie swoje osobiste zdanie i uważam że garaż przy domu to dobra rzecz po 1 w początkowej fazie dudowy (mam namyśli stan surowy ) montujesz wrota i masz miejsce do składowania (w okolicy ci co budują zaczyniją od garażu) po 2 wcale nie musisz tego ogrzewać choć dobrze by było po3 ściana do której przylega garaż jest mniej narażona na czynniki atmosferyczne po4 to nawet jeśli nie będziesz tam trzymał samochodo (czego sobie nie wyobrażam) to sprzęt letni ogrodowy też trzeba gdzieś trzymać .Działkę posiadam 10 lat i wierz mi trzeba solidnego pomieszczenia aby to pomieścić po5 moi znajomi wybudowali dom bez garażu i bardzo tego żałują ale dacyzja należy do Ciebie iPAMIĘTAJ liu Polaków tyla zdań :D :D :D GOSIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekot:

Zależy ile masz kasy. Budowa garażu kosztuje, szczególnie takiego w obrysie domu, potem kosztuje ogrzewanie, nawet minimalne. Wygoda jest na pewno ale za wygodę się płaci. Ja tnę koszty, więc niestety... będzie blaszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych, co zbudowali: Ile płaciliście za robociznę (samą) stanu otwartego (tak do dachu)?

Wiem, że jest ten wątek w Liście płac ale tam jest cała Polska i ceny od 3 500 do 30 000. Bardzo zależą od regionu. Więc ile w Łodzi? Może być za m2. Proszę, napiszcie, trzeba mieć jakiś punkt odniesienia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest .W obrysie domu od północy . Garaż nie grzany - między domem a garażem będzie 12 cm styropianu . strop nad garażem również opuszczony o jakieś 50 cm w stosunku do stropu nad częścią mieszkalną.

Z tyłu dwa pomieszczenia gospodarcze.

Plusy.

1. Dom osłonięty od północy

2. Wjeżdżam do garażu i wchodzę z niego wprost do domu

3. Wsiadam zimą do czystego i suchego samochodu

4. Wyprowadzam samochód na podjazd i mam piękne pomieszczenie warsztatowe

5. W przypadku wizyty kumpli zawsze można zejśc przeciwnikowi z celownika i iść naprawić małą awarię.(mała lodówka też się zmieści)

6 Duży strych nad garażem - wykorzystać można w/g uznania.

7. Przewaga nad garażem wolnostojącym Patrz. Ustawa o podatku katastralnym

Minusy

1.Koszt ( same mury dużo nie kosztują ale niestety znacznie zwiększa się powierzchnia dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wiedzy nt. budowania: najwieksza przychodzi wraz z doswiadczeniem... Nie zgadzam sie, ze mozna ta wiedze lykac etapami, w zaleznosci od potrzeb - niestety, trzeba ja miec calosciowa, przynajmniej w minimalnym stopniu. Mozecie duzo wiedziec o lawach, fundamentach i betonie, zostawic w chudziaku przepusty na kanalizacje, tylko jak bedziecie na etapie kominka, to okaze sie, ze zapomnieliscie o czerpni powietrza...

 

Forum i sam "Murator" sa bardzo pomocni w zdobywaniu wiedzy, np. przy planowaniu elektryki chodzilem z lista dodatkowych gniazdek, ktore ktos opublikowal na forum (np. gniazdko do kosiarki, numeru posesji albo młynka). Ale i tak najwiecej utrwalilem sobie (stety-niestety) na budowie. Np. dopoki nie mialem wiezby, strasznie mi sie mylily belki, jetki, płatwie, krokwie, kalenice itp... Teraz juz wiem z czym to sie je.

 

Pisze to z perspektywy inwestora, ktoremu udalo sie kilka bledow popelnic. A tu dopiero polowa budowy i wiekszosc "widocznych" decyzji dopiero przed nami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja bede bil piane o garaz w domu i dla domu - tak, dla sportu... Autorow postow uprasza sie o nie obrazanie sie. Prawde mowiac mam taki garaz, jeszcze nie wiem, czy bede zadowolony, ale wszyscy twierdza, ze nasz pokoj nad garazem jest najladniejszy :) Co prawda do budowy takiego garazu zmusily mnie warunki zabudowy, ale nie narzekam. Aha, mam jeszcze piwnice, wiec problem strychu, nart i kosiarki odpada, ale zdania na temat koniecznosci/braku posiadania piwnicy sa bardzo podzielone i nie odwodze ani nie zachecam (jest o tym kilka innych watkow).

 

Plusy.

1. Dom osłonięty od północy

2. Wjeżdżam do garażu i wchodzę z niego wprost do domu

3. Wsiadam zimą do czystego i suchego samochodu

4. Wyprowadzam samochód na podjazd i mam piękne pomieszczenie warsztatowe

5. W przypadku wizyty kumpli zawsze można zejśc przeciwnikowi z celownika i iść naprawić małą awarię.(mała lodówka też się zmieści)

6 Duży strych nad garażem - wykorzystać można w/g uznania.

7. Przewaga nad garażem wolnostojącym Patrz. Ustawa o podatku katastralnym

Minusy

1.Koszt ( same mury dużo nie kosztują ale niestety znacznie zwiększa się powierzchnia dachu

 

Ad. 1 - Na moja dzialke z wjazdem od poludnia sie nie nadaje. Musialbym objechac (odsniezac) dookola calego domu.

Ad. 2 - Tzn., ze masz drzwi do domu. Potencjalne kolejne wejscie dla zlodzieja.

Ad. 3 - Przyjezdzasz z deszczu lub sniegu i to wszystko kapie Ci na podloge, robi sie w garazu bloto, a jak sie ociepli to wszystko paruje.

Ad. 4/5 - A to nie latwiej wybudowac sobie maly warsztat? Tak 20 m od domu?

Ad. 6 - Ja nad garazem bede mial pokoj. A budowac garaz w domu, zeby miec strych?

Ad. 7 - A uchwalili juz ten podatek?

Ad. 1 Minus - Dla odmiany: nad garazem nie ma chyba zadnych okien dachowych, wiec liczy sie troche wiecej drzewa i sama dachowke podstawowa, ktora jest przeciez o wiele tansza od innych elementow dachu. A te inne elementy i tak trzeba kupic. A do nowego garazu trzeba kupic wszystko...

 

Ostatnio spotkałem z bardzo zaskakującą i nieodosobnioną opinią mówiącą o tym że garaż jest nie potrzebny w domu . Bo:

- za każdym razem trzeba otwierać i zamykać garaż jak chcemy wyjechać a jest bardzo uciążliwe na dłuższą mete

- zazwyczaj dla wygody samochówd stoi przed garażem , dzisiaj juz kwestia korozji blachy schodzi na drugi plan

- w garażu zazwyczaj przechowuje sie tylko :rowery , kosiarki , taczki i tym podobne narzędzia uzytku około domowego

- lepszym rozwiązaniem jest zadaszona wiata , nie bada na samochód i zimą nie trzeba odsienieżac

- garaż to dodatkowa powieżnia do ogrzewania i oczywiście koszt w jego budowie i utrzymaniu

Znam oczywiscie osoby które nie wyobrażają sobie nie mieć garażu , ale spotkanie się z odmiennymi opiniami były dla mnie zaskoczeniem .

 

- sprobuj zostawic otwarty garaz zimowego wietrznego dnia; sniegu tak moze nasypac, ze nie ma po co sie do niego pchac; to samo dotyczy wiaty, wiec argument z brakiem koniecznosci odsniezania odpada; dzrwi wejsciowe tez trzeba za kazdym razem zamykac i otwierac (nawet na klucz) i tez jest to bardzo uciazliwe...

- no ale jednak zima jest sens wjezdzania do garazu, zwlaszcza dla wygody

- no tak, przeciez rowery i kosiarke mozna trzymac w lazience, a taczke w kotlowni.

- mozna miec garaz nie ogrzewany

 

Wyrażam tu tylko i wyłącznie swoje osobiste zdanie i uważam że garaż przy domu to dobra rzecz po 1 w początkowej fazie dudowy (mam namyśli stan surowy ) montujesz wrota i masz miejsce do składowania (w okolicy ci co budują zaczyniją od garażu)

 

Ad. 1. A do czasu budowy garazu gdzie trzymac sprzet i materialy? Wrota tez kosztuja, nawet z desek. A najwiecej kosztuja zawiasy i skoble...

 

Ja tnę koszty, więc niestety... będzie blaszany.

 

Pod wzgledem bezpieczenstwa samochodu rozwiazanie zadne. Moj garaz blaszak zostal ladnie uszkodzony przez zlodzieji, tylko lom im chyba do tego wystarczyl.

 

Ogloszka no i po tylu co Polakow ile zdan? Ja sam jeden nie wystarcze? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się strasznie bojowo nastawiłeś, do tej dyskusji

ale

1. Opisałem plusy i minusy na podstawie własnego przypadku

2. Złodziej jak będzie chciał to i tak wlezie ( a statystyki mówią,że przez drzwi to rzadko)

3. Na podłogę aż tak dużo nie kapie (to z doświadczenia) jak jest podłoga beton to wsiąka, ale zawsze można zrobić kratkę i odpływ

4/5 . Myślę ,że skala trudności jest taka sama

6. Powierzchni mieszkalnej mam wystarczająco , a garaż budowałem dla garażu a nie dla strychu.Strych wykroił się sam . Bardzo ładny. idąc za ciosem zrobiliśmy pralnię/prasowalnię na górze zaraz przy wyjściu na strych . Będzie dzielił rolę suszarni z pokojen treningowym.

7. Nie uchwalili bo każda kolejna władza spycha go na następców - nikomu nie przysporzy on popularności- ale gwarantuję ci ,że uchwalą.

 

 

Minus

1. Na strychu nad garażem zamontowałem dwa okna dachowe w tym jedno z funkcją wyłazu. Nigdy nie wiadomo jakie pomysły będę miał za parę lat. A z tym trochę drewna to też nie tak . Garaż na dwa samochody

ca. 42m2 + dwa pomieszczenia gospodarcze 22 m2 to dało sporą powierzchnię i co za tym idzie ładny kawałek dachu :( :( :( . W moim przypadku oczywiście :D :D

http://foto.onet.pl/upload/34/82/_546808_s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Gosią! My właśnie mamy zamiar mieć taki nie ogrzewany garaż... z myślą o sprzęcie ogrodniczym, chcemy ów garaż jeszcze powiększyć . Mamy w planach malutki domek, więć większy garaż bedzie nam niezbędny, a nie chcemy dodatkowej "szopy" na narzędzia w ogrodzie. Co do wiaty to nie jestem przekonana...podobno zimą i tak zawiewa na samochód no i przy takich mrozach jak teraz można nie odpalić :-?

A tak w ogóle to lubię majsterkować...i garaż jest mi potrzebny coby się spełniać artystycznie.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...