Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa łódzka


Karolka

Recommended Posts

mm3844:Dokładnie. Zapomniałem napisać, że zgoda autora projektu jest ważna. Ja postarałem się o nią w stosownym czasie (przyznaję, że po wprowadzeniu zmian). Taka zgoda bardzo przydała mi się podczas niedawnego odbioru. Nie miałem żadnych problemów i nie przyczepiali się do tych zmian, a mogli.

 

I jeszcze rada dla wszystkich zaczynających budowy: Zbierajcie papierki, stempelki, atesty oświadczenia, zgody... Zapisujcie wszystkie kontakty z wykonawcami (nawet tymi, których nie zatrudniliście). Potem bardzo się przydają. W zależności od humoru inspektora możecie być poproszeni o dowolny papier, który mu się zamarzył. Bądźcie gotowi na szybkie ściągnięcie tego kwitu.

 

U mnie konkretnie przydał się atest na beton z gruchy zastosowany na strop. I tak pani inspektor stwierdziła, że brakuje na nim oświadczenia kier.bud., że właśnie ten beton został użyty do mojego stropu. Ponieważ tych atestów (z podpisem) pani nie chciała więc podpisy sobie darowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

No właśnie. W projekcie mam maxa+12 styropianu. Ale chciałabym z bloczków silikatowych. Tylko nie wiem, ile będzie ta adaptacja kosztowała (materiał cięższy). Dachówkę też mam ceramiczną a chcę blachodachówkę (lżejsza - może wyjdzie na zero?). Acha, na silikaty majster się krzywi. Ale nie mówi nie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to ja się o coś spytam: jaka jest praktyczna różnica między pustakiem U a maxem? Bo w projekcie mam U a kierbud mówi coś o maxie, nie wiem czy względem tego trzeba przerabiać projekt no i czy jest sens.

 

I jeszcze jedno - jak 12 cm styro to dlaczego nie 15? tak dla równego rachunku choćby... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardz ale to bardzo proszę podchodzić od moich pytań z dużą wyrozumiałością i tłumaczyć to nieco jaśniej np: jaka jest różnica między bloczkiem sylikatowym a U220lub maxem wiem co to ytong GOSIA

ps: JA JESTEM BARDZO ZIELONA W BUDOWNICTWIE ale mam nadzieje że z waszą pomocą trochę nedrobię te braki w teorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropi

MAX to pustak o wymiarach (l/b/h) 288x188x220

U -220 250x188x220

 

chociaż w zasadzie to powinno się powiedzieć

MAX -220 bo kiedyś był jeszcze taki 288x188x188 MAX 188 ale chyba wyszedł z użycia bo prawie się go nie spotyka :D

 

 

Jak masz w projekcie max-a to sprawdź jeszcze grubość ściany bo można różnie ustawić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry długi ale ustawianie max'a czy pustaka U w poprzek zmienia jego współczynnik przenikalności cieplnej zamiast 8 komór masz tylko dwie lub trzy (na zmianę) więc nie pisz takich rzeczy nawet z uśmieszkiem bo ktos może tą minkę przegapić.

 

A co do pytania kropi'ego o maxa zamiast U jezeli go wstawisz zamiennie to masz trzy wyjścia

1) zmiejszysz sobie wielkość domu wewnątrz o 3 cm na każdej ścianie (czyli będzie mniejszy metraż)

2) aby utrzymać grubość ścian zmiejszysz izolację o 3 cm - będzie chłodniej (jedyny prypadek w któym ktoś z odbioru nie powinien zobaczyć różnicy miezy planami a rzeczywistością)

3) powięszysz obrys domu o 6 cm (co może zostać uznane za przestępstwo budowlane - jest niby przepis o 5% błędu ale możesz ten błą zrobić większy a wtedy kicha).

A i jeszcze jedno każda taka zmiana musi być zatwierdzona przez architekta

Ja budowałem z U-220 i Tobie polecam to samo. Jedyną wadą tego systemu jest fakt,że do max-a masz fabryczne pustaki połówkowe a do U nie.

Inną sprawą jest dlaczego to twój kierownik budowy upiera się nad max-em?

Gdyby to był murarz pomyślałbym o wygodzie przy wykorzystywaniu połówek fabrycznych.

A czy on przypadkiem nie reprezentuje murarzy zamiast Ciebie? Wszak powinien stać murem w Twojej obronie, a nie proponować takie (bezsensowne moim zdaniem ) rozwiązania.

A swoją droga max jest droższy od pustaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mm3844:

I jeszcze rada dla wszystkich zaczynających budowy: Zbierajcie papierki, stempelki, atesty oświadczenia, zgody...

 

A mozesz napisac, czego nietypowego jeszcze wymagali?

 

mmmad: Mogę. W zasadzie dla mnie nie było nic nietypowego. Praktycznie byłem na wszystko przygotowany: Miałem porządek w papierach, zaprzyjaźnioną koleżankę jako kierownika budowy, dużo czytałem n/t odbiorów, przeczytałem "ze zrozumieniem" ostatnią ustawę i rozporządzenie odnośnego ministra, no i bojowo sie nastawiłem... :x

 

Odbiór polegał na przywiezieniu pani inspektor na budowę (bo ich transportem to by było za 3 tygodnie). Wcześniej wziąłem stosowny formularz z wykazem potrzebnych dokumentów; przygotowałem te dokumenty a nawet trochę więcej.

Wyfiokowana pani w sekretariacie oddała/nie przyjęła kilku kwitów, potem dostałem urzędowe pismo, z groźbą, że jak migiem nie dostarczę tych papierów co mi je buba oddała - to oni nie dadzą pozwolenia na użytkowanie.

Wkurzyłem się. Napisałem pismo, że te dokumenty to oni już mieli, ale oddali, mimo to łaskawie dostarczam ponownie. I już znałem termin kontroli. Wyfiokowana się obraziła...

 

Kontrola polegała praktycznie na wypełnieniu formularza, bo wszystkie stempelki i pieczątki to sprawdzają u siebie w cieplutkim (ale obskurnym) biurze. Pomiarów ani oględzin chałupy z zewnątrz i gumna nie było, bo wszystko pod śniegiem i zimno.

Co do dokumentów (wg wykazu na formularzu) to potrzeba protokołów szczelności szamba, wod-kan, gazu i CO. Z protokołem szczelności był mały problem, bo wszystko zakładałem sam, jakiś kierownik w Wojewódzkim nadzorze stwierdził, że kaloryfery mogą przeciekać byle był stempelek, ale wzoru protokołu nie ma. Sciągnąłem więc z internetu jakiś przypadkowy wykres z badania rur PCV i po podstemplowaniu przez instalatora gazowego papier był OK.

Wcześniej pisałem o atestach na zastosowane materiały - dobrze je mieć ale nie zabierają ich.

Do tego zgoda autora projektu na zmiany podstemplowana przez autora adaptacji i kier.bud. (podpisu autora adaptacji nie miałem /mimo, że mogłem z łatwością zdobyć/ - powiedziałem, że nie żyje...i już podpis okazał się zbędny).

Dalej Inwentaryzacja powykonawcza geodezyjna (Uwaga!: musi być z napisem "zgodnie z projektem").

I na koniec akt własności itp, umowy na dostawy prądu , wody, gazu, śmieci (tu chodzi o wywóz), i co tam macie.

No i oczywiście wypełniony dziennik budowy i stosowne oświadczenie kierbuda.

 

Na marginesie: przeczytajcie art 32a ustawy i wzór protokołu kontroli i uważajcie, żeby zgadzała się mniej więcej liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu i kubatura :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry długi ale ustawianie max'a czy pustaka U w poprzek zmienia jego współczynnik przenikalności cieplnej zamiast 8 komór masz tylko dwie lub trzy (na zmianę) więc nie pisz takich rzeczy nawet z uśmieszkiem bo ktos może tą minkę przegapić.

 

A co do pytania kropi'ego o maxa zamiast U jezeli go wstawisz zamiennie to masz trzy wyjścia

1) zmiejszysz sobie wielkość domu wewnątrz o 3 cm na każdej ścianie (czyli będzie mniejszy metraż)

2) aby utrzymać grubość ścian zmiejszysz izolację o 3 cm - będzie chłodniej (jedyny prypadek w któym ktoś z odbioru nie powinien zobaczyć różnicy miezy planami a rzeczywistością)

3) powięszysz obrys domu o 6 cm (co może zostać uznane za przestępstwo budowlane - jest niby przepis o 5% błędu ale możesz ten błą zrobić większy a wtedy kicha).

A i jeszcze jedno każda taka zmiana musi być zatwierdzona przez architekta

Ja budowałem z U-220 i Tobie polecam to samo. Jedyną wadą tego systemu jest fakt,że do max-a masz fabryczne pustaki połówkowe a do U nie.

Inną sprawą jest dlaczego to twój kierownik budowy upiera się nad max-em?

Gdyby to był murarz pomyślałbym o wygodzie przy wykorzystywaniu połówek fabrycznych.

A czy on przypadkiem nie reprezentuje murarzy zamiast Ciebie? Wszak powinien stać murem w Twojej obronie, a nie proponować takie (bezsensowne moim zdaniem ) rozwiązania.

A swoją droga max jest droższy od pustaka

 

:wink: :wink: No i muszę się do ciebie znowu uśmiechnąć . Niewątpliwie masz racją ,że ustawienie pustaka wzdłóż czy w poprzek zmienia jego przenikalność cieplną co absolutnie nie oznacza ,że nie wolno tak robić. Zainteresowanym podaję ,że współczynnik przewodności cieplnej dla MAX-a podłużnie wynosi 0,21 W/m*K a poprzecznie 0,40 W/m*K . Można zawsze dać max,a podłużnie i grubszą warstwę izolacji ale i jeżeli zapytasz jakiegokolwiek projektanta to powie ci ,że lepsza jest grubsza izolacja niż przewymiarowana ściana.

 

Zgoda max ma 42% drążeń a U 40 % i tu jest jakaś minimalna bo minimalna różnica w przewodności . Ale jak max-a ustawisz wzdłuż czy w poprzek to zmiana wynika ze zmiany grubości przegrody ale wytłumacz mi jak duży wpływ ma ilość komór i ich ustawienie ????????

 

Zgoda rownież,że max przeznaczony do projektowania w systemie modularnym ma "połówki" ale przecież pustak U jest w standarcie wymiarowym cegły więc wcale nie jest trudniej ,bo zamiast połówek bierzesz cegłę kratówkę albo pełną.

A co do ceny .

Zużycie pustaka MAX 220 // U-220 na m2

Przy grubości ściany 19 14.4szt/m2 // 17szt/m2

Przy grubości ściany 25 .......................... // 21.7 szt/m2

Przy grubości ściany 29 21 szt/m2 // ..............

 

 

Wynegocjuj cenę pustaka i przelicz sobie na m2 muru to będzie co porównywać a nie piszesz ,że MAX droższy :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry długi ale ustawianie max'a czy pustaka U w poprzek zmienia jego współczynnik przenikalności cieplnej zamiast 8 komór masz tylko dwie lub trzy (na zmianę) więc nie pisz takich rzeczy nawet z uśmieszkiem bo ktos może tą minkę przegapić.

 

A co do pytania kropi'ego o maxa zamiast U jezeli go wstawisz zamiennie to masz trzy wyjścia

1) zmiejszysz sobie wielkość domu wewnątrz o 3 cm na każdej ścianie (czyli będzie mniejszy metraż)

Tomku, gwoli scislosci, jest to 3,8 cm roznicy (wiec latwiej zalozyc 4 cm)

Moim zdaniem pierwsze rozwiazanie jest najmniej skomplikowane i mozna go zalatwic wpisem kierownika. Ale ja juz wiem, ze nie ma bezkarnych zmian, nawet jesli wygladaja niewinnie. Kara to moze byc np. przesuniete o to 7,6 cm okno albo sciana dzialowa, bo fachowiec zapomni o poprawce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) zmiejszysz sobie wielkość domu wewnątrz o 3 cm na każdej ścianie (czyli będzie mniejszy metraż)

2) aby utrzymać grubość ścian zmiejszysz izolację o 3 cm - będzie chłodniej (jedyny prypadek w któym ktoś z odbioru nie powinien zobaczyć różnicy miezy planami a rzeczywistością)

3) powięszysz obrys domu o 6 cm (co może zostać uznane za przestępstwo budowlane - jest niby przepis o 5% błędu ale możesz ten błą zrobić większy a wtedy kicha).

A i jeszcze jedno każda taka zmiana musi być zatwierdzona przez architekta

 

Ad. 1 . Można nie zmniejszaćpowieżchni wewnętrznej , wystarczy wypuścić na zewnątrz

Ad.2 Też niekoniecznie

Ad.3 Musiał by być obrys 120 cm ,żeby te 6 było istotne . Przy ścianie długości 10m mamy 0,5 m tolerancji co jest raczej wystarczającym zapasem.

 

I sprawdziłem u siebie zmiana grubości ściany z 19 na 30 była załatwiona wpisem kierownika budowy.

 

I jeszcze jedno .Budowanie z Maxa poprzecznie czli na 19 ma pewną wadę . Nie można później wbić małego gwożdzia bo lata w tych komorach.

Pozdrawiam :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja juz wiem, ze nie ma bezkarnych zmian, nawet jesli wygladaja niewinnie. ..

 

 

I tu się z tobą zgadzam .Wszystkie zmiany należy gruntownie przemyslec bo niosą bardzo różne konsekwencje. Ja przeniosłem dwa kanały wentylacyjne i na wiosnę czekają mnie dwa dni kucia :cry: :evil: :cry:

 

A ja przenioslem dwa kanaly wentylacyjne i jeszcze nie wiem, co mnie czeka... bo nie ma dla nich komina... :oops: Sa za to dachowki wentylacyjne, ale to nie jest najszczesliwsze rozwiazanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...