Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa łódzka


Karolka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 24,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich, ja znowu na goscinnych wystepach! :lol: Tropiki panie, tropiki...ja myslalam ze u nas na wsi cieplo, ale to co dzieje sie w miescie, zwlaszcza jak odwiedzi sie bloki-brrr, to jest dopiero horror, zwlaszcza dla dzieciaka! Docieplajta domy ludzie, zwlaszcza poddasza, oplaca sie zima i latem, dobra izolacja scian podstawa chlodku w domu latem i odpowiednio wysokiej temp zima. W tej chwili na poddaszu mamy ok. 26 stopni, na dole 25, wiec przyzwoicie (bez zaluzji i firanek w domu).

 

Moje uwagi uzytkownika domu, po pol roku mieszkania? Prosze bardzo tak na szybko:

1. Okna dachowe kontra okna w lukarnach, przed budowa bylam zdecydowanie zwolennikiem tych pierwszych, ale radze przemyslec ich ilosc, wielkosc i rozmieszczenie gdyz: koszt samego okna jest wysoki, okno przerywa ciaglosc izolacji dachu -u ma zdecydowanie mniejsze niz ocieplony dach, musi byc bardzo dobrze zamontowane i pod odpowienim kontem, inacezj na jego dolnej ramie skrapla sie wilgoc, wokol robi sie zima strefa przemarzania itd, wpuszcza do srodka duuuzo swiatla, ciepla i...opadow atmosferycznych, latem da sie wytrzymac w pomieszczeniach z oknami dachowymi tylko po zakupieniu markiz, rolet, zaluzji na nie etc, a to kolejne koszty.

 

2. Wielkosc okien w domu, tarasy a kierunki swiata. Wczesniej bylam zwolennikiem jak najwiekszych okien, w jak najwiekszej ilosci, oraz tarasow od poludniowego-zachodu, teraz w salonie brakuje mi "kawalka sciany" do postawienia mebli, powieszenia obrazow, z drugiej strony ilosc okien ogranicza zagracanie pomieszczen wiec to pozytyw :lol: , a przy takim sloncu coz, taras od polnocy czy wschodu bylby najmilszy, taras od zachodu bedzie ok (powstanie chyba w sierpniu), ale ten od poludnia -wg. projektu najwiekszy, bedzie mogl byc uzytkowany tylko przy solidnym dachu i zacienieniu, tak wiec nie bojmy sie tarasow od polnocy czy wschodu!

 

3. Ogranczac przestrzen komunikacyjna w domy -typu hole, korytarze czy nie? Przed budowa mowilam zdecydowanie tak! Ale gdzies przeciez trzeba chodzic, sila rzeczy jak nie ma komunikcji i korytarzy chodzi sie po pokojach, ja mam bardzo maly wiatrolap z ktorego od razu wchodzi sie do salonu, tak wiec czesc salonu sluzy jako "teren przejsciowy" gdzie krzyzuja sie wszytskie sciezki domownikow, a wozki, foteliki i inne bambetele nie mieszczace sie w malym wiatrolapie wedruja do salonu, nie jest to fajne, radze przemyslec! Na gorze natomiast chwale sobie spory hol, ktory mozna wykorzytsac na miejsce do czytania, biblioteczke, salonik tv, czy miejsce zabaw dzieci.

 

4. Pomieszczen gospodarczych nigdy za malo! Racja - duzej pralni i spizarni oraz pomieszczenia gospodarczego nie oddalabym za zadne skarby swiata.

 

5. Na razie nie narzekam na ogrzewanie na prad -piece akumulacyjne + kominek z dgp i turbina, a zima byla solidna. Rachunek za prad zima od konca grudnia do konca marca -3 miesiace wyniosl 1000 zl, taryfa jaka mamy to g12w-polecam! Ogrzewanie komnikiem-hmm, fajna sprawa, ogien daje mile cieplo, ale z drugiej strony wymaga sporo obslugi, fajnie jest teraz odpoczac od noszenia drewna, wybierania popiolu, dokladania do kominka, utzrymywania zaru, grzebania w kominku, to prawda jak ktos pisal na forum ze ma sie kotlownie w salonie. Mysle ze nastepnej zimy wiecej bedziemy grzac pradem, a mniej palic w kominku, tendencja bedzie spadkowa...

 

6. Czego nie wykonczysz przed wprowadzeniem sie rozwleka sie na miesiace, a nawet lata, no i po zamieszkaniu zmieniaja sie priorytety- a tu brakuje listewki, tu jeszcze kontaktu, tu poleczki, a tu wieszaczka, z drugiej strony po przeprowadzce warto dac sobie troche luzu, bo po budowie jest sie baardzo zmeczonym, ma sie dosyc wszytskich fachowcow i drzysz na widok faceta w ubranku roboczym! Zaluje ze nie zamontowalismy sauny przed wprowadezniem sie, koszt wyoski i zawsze cos teraz bedzie wazniejsze: oswietlenie, tarasy i podjazdy, listwy, meble, urzadeznie ogrodu, a sauna odwlecze sie na swiety nigdy...

 

7. Warto zainwestowac w dobra jakosc wykonczeniowki -spokoj na lata! Dobre materialy, dobry montaz -to sie naprawde oplaca! My mamy podloge w salonie z egzotycznego parkietu przemyslowego do poprawy od zaraz! Spieprzona robota po calosci-wychodza fugenkity, zle wycyklinowana, zmazuje sie olej. Jestem natomaist zadowolona z gresow, kafelkow, parkietu bukowego na gorze i drzwi wewnetrznych porty i interdoor. Pozorne oszczednosci od razu sie mszcza -oszczedzilismy kupujac tanie dzrwi zewnetrzne z Castoramy -porazka-wiatr i zimno hulaja po domu az milo! Chwale sobie tez prosta bryle domu -stodola jest ok, tania w budowie i funkcjonalna. A na poddaszu wysoka scianka kolankowa.

 

8. Wielkosc domu? Hmm, ciasny ale wlasny nie do konca jest dobra dewiza, dom buduje sie na lata, mamy ok. 180 m wszytskich podlog w domu, i na razie w modelu rodziny 2+1 wcale nie jest to szalowo duzo, rozsadnie, nie produkowac niepotrzebnych metrow kawdratowych tak -ale bez przesady!

 

9. Oprocz salonu i kuchni na dole, warto miec jakis dodatkowy pokoik na "jak by co" -zrezygnowalismy z tego, mamy 3 pokoje na pietrze -przy malutkim dziecku bieganie z gory na dol po schodach bylo okropne, a zawsze moze zdarzyc sie choroba, starsi rodzice wymagajacy opieki, niespodziewani goscie, potrzeba pracy w domu, a wiec gabinetu itd, niesttey na dole mamy tylko salon, kuchnie, lazienke, spizarnie, pralnie...

 

 

To tak na goraco uwagi..., pod koniec sierpnia prawdopodobnie zaczna nam sie prace na zewnatrz -podjazdy, tarasy itd -wreszcie zrobi sie przyzwoicie na zewnatrz, bo na razie mamy morze chwastow! Mimo tych niedogodnosci zapraszam jeszcze raz wszystkich ktorzy chca mnie odwiedzic 691 33 75 50. Jakbyscie robili jakies spotkanko forumowe na zimne piwko gdzies w miscie, czy w plenerze to ja chetnie -dajcie znac!

 

Buziaki H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwale sie, ze skorzystalismy z zaproszenia Honoraty. Bylo warto, aczkolwiek nie ze wszystkich podpowiedzi mozemy skorzystac. Czesc rzeczy mamy klepnietych, do niektorych troche inne podejscie. Bylo warto, nie tylko ze wzgledow budowlanych - H&Co sa bardzo sympatyczni :)

 

Aha, jeszcze jedno. Ponad rok temu Honorata pisala, ze spotkania forumowiczow sa najbardziej cenne (jesli chodzi o wiedze budowlana) dla tych startujacych. I znow musze jej przyznac racje. Na marcowym spotkaniu mozna sie bylo duzo dowiedziec o budowie domu od podstaw, o instalacjach itp. Dla mnie troszke za pozno, ale spotkania maja tez inne barwne strony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że to właśnie dzięki Honoracie znalazłem sie na tut. liście. Ponadto też mam dom typu 'stodoła' z tarasem od północy, z dobrymi drzwiami frontowymi, ociepleniem poddasza... i też mieszkam pół roku. I też jest goroąco :lol:

 

Całkowicie potwierdzam punkty 1..9 (bez 5, bo grzeję ruskim gazem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie cieszy zwł. punkt 5, bo wszyscy wykonawcy co przychodzą to się łapią za głowe jak mówię że grzać będziemy kominkiem i prądem - PRĄDEM?? Paaanie... i tu się zaczyna wyliczanka klęsk wszelakich, które na niczego nie świadome głowy prądogrzewców spaść mogą. Rachunek 1kPLN na 3 miesiące jest zupełnie do zaakceptowania, nie wiem tylko czy dotyczy całości prądu czy samego ogrzewania - jeśli prąd jest za wszystko łącznie z oświetleniem, komputerem (choć bez netu ;-) ), kuchenką i CWU to jest super: my płacimy ponad stówę za prąd w blokowisku, co obejmuje li tylko podstawowe fanaberie typu komputer (z netem! ;-) ) akwarium, tv, żarówki itp.

 

Co do DGP to cały czas się zastanawiam czy robić tę turbinę czy nie, :roll:

 

Ja też się wpraszam, tylko ciągle nie ma kiedy :evil:

 

Co do reszty to oczywiście 100% racji, choć zaskoczyło mnie wykraplanie w oknach połaciawych - myślę Hosia że coś jest nie halo z wentylacją zimową porą u ciebie w chałupce, za dużo wilgoci w powietrzu i problem gotowy. Albo trzeba trochę rozszczelnić okna, albo pomysleć o wentylacji mechanicznej. (tu widzę pewną możliwość którą sam rozważam i planuję "na święty nigdy" - czyli gruntowy wymiennik ciepła jako alternatywny kanał do zasysania przez kominek do rozprowadzenia po domu. Zamiast z salonu ssie z DGP czyli z pola, a wywiewa instalacją grawitacyjną).

 

Drzwi wejściowe zamawiam z Gerdy, mają tylko 1 wadę - brak okienka - reszta jest w porównaniu z konkurencją w tym zakresie cenowym (ok. 2kPLN z montażem) sporo lepsza. Tanie mogą być drzwi wewnątrz, co najwyżej się pourywają i powiesimy zasłonki :lol:

 

 

Dodatkowy pokoik na parterze - zdecydowanie TAK! (a najlepiej cały dom w parterze, no ale nie zawsze można ;-) ). Myśmy zmienili projekt rezygnując z osobnej jadalni na rzecz właśnie 8-metrowego gabineciku. Będzie tam komputer, książki, fotel do poczytania... i rozkładane spanko (na dzień dla młodszego Młodego i jakichś gości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze polecic wykonawce do polozenia plytek elewacyjnych na zewnatrz? Musze oblozyc dwa slupy balkonowe przed zamontowaniem barierki, a w pozniejszym czasie wykonac cokolik dookola domu. Szukam tez ekipy specjalizujacej sie w elewacjach zewn. (tynk cem-wap, akrylowy i podbitka).

Trzeba by juz zaklepac termin na jesien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia to jedno a brak wentylacji - drugie. Widać to nagminnie w blokach po wymianie okien na plastikowe - zwłaszcza tam, gdzie ludzie mają liczniki energii na ciepło, tam nie otwiera się okien. Skutek jest taki, że na oknach wykrapla się rosa a po 2-3 sezonach na ścianach pokazuje się grzybek. Bloki były liczone pod nieszczelne okna i drzwi, teraz po wymianie zwyczajnie brak jest dopływu świeżego powietrza.

 

Podobno jest to też częsty problem w nowobudowanych domach, także spowodowany dobrą szczelnością okien i drzwi wejściowych (choć te Hosia ma dobre, czyli przewiewne :lol: ) . Mało kto robi wentylację mechaniczną (koszta!) jak również otwiera bądź przynajmniej rozszczelnia zimą okna (koszta ogrzewania).

 

Mieszkałem kiedyś w mieszkaniu na strychu, okna wyłącznie połaciowe a nijakiego wykraplania nie było, tylko w kuchni ale to przy zamkniętych oknach i fest gotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z zupełnie innej beczki - wybierał kto już drzwi zewnętrzne? Ja jestem dziś po objeździe sklepów z drzwiami i trochę mnie osłabiły ceny, jak na razie jedyna sensowna oferta łącząca niezłą jakość z nie za mocno wybujałą fantazją handlowca to Gerda (zresztą w tym samym punkcie OKNO gdzie zamawialiśmy okna ;-) ), gdzie z montażem i kompletem szpejów drzwi antywłamaniowe kosztują jedyne 2300. Czekam jeszcze na nową ofertę drzwi z okienkiem, ma przyjść na dniach.

Alternatywa to chińszczyzna za połowę tego, jakiś KMT w podobnej poetyce za 2000 a potem już Dierre od 3 w górę.

 

A wy co wybraliście? Może ktoś już użytkuje i jest zadowolony lub nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam drzwi Gerda antywłamaniowe /fakt że w bloku/. Cała sztuka w tej firmie to porządny montaż czytaj -dopilnowanie ekipy montującej. Przy drzwiach antywłamaniowych typu "c" żądają swojego firmowego montażu. Ja się nie zgodziłam i wymusiłam własny montaż, a oni tylko przyjechali na kontrolę i zgodnie stwierdzili - tak dobrze drzwi zamontowanych nie widzieli.

Wystarczy wspomnieć że użyte zostały lepsze kołki mocujące i w większej ilości / a nie symbolicznie/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam drzwi Gerda antywłamaniowe /fakt że w bloku/. Cała sztuka w tej firmie to porządny montaż czytaj -dopilnowanie ekipy montującej. Przy drzwiach antywłamaniowych typu "c" żądają swojego firmowego montażu. Ja się nie zgodziłam i wymusiłam własny montaż, a oni tylko przyjechali na kontrolę i zgodnie stwierdzili - tak dobrze drzwi zamontowanych nie widzieli.

Wystarczy wspomnieć że użyte zostały lepsze kołki mocujące i w większej ilości / a nie symbolicznie/.

To ciekawe co piszesz - mi pan powiedział, że "ich" montaż jest podstawą do uznania gwarancji, no i druga zachęta - 7% vat, co przy takiej kwocie czyni już pewną różnicę, w zasadzie pokrywającą większość kosztów montażu.

Ogólnie drzwi robią naprawdę solidne wrażenie, wiadomo - skrzydło swoje waży i każde papractwo będzie odczuwalne - jeśli nie od razu to po jakimś czasie. Ile dałaś kołków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA kupiłam gerdy nie do końca antywłamaniowe ale wzmocnione, WD coś, 20 chyba. Kosztowały 1700 bez montażu (bo nie mam gdzie zamontować :cry: ). Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że po co mi drzwi antywłamaniowe jak daję zwykłe szyby i okna? I to racja, nie warto więcej płacić a i te wyglądają solidnie. Sama jestem ciekawa jak się będą używać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropinapiszę jutro ile jest kołków, bo dzieci śpią a zamki Gerdy jak otwieram to hałasują /trzaskają/. Mam bardzo fajne porównanie w montażu. Widziałam już drzwi montowane przez ich fachowców / nie jedne tylko ponad 100/. Drzwi nie chcą się zamknąć , "bo krzywy mur", drzwi trzeba dopychać kolane, albo porządnie trzasnąć / dwa ostatnie powody to złe wyregulowanie na zawiasach/. Także uważajcie na montaż. Dobrze zamontowane zamykają się dokładnie bez dopychania i szarpania klamki.

Ja kupiłam Gerde za7% Vat bo była promocja /faktycznie była/. Z tego co pamiętam drzwi klasy "c" dają zniżki przy ubezpieczeniach. Ja kupiłam drzwi 2,3 lata temu za 1800-2000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich, którzy pisali do mnie na priva, a ja dopiero dzisiaj tam zajrzałam. Sorry, brak czasu, bo do konca lipca zamierzam się juz przenieść do nowego domku. Przesłałam odpowiedzi na priva. Cały czas aktualne są dechy ( cała sterta) różnej długości i R-betka. Pozdrawiam. Gosias.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem dziś drzwi Mikea, jak dla mnie trochę lipa, więc chyba zostanę przy tej Gerdzie, czekam tylko na odpowiedź kiedy będą dostępne inne kolory okleiny niż wszechobecny złoty dąb.

 

Czy może ktoś polecić wykonawcę od drzwi wewnętrznych do garażu? mają być ogniotrwałe, no i przeciwwłamaniowe też. Jak na razie mam propozycję z Dierre za 1000 zł za pomalowane na niebieski młotkowy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...