Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa trójmiasto i okolice


Recommended Posts

Witam!

Buduję w okolicy Wejherowa i mam problem (DUŻY). W projekcie mam kocioł na gaz. W starostwie wejherowskim kazali mi zmienić na coś innego (kocioł na paliwo stałe bo cóż innego wymyślić). Podobno odległość zbiornika z gazem do budynku musi być minimum 30 m !!! Czy to ogólnowojewódzka (ogólnopolska) zmiana przepisów czy tylko lokalna?

I druga sprawa. Jak przeprowadzaliście sieć gazową w domu? Natynkowo, pod tynkiem (?), czy na zewnątrz budynku (dookoła) z wejściem w pomieszczenie docelowe? Chodzi o wykonanie praktyczne, to co macie w domu.

A jak już to może jeszcze kto to wykonał: facet z gazowni, inny facet z uprawnieniami, .... (chodzi o wykonanie instalacji wewnątrz domu a nie o przyłączenie zbiornik-szafka gazowa na ścianie)

 

A gdzie się budujesz tak mniej więcej.

Ja też w Wejherowie. Piec będzie na eko groszek, na gaz na razie nie ma szans, może kiedyś. U nas na razie samo pole. Budujemy się na górce na przeciw Bolszewa.

Fajnie, że jest ktoś od nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Buduję w okolicy Wejherowa i mam problem (DUŻY). W projekcie mam kocioł na gaz. W starostwie wejherowskim kazali mi zmienić na coś innego (kocioł na paliwo stałe bo cóż innego wymyślić). Podobno odległość zbiornika z gazem do budynku musi być minimum 30 m !!! Czy to ogólnowojewódzka (ogólnopolska) zmiana przepisów czy tylko lokalna?

I druga sprawa. Jak przeprowadzaliście sieć gazową w domu? Natynkowo, pod tynkiem (?), czy na zewnątrz budynku (dookoła) z wejściem w pomieszczenie docelowe? Chodzi o wykonanie praktyczne, to co macie w domu.

A jak już to może jeszcze kto to wykonał: facet z gazowni, inny facet z uprawnieniami, .... (chodzi o wykonanie instalacji wewnątrz domu a nie o przyłączenie zbiornik-szafka gazowa na ścianie)

 

Centus wprawdzie jestem przed montażem ale będzie butla wkopana w ziemię w odległości 1,5 m od budynku i ok 2m od granicy działki (z tego co pamiętam przepisy pozwalają na bliżej) no ale moja budowa jest w okolicy Żukowa. Całością (w tym zatwierdzeniem projektu) zajmuje się Gaspol.

Co do instalacji wewnętrznej nie pomogę bo gaz potrzebuję jedynie do ogrzewania :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o namiary na firmy od wentylacji mechanicznej i rekuperatorów z Trójmiasta oczywiście.

 

 

U mnie zaczynają w poniedziałek, 1 szy etap. Firma Air comfort z Gdyni ul. Chwaszczyńska.

W związku z różnymi opiniami o firmie Klimacik, im płaci się za wykonanie robót po wykonaniu.

 

No super to już jakieś info jest. Daj znać po robocie.

Czy zakładasz samą wentylację z reku, czy też GWC. Jakie ceny ma ta firma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

mam pytanie jestem w trakcie budowania domku i mam problem z dachem. Zamierzam pokryć dach blachodachówka i nie wiem czy klas na krokwie folie i blache, czy na krokwie położyc deski i pape i dopiero blache , co jest lepsze?

 

Też mam blachę na dachu. Uważam, że papę kładzie sie wtedy gdy przez jakis czas nie będziesz kładł na dach materiału docelowego. My dachu nie deskowaliśmy. Kąt nachylenia 25st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa gazu c.d.

Jest nieciekawie a będzie ponoć jeszcze gorzej. Aby uzyskać zgodę na instalację zewnętrznego zbiornika gazu należy napisać odwołania do Ministerstwa. Obecnie istniejące "przejściowe" przepisy nakazują odległość 30 m od budynku do zbiornika. Dla typowych działek jest to niewykonalne. Ale istnieje szansa uzyskania zgody o ile po drodze wszelkie zainteresowane strony nie wniosą sprzeciwu. Widziałem takie pisemko:

 

"Do Wojewody Pomorskiego za pośrednictwem Starosty Wejherowskiego

.......

W oparciu o art.9 Ustawy Prawa Budowlanego Dz.U. z 2003 ....... z późniejszymi zmianami..... (należy sprawdzić czy się nie pomyliłem)....

........

(teraz należy wyjaśnić, że nie ma innej możliwości ogrzewania domu niż gaz ze zbiornika, dobrze jest nadmienić o ekologii....)

.......

(oczywiście plan usytuowania zbiornika jest potwierdzony pozytywną opinią rzeczoznawcy od spraw pożarnictwa...)

.......

(prośba o przedstawienie pozytywne mojej prośby do Ministerstwa...)

.......

(wyrazy wdzięczności!)"

 

Tak to mniej więcej wygląda. Czas oczekiwania na odpowiedź (niekoniecznie pozytywną) jest ok.3-4 miesięcy.

 

Wynika z powyższego, że najbardziej zainteresowaną stroną jest sąsiad. Bowiem, jeśli ja dostane zgodę na posadowienie zbiornika 4 m od granicy, to w myśl przepisów sąsiad na swojej działce w odległości 30-4=26 m nie będzie miał prawa nic wybudować. No chyba, że sąsiad będzie biegał po urzędach i pisał prośby do Ministerstwa o zgodę na budowę czegoś i takową zgodę dostanie. Czyż to nie paranoja?

Najciekawsze jest to, że przepisy obecne są tzw. "przejściowe". Prawdopodobnie za jakiś czas nie będzie odwołań do Ministra. 30 m i koniec.

Zatem kto zdąży ten będzie miał, a kto nie to nie.

 

Zastanawia mnie w jakim celu powstała ta zmiana przepisu z 3 do 30m? Mam kilka teorii:

1. Unijne przepisy - zawsze musimy być na czole prounijnym? Zawsze musimy być liderem?

2. Jakieś lobby naciska na zmianę przepisów. Coś się komuś nie opłaca? Przypomina mi się analogia do LPG w samochodach. Dla niektórych lepiej byłoby aby samochody jeździły tylko na benzynę lub na tzw. biopaliwa.

3. Sytuacja odwrotna do pkt2. Jeśli producenci gazu dołożą się finansowo do następnej kampanii wyborczej to przepisy się zmienią i znowu będzie można zarabiać. Fantastyka? Wiele już w życiu widziałem. Nie zdziwiłbym się.

 

Jeśli ktoś wie lepiej niechaj sprostuje i wyjaśni mnie i innym o co tu chodzi. Bo mnie ta Tuskolandia bokiem wychodzi.

Miało być "przyjazne państwo", proste przepisy, mniej przepisów...itd. Kto to obiecywał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam deskowanie pełne, a na to blachodachówkę.

I zrobiłbym drugi raz to samo - zawsze to usztywnienie konstrukcji, a i dodatkowe zabezpieczenie "jakby co" (np wymiana uszkodzonej blachy po gradobiciu niestety).

 

Mam rozterke z deskowaniem, ale podobno w dużym stopniu wygłusza deszcz czy gradobicie, ale jak mi powiedział dekarz to jest koszt ok 5500 zł., ale chyba dach jest ważnym elementem w domu. Dzieki za odpowiedzi. Ale czemu dekarze mowia ze to jest to im obojetnne ?!

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bo mnie ta Tuskolandia bokiem wychodzi. "

Myslę, że tu akurat Tuski niewiele do rzeczy nie mają, ale zawsze najwatwiej zwalić wine na akurat rządzącego. Można też złożyć skargę do Kaczyńskiego... ;)

Co do zbiornika - możesz założyć podziemny , albo za zgodą sąsiada wybudować mur wys min 2m ( z tego co pamiętam) i wtedy praktycznie przy nim stawiasz butlę.

Najlepiej skonatktuj sie z Dragongazem - facet zna wszystkie przepisy dot. stawiania butli, bo je stawia i się pod tym podpisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam deskowanie pełne, a na to blachodachówkę.

I zrobiłbym drugi raz to samo - zawsze to usztywnienie konstrukcji, a i dodatkowe zabezpieczenie "jakby co" (np wymiana uszkodzonej blachy po gradobiciu niestety).

 

Mam rozterke z deskowaniem, ale podobno w dużym stopniu wygłusza deszcz czy gradobicie, ale jak mi powiedział dekarz to jest koszt ok 5500 zł., ale chyba dach jest ważnym elementem w domu. Dzieki za odpowiedzi. Ale czemu dekarze mowia ze to jest to im obojetnne ?!

pozdrawiam

Więcej zrobią, więcej zarobią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Koncza mi dach, a przed nami nowe wyzwania i pytania. Mam pare pytan w sprawie bramy garazowej. Czy najpierw zakladaliscie brame, a pozniej robiliscie tynki, czy odwrotnie. W 1 przypadku boje sie o mocowanie stelaza bramy na suficie garazu. Przy tych ,,probach nuklearnych'' zawsze majstry moga cos uszkodzic, zachlapac, poniszczyc. W 2 przeciez pod tynkiem leca kable i najpierw elektryk ma pole do popisu? Nie wiem jak to ugryzc. A moze najpierw zrobic tynki na suficie, zrobic miejscer na stelaz, zalorzyc brame, a tynki pozniej skonczyc?

Ze juz nie wspomne o tym, ze jestem w kropce czy robic najpierw brame, okna i drzwi czy wolac elektryka. Ja wy sie z tym klopotem uporaliscie?

Wdzieczny bede za wskazowki i mimo, ze pisze ,,ze swiata'' to sercem jestem ze wszystkimi inwestorami w kraju.

 

Witam.

Co prawda budowałam w 2004 roku, ale chyba prawidła zostały te same. Najpierw miałam założone okna, drzwi, potem położone wszystkie instalacje, nastepnie wytynkowane ściany i na samym końcu brama garażowa.

Najgorzej wyszła na tym instalacja alarmowa, bo były zamocowane czujki i trzeba było ręcznie "dotynkowywać" po ich demotażu.

Pozdrawiam, Mirella

 

 

Pozdrawiam

 

Tomasz.

 

Witam.

 

Oj, nie bylo mnie troche, ale juz wrocilem.

Dzieki serdeczne wszystkim za rady w sprawie bramy garazowej. Grupa dalej trzyma klase.

 

Pozdrawiam

 

 

TD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

mam pytanie jestem w trakcie budowania domku i mam problem z dachem. Zamierzam pokryć dach blachodachówka i nie wiem czy klas na krokwie folie i blache, czy na krokwie położyc deski i pape i dopiero blache , co jest lepsze?

 

Sam mam dachowke na dachu,alie.....

Deskowanie zwieksza stywnosc konstrukcji dachu,oraz wycisza,oraz bardziej ociepla,przy dachuwce jesc po prostu zalecane,bo przy mocnych porywach wiatru,bez deskowania wyrywa dachuwki z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

proszę podzielcie się informacją gdzie można zakupić ładną i przystępną cenowo kostkę granitową szara 8x11

 

Podłączam się do pytania (wymiar obojętny)

zobacz na allego jest tego pelno

pozdrawiam daro :D

 

Dzięki,

szukam na allegro ale boję się, że zamiast szarej dostanę szaro-rudą. Myślałam że znacie kogoś kto na naszym terenie handluje kostką. Mam parę ofert ze Strzegomia lecz troszkę wacham się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldank ja wprawdzie będę miała dachówkę ale mój murarz (który robił deskowanie i papował) powiedział, że zdecydowanie na tym korzysta cała konstrukcja a do tego stłumione są odgłosy deszczu :D koszt w naszym przypadku to 5tys.zł (244m2) a myślę, że folia o dobrych parametrach dużo taniej nie wyjdzie :wink:

 

DoCentus postaram się w poniedziałek dowiedzieć się jak faktycznie sprawa z gazem wygląda teraz, my umowę podpisywaliśmy w maju 2008 8) i pisze jak byk :"Gaspol zapewnia wykonanie projektu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, zgłosznie budowy instalacji nzbiornikowej" więc jak gdyby nie mój problem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...