Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa trójmiasto i okolice


Recommended Posts

Nie mam PC, ba nie mam jeszcze domu, ale... na 95% jestem za PC, a to moje przemyslenia:

1. W stosunku do zrodel na paliwo stale, PC jest praktycznie bezobslugowa (nie musze dorzucac do pieca). Uniezaleznia mnie od szukania jakiegokolwiek surowca (ekogroszku itp.), czyli nie musze szukac gdzie taniej, gdzie lepsza jakosc, myslec gdzie to przechowywac itd.

2. Nie musze wprowadzac do domu gazu i wszystkie zwiazane z tym korzysci (mniej instalacji, projektow itd).

3. Praca PC jest w teori ekonomiczna i nie obawiam sie, ze zjedza mnie rachunki za prad. Zreszta nikt mi nie zagwarantuje atrakcyjnej ceny gazu lub innych surowcow za kilkanascie lat, tak samo jak nie wiem ile bedzie kosztowal prad – ryzyko w jedna lub w druga strone.

4. PC jest duzo drozsza inwestycja i tu znowu jest ryzyko, ze moze stosunkowo szybko ulec powaznej awari (trzeba miec pecha, ale...).

5. PC jest zrodlem ktore doskonale nadaje sie do ogrzewania podlogowego. Ja nie chce kafli w salonie. To stwarza problem przy podlogowym, gdyz drewno niezbyt dobrze zachowuje sie na podgrzewanej podlodze i trzeba uwazac zeby nie przsadzic z temperatura. Chce zastosowac podloge trojwarstwowa. Jest jakims kompromisem i mam nadzieje, ze zda to egzamin.

6. Podstawa, zeby PC (tak samo jak kazde inne zrodlo) zdala egzamin, jest odpowiedni dobor jej mocy i odpowiednio zaprojektowana i ulozona instalacja, zarowno zewnetrzna jak i wewnetrzna a to juz niestety zadanie wykonawcy, dlatego wazne, zeby trafic na kogos, kto sie na tym zna i zrobi to dobrze.

7. W razie naprawde silnych mrozow i roznych nieprzewidzianych sytuacji bede mial kominek, ktory i tak bym mial. Poczatkowo myslalem, zeby miec kominek z plaszczem wodnym, ale jak troche poczytalem to sie dowiedzialem, ze sprawe rozprowadzenia ciepla zapewni rekuperator, ktory tez chce, a nawet musze miec, jesli zastosuje termomur.

 

Podsumowujac kazdy z nas ma nieco inne mozliwosci i warunki i u kazdego to samo moze dzialac inaczej. Wystarczy kilka drobiazgow i ogrzewanie nie bedzie dzialalo efektywnie lub okaze sie przewymiarowane. Dlatego fajnie jest zrobic wszystko w miare kompleksowo tak aby jedna (dobra) firma dobrala wszystkie instalacje i urzadzenia zwiazane z ogrzewaniem i wentylacja, bo wtedy jest najwieksze prawdopodobienstwo, ze to wszystko bedzie dobrze razem wspolpracowac. A patrzac z innej strony, jak ktos jest dobry we wszystkim, to nie jest dobry w niczym i co tu zrobic .....

 

No i podziekowanie dla Izulka za namiary na Sun Energy, bo jakos dziwnie sie stalo, ze wczesniej ich nie znalazlem, a mysle o PC IVT.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam

my takze podjelismy decyzje pompa ciepla !

odwierty zrobione

w domu wszedzie podlogowka

wybralismy pompe buderus

 

dlaczego buderus ? poniewaz grupa bosh kupila ivt i pompa buderusa to lekko zmodyfikowany ivt ot co jedna z jego zalet to 2 krzywe

w przyszlym tygodniu zaczynaja nam wlasnie klasc podlogowke i za ok 1-mc bedzie montowany kociol

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mogę wypowiedzieć się zbytnio, bo pompa została uruchomiona 23 grudnia. Na razie, póki nie było tak zimno (np. w nocy około -1*C) to od 23 grudnia do 30 grudnia podniosła temperaturę w domu do 14 stopni. Teraz jest chłodniej więc jest około 11 stopni w domu. Dom ma około 150 m2, ocieplony na zewnątrz styropianem, ale poddasze nie ocieplone, więc szparami i dachem ucieka mnóstwo ciepła. Dodatkowo planujemy kominek ale bez rozprowadzenia ciepła, bo mamy system wentylacji mech z rekuperatorem i GWC i mąż twierdzi że nie jest to konieczne.

Też bardzo się bałam i chyba boję nadal :roll: czy to był dobry wybór. Mam nadzieję, że za rok o tej porze będę pozbawiona tych obaw.

My mieliśmy do wyboru albo gaz z butli, albo piec na ekogroszek albo np. PC. I podjęliśmy decyzję, a właściwie bardziej to mąż, bo ja na tej technologii się nie znam i tak naprawdę niewiele wiem nawet jak czytam ...

 

 

Mamy PC uruchomioną 10 grudnia. Ustawiona na niezbędne minimum. Przy temp. około 3-4 st. na zewnątrz, w budynku było 15-16 st. Trochę chłodniej w garażu, ale ze względu na częstotliwość otwierania dużej bramy. Po dwóch dniach grzania ekipę zastałam w krótkich rękawkach :o Ale wówczas pompa pracowała prawie cały czas na drugim biegu. Teraz widzę, że znacznie częsciej pracuje na pierwszym. Dom ponad 250m. Aha, dom z zewnątrz jeszcze nie ocieplony. Nie sprawdziłam dzisiaj jaka jest temp. przy minusach na zewnątrz, ale pracowało się przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

1. Przeczytałem na temat rekuperacji "wszystko" co się dało...:)

2. Trochę*ich oglądałem w użyciu...

 

To może się orientujesz jakie firmy są godne polecenia na naszym pomorskim rynku?

 

Mi robiła (poprawiała po sławnym Gołuchu) firma AirComfor z Chwaszczyńskiej w Gdyni. Na razie tylko instalacja. Do uruchomienia jeszcze trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

my takze podjelismy decyzje pompa ciepla !

odwierty zrobione

w domu wszedzie podlogowka

wybralismy pompe buderus

 

dlaczego buderus ? poniewaz grupa bosh kupila ivt i pompa buderusa to lekko zmodyfikowany ivt ot co jedna z jego zalet to 2 krzywe

w przyszlym tygodniu zaczynaja nam wlasnie klasc podlogowke i za ok 1-mc bedzie montowany kociol

 

pzdr

 

My też mamy Buderusa, głównie dlatego, że w ramach oferty zaproponowali wykonanie projektu podłogówki z wyliczeniami na drewno na podłodze, Jak się okazało było to bardzo dobre posunięcie bo wyszło ze musimy zwiększyć moc pompy z 9 do 11 kW. Obecnie nie potrafię powiedziec nic na temat kosztów eksploatacji bo nie sprawdzałem stanów liczników ale pompa chodzi na pierwszej krzywej podbitej do 1,2 i w domu mamy 20 - 21 st C.

Przy podbiciu do 1,5 mamy 22 - 23 st C. przy temp zewnętrznych - 6 szt C.

Sytuacja ta pewnie się zmieni jak założymy parkiety ale i tak temp na wyjściu CO wyliczona jest na max 36 st C (obecnie 24 st C.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytanka szejens:

1. Kto montowal Tobie tego Buderusa ?

2. Jak goscie od ogrzewania skomentowali chec ulozenia parkietu na podlogowce, tzn. czy cos radzili, dali jakies wskazowki, czy np. zastrzegali, ze moze to zle wspolpracowac, czy moze stwierdzili, ze nie ma przeciwskazan jesli pompa bedzie odpowiednio silniejsza ?

 

Z gory dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytanka szejens:

1. Kto montowal Tobie tego Buderusa ?

2. Jak goscie od ogrzewania skomentowali chec ulozenia parkietu na podlogowce, tzn. czy cos radzili, dali jakies wskazowki, czy np. zastrzegali, ze moze to zle wspolpracowac, czy moze stwierdzili, ze nie ma przeciwskazan jesli pompa bedzie odpowiednio silniejsza ?

 

Z gory dzieki za odpowiedz.

 

Pompę montowali mi kolecie z firmy Admal.

 

Co do podłogówki pod parkietem to oczywiście opinia jak wszystkich że to nie najlepszy pomysł, ale my nic innego nie akceptujemy wiec co mieli zrobić.

 

Moc pompy nie była podnoszona ze względu na parkiet tylko ze względu na niedoszacowanie zapotrzebowania budynku na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak goscie od ogrzewania skomentowali chec ulozenia parkietu na podlogowce, tzn. czy cos radzili, dali jakies wskazowki, czy np. zastrzegali, ze moze to zle wspolpracowac, czy moze stwierdzili, ze nie ma przeciwskazan jesli pompa bedzie odpowiednio silniejsza ?

 

Moc pompy ciepła zależy od zapotrzebowania cieplnego budynku. Dlatego ten kto projektuje system CO musi miec wszystkie dane potrzebne do obliczenia tego zapotrzebowania. Dobrze to wszystko przemyśleć przed i nie zmieniac w trakcie.

Rodzaj wykończenia posadzki nie ma większego znaczenia na to zapotrzebowanie (zakładając, że właściwie odizolowalismy sie od gruntu). Problem pojawi się kiedy zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło jest duże i tu drewno jako izolator spowolni strugę ciepła przekazywaną z podłogówki do pomieszczenia i ta nie nadąży z ogrzewaniem. Pytanie czy przy tak duzym zapotrzebowaniu na ciepło ogrzewanie podłogowe jest wystarczające.

 

U mnie ogrzewanie podłogowe jest po całości. Drewno w trzech sypialniach i łazience. Obecnie trzeci sezon grzewczy - na parkiecie żadnych szpar. Jak narazie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam w Nowym Roku :)

 

a propos podbitki to my kupowalismy boazerie w castoramie po obdzwonieniu okolicznych tartakow, okazało sie ze najtaniej było.

 

używa ktoś z Was pieca elektrycznego Kospel????

 

aha ogrody polecam firme rodzinną ojciec od 25 lat ogrodnik z pasji i wykształcenia z duzym dosw. i syn dzielacy pasje ale bardziej slowny i mega dokladny - 510286390 604 347 145 792436533

Marek i Michał Domańscy

u mnie skonczyli wlasnie kostke u znajomych dzialaja w ogrodach wiec polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam pompy ciepła, g.w.c., ani wentylacji mechaniznej z rekuperacja - czy żałuję - jak na razie nie, przed rozpoczęciem budowy duzo o tym czytałem ale w końcu z tych rozwiązań zrezygnowałem. Dom ogrzewam vieskiem kondensatem vitodens wb2a z pogodówką i dodatowym sterowaniem w pokoju plus zasobnik 120l. Mieszkamy od roku, grzejemy de facto drugi sezon. Dom o kubaturze ok. 1000m. Podłogówka w łazienkach, kuchni, generalnie tam gdzie kafle, reszta grzejniki. W taką pogodę jak obecnie tygodniowe zużycie gazu - 70 m, gdy jest cieplej 60m, w domu mamy 21 stopni. Poza sezonem na podgrzew wody tygodniowo piec zużya ok.7m. Mamy też kominek /bez dgp/- ale to już czysta rekreacja. Jeżeli coś zmienię to może za pare lat wstawie kolektory.

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam pompy ciepła, g.w.c., ani wentylacji mechaniznej z rekuperacja - czy żałuję - jak na razie nie, przed rozpoczęciem budowy duzo o tym czytałem ale w końcu z tych rozwiązań zrezygnowałem. Dom ogrzewam vieskiem kondensatem vitodens wb2a z pogodówką i dodatowym sterowaniem w pokoju plus zasobnik 120l. Mieszkamy od roku, grzejemy de facto drugi sezon. Dom o kubaturze ok. 1000m. Podłogówka w łazienkach, kuchni, generalnie tam gdzie kafle, reszta grzejniki. W taką pogodę jak obecnie tygodniowe zużycie gazu - 70 m, gdy jest cieplej 60m, w domu mamy 21 stopni. Poza sezonem na podgrzew wody tygodniowo piec zużya ok.7m. Mamy też kominek /bez dgp/- ale to już czysta rekreacja. Jeżeli coś zmienię to może za pare lat wstawie kolektory.

To tyle.

 

Wiesz gdybym miał pod domem rurę z gazem też bym się nie zastanawiał i kupił kondensat, niestety nie każdy ma to szczęście :) a gaz z butli to koszt ziemnego ok x2 więc stwierdziliśmy że wolimy podnieść wartość domu instalując pompę niż tą samą kasą w przeciągu kilku lat puścić w komin płacąc rachunki za gaz. Tak samo podeszliśmy do reku wywalając dwa kominy i zostawiając tylko jeden wąski dymowy od kominka. Prawdę mówiąc inwestycje te były robione pod kątem osławionych certyfikatów. Niestety teraz okazuje się ze lepiej zrobić lepiankę z paleniskiem po środku niż ocieplony dom z wynalazkami w stylu PC czy Reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstepie wypada sie przywitac a zatem: CZESC !!

Jak widac z ilosci moich postow jestem tu nowy, aczkolwiek od kilku dni przegladalem najrozniejsze tematy, watki i bardzo mi to pomoglo w zbudowaniu ogolnej wiedzy. Mam dzialeczke w Bojanie i wreszcie wzielismy sie z zona za zalatwianie papierkow. Z budowa chcemy ruszyc na poczatku 2010 lub wczesniej jesli sie uda (zalezy od wielu czynnikow). W miedzyczasie robie rozeznanie co do roznych technologi zwiazanych z budowa (materialy, instalacje).

Na chwile obecna zainteresowal mnie system termodomu (termomuru) i stad pierwsze pytania. Czy ktos z forumowiczow na tym forum skorzystal z tej technologi i czy jest zadowolony ? No i czy znacie ekipy, ktore maja juz jakies doswiadczenia w budowaniu ta technika ?

Drugie pytanie dotyczy pompy ciepla i rekuperatora, a konkretnie firmy lub firm ktore wykonalyby taka instalacje. Jesli chodzi o rekuperatory to wielokrotnie polecaliscie Aircomfort. Jesli chodzi o pompe ciepla to nie doszukalem sie szczegolnie polecanej firmy. A moze macie doswiadczenia z firma ktora wykonuje kompleksowo PC, rekuperator i podlogowke ?

Z gory dziekuje za odpowiedzi i z okazji Nowego Roku wszystkim Forumowiczom zycze jak najmniejszych problemow z budowa i uzytkowaniem domkow. Pozdrawiam.

witaj :) ja też z Bojana i nasza budowa już w toku- aczkolwiek póki co stoi- przyszła zima :( A co do twoich pytan, z rekuperacji - wzięliśmy aircomfort- podobno są nieźli a i szybcy, błyskawicznie zrobili nam projekt, pojawili sie na budowie itd.- co do skuteczności, ocenimy jak system uruchomimy, a na to potrzeba jeszcze paru ładnych tygodni ( w pakiecie robią nam też odkurzacz centralny, no i dają upusty :) A co do pompy ciepla- my wzięlismy NIBE z firmy SOLWAR z Gdyni- mają sporo zainstalowanych swoich pomp zarówno w Bojanie jak i w okolicy, i robią nam również podłogówkę w calym domu. W razie pytan, chetnie podpowiem, co i jak w naszej okolicy mozna zalatwic oraz kogo, w razie czego, wynając, sluze sprawdzonymi namiarami :) Pozdrowienia i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raffran, wszystko rozbija się o styl domu- nasz jest stylizowany na XIXw. z cegły i muru pruskiego, ale i tu , jak sam wiesz, finanse są istotne :) Jedni wolą styl nowoczesny inni regionalny lub stylowy, ale sądze,że wszyscy liczą kasę :) dzis podjelismy decyzje - będzie ytong plus klej, mimo iż majster kręci nosem a kiero potwierdza,że chodzi im o trudnośc budowania - no, ale umowę mają spisaną na ytong, więc dla nas problem ich "much w nosie" nie istnieje. Jednym słowem- ytong , w naszych oczach, ma więcej plusów, choc garaz dostawiany do bryły budynku będzie z ... gazobetonu. :)

 

Witaj Inez,

Pewnie problem BK/ Ytong już Wam się rozwiązał.

Też robimy ścianę 3W z szachulcem wypełnionym cegłą. Ścianę nośną mamy z gazobetonu (noo częściowo mamy bo jeszcze brakuje szczytów).

Czy macie już ekipę, która zrobi Wam zewn. warstwę z drewna i cegły? Kiedy planujecie? Pozdrowienia!

Hej, problem sie rozwiązal i mury pnął sie do góry... choc na dzień dzisiejszy niestety postój na budowie z wiadomych względów klimatycznych :) A co do muru pruskiego- my planujemy poziom górny biało- czarny i nie przewidujemy cegły , lecz jedynie grubą warstwę izolacyjną, w którą wpuszczamy szkielet drewniany. Pomiędzy drewnem pomalowanym na czarno, będa pola białego tynku :) Tak to sobie wymyśleliśmy. Nasza ekipa budująca nam dom od fundamentów, bedzie robic każda z trzech warstw ściany, łącznie z drewnianym szkieletem. Nie widzą problemu, ale ja mam i tak cykora, czy efekt bedzie taki, jaki sobie wyobrażamy. Chcemy uniknąc efektu "boazerii", jeśli wiesz , co mam na myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mamy PC uruchomioną 10 grudnia. Ustawiona na niezbędne minimum. Przy temp. około 3-4 st. na zewnątrz, w budynku było 15-16 st. Trochę chłodniej w garażu, ale ze względu na częstotliwość otwierania dużej bramy. Po dwóch dniach grzania ekipę zastałam w krótkich rękawkach :o Ale wówczas pompa pracowała prawie cały czas na drugim biegu. Teraz widzę, że znacznie częsciej pracuje na pierwszym. Dom ponad 250m. Aha, dom z zewnątrz jeszcze nie ocieplony. Nie sprawdziłam dzisiaj jaka jest temp. przy minusach na zewnątrz, ale pracowało się przyjemnie.

Tak sobie czytam o pompach i coraz bardziej mnie temat zaczyna interesować. Nie zastanawialiśmy się wcześniej nad PC bo mamy na działce gaz. Ktoś nam mówil, że koszt jest ogromny. Zaczynamy budowę na wiosnę, może zmienimy decyzję? :-? Nasz domek będzie miał ok.200m. Czy możecie udzielić informacji, ile kosztował montaż pompy wraz z instalacją w waszych domkach? Może być na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...