Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To nie jest takie proste ged ,bo część rzeczy nie moge sam załatwić ,tylko pomaga mi rodzina(niestety nie ma mnie na miejscu). Ajeśli chce rozpocząć budowe w przyszłym roku w kwietniu/maju to musze wszystkie formalności(papiery o pozwolenie) załatwic teraz (jak najszybciej).

A to forum mamy po to ,żeby sobie pomagać i sie czegoś dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Majka

    3527

  • Agacka1719499039

    2723

  • pitbull

    2291

  • zbyszekP

    1611

Najaktywniejsi w wątku

Z wydziałami architektury to tak jak z urzędami skarbowymi - jest szkoła warszawska i krakowska :D wszystko zależy od urzędnika. Mnie wszyscy straszyli projektem zjazdu - namęczyłem się z tym strasznie - panienka przyjmująca wniosek o pozwolenie na budowę stwierdziła, że jej to nie jest do niczego potrzebne. Dlatego ponawiam poradę: porozmawiaj z panienką przyjmującą wniosek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erni, ja składałam wniosek o PnB w oddziale starostwa w Węgrzcach, gmina Kocmyrzów chyba też tam należy; biuro architektoniczne zrobiło mi listę potrzebnych dokumentów, były to:

-wypis i wyrys z gminnego planu zagospodarowania przestrzennego

-warunki przyłączenia do sieci energetycznej

-warunki przyłączenia do wodociągu i kanalizacji

-warunki zjazdu z drogi (u mnie z powiatowej - załatwiane w Zarządzie dróg Powiatu Krakowskiego)

-wypis i wyrys z rejestru gruntów

-wyłączenie z produkcji rolnej (potrzebne, gdy działka leży np. na gruntach ornych - nawet, jeśli jest budowlana) - to na podstawie planu zagospodarowania działki, z wrysowanym domem

Mapa sytuacyjno - wysokościowa - 700 zł

Adaptacja projektu i plan zagospodarowania działki - 1200 zł

 

Do pozwolenia nie są potrzebne projekty przyłączy, chyba, że ktoś występuje o pozwolenie na budowę domu wraz z przyłączami - wtedy oczywiście z odpowiednimi mapkami. Tak samo z projektem zjazdu - można zrobić później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie polecić ekipę budowlaną do wybudowania domu (ok. 170m2)? Dom będzie budowany w zachodniej części Krakowa, interesuje mnie stan surowy otwarty, roboty budowlane chciałbym rozpocząć wiosną 2008. Może macie kogoś kto się u Was sprawdził (solidny, terminowy, w rozsądnej cenie itp., itd.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erni napisał:

Mam taki problem ,ponieważ był wczoraj u mnie geodeta ,który bedzie mi robi mapke wysokościową (koszt 750zł) ,polecił mi architekta który robi :

-mapki zagospodarowania działki (czy jakos tak to sie nazywa) za 1500zł

-mapke z przyłączem elektryki 500zł

-mapke z przyłączem gazu 500zł

-mapke z przyłączem wody 500zł

wszystko to jakieś 3000zł u tego architekta .

Czy może mi ktoś powiedziec ,czy ja naprawde tego tak potrzebuje ????

Czy może ma ktoś kontakt z jakimś tańszym biurem ???

Jestem z okolic Kocmyrzowa.

 

Rencia widziałem że podawałaś we wcześniejszych postach ,namiary na architektów ,niewiesz czy oni moogli by sie tym zająć ??

[/b]

 

Witam!!!

 

Geodeta na budowie jest tak samo niezbędny jak budowlaniec.

Mapa pod projekt jest ci niezbędna to pozwolenia na budowę ale tylko raz i raz za nią płacisz. U mnie w biurze taka mapa kosztuje 1000zl - dostajesz ją w 6-7 egzemplarzach z czerwonymi oryginalnymi pieczątkami z klauzuli + płytkę CD z ta mapką w formacie auto-cad co by projektanci mogli na niej projektować - i właśnie na tej mapie architekt wrysowuje budynek (czyli tzw. projekt zagospodarowania działki) , tą mapkę z naniesionym budynkiem dajesz do projektanta od energetyki - on wrysowuje kreskę przyłącza kabla energetycznego itd... Chyba że masz architekta który załatwia wszystko.

Ale sumaryczny koszt to wyjdzie jakieś 3000tys. i nie chodzi o mapki tylko o kasę za projekt - za przyłącz energetyczny 500 za przyłącz wody 500 itd

 

Pozdrowionka

 

PS na priv mogę przesłać namiary na moje biuro , które współpracuje z kilkoma architektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pozwolenia nie są potrzebne projekty przyłączy, chyba, że ktoś występuje o pozwolenie na budowę domu wraz z przyłączami - wtedy oczywiście z odpowiednimi mapkami. Tak samo z projektem zjazdu - można zrobić później.

 

Zazwyczaj każdy występuje o pozwolenie wraz z przyłączami - w związku z tym i tak trzeba robić projekty przyłączy i tak.

W zasadzie niby wg. prawa budowlanego przyłącza robi się na zgłoszenie.Problem tylko taki że to i tak idzie prawie tą samą drogą co pozwolenie na budowę bo trza mieć najpierw warunki, potem projekt potem zgłosić że się robi i potem zgłosić odbiór.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj każdy występuje o pozwolenie wraz z przyłączami - w związku z tym i tak trzeba robić projekty przyłączy i tak.

W zasadzie niby wg. prawa budowlanego przyłącza robi się na zgłoszenie.Problem tylko taki że to i tak idzie prawie tą samą drogą co pozwolenie na budowę bo trza mieć najpierw warunki, potem projekt potem zgłosić że się robi i potem zgłosić odbiór.

 

Pozdrowionka

 

Rencia,

Sorry, ale wprowadzasz ludzi w błąd. Mnie się śpieszyło więc zgłaszałam bez przyłączy. Potem podpisałam umowy z dostawcami i reszta mnie kompletnie nie interesuje. Wykonawcom przyłączy dostarczyłam tylko mapki, które miałam zrobione do PZnB. Tak jak pisałam, dałam się jedynie naciągnąć na projekt wody, który okazał się ostatecznie zbędny.

W ten sposób oszczędza się czas bo wykonawcy załatwiają wszystkie formalności w czasie kiedy ja już buduję.

 

Koszty wyglądały w moim przypadku tak:

1700 - projekt gotowy

700 - adaptacja projektu z drobnymi zmianami w projekcie

500 - mapka do celów projektowych

 

500 - projekt przyłącza wody (tego można było uniknąć)

 

Oprócz tego, już po uzyskaniu PnB, zgłosiłam sobie już sama staw i pomieszczenie gospodarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garbus2 i BungoI

 

 

OK macie rację!!

Tylko że czasem w różnych gminach i urzędach wygląda to różnie.

Ja też do uzyskania pozwolenia składałam tylko mapkę z projektem zagospodarowania i z warunkami przyłączy ale też równocześnie zlecałam wykonanie projektu na przyłącz energrtyczny i wodny z POŚ - sama za tym latałam - potem gotowy projekt energetyczny zaniosłam do Enionu i podpisałam umowę - potem odbył się przetarg i jakiś tam wykonawca zrobił przyłącz - owszem on zgłaszał odbiór . Z wodą było zupełnie inaczej - projekt przyłącz wody i POŚ złożyłam ze zgłoszeniem w gminie - kiedy ta wydała decyzję na wykonanie musiałam poszukać wykonawcy - ten wykonał i owszem ale ja zgłaszałm rozpoczęcie budowy przyłącza i potem sama dzwoniłam żeby z gminy łaskawcy przyjechali na odbiór. Może dałam wpuścić się w maliny w którymś momencie - hm. raczej mój mąż bo teraz generalnie on się wszystkim zajmuje.

 

 

Tak czy śmak jeśli chodzi o mapę pod projekt robi się ją raz i raz się za nią płaci i tu nikogo nie wprowadzam w błąd.

 

Sorki jeśli coś poplątałam - Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałam, dałam się jedynie naciągnąć na projekt wody, który okazał się ostatecznie zbędny.

 

No i tu nie rozumię - na każdy przyłącz wykonuje się projekt - nie słyszałam o budowie jakiegokolwiek przyłącza bez projektu uzgodnionego w ZUDP.

 

Swego czasu pracowałam w firmie która zajmowała się wykonywaniem sieci światłowodowych - na każdą rozbudowę , modernizację czy nowobudowaną sieć czy przyłącz wymagana jest mapa z projektem tej sieci uzgodniona w ZUDP i oczywiście cała dokumentacja techniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rencia,

Zgadza sie ze w zaleznosci od wybranej drogi trafia sie na rozne konsekwencje. W moim wypadku akurat zlecilem wykonanie przylacza wodociągom gminnym (maja swoja ekipe) wiec sami sobie odbioru nie musieli robic stad nie slyszalem o potrzebie. Co do enionu to racja - ten kto wygrywa przetarg ten zglaza do odbioru bo jest wykonawca.

 

Kwestia przylacza porzadkujac wiedze: MOZNA ale nie trzeba skladac ich razem z wnioskiem o PnB. Raczej jednak wart bo: idzie to jednym torem i wychodzi taniej. Tak czy inaczej projekt na pewno jest potrzebny i dotyczy to: wody, gazu, energii el. W niektorych wypadkach jak np rozbudowa sieci energetycznej (kiedy trzeba dostawic np slup) potrzebne jest pozwolenie na budowe wiec po co drugi raz robic to samo skoro mozna dostac takie pozwolenie w ramach PnB budynku?

 

Reasumujac najlepiej złożyć wniosek z projektem wszystkich potrzebnych przyłączy wówczas zyskuje się na czasie choć niestety czasami jest drożej. Jesli jednak sie komuś nie spieszy może zlecić wykonanie projektów przyłaczy danemu zakładowi który bedzie przyłączał i poczkaćkilka miesięcy dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz, elektrykę i wodę robią dostawcy więc nie będą Ci potrzebne.

 

Gaz to i owszem, ale teraz gazownie sie wycwaniły i robią tylko do skzrzynki w ogrodzeniu (reszta ich nie obchodzi). JAk kupi sie gotowy projekt to jest tam instalacja gazowa, ale tylko wewnątrz budynku. No i okazuje się, że nawet jak gazownia zrobi projekt to brakuje odcinka między domem a skrzynką w ogrodzeniu no i ktoś to musi doprojektować....

Ja też miałam zlecić to gazowni, ale po zasięgnięciu informacji robie to we własnym zakresie a gazownia ryczałtowo zwraca koszty projektu.

 

Jesli chodzi o wodę to u mnie wykonawcą jest prywatna firma no i bez projektu nawet nie ma rozmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałam, dałam się jedynie naciągnąć na projekt wody, który okazał się ostatecznie zbędny.

 

No i tu nie rozumię - na każdy przyłącz wykonuje się projekt - nie słyszałam o budowie jakiegokolwiek przyłącza bez projektu uzgodnionego w ZUDP.

 

Swego czasu pracowałam w firmie która zajmowała się wykonywaniem sieci światłowodowych - na każdą rozbudowę , modernizację czy nowobudowaną sieć czy przyłącz wymagana jest mapa z projektem tej sieci uzgodniona w ZUDP i oczywiście cała dokumentacja techniczna.

 

Właśnie w rzeczonym ZUDP uświadomiono nas, że im projekt do niczego nie jest potrzebny. Ich akurat interesuje jedynie przebieg przyłącza na mapce sytuacyjnej. W związku z tym wcale nie składaliśmy w dokumentacji rzeczonego projektu. Generalnie do niczego nie był nam potrzebny. Potem poszperałam w przepisach i w naszej sytuacji nie był potrzebny również formalnie.

 

Garbus - sorry ale na jakiej podstawie piszesz, że składając wniosek z projektami wszystkich przyłączy jest szybciej? W moim przypadku uzgodnienie wszystkich przyłączy przeze mnie przed złożeniem PnB przedłużyłoby jego uzyskanie o jakieś 3 miesiące. W tym czasie można dom zbudować a jednocześnie dostawcy mediów równolegle, na swój koszt i bez zawracania mi głowy załatwiają sobie wszelkie projekty, pozwolenia itp. Nijak też mi nie wychodzi żeby miało być drożej - wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garbus - sorry ale na jakiej podstawie piszesz, że składając wniosek z projektami wszystkich przyłączy jest szybciej? W moim przypadku uzgodnienie wszystkich przyłączy przeze mnie przed złożeniem PnB przedłużyłoby jego uzyskanie o jakieś 3 miesiące. W tym czasie można dom zbudować a jednocześnie dostawcy mediów równolegle, na swój koszt i bez zawracania mi głowy załatwiają sobie wszelkie projekty, pozwolenia itp. Nijak też mi nie wychodzi żeby miało być drożej - wręcz przeciwnie.

 

no np moj przypadek energetyczny: mialem rozbudowe sieci na ktora i tak konieczne bylo PnB wiec po co dwa razy wystepowac o PnB jak mozna dostac to w ramach PnB budynku? - wszytko zostało uzgodnione w ZUDPie w zasaadzie razem wiec zamiast czekac az kazda instytuja zrobi to z osobna i czekac np 3 razy po 3 tygodnie wszystko stalo sie razem w ciagu 3 tygodni. Robila to architekt ktora opracowywala projekt zagospodarowania - naprawde poszlo sprawnie i szybko i bez potrzeby dzwonienia i upominania sie w 5 instytucjach. Dla porownania mam teraz sprawe z gazownia - ciagnie sie juz dluuuuuuuuuuuuugo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Grupę Krakowską.

Zaczęliśmy budowę z początkiem września. Wkrótce (może już w tym tyg.?) ekipa będzie murować. Czy wiecie gdzie jest najtańszy cement? Chodzi o jakiś skład na północy Krakowa... żeby nie kasowali za transport do okolic Kocmyrzowa...?

 

Najlepszy swego czasu (2004r-2005r) skład w okolicach Łuczyc to wg mnie Budrol. Wtedy mieli najlepsze rabaty (ceny) , rzadko czegoś brakowało. Szybki dowóz.

Nie wiem jak jest teraz. Na składzie w Łuczycach też często robiłem zakupy(bardzo miła obłsuga), wtedy jeszcze mieli ceramikę, teraz chyba raczej przerzucili się bardziej na tartak, bo jak przejeżdżam to chyba cegieł żadnych nie widzę. Też szybki dowóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie polecić ekipę budowlaną do wybudowania domu (ok. 170m2)? Dom będzie budowany w zachodniej części Krakowa, interesuje mnie stan surowy otwarty, roboty budowlane chciałbym rozpocząć wiosną 2008. Może macie kogoś kto się u Was sprawdził (solidny, terminowy, w rozsądnej cenie itp., itd.)

 

Ponawiam moją prośbę..., czy możecie podesłać na priv namiary na sprawdzoną ekipę, która wybudowała Wam dom?

Pozdrowienia

KWK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...