Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Majka

    3527

  • Agacka1719499039

    2723

  • pitbull

    2291

  • zbyszekP

    1611

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich serdecznie, my zaczynamy budowę naszego domu na wiosnę tego roku, w Krakowie, dom 150m2. Znajoma ekipa wyceniła robociznę stanu surowego zamkniętego na 35 000; czy moglibyście skomentować czy to dobra cena?

Pozdrawiam!

 

Wg mnie to bardzo dobra cena )

Zycze szybkiej przeprowadzki do nowego domku )

 

 

Odpowiedż tyczyła sie tego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z innej beczki.

Mam taki problem. Może coś poradzicie:

 

Ekipa, która robi mi przyłącze elektryczne do siatki w ogrodzeniu zobowiązała się poprowadzić kabel ziemią dalej do domu: około 10m. Wykonali również 4m metrową bednarkę zakończoną 1.5 metrowym prętem wbitym pionowo w ziemię.

Wewnątrz domu zainstalowali rozdzielnię 24 polową, mają być jeszcze dwa gniazdka: 230V + 380V zabezpieczone bezpiecznikami oraz różnicówką.

Miałoby to być zrobione tak aby przyłącze było odebrane przez ZE, zainstalowali mi licznik oraz abym mógł odbierać prąd z tych dwóch gniazdek w normalnej taryfie nie budowlanej.

Tak umawiałem się z szefem firmy przed wykonaniem pracy. Zgodziłem się na 960 zł za całość (Według moich obliczeń około 500 zł to materiały. Szef firmy oczywiście stosuje jakieś koszmarne kilkudziesięcioprocentowe narzuty na materiały oraz nie rozpisuje większych kwot). Oczywiście mówię tylko o kawałku od siatki do domu. dodatkowo. Nie tragowałem się z nim bo w końcu myślałem, że będę miał prąd we własnym domu i nie będę musiał pożyczać od sąsiadów.

Za przyłącze muszę zapłacić około 2500 zł

 

(Dodam, że tych gniazdek nie ma w projekcie więc ewidentnie przygotowane są do wykorzystania w trakcie dalszej budowy. Na razie nie mam jeszcze okien i nie chcę wykonywać instalacji wewnętrznej bo musiałbym jej pilnować przed złodziejami. Ciąg dalszy budowy może nastąpić nawet dopiero za rok.

 

A teraz ten Pan mi mówi, że będę mógł tylko patrzeć na te gniazdka bo dokąd nie będzie instalacji wewnętrznej (którą oczywiście ten pan może mi zrobić w stosownej kwocie) to zakład energetyczny nie podłączy mi licznika i prądu nie będzie.

 

Czy to jest uczciwe postawienie sprawy, czy wszyscy elektrycy tak załatwiają sobie prace?

Kusi mnie aby temu panu dać nauczkę i zamiast zapłaty powiedzieć aby wykopał kabel i pozabierał resztę zainstalowanych urządzeń z tego dodatkowego kawałka od siatki do domu, które w tej sytuacji są mi zbędne!

 

A co wy o tym myślicie?

Może jednak ZE zainstaluje mi prąd w taryfie normalnej. A ten pan jedynie usiłuje zmusić mnie do wynajęcia go do wykonania instalacji wewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan elektryk nabija Cię w butelkę

 

Wystarczy jedno gniazdko w domu z bezpiecznikiem i jest to już instalacja wewnętrzna - Niestety jesteś uzależniony od tego pana, bo on musi Ci wystawić papier, że potwierdza wykonanie przyłącza i instalacji zgodnie ze sztuką budowlaną - i ta karteczka napisana nawet odręcznie jest podstawą do umowy z ZE.

 

Trafiłeś po prostu na nieuczciwego wykonawce naciągacza.

 

U mnie robił często chwalony (słusznie) na tym forum pan Ostafin - za przyłącze ne liczył mi z metra 50 złotych jak inni, tylko załatwił jeszcze przewód taniej niż w hipermarketach, a ja go sobie sam wkopałem 25 metrów i zapłaciłem tylko za zamontowanie przez niego skrzynki i w domu i jednego gniazdka jak u ciebie jakieś śmieszne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było dokładnie tak jak to miałes w planie. Czyli wykonawca przyłącza doprowadził kabel od przyłącza do domu, wstawił skrzynkę plus dwa gniazdka 230 i jedno 3 fazowe. Po paru dniach już miałem prąd. Sprawdzałem - taryfa jest taka sama na rachunku jak w obecnym mieszkaniu ale podobno miał to byc prąd budowalany. Dopiero jakies 3 tygodnie temu inny elektryk (też z uprawnieniami) rozprowadził już wszystkie kabelki po calym domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestes od niego uzalezniony, poniewaz przylacz wykonywal na zlecenie Enion w wyniku wygranego przetargu. Zeby otrzymal zazplate musi sie odbyc odbior wykonanego przylaczaprzez Enion i zdanie przez niego wszystkich papierow. Ty z enionu na wlasne zyczenie masz dopiero otrzymac protokol wykonania przylacza potrzeby przy odbiorze koncowym budynku. Wykonanie fizyczne przylacza i zaplacenie za niego oraz posiadanie punktow odbioru energii jest warunkiem montazu licznika i podpisaniu umowy na dostawy.

Zalecenia:

Rozliczyc sie z Panem grzecznie z jak najmniejsza strata powolujac sie na wczesniejsze uzgodnienia cenowe.

Znalezc innego wykonawce, jesli jestes pewien ze ten probuje Cie naciagnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pisze orko, to "pan elektryk" już wykonał przyłącze od skrzynki do domu i uziom, za co nie płaci elektrownia tylko inwestor - tyle, że nie chce teraz dać papieru, że instalacja wewnętrzna jest gotowa uzależniając to od zamówienia docelowej instalacji wewnętrznej zapewne za mało konkurencyjną cenę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki.

Wykonawca ma poważne opory aby potraktować te dwa gniazdka (których jeszcze co prawda nie ma ale ma je zrobić) jak instalację wewnętrzną.

Tłumaczy się tak, że mogę później wykonać instalację sam, natomiast odpowiadał będzie on. Co jest o tyle dziwne, że przecież może napisać dokładnie co zrobił i podpisać się pod tym.

 

Jutro idę do ZE obgadać szczegóły. Na szczęście wykonawcy jeszcze nic nie zapłaciłem. Więc nie obejrzy złamanego grosza dopóki nie dostanę od niego stosownych papierów.

Może znacie jakiś sposób na przyłącze wody. Np. kupuję rurę zakopuję w ziemi i płacę tylko za podłączenie do wodociągu z jednej strony oraz za podłączenie do wodomierza w domu?

Pytałem się u kilku instalatorów i wszyscy liczą od metra nawet jeśli to ja kopię rowy :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bede miał problemy z odbiorem domu jezeli przyłącz elektryczny do domu łącznie z montazem i podprowadzeniem kabla do pierwszej rozdzielni zrobi elektryk natomiast instalacje wewnetrzna sam sobie rozprowadzę ?

 

Musisz mieć wpis do ksiązki budowy o wykonaniu instalacji wewn. przez uprawnionego elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoje przed wyborem kominów i juz musze zaplanowac jaki bedzie piec 2 funkcyjny , kondensacyjny itp

czy komin ma byc z otwarta czy zamknieta komora spalania

czy ma ktos z Was dobra lekture na ten temat? a moze byl tu temat poruszany a ja go przeoczyłem?

Jeśli będziesz miał kocioł z zamkniętą komorą spalania oraz nie będziesz miał żadnego innego urządzenia spalinowego to potrzebujesz jedynie kominy wentylacyjne.

No chyba, że masz wentylację mechaniczną wtedy nie potrzebujesz komina wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę mial 3 kominy spalinowe ( kominek , piec gazowy , piec na paliwa stale

 

) Garaż - komin do pieca na gaz

Komin izolowany z przewodem wentylacyjnym.

Wysokość komina 7,5m, średnica wew. ? 14cm

2) Pomieszczenie gospodarcze w garażu - do pieca na paliwa stałe

Komin izolowany z wentylacją

Wysokość komina 7,5m, średnica wew. ? 20cm

 

3) Salon - do kominka

Komin izolowany z wentylacją

Wysokość komina 8,2m, średnica wew. ? 20cm

4) Przy schodach/salon - komin wentylacyjny 3 kanały

Pustak wentylacyjny LK3: 29 szt

5) Łazienki - komin wentylacyjny 2 kanały

Pustak wentylacyjny LK1: 12 szt , Pustak wentylacyjny LK2: 22 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wie ktoś z was jak ma wyglądać dokument ktory mam dac sasiadowi do podpisania jezeli chcialbym od niego z dzialki pociagnac prad ?

Nie moge nic na necie znalezc.

Zalezy mi na szybkiej odpowiedzi :)

 

My mamy zwykłe oświadczenie sąsiadki że wyraża zgodę na podłączenie do jej mediów z działki nr podpis nr dowodu osobistego. U nas wystarczyło. Pozdr

 

w moim przypadku enion na klimeckiego równiez zaakceptował zwykle oswiadczenie wlascicielki z nr dowodu oraz działki. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, my zaczynamy budowę naszego domu na wiosnę tego roku, w Krakowie, dom 150m2. Znajoma ekipa wyceniła robociznę stanu surowego zamkniętego na 35 000; czy moglibyście skomentować czy to dobra cena?

Pozdrawiam!

 

bardzo dobra cena. nam ekipa z Krakowa bez dachu powiedziała 40 000 a dach dodatkowo wyceniła na 35 000zł. ostatecznie wybralismy ekipe ktora za 39 000zł zrobiła wszystko. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...