Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Majka

    3527

  • Agacka1719499039

    2723

  • pitbull

    2291

  • zbyszekP

    1611

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Mam zapytanie? Jak to jest z robocizną za dach przy budowie domu? Czy jak się dogaduję z majstrem, czy ekipą to czy liczą sobie osobno murowanie ścian kolankowych, wylewnie wieńca, wykonanie więźby dachowej i przykrycie dachówką ???? Czy najlepiej umawiać się od całości w jednej cenie??? Dajcie znać coś z własnego doświadczenia w tej sprawie. Proszę!

Pozdrawiam!

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zapytanie? Jak to jest z robocizną za dach przy budowie domu? Czy jak się dogaduję z majstrem, czy ekipą to czy liczą sobie osobno murowanie ścian kolankowych, wylewnie wieńca, wykonanie więźby dachowej i przykrycie dachówką ???? Czy najlepiej umawiać się od całości w jednej cenie??? Dajcie znać coś z własnego doświadczenia w tej sprawie. Proszę!

Pozdrawiam!

Jacek

Nie do końca rozumiem Twoje pytanie, ale postaram się odpowiedzieć ;) Ja widzę następujące 3 scenariusze:

 

1. Masz jedną ekipę do postawienia całego domu - nie masz dylematów, bo ma stanąć wszystko, więc ustalasz cenę za cały dom z rozbiciem na transze za kolejne etapy...

 

2. Masz dwie ekipy - jedna od wszystkiego bez dachu i druga właśnie do dachu. Zwykle ściany kolankowe, wieńce ze szpilkami do przykręcenia murłat, ewentualne słupy betonowe do wsparcia więźby i kominy robią ci pierwsi, a od więźby do ostatniej dachówki robi już druga grupa. Wtedy naturalnie ustalasz co Ci drudzy potrzebują mieć gotowe, a co zrobią już sami. Zwykle dla ekipy już będącej na budowie nie ma problemu z dorzuceniem dodatkowych elementów za ewentualną drobną dopłatą za dniówkę...

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy wycenach z cieślami/dekarzami nie ma sensu rozbijanie na poszczególne prace, bo dziwnym trafem na zasadzie "ziarnko do ziarnka" robi się większa kwota, niż ustalana ogólnie kwota od 1 m2 dachu na gotowo (ja miałem pełne deskowanie, wole oczy i kilka innych dodatkowych tematów, które liczone osobno dawały jakoś więcej). Pamiętaj też, aby wszystkie elementy dachu były przedyskutowane/zakomunikowane przed podjęciem współpracy, bo np. niektórzy biorą dodatkowo za wstawienie okna dachowego lub wykonanie innych prac...

 

3. Masz wiele ekip, a nawet czasem sam stanowisz jedną z nich, którym zlecasz konkretne prace i z którymi musisz ustalać wszystko z osobna. Nie polecam takiego podejścia, bo albo jesteś emerytą/rencistą, który ma wyjątkowo dużo czasu (niemogąc sobie z prawnego punktu widzenia pozwolić na inne zatrudnienie), albo zarywasz swoją pracę by ogarnąć chaos na budowie ;)

 

 

Reasumując, wybór scenariusza zależy od Ciebie. Ja korzystałem z nr 2, ale gdybym miał prosty dach, to poszedłbym w nr 1. Najważniejsze i tak jest przygotowanie się do rozmów, zrobienie sobie listy oczekiwań, konkretnych prac, elementów do wykonania. Dzięki temu szybciej i łatwiej przyjdzie Ci zweryfikowanie ekip i racjonalne określenie potrzebnych środków finansowych.

 

A jeśli pisałem bzdury, bo źle zrozumiałem Twoje pytanie, to rozwiń je proszę, a postaram się pomóc inaczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, jutro jadę z Krakowa w stronę Kalwarii i Izdebnika na rekonesans meblowy - macie tam jakiś sprawdzonych wykonawców mebli? Od kuchni i jadalni, poprzez salon i wypoczynek, aż do pokoików dziecięcych?

 

Przed Kalwarią w miejscowości Sułkowice jest firma "Romiq" - mamy od nich kuchnię, szafy przesuwne, garderoby, oraz szafki łazienkowe i gospodarcze. Byłem wyjątkowo zadowolony z całości współpracy... To jakieś 3 km od trasy, którą jedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponawiamy ofertę. Mamy do sprzedania stemple pozostałe po budowie, jest ich 145 w rozmiarach między 275 a 300 cm. Kupowane w składzie budowlanym - tylko raz używane.

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt PRV

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=114735&d=1336380726

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=114736&d=1336380727

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...