Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Do Franki

Zatem jaka jest Twoim zdaniem najlepsza ochrona ??

Przepięciówka B+C , skuteczny uziom to mało ?

Widziałem wiele uderzeń, słyszałem o nieprawdopodobnych, choćbyśmy siedli i rozprawiali godzinami nie dojdziemy - jak uważasz ?

Smoku - Ty masz większą wiedzę ode mnie. Ja już od dawna nic nie robię. No - poza swoją budową oczywiście. Chciałem zwrócić głównie uwagę, że piorunochron to nie zabawka - albo się go robi porządnie, albo lepiej nie robić wcale. Jeżeli są w otoczeniu wyższe obiekty (odl.<różnica wysokości?), to nie robiłbym. To w kwestii zabezpieczenia od uderzenia piorunów.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia instalacjii - to chyba tylko porządne przepięciówki w sieci energetycznej się dobrze sprawdzają. To znowu ze słyszenia - listwy zasilające do kompa czy przepięciówki domowe, są często nieskuteczne przy uderzeniach pioruna w linię. Lepiej przy burzy odłączyć wszystko od sieci (niech żyją laptopy i UPS-y :wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez sie wtrące w sprawie instal.odgrom.

Nas oświecił broker ubezpiecz., że jeśli w projekcie jest takowa a jej nie wykonamy a przypadkiem piorun zrobi bum w nasz dom to pieniążków z ubezpieczalni nie zwrócą i to też jest chyba ważny aspekt, chyba, że pani nas omamiła skutecznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez sie wtrące w sprawie instal.odgrom.

Nas oświecił broker ubezpiecz., że jeśli w projekcie jest takowa a jej nie wykonamy a przypadkiem piorun zrobi bum w nasz dom to pieniążków z ubezpieczalni nie zwrócą i to też jest chyba ważny aspekt, chyba, że pani nas omamiła skutecznie...

Nie wiem zupełnie jak z tym jest, więc mogę lać tu wodę - ale wydaje mi się to dziwne - bo niby skąd mają mieć projekt...? A właściciel przecież nie musi kilkadziesiąt lat swojego życia trzymać projektu. Zresztą nawet nie wiem czy mają prawo go żądać :) Jedyne co im potrzebne to wg mnie wycena wartości przy ubezpieczaniu, nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Luźne pytanie, czy 700 zł / metr powierzchni całkowitej, z materiałami (Porotherm) + dachówka ceramiczna, ze ściankami działowymi, kominami, sprzętem do prac ziemnych, to dużo czy mało?

 

A i tarasy do tego + schody wliczone są... Mam zagwostkę czy się bawić, samemu w kupno materiałów, ryzykując, że źle obliczyłem zapotrzebowanie na adaptację, czy oddać to firmie, która buduje domy pod klucz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Luźne pytanie, czy 700 zł / metr powierzchni całkowitej, z materiałami (Porotherm) + dachówka ceramiczna, ze ściankami działowymi, kominami, sprzętem do prac ziemnych, to dużo czy mało?

 

A i tarasy do tego + schody wliczone są... Mam zagwostkę czy się bawić, samemu w kupno materiałów, ryzykując, że źle obliczyłem zapotrzebowanie na adaptację, czy oddać to firmie, która buduje domy pod klucz...

 

i to temat rzeka:

nawet w pojęciu dachówka ceramiczna kryje się koszt o rozpiętości 40%,

diabeł tkwi w szczegółach - duperele też kosztują, membrany, rynny, działówki.

 

nawet gdzieś wyżej cena cegły - różnica o 20%

cena z umową, na FV wydaje się ok, ja samodzielnie się bawiąc w takiej cenie bym się nie zmieścił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i to temat rzeka:

nawet w pojęciu dachówka ceramiczna kryje się koszt o rozpiętości 40%,

diabeł tkwi w szczegółach - duperele też kosztują, membrany, rynny, działówki.

 

dachówkę ponoć mogę wybrać z katalogu Koramica...

Czekam na szczegółową wycenę i wykaz prac / materiałów. Ponoć elementy, które wymieniasz, również są w cenie zawarte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Luźne pytanie, czy 700 zł / metr powierzchni całkowitej, z materiałami (Porotherm) + dachówka ceramiczna, ze ściankami działowymi, kominami, sprzętem do prac ziemnych, to dużo czy mało?

 

A i tarasy do tego + schody wliczone są... Mam zagwostkę czy się bawić, samemu w kupno materiałów, ryzykując, że źle obliczyłem zapotrzebowanie na adaptację, czy oddać to firmie, która buduje domy pod klucz...

 

Moim zdaniem to kwestia:

- czy posiadasz wiedzę budowlaną lub chęć jej zdobycia (np. na tym forum),

- czy masz czas. Dużo czasu ;)

- czy liczy się każda złotówka.

 

Jeżeli odpowiedzi są TAK na powyższe pytania, to kupuj sam pytając wcześniej fachowców czy mają lepszą ofertę na dany materiał, oraz by sprawdzili zamówienie.

 

Jeżeli odpowiedzi są na NIE - podpisz umowę na "generalkę" i odwiedzaj budowę, wnikając (choćby dla picu) w detale.

 

Jeżeli odpowiedzi są na TAK/NIE - masz problem decyzyjny i nie rozwiążemy Ci go ;) U mnie odpowiedzi były 50:50, ale ważniejsze było to, że jestem - i żona także - drobiazgowy. Sam zamawiam, sam decyduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię sobie taki mały rachunek plusów i minusów, i wyszło mi tak:

 

PLUSY:

- wiem ile zapłacę za cały duży etap;

- nie ma ryzyka, że pomyliłem się w kosztach albo w ilościach materiału

- nie martwię się drobnicą kosztową, o której z reguły się nie pamięta, do czasu gdy nie urasta do rangi znaczącego kosztu;

- będę miał problem z głowy w postaci biegania po hurtowniach, negocjowania, straszenia konkurencją, borykania się z brakami materiałowymi

- nie będą mnie dotyczyły nadwyżki materiałów, które mogą się pojawić

- nie będę się martwił organizacją transportu, nawet gdy zabraknie jednej, ostatniej palety, albo zgrzewki

- nie martwię się kradzieżami materiałów z budowy

- zapłacę 7% VAT

- mogę mieć postawę Rządająco - Oczekującą a nie Rządającą - Współuczestniczącą ;-)

- oszczędzę "trochę" czasu na bieganinę...

 

MINUSY:

- zapłacę prawdopodobnie więcej - za tzw. fatygę ekipy

- nie będę mógł zyskać na sezonowych obniżkach albo innych mega promocjach

- będę musiał pilnować jakości, rodzaju i ilości materiałów, które są zawarte w cenie total, a które w rzeczywistości będą używane przez firmę

- będę musiał być szczególnie uważny na punkcie minimalizacji kosztów, która niepostrzeżenie przejdzie ze mnie na podwykonawcę...

- zawsze istnieje ryzyko, że o czymś zapomniałem ustalając harmonogram i zakres prac budowlanych zawartych w zryczałtowanej cenie.

 

Holender, naprawdę chciałem wskazać więcej minusów niż plusów :(

 

Wykonawca, z którym rozmawiam, ma dużą hurtownię... Tym tłumaczy dobrą (?) cenę...

 

Na tą chwilę różnica między jego wyceną z materiałami, a tym co sam założyłem, że zapłacę gdy będę materiały kupował sam, to ok. 20 tys. złotych (na całości, tj. robocizna + materiały). Pytanie czy te plusy są warte tych pieniędzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogadaj się z dużą hurtownią, to wszystko Ci dowiozą za darmo. Nawet jak braknie 20 cegieł.

 

Drobnicę ZAWSZE niech dostarcza wykonawca. Ja stawiałem sprawę jasno: duże zakupy robię sam, a drobne mają mi policzyć i przedstawić spis.

 

Mając własną hurtownię gość faktycznie może być konkurencyjny. Ale uwaga! Koleżanka wzięła do remontu gościa prowadzącego sklep z farbami i innymi dupperelami. Żałowała później, że nie miała strzelby. Pogoniła bandę, bo co z tego, że gość się znał i umiał robić. On handlował już, a do roboty brał patałachów z ulicy, którzy na jej suficie uczyli się malowania!!!

 

Mimo dostarczania materiału, ciągle żądasz i wymagasz. No chyba że dajesz materiał byle jaki. Każdy materiał przed zamówieniem niech zaopiniuje wykonawca. Przy generalce, gość będzie kupował najtańszy. Jeżeli generalka, to tylko na zasadzie: proszę o kosztorys na wypadek, gdybym chciał użycć inny materiał niż proponowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy generalce, gość będzie kupował najtańszy. Jeżeli generalka, to tylko na zasadzie: proszę o kosztorys na wypadek, gdybym chciał użycć inny materiał niż proponowany.

 

Chcę dodać w projekcie umowy zapis, który będzie brzmiał mniej więcej tak:

 

"Stosowanie materiałów innych niż wskazane w załączniku nr 6 (wykaz materiałów, tj. rodzaj, klasa, producent, ilość) do niniejszej umowy lub w ilościach mniejszych niż wskazane w tymże załączniku, lub w projekcie architektoniczno - budowlanym (będzie jako załącznik), wymagają pisemnej zgody Inwestora."

 

Czy to mnie trochę ustrzeże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godnego czy nie - brak mi czasu :( Mam na tapecie 3 zamówienia i 2 ofert o dużym stopniu prawdopodobieństwa. Oprócz tego przekazałem do wdrożenia bardzo duży projekt (warty 2 domy ;) ), a na kolejny równie cenny robię prezentację. Oprócz tego kładą mi płytki na tarasach, robię płot i zamawiam kostkę i drzwi. Zaraz...hmmm... ten.... tego.... jak ja się nazywam? :roll:

 

Arejaski - jak chcesz to wyślę Ci w weekend moją umowę. Przyślij mi na PW swój e-mail. Plików z obliczeniami, planami, harmonogramami Ci nie przyślę, bo już sam w nich się nie łapię ;) Dzisiaj jak zajechałem na budowę, to fachowcy: "tam będzie pasek 8cm, tak jak pan namalował na rozkładzie płytek". Że też ja jestem taki drobiazgowy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Najgorsze jest to, że i tak muszę z góry założyć, określony procent utraty zdrowia psycho-fizycznego, który będzie kosztem całej zabawy klockami w dom... Jakbym się nie zabezpieczył, jakbym nie zaplanował i nie przewidział, obuchem w głowę za niekompetencję i maksymalizację zysku wykonawcy, dostanę...

 

Albo się z góry nastawię, że tak będzie, i może nie zwariuję, albo będę zakładał, że wszystko będzie idealnie, a pieniędzy z kosztorysu to mi jeszcze zostanie ;-)

 

W moich kosztorysach i harmonogramach to też już się gubię... Ale za umowę, wdzięczny będę... Już ślę na priva....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...