Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

jeżeli będziesz palił mało i wyłącznie w celach rozkoszowania się płomieniami, to bierz. Jeżeli chcesz by to było źródło ciepła, to daruj sobie.

 

Pięknie dziękuję za dogłębny elaborat ;-) Kurcze jakoś nie pomyślałem o kwestii mocy kominka w powiązaniu z ilością szyb.

Kominek będę traktował jako źródło przyjemności popołudniowo/wieczornej po powrocie z pracy do domu. No i nie uniknę palenia w nim weekendowo, kiedy będziemy się szwędali po domu i siedzieli w salonie ze znajomymi.

W domu główna moc grzewcza będzie pochodziła z pieca gazowego i podpiętej do niego podłogówki na parterze i grzejników na piętrze.

Do tego w kwestii kominka, tak sobie kombinuję żeby oprócz ciepła w dużej ilości, które przez takie a nie inne umiejscowienie szyb w Zuzi) czy Mai będzie wychodziło na salon, chciałbym w ramach 'a nóż się przyda' rozprowadzić ciepłe powietrze znad kominka do pokoi na górze domu. Ale nie traktując tego jako główne źródło ciepła, a jedynie jako wspomagające od czasu do czasu piec gazowy, lub kiedy w okresie wiosna-jesień będzie trzeba chwilowo podnieść temperaturę w domu o parę stopni. Nie wiem czy dobrze kombinuję, bo to mój pierwszy taki problem kominkowy. Ciężko coś wybrać na rynku dlatego zapytałem o kominek (Zuzia), który stylistycznie wpadł mi w oko. Poza tym, usadowienie komina w moim salonie jest takie, że właśnie kominek tego typu lub np. taki..., z dodatkową boczną szybą najbardziej by mi pasował.

 

P.S.

Jakoś czytając forum kominkowe zdaję sobie sprawę, że 'celowanie' w kratki.pl jest dla prawdziwych palaczy kominkowych formą świętokradztwa ale zwyczajnie nie stać mnie na Jotula czy innego tego typu 'Mercedesa' a akurat ta przytaczana Zuza odpowiada mi wyglądem jak i ceną ale jestem otwarty na inne opcje. Chcę żeby kominek służył mi rekreacyjnie przez trochę lat i mi się podobał stylistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Ellwood ja Ci wkleje co nam napisałł nasz dostawca kominka:

 

Każdy z tych wkładów ,jest paleniskiem z zamkniętą komorą spalania [powietrze do spalania ,pobiera tylko z zewnątrz]Podane ceny ,są cenami brutto.

 

 

http://www.arysto.com.pl

 

 

1.arysto 10 dj/450 [670 x 450] 4700zł

2.arysto 10 dj/510 [670 x 510] 5100zł

3.arysto 10 dj/570 [670 x 570] 5500zł

 

Zalety -Uznana marka.Najlepiej obecnie sprzedające się wkłady polskiego producenta.Dobre wykonanie.

Wady - Długie oczekiwanie na piec ,od momentu zamówienia.Słaby serwis na Dolny Śląsk.

 

 

http://www.kominki.byrski.pl

 

1.byrski xs 8 [550 x 530] 4300zł

2.byrski xl 12 [655 x 535] 4900zł

 

Zalety - Czołg.Jedyny polski producent ,robiący kielich pieca z blachy kotłowej 0,5cm.Szamotowe cegły we wnętrzu,też ponad normę - 4,5cm.Wkład typowy do ogrzewania domu "non stop"

Wady - Nie każdemu przypada do gustu ,jego wykończenie zewnętrzne.Gdyby zadbali jeszcze o estetykę - byłby doskonały. [tu moja uwaga - ostatnio poprawili estetykę, zanim dokonalismy wyboru powstał model jakis XL z wieksza szybą itd]

 

 

http://www.befpolska.com

 

1.bef optim 6 [665 x 435] 7200zł

2.bef start 6 [655 x 435] 6700zł

 

Zalety - Znakomite czeskie wkłady.Szyba samoczyszcząca w standardzie,estetyczne wykończenie,bardzo dobra jakość żeliwa.

Wady - Cena

 

 

http://www.koperfam.pl

 

1.kfd eco iline 5161 [611 x 511] 4800zł

 

Zalety - najładniej,najprecyzyjniej wykonane wkłady polskiej produkcji.W tej materii,zupełne przeciwieństwo Byrskiego.

Wady -Jak na moje oko,nie nadają się do ciągłego grzania domu.Wydają się być nieco za delikatne.

 

http://www.magnatherm.pl

1.dominium h12 lbn [700 x 427] 5050zł

Zalety - Solidny polski wkład kominkowy.Podwójny spaw na korpusie ,wzmacnia dodatkowo całość.

Wady - W przypadku wkładów z tzw."szprosem" [słupek dzielący szyby],bardzo szeroki,mało estetyczny element.

http://www.unico-kominki.pl

1.unico dragon 2b [680 x 494] 5000zł

Zalety - Szyba samoczyszcząca w standardzie,system dopalania spalin,wnętrze wermikulitowe.Palenisko bezrusztowe.Czołówka wśród polskich producentów.

Wady - Odbojnica [płotek oddzielajacy palenisko od szyby],chyba trochę z innej epoki.Na szczęście można zdemontować.

Sumując.Chcemy grzać- Byrski,Austroflamm,Magnatherm.Ma wyglądać - Bef,Edilkamin,Kfd.Coś pomiędzy -Arysto,Unico.

Są oczywiście ,jeszcze takie marki jak,Totem,Spartherm,Godin,Jotul,Dovre i wiele ,wiele innych,ale tam już są ceny z sufitu.

W mojej opinii,najlepszy stosunek ceny do jakości,ma tutaj Byrski,Arysto i Unico.

 

Wybór należy do Państwa."

 

 

Acha, my chceilismy kominek z szybą "na dwie strony"

 

I zrobilismy rozprowadzenie do pokoi, bo koszt nie duży a jako dodatkowe źródełko ciepła na zimę jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję za dogłębny elaborat ;-) Kurcze jakoś nie pomyślałem o kwestii mocy kominka w powiązaniu z ilością szyb.

Elaboraty to moja specjalność ;)

W instrukcji któregoś kominka (Panorama Jotula?) o dużej szybie, było napisane, że 2 m przed kominkiem nie może nic stać co jest palne. Mój ma też sporą szybę i czuć jak gorąco bije od niego.

 

Kominek będę traktował jako źródło przyjemności popołudniowo/wieczornej po powrocie z pracy do domu.
Przyznaję się bez bicia, że kominek uzależnia. To wpatrywania się w płomienie i własnooczne odkrywanie, że to wcale nie drewno się pali :jawdrop:

 

No i nie uniknę palenia w nim weekendowo, kiedy będziemy się szwędali po domu i siedzieli w salonie ze znajomymi.
Przy dwóch szybach może być problem z wysiedzenie w tym pokoju. Ja mam przestrzeń otwartą - salon, jadalnia, kuchnia, hall ze schodami to jedno pomieszczenie. Jest gdzie rozgonić ciepło. Gdyby stół był naprzeciwko kominka to byłoby za gorąco.

http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/i-bQcvDbT/0/S/DSCN0238-S.jpg

 

W domu główna moc grzewcza będzie pochodziła z pieca gazowego i podpiętej do niego podłogówki na parterze i grzejników na piętrze.

Podobnie jak u mnie.

 

chciałbym w ramach 'a nóż się przyda' rozprowadzić ciepłe powietrze znad kominka do pokoi na górze domu. Ale nie traktując tego jako główne źródło ciepła, a jedynie jako wspomagające od czasu do czasu piec gazowy,

Mój kominek obliczony był jako prawie pełne alternatywne źródło ciepła. Prawie, bo dopóki nie ma się płaszcza, to nie grzeje się łazienek. Opócz jednego wielkiego pomieszczenia mogę grzać: gabinet (za plecami kominka) oraz dwie sypialnie nad salonem i gabinetem. Nieogrzewana zostałaby sypialnia małżeńska i garderoba za nią. Kryzysowo da więc radę uniezależnić się od gazu (zarówno pod kątem dostaw jak i kosztów) i prądu (brak sterowania kotłem).

 

lub kiedy w okresie wiosna-jesień będzie trzeba chwilowo podnieść temperaturę w domu o parę stopni. Nie wiem czy dobrze kombinuję, bo to mój pierwszy taki problem kominkowy.

Wolę w tym celu użyć podłogówki. Z kotłem kondensacyjnym, pracującym od 28 stopni, spokojnie można sobie poprawić temperaturę. Kominek pracuje w trybie zimno-gorąco. Więc moim zdaniem właśnie nie jest dobry na okres przejściowy.

 

Ciężko coś wybrać na rynku dlatego zapytałem o kominek (Zuzia), który stylistycznie wpadł mi w oko.

Stylistyka jest na bakier z grzaniem. Dla przykładu wkłady z podnoszonymi drzwiami są nie tylko drogie, ale nie nadają się do grzania. Podobnie jak z 2 i większą liczbą ścian. Przepiękne są kominki centralne (takie ognisko na środku pokoju), ale jako atrakcja do super willi.

 

Poza tym, usadowienie komina w moim salonie jest takie, że właśnie kominek tego typu lub np. taki..., z dodatkową boczną szybą najbardziej by mi pasował.

Kominek można też ustawić pod kątem.

 

Jakoś czytając forum kominkowe zdaję sobie sprawę, że 'celowanie' w kratki.pl jest dla prawdziwych palaczy kominkowych formą świętokradztwa ale zwyczajnie nie stać mnie na Jotula czy innego tego typu 'Mercedesa' a akurat ta przytaczana Zuza odpowiada mi wyglądem jak i ceną ale jestem otwarty na inne opcje. Chcę żeby kominek służył mi rekreacyjnie przez trochę lat i mi się podobał stylistycznie.

Myślałem o Jotulu ale ceny też mnie przerastały. Stąd Francuz. Przy paleniu okazjonalnym nie musisz iść w Jotul czy Spartherm, ale mimo wszystko odradzam blaszaki hipermarketowe. Pomyśl raczej o czymś innym - jak chcesz czerpać radość z kominka, to zadbaj by to było fajne ognisko a nie smoluch!!! Co z tego, że będzie się w nim palić, ale ze względu na ilość ciepła będziesz tłumił płomień, co prowadzi do zabrudzeń na szybie i okna nie widać? Musisz doprowadzić do właściwych warunków spalania. Przegrzejesz salon chcąc widzieć płomienie. Lepiej daj z mniejszą szybą (one też kosztują), ale o takiej wielkości, która pozwoli na prawidłowy odbiór ciepła.

 

Jeżeli mało masz jeszcze dylematów, to dodam jeszcze kwestie związane z przepływem powietrza i spalin:

1. Nie znam aktualnych przepisów, ale kiedyś już wyciąg w kuchni powodował, że nie mogło być kominka. Dopuszczlne były tylko z zamkniętą komorą spalania, a żaden kominek nie jest szczelny.

2. Jeżeli komin masz zbyt niski lub sąsiedztwo niewłaściwe, to ciąg będzie za słaby.

3. Jeżeli komin masz wysoki i pustkę wokół, to po rozpaleniu ciąg będzie zbyt mocny. Gaz spalał się będzie w dużej mierze... w kominie. Trzeba wobec tego stosować modulatory ciągu - wpuszczają "lewe" powietrze do komina, żeby nie wyciągał z paleniska.

4. Kominek do spalania potrzebuje dużo powietrza. Ja mam rurę fi 110, ale ponoć to nie wystarcza. Wiele nowych wkładów ma doprowadzenie rurą od góry i to zapewnia prawidłowe spalanie. Kiedy jednak decydowałem się co i jak tylko niektóre wkłady Jotula i Sprtherma takowe miały i kominkarz namówił mnie na zwykły. Dodatkowo wyjaśniał mi, że niech sobie kominek pożera nawet ciepłe powietrze, a to co mu ta rura odda jest podgrzewane i rozprowadzane po domu. W ten sposób będę miał ciepłe i świeże powietrze. Mnie ratuje to, że wentylacji choć grawitacyjna była przemyślana i mam nawiewniki. Sumarycznie z rurą nie będzie problemów zbyt małej ilości powietrza, a może przy rozpalaniu i tak jeszcze lekko będę uchylał.

5. Ostatnia kwestia - warto mieć szybę pyrolityczną, a jak jest okazja to wkład z kominkiem w którym powietrze tak jest wpuszczane, że szyba się nie brudzi. Po zapoznaniu się z tematem wychodzi na to, że kominek nie może mieć popielnika. Trzeba palić w nim nie tłumiąc ognia, a wlot powietrza powinien być od góry lub od frontu.

 

Kończąc kolejny elaborat - moja rada dla Ciebie - zrezygnuj z drugiej szyby. Mój Francuz kosztuje obecnie ok. 6 tys. zł, ale pewnie jakiś polski wkład o podobnych parametrach dostałbyś za 4 tys. zł. Bo choć na zimno Zuzia jest ładna, to moim zdaniem na gorąco lepiej wypadnie jakiś jednoszybowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny polski producent ,robiący kielich pieca z blachy kotłowej 0,5cm.Szamotowe cegły we wnętrzu,też ponad normę - 4,5cm.Wkład typowy do ogrzewania domu "non stop"

Ta blacha kotłowa to zdecydowanie plus przy wyłożeniu szamotem. To co pisałem - albo ciężki z żeliwa, albo blacha+szamot. No ale szmot jak dla mnie prezentuje się gorzej niż żeliwne ścianki z wzorkiem.

 

Tak przy okazji - to nad kominkiem może być nadstawka do DGP. W większości przypadków się z niej rezygnuje i daje komorę - powietrze opływa wkład, nad którym jest spora komora i kratkami wychodzi na pomieszczenie. Z kolei rurami prowadzi się je do innych pomieszczeń.

W przypadku kominków które mają grzać wodę, to obecny trend to odchodzenie od płaszcza na rzecz nadstawki do grzania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie celujesz w wysoką półkę z wkładem, to możesz sprawdzić co w ofercie ma Pama-Kominki. Ja u siebie mam wkład Diablo II i dość dobrze sobie radzi. Dodatkowo zrobiłem mocny odzysk ciepła ze spalin i zeszłą zimę tylko tym opędziłem. W tym roku pracuję właśnie nad rozprowadzeniem ciepła na 2 pomieszczenia nad kominkiem, ale to cały czas jeszcze w fazie planów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, pięknie dziękuję za wszystkie rady ;-) Jesteście wielcy!

Oczywiście teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie niż wczoraj, ale to nie zmienia faktu że mam nad czym myśleć. Kominki za 5tys zł, są jakoś poza moim zasięgiem. Generalnie widzę już na co zwrócić uwagę.

 

Zastanawiam się jak sprawują się te wkłady szamotowe, bo na forach wypisują, że pękają robią się szczeliny. Niektórzy wymieniają takie wkłady co sezon... prawda to??

 

Oczywiście zrobię sobie rozprowadzenie powietrza na górę do pokojów, ale jestem już na tym etapie budowy na którym ciężko mi będzie rozprowadzić to grawitacyjnie, wiec pewnie nie obędzie się bez turbinki. Dorzucę sobie na rurę radiatorek taki co to odzyska parę watów ze spalin, myślałem jeszcze (w szale wymyślania funkcjonalności kominka) o np. takim wymienniku ale myślę że z czymś takim to afera jak z kominkiem z płaszczem wodnym, bo i pompę obiegową trzeba...a jak zabraknie prądu... to będą jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc,

 

Słuchajcie, czy ktoś może mi wytumaczyć co dokładnie potrzeba do PnB jeżeli chodzi o podłączenie prądu?

U nas sytuacja jest mega zakrecona i ja juz sama nie wiem co bedzie potrzebne.

Na działce jest skrzynka, warunki były wydane na starych właścicieli, którzy też mieli na siebie umowe z Energią Pro. Pan w Tauronie powiedział mi ze teraz musze zrobic sobie skrzynke z przyłączami budowlanymi (elektryk z uprawnieniami) i mam złożyć dokument o gotowości na którego podstawie zrobią mi licznik i wydadzą zieloną karte. Jak juz bede miec tą zieloną, to mam podpisać umowe z dostawcą energii,.

 

Jaki zatem dokument potrzebujemy dołączyć do wniosku o PnB do Starostwa we Wrocku?

 

Poradźcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pozwolenia na budowę nie potrzeba podpisywać umowy z energetyką (my podpisaliśmy dopiero na etapie SSO), a jedynie uzyskać warunki przyłączenia. Wydaje mi się, że powinniście wystąpić o nowe warunki na Was, ale mogę się mylić... w każdym razie czeka się na nie zaledwie z 2yg. i o ile pamiętam to nic nie kosztuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dzisiaj przyjechało do mnie 5 mp drewna kominkowego (4 metry buka i 1 dębu) ze Świętej Katarzyny (namiary i dyskusja wcześniej).

Samochód równo i ładnie załadowany. Przed rozładunkiem zostało wszystko zmierzone (było 5 mp nawet chyba z lekkim naddatkiem), zmierzyłem wilgotnościomierzem kilkanaście szczap - w tym "od środka". Wynik stale ten sam - 15-18%. Buk jest aż dziwnie lekki jak na wielkość kloców. Dąb - wyraźnie cięższy (choć też suchy!). Transport gratis. Kontakt ze sprzedawcą niezmiennie bardzo dobry. A sprzedawca punktualny, co nie jest niestety normą. Zdecydowanie polecam.

PS Teraz idę się uczyć, jak poprawnie palić w piecu... :-) Pozdr, Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak sprawują się te wkłady szamotowe, bo na forach wypisują, że pękają robią się szczeliny. Niektórzy wymieniają takie wkłady co sezon... prawda to??

 

Oczywiście zrobię sobie rozprowadzenie powietrza na górę do pokojów, ale jestem już na tym etapie budowy na którym ciężko mi będzie rozprowadzić to grawitacyjnie, wiec pewnie nie obędzie się bez turbinki. Dorzucę sobie na rurę radiatorek taki co to odzyska parę watów ze spalin, myślałem jeszcze (w szale wymyślania funkcjonalności kominka) o np. takim wymienniku ale myślę że z czymś takim to afera jak z kominkiem z płaszczem wodnym, bo i pompę obiegową trzeba...a jak zabraknie prądu... to będą jaja.

Ja swój mam stalowy z szamotem i jakoś nie mam potrzeby go wymieniać, a kilka potężnych paleń przeszedł.

 

Co do wymiennika, jeżeli nie planujesz instalacji wodnej, to może przyjrzyj się jaki wymiennik zastosowałem u siebie. Wielka w nim drzemie moc. Może Ciebie zainspiruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój mam stalowy z szamotem i jakoś nie mam potrzeby go wymieniać, a kilka potężnych paleń przeszedł.

 

Co do wymiennika, jeżeli nie planujesz instalacji wodnej, to może przyjrzyj się jaki wymiennik zastosowałem u siebie. Wielka w nim drzemie moc. Może Ciebie zainspiruje.

 

To masz stalowy czy z szamotem? Te dwie rzeczy się nie wykluczają przypadkiem? Pomijam wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz stalowy czy z szamotem? Te dwie rzeczy się nie wykluczają przypadkiem? Pomijam wynalazki.

Tak jak już wcześniej pisałem - szamot pełni funkcję akumulacyjną i stosuje się go chyba wyłącznie ze stalą, którą dodatkowo zabezpiecza. Żeliwo nie potrzebuje szamotu. Dodatkowo szamot podnosi temperaturę spalania w kotłach z płaszczem wodnym. Wermakulit jest dużo cieńszy od szamotu i ma znikome właściwości akumulacyjne, więc pełni tylko tę drugą funkcję - izolatora.

Czy sosuje się szamot we wkładach żeliwnych - nie wiem, ale na wątku o brudzeniu szyby nikt o tym nie wspomniał. Nie sądzę by zaszkodził, ale po co kombinować, skoro wkład go nie potrzebuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi doradzi jakies niedrogie, sensowne lampki do podbitki ALE musza być takie nie na płasko w podnitnce, tylko takie "na ramieniu" bardziej, bo mam duzy kąt nachylenia, i wychodzi na to, że żeby to sensowwnie wygladąło to muszą takie właśnie byc.

 

 

A co do drewna:

 

ul. Nowa 9, Święta Katarzyna, tel. 510-165-873

sprzedawca jest na miejscu codziennie po ok. 16.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...