Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

gniazda na obwodach ale załączane indywidualnie stycznikami;

 

Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym? Nie moge sobie tego wyobrazić.

 

Sam właśnie nie bardzo wiem jak rozwiązać problem gniazd elektr. Włączniki światła bede mial podobnie jak Ty ale gniazdami, przynajmniej niektorymi, tez by sie przydalo jakos sterowac. Ale robienie wszystkich gniazd w strukturze gwiazdy to koszmarek i km kabli.

 

 

A druga sprawa - ile tynku idzie na m2? I czy tynk kupiony teraz moze przelezec przez zimę do wiosny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym? Nie moge sobie tego wyobrazić.

 

Sam właśnie nie bardzo wiem jak rozwiązać problem gniazd elektr. Włączniki światła bede mial podobnie jak Ty ale gniazdami, przynajmniej niektorymi, tez by sie przydalo jakos sterowac. Ale robienie wszystkich gniazd w strukturze gwiazdy to koszmarek i km kabli.

 

Robisz klasyczny obwód - na jednym kablu wiele gniazd. Wszystkie gniazda w głębokich puszkach. Do każdej puszki idzie dodatkowo sterujący kabel niskoprądowy (skrętka FTP)+przekaźnik który załącza napięcie na gniazdo.

Powyższe dotyczy gniazd o relatywnie niskim poborze prądu. Dla tych z dużym poborem pozostanie mi dociągnięcie kabla bezpośrednio z rozdzielni i załączenie go stycznikiem (stycznik podobno solidniejszy niż przekaźnik (@CODI - twój zawodowy temat - popraw jeśli nieprawda ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 650 mkw poszło ... 6,5 palety Kanuf-a ile to kg nie mam pojęcia. Co do przetrzymywania ten tynk nie za bardzo może leżec. Pierwsza dostawa zawierała worki produkowane póżnym latem i ekipa narzekała że pojawiły się krupki i "mleczko" którym na koniec zaciągali scianę nie było czyste, miało małe kamyczki, to chyba efekt skrystalizowania gipsu albo tego dodatku który utwardza gips. Druga dostawa (produkcja październik) byłą idealna jak zwykły gips. Wydaje mi się ze jak z każdym materiałem na zaprawę wymagane jest suche i umiarkowanie ciepłe pomieszczenie do przechowywania.

 

Styczniki to raczej elementy załączające w przekaźniku ale to chyba nie o to chodziło. Generalnie możesz sterować "elektromechanicznie/elektromagnetycznie" za pomocą przekaźnika (i prąd nie jest tu specjalnym ograniczeniem bez problemu kupisz przekaźniki na 30A/230V, pytanie czy chcesz tyle zapłacić :) ) lub elektronicznie, stosunkowo małe prądy ale łatwość sterowania -> układy oparte o MOSFET-y, większe prądy -> triaki. Wszystko zależy od tego jak i jakiego typu urządzeniem chcesz sterować.

Ostatnio modne stały się bezprzewodowe sterowniki do urządzeń. Wkładasz toto do gniazda wtykasz kabel od urządzenia i z centralki sterujesz co i kiedy ma sie włączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko jest gotowe tyko w rozdzielni zamontowana jest 1 różnicówka i 4 zabezpieczenia na gniazda budowlane.

Ja trochę bardziej pokombinowałem ;) Mam nadzieję, że nie pomylę się, bo byłby wstyd, ale to już kopa czasu.

 

Rozdzielnia w wiatrołapie:

1. Różnicówka 3-fazowa (chyba 40A) na całość urządzeń niekrytycznych

2. Różnicówka 1-fazowa z zabezpieczeniem przeciążeniowym 6A - lodówka

3. Różnicówka 1-fazowa z zabezpieczeniem przeciążeniowym 6A - kocioł i pompka

4. 10 szt zwykłych bezpieczników (S-ki) od 6 do 16 A na różne obwody oświetleniowe i gnizadkowe.

5. 3-fazowy tester

6. Trochę wolnego miejsca :)

 

Rozdzielnica w garażu:

1. S-ka 3-fazowa na płytę infukcyjną

2. S-ka 3-fazowa na gniazda (chwilo nieużywana, bo gniazda... zdecydowałem się zdemontować. To już nie te czasy, gdzie trzeba było a to krajzegę a to betoniarkę podłączyć)

3. 6 szt. bezpieczników na oświetlenie i gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest teraz standard zakończenia prac przez elektryka?

Wiadomo, ze elektryk jest na budowie od poczatku do końca, ale mi chodzi o to, czy na etapie po tynkach macie prad budowlany podlączony ze ZK do rozdzielni i kilka gniazdek oraz punktów świetlnych na budowie, czy też budowa funkcjonuje na przedłużaczu z rozdzielni budowlanej przy ZK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest teraz standard zakończenia prac przez elektryka?

 

U mnie, elektryk poukładał wszystko przed tynkami (kable). esów nie montował, żeby nie narażać całości na wilgoć z tynków. Po pewnym czasie, umówiłem się z nim, przyjechał i poskładał skrzynkę, połączył obwody, 'odtynkował' zaślepione gniazda. Podłączył prąd, zarobił gniazda o które prosiłem, to samo tyczy się punktów świetlnych.

Na ostateczny 'biały' montaż umówieni jesteśmy po pierwszym malowaniu domu.

 

Prąd mam podłączony kablem 'docelowym' do skrzynki bezpiecznikowej w domu od momentu podłączenia licznika przez energetykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak radzicie sobie z suchym powietrzem przy rekuperatorze?

 

U nas wilgotność na poziomie 25%... Nawilżacz?

Mycie podłogi, pranie - pomaga na kilka %. Ale nie mogę siedzieć cały czas z mokrą podłogą, a też brudnych rzeczy aż tyle nie produkujemy, by prać non stop :)

 

U nas około 33% pomimo okresowego wyłączania rekuperatora, a przez resztę czasu pracy na min wydajności.

 

Akwarium małe 30 litrów w salonie z pokrywą, ale bez klapki [nie zdejmę pokrywy bo dziecko w nim zabawki utopi].

 

Pranie suszy się w jednym z nie używanych pokoi.

 

Już nawet sprawdzałem szczelność domu rekuperatorem i PPC i jest ok.

 

U dzieciaków pomaga nawilżacz, ale to tylko na 1 pokój bo nie będę ich ustawiał wszędzie i biegał z kanistrami wody destylowanej po całym domu.

 

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł poza wielkim akwarium [myślałem już nawet nad nawilżaczem adiabatycznym - przemysłowym, którego działanie widziałem na targach, ale drogi straszliwie] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas około 33% pomimo okresowego wyłączania rekuperatora, a przez resztę czasu pracy na min wydajności.

 

Akwarium małe 30 litrów w salonie z pokrywą, ale bez klapki [nie zdejmę pokrywy bo dziecko w nim zabawki utopi].

 

Pranie suszy się w jednym z nie używanych pokoi.

 

Już nawet sprawdzałem szczelność domu rekuperatorem i PPC i jest ok.

 

U dzieciaków pomaga nawilżacz, ale to tylko na 1 pokój bo nie będę ich ustawiał wszędzie i biegał z kanistrami wody destylowanej po całym domu.

 

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł poza wielkim akwarium [myślałem już nawet nad nawilżaczem adiabatycznym - przemysłowym, którego działanie widziałem na targach, ale drogi straszliwie] ?

 

U nas w sypialni wilgotność 29%. Nawilżacz, który przyszedł w piątek, musiałem odesłać, bo przyszedł w innym kolorze :(. Więc nie udało się przetestować..

 

Pranie rozłożone na suszarce w łazience na poddaszu podnosi wilgotność na parterze z ok 20% do ok 28%. Czyli rekuperator miesza również wilgotne powietrze i roznosi po wszystkich pokojach.

 

Zmniejszyłem kilka dni temu wydajność rekuperatora, ale jakoś poprawy wilgotności w domu nie zauważyłem.

 

Poczekam na nawilżacz i zobaczę jak zmienia się wilgotność gdy pochodzi w sypialni przez kilka godzin, oraz jaki skutek nastąpi w innych pokojach. Jeżeli się podniesie wilgotność, to zakupię trochę mocniejszy jeszcze na parter.

 

Storczyki, wbrew niskiej wilgotności powietrza, czyją się dobrze. Puściły pędy oraz lada moment zaczną kwitnąć :) A mówią, że dla nich odpowiednia wilgotność to ok 70%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka jeszcze mogłaby być dobrym nawilżaczem. Zastanawiam się co ona robi z tą wilgocią w trakcie suszenia? Skrapla i do kanalizacji? Może mała przeróbka i na panelu frontowym czujnik wilgotności i wyrzut pary. Jeżeli wilgotność powyżej x%, to tylko powinna "kręcić" powietrzem jak suszy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni grupowicze. Życzę wam na te trwające swieta pomyślności, radości, optymizmu, spotkań z rodzina i odpoczynku od budowy.

Ja po raz pierwszy od 3 miesięcy nie byłem na budowie staram się tez nie myśleć o zawalonych terminach problemach z wykonawcami i brakującej kasie, tym bardziej o tym co mnie czeka w ciągu roku :-)

 

Pozdrawiam Marcin z rodzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka jeszcze mogłaby być dobrym nawilżaczem. Zastanawiam się co ona robi z tą wilgocią w trakcie suszenia? Skrapla i do kanalizacji? Może mała przeróbka i na panelu frontowym czujnik wilgotności i wyrzut pary. Jeżeli wilgotność powyżej x%, to tylko powinna "kręcić" powietrzem jak suszy ;)

 

Niestety wyrzuca ją do kanalizacji - zwłaszcza taka z wymiennikiem ciepła jaką mam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma doświadczenie z elektryczną suszarką do prania - planuję kupić taką i przydałaby się pomoc praktyczna - dopisałem się z tym w temacie pod linkiem:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130125-Pro%C5%9Bba-o-pomoc-w-wyborze-suszarki-kondensacyjnej/page4

 

To się od razu wywiedź, czy jest możliwość wyrzutu wilgotności na pomieszczenie. Wtedy wiele z nas ustawi sobie takie w pokojach czy salonie.

U mnie jedynie w łazience utrzymuje się ok. 40% wilgotności. Reszta pomieszczeń ma mniej. A nawilżam prawie non-stop nawilżaczem ustawionym w salonie na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma doświadczenie z elektryczną suszarką do prania - planuję kupić taką i przydałaby się pomoc praktyczna - dopisałem się z tym w temacie pod linkiem:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130125-Pro%C5%9Bba-o-pomoc-w-wyborze-suszarki-kondensacyjnej/page4

 

Żona zamówiła sobie samsunga 2 w 1. Pra i suszy. Wiadomo, że 2 w 1 to nie może być jak 2 oddzielne urządzenia, ale mimo że metraż pozwalał, postanowiła kupić tego samsunga z eco bąblami :) Po suszeniu rzeczy są minimalne wilgotne, nie mokre ale też ie są suche jak pieprz. Nie wiem jakiego programu do tego używała, ale jest chyba kilka. PO tym jak wilgotność spadła w domu poniżej 30, zabroniłem używania suszarki do prania, aby mokre pranie podniosło nieco wilgotność. Rekuperator robi to przez noc, bez dodatkowych kosztów energetycznych, których potrzebuję suszarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu dotarł nawilżacz "AIR-O-SWISS Ewaporator E2441A" w kolorze białym i wylądował w sypialni, gdzie na chwile obecną są trzy osoby. z 29% na drugim biegu podniósł wilgotność do 41 przez dzień, o 20:00 zostaje wyłączony do 7 rano - żonie nie podoba się hałas wiatraków, jak dla mnie to przesadza. Na pierwszym biegu jest to minimalny szelest. W mieszkaniu w bloku, mieliśmy dużo innych dźwięków w nocy :) przez noc wilgotność spada do ok.33% - rekuperator chodzi cały czas na 50% swoich możliwości. Musimy poczekać na mrozy, gdyż przy +10-12 w dzień wilgotność jest wyższa niż było przy temperaturze bliższej 0, lub niższej.

Generalnie, urządzenie dość fajne. Trochę większe od innych ultradźwiękowych lub parowych, też jest droższe... Nie ma problemu z dolewaniem wody, dolewam butelką z góry, bez wyjmowania różnych pojemników, jak to mają niektóre inne urządzenia. Posiada filtr, więc dodatkowo czyści powietrze, które przepuszcza przez siebie..

 

Czy lepiej przez to się śpi? Nie wiem, może jest mniej sucho w nosie i gardle rano.

 

W salonie wilgotność podniosła się ponad 30%, nie wiem, czy przez nawilżacz w sypialni, czy przez temperaturę na zewnątrz. Poczekamy na mrozy. A też zmniejszyłem do 50% wydajność rekuperatora, który pracuję przy stałych obrotach 24h. Tylko przez 3 dni pracował na 75% wydajności przez 24h, gdyż mieliśmy sporo ludzi przebywających cały czas w domu na święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynacie mnie podłamywać ze zbytnim przesuszaniem powietrza w przypadku używania reku. Miałem nadzieję że problem rozwiąże akwarium i pranie ale jak licze to tylko półśrodek działający gdy będziemy mocno grzać zimą i w środku lata kiedy bedzie gorąco. Przy 630m3 jakie mamy w domku to rozwiązanie nie wystarczy na cały rok. Nie chcę kombinować z kolejnymi urządzeniami które trzeba obsługiwać zasilać itp.

Mam właśnie kłaść kanały pod wentylację i mocno się zastanawiam czy nie zostawić ich niepodłączonych. Mam na szczęście kominy wentylacyjne i dołożę tylko grzybki na dachu i będzie wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...