Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Ktoś się kiedyś pytał o kominek z dużą szybą. Odradzałem, bo za dużo ciepła idzie na pokój z kominkiem przez szybę. Wspominałem też, że dla kominków Jotula o bardzo dużej szybie (Panorama?), jest zalecenie że 2 metry od kominka ma nie stać nic łatwopalnego. I to wcale nie jest joke. Dzisiaj "przetestowałem" zapłon od kominka. Jako że nie było mnie prawie tydzień w domu, to domek się lekko wychłodził. Postanowiłem napalić w kominku. Trochę ostatnio padało, więc drewno od czoła mi zamokło. Po rozpaleniu, kolejne szczapy ustawiłem na półce przed szybą, coby dosychały. Tak 5 cm od szyby. Po 40 minutach od rozpalenia było już ciepło i lekko pachniało w domu od tego palenia. Poszedłem zobaczyć jak tam się pali, a z polan unosi się dymek. Myślałem, że to ostro paruje ta woda, a to... kora już się zapaliła na dwóch polanach! Wiem, że stały super blisko szyby, ale żeby po 40 minutach od rozpalenia, wilgotne drewno (zwłaszcza kora naciąga), zaczęło się samo z siebie palić???!!! W tym zaleceniu jotulowym nie ma więc przesady. Są znacznie bardziej łatwopalne materiały, a jak się doda większą szybę niż moja i solidniejsze nagrzanie paleniska, to faktycznie o nieszczęście nietrudno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie robiła firma PHU Promet - co prawda ogrodzenie panelowe, ale też były małe różnice poziomów i murowanie murku (do otynkowania), więc może spróbuj. my jesteśmy zadowoleni z jakości i w ogóle obsługi.

 

dzięki, za info, wysłałem zapytanie, szybka odpowiedź za krótką chwilę, o tej porze! to jest to. Tyle, że robią tylko swoje wzory, a nic mi tam nie podchodzi z ich oferty. Niemniej jednak dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kogo macie od wylewek i po ile bierze? Właśnie kończą mi się tynki robić i czas na następnego wykonawcę :)

 

Oj ja swoich wylewkarzy mogę bardzo polecić. Chyba to najfajniejsi ludzie z całej budowy.

Na początek umówiłem się tylko na wylanie garażu - przyjechali, zobaczyli, ze mam nieporozkładany styropian, nic nie mówili, tylko zaczęli ze mną rozkładać...

 

Za jakiś czas wylewki w domu - przyjechali, usiedli, kanapeczka, herbatka, godz 8. Myślę sobie, to jadę, co będę tu siedział :). O 12 telefon - skończone! Bez komentarza.

 

Wylewki od lata 2013 do dziś są widoczne, żadnych spękań itp.

 

Kontakt chyba mogę tutaj podać: 603 200 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuję kuchnię. Pierwotnie część gniazdek miało być za szafką, ale szafki (IKEA) dochodzą do ściany. Nóżki 16 cm. Czy można zejść gniazdkami na 10 cm od podłogi? Czy jest to niezgodne z jakimiś tam przepisami i w ogóle niepolecane? Chciałem tam podłączyć ekspresy itp, które miałby być na stałe zasilane i żeby się kable nie plątały. W ogóle myślę też zrobić nad blatem jakiś przełącznik do tych gniazdek. Ma to w ogóle sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zejść gniazdkami na 10 cm od podłogi? Czy jest to niezgodne z jakimiś tam przepisami i w ogóle niepolecane?

Nie odpowiem Ci czy jest to zgodne z przepisami. Ja mam środek gniazdek zrobionych pod tym samym kątem ok. 7cm nad podłogą.

Jeżeli nie masz kuchni w piwnicy i zapominasz zakręcać kran, to nie widzę przeciwwskazań ;)

 

Chciałem tam podłączyć ekspresy itp, które miałby być na stałe zasilane i żeby się kable nie plątały. W ogóle myślę też zrobić nad blatem jakiś przełącznik do tych gniazdek. Ma to w ogóle sens?

Zastanowiłbym się nad przełącznikiem gdzieś pod blatem. W moim okapie sterowanie jest z sensorów. Stwierdziłem, że wolę by mi się to nie świeciło i podałem zasilanie na niego z wyłącznika. Zabudowany piekarnik u mnie będzie podpięty do gniazdka, ale już ekspres i mikrofala ukryte za drzwiczkami zasilane są z przedłużacza z wyłącznikiem, które będzie za jednym z tych sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanowiłbym się nad przełącznikiem gdzieś pod blatem. W moim okapie sterowanie jest z sensorów. Stwierdziłem, że wolę by mi się to nie świeciło i podałem zasilanie na niego z wyłącznika. Zabudowany piekarnik u mnie będzie podpięty do gniazdka, ale już ekspres i mikrofala ukryte za drzwiczkami zasilane są z przedłużacza z wyłącznikiem, które będzie za jednym z tych sprzętów.

 

 

NAD blatem :) będzie ekspres, młynek, być może czajnik bezprzewodowy. Z chęcią podłączył bym to pod jedne gniazdko i jednym przełącznikiem nad blatem :) włączał/wyłączał. Ale może sobie źle wymyśliłem. No i kablami jakoś by trzeba zejść na dół przez blat.

Jeszcze można zrobić tak - zejść kablami pod szafki, gdize jest przedłużacz wpięty do gniazdka, znajdującego się 10cm od podłogi, a samo gniazdko ma włącznik nad blatem :) Takie przełączniki popularne są np. w Irlandii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zejść gniazdkami na 10 cm od podłogi? Czy jest to niezgodne z jakimiś tam przepisami i w ogóle niepolecane?

Nie ma przepisów, są zalecenia

W ogóle myślę też zrobić nad blatem jakiś przełącznik do tych gniazdek. Ma to w ogóle sens?

Wyłączniki mają ograniczony prąd, zwykle 10 A, czasem 16 A, ale nie wierzę w to. Czajnik el. to zazwyczaj 2300W, zatem 10 A. Dokładając cokolwiek więcej przez ten wyłącznik możesz być pewien, że nie pożyje sobie długo ;)

Poza tym jaki jest sens załączania urządzeń w kuchni dodatkowym wyłącznikiem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale już ekspres i mikrofala ukryte za drzwiczkami zasilane są z przedłużacza z wyłącznikiem, które będzie za jednym z tych sprzętów.

To samo dotyczy wszelkiej maści przedłużaczy.

Nie wspomnę już o przewodach użytych w tychże (zazwyczaj nie przekraczają przekroju 1 mm2, szczęściem jest znalezienie przedłużacza o przekroju żyły 1,5 mm2, a to pozwala na bezpieczne obciążenie prądem 13,5 A.

Katastrofą ;) może zakończyć się zasilanie cienkim przedłużaczem odbiorników indukcyjnych, a takim jest np. mikrofala. Pomijam już jakość zacisków przedłużaczy, "miedzi" użytej do ich budowy i wyłączników.

Przedłużacze są be ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD blatem :) będzie ekspres, młynek, być może czajnik bezprzewodowy. Z chęcią podłączył bym to pod jedne gniazdko i jednym przełącznikiem nad blatem :) włączał/wyłączał. Ale może sobie źle wymyśliłem. No i kablami jakoś by trzeba zejść na dół przez blat.

Jeszcze można zrobić tak - zejść kablami pod szafki, gdize jest przedłużacz wpięty do gniazdka, znajdującego się 10cm od podłogi, a samo gniazdko ma włącznik nad blatem :) Takie przełączniki popularne są np. w Irlandii.

Zrób wyłączanie gniazdka - to rozwiązanie "elastyczniejsze" z uwagi na dostęp i brak ingerencji we wtyczki. Pamiętaj jednak o ograniczeniach o których pisze Smok wzgl. wyłączników. Okablowanie: 10A (2300W) - 1.5 mm2, 16A (3680W) - 2.5 mm2, 20A (4600W) - 4mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączniki mają ograniczony prąd, zwykle 10 A, czasem 16 A, ale nie wierzę w to.

Efapel jak zapewne wiesz ;) ma wyłączniki 20A. Czy coś oprócz zastąpienia szybkozłączek śrubkami jest inne - nie wiem.

 

Dokładając cokolwiek więcej przez ten wyłącznik możesz być pewien, że nie pożyje sobie długo ;)

Swego czasu miałem wyłącznik, który grzał się od samej lampy. Wokół niego strasznie ściana się brudziła z uwagi na przepływ powietrza generowany grzaniem. Obawy więc zasadne. Na miejscu miloszak spróbowałbym jednak z tym mocniejszym wyłącznikiem - zawsze można gniazdko przepiąć do pracy normalnej.

 

Poza tym jaki jest sens załączania urządzeń w kuchni dodatkowym wyłącznikiem ??

Ja widzę tylko ten, że są sprzęty świecące w stand-by. Wyłączenie urządzeń na czas wyjazdu wakacyjnego lub dłuższego wyjścia z domu powinno być realizowane w skrzynce bezpiecznikowej. Ja mam 3 różnicówki - główna na wszystko "nieważne" (i tą wyłączam), 6A na lodówkę i 6A na kocioł c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo dotyczy wszelkiej maści przedłużaczy.

Nie wspomnę już o przewodach użytych w tychże (zazwyczaj nie przekraczają przekroju 1 mm2, szczęściem jest znalezienie przedłużacza o przekroju żyły 1,5 mm2, a to pozwala na bezpieczne obciążenie prądem 13,5 A.

Katastrofą ;) może zakończyć się zasilanie cienkim przedłużaczem odbiorników indukcyjnych, a takim jest np. mikrofala. Pomijam już jakość zacisków przedłużaczy, "miedzi" użytej do ich budowy i wyłączników.

Przedłużacze są be ;)

Rozebrałem kiedyś sklepowy :jawdrop:Niby 16A a był to pewnie 0,75mm2 i tak jak piszesz - styki do... do... niczego. Od tego czasu wszystko powyżej 500W zasilam własnoręcznie robionymi przedłużaczami. Ten do przyszłej mikrofali z 2.5mm2 i z solidną wtyczką.

 

Ja przyjąłem liczyć 6A/mm2, więc 1.5mm to dla mnie 9A (no powiedzmy 10A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o deski tarasowe z modrzewia.

 

jak te wasze deski tarasowe wygladają?

 

Tez takie senkato-parchate? :D Nie równe gładkie? (takie rzeczy to tylko w kompozycie?)

 

Bo ja nie wiem czy to specyfika drewna czy może moje deski to III gatunek :p

 

Rzućcie jakimś zdjeciem.

 

Egzotyk jest bez sęków i wygląda na bardzo równą nie parchatą deskę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o deski tarasowe z modrzewia.

 

jak te wasze deski tarasowe wygladają?

 

Tez takie senkato-parchate? :D Nie równe gładkie? (takie rzeczy to tylko w kompozycie?)

 

Bo ja nie wiem czy to specyfika drewna czy może moje deski to III gatunek :p

 

Rzućcie jakimś zdjeciem.

wychodzi na to, że masz pozagatunkowe.

Deska powinna być gładka, a sęk ma prawo wystąpić w modrzewiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...