Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Nie moge nic znalezc :( Moze jest tu ktos z Wroclawia i podpowie?

 

Nikt tej roboty za ciebie nie zrobi. Udaj się do największych dostawców internetu: Play, Tmobile, Plus, Oragne (kolejność przypadkowa). Podaj lokalizację i zapytaj o możliwość podłączenia Cię do siebie. Jak masz kabel w zasięgu (światłowód to było by super) to wybieraj w kablach. Jeśli jesteś tylko w zasięgu LTE to kup sobie starter z każdej dostępnej firmy, wsadź do telefonu, i testuj. Poszukaj w google czy są jacyś lokalni dostawy (szukane frazy to np. "internet gmina xxxxxx"), zadzwoń, popytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A jam pytanie o Interenet i tv. Jaki dostawca jest najlepszy i ma najszybszy Internet?

A do czego musisz mieć taki szybki? :rolleyes:

Ja prowadzę działalność i mam najtańszy możliwy od kablówki. 20/1 Mb/s bodajże za 45 zł netto. Aktualnie najtańszy to 70/3 Mb/s za 47 netto, tylko... nie chce mi się podpisywać nowej umowy na 24 miesiące. Nawet syn ze swoimi młodzieńczymi potrzebami daje radę (czytaj - przestał marudzić).

Zabolała mnie w zeszłym tygodniu "zrywalność" połączenia. Nie wiem jednak czy to nie wina komputera. Muszę zapytać syna czy też coś takiego miewa.

 

Moje potrzeby są jednak chyba mikro, nawet mobilny jak mi spadnie do 1Mb/s nie daje się we znaki :D

 

O światłowodzie nawet nie myślę, bo rurka którą wprowadzony jest kabel od kablówki nie była dobrze ułożona. Obawiam się, że próba zastąpienia kabla może się nie udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie polecam żadnej z 4 firm, które układały, lub próbowały ułożyć kostkę na naszym podwórku. Zdecydowanie najgorsza grupa 'budowlańców' ;/

No cóż - ja miałem bardzo taniego wykonawcę i po kilku latach stwierdzam, że pewne miejsca nie zostały dobrze zrobione - np. opaska wokół domu, powinna kończyć się krawężnikiem, bo beton podpierający się nie sprawdził.

Teraz miałem prostsze miejsce - chodnik przez domem i zanosi się, że będzie OK, tylko cena... Ałć!!! Rozumiem, że miał do podniesienia studzienkę telefoniczną, że ziemię wywoził, ale 6000 za 24 metry kwadratowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niektórych zdziwić czemu się pojawiłem na forum. Otóż żeby napisać o dachu w wątku o kunie.

W styczniu miałem kawałki wełny na tarasie. Znajomy dekarz wszedł, obejrzał dachówki skrajne i nie odkrył nic szczególnego. Teraz ponownie pojawiły się kawałki wełny. Ciągle w jednym miejscu - tył domu, zachodnia połówka. Doszedłem do wniosku, że nic innego tylko wlazły mi kuny. Oględziny strychu jednak nie wykazały żadnych zabrudzeń. Na zewnątrz też nic nie kapało. Wróblówki nie naruszone. Dzisiaj żona przyuważyła szkodnika. To nie kuna. Wprost odwrotnie!!! Ci co znają trochę zwyczaje kun, wiedzą, że ich naturalny wróg to borsuk, jednakże borsuki - przynajmniej jak na razie - po dachach nie chadzają :lol2: A odwrotność w drugą stronę to... ptaszki. Dwa jakieś wróblopodobne tylko żona mówi że dłuższe - wylatywały gdzieś spod dachu. Wydaje mi się, że tynk na wełnie ukruszony tam gdzie podbitka styka się z płatwią. Zamontuję kamerkę i zobaczę później jakie to ptaszki postanowiły u nas zamieszkać, a potem postawimy im ich własne domki i dopiero zabezpieczymy szkodę. Generalnie ptaszki uwielbiają nasz trawnik po deszczu i rozgrzebywać korę (żona trochę się wkurza). Niech sobie mieszkają z nami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego musisz mieć taki szybki? :rolleyes:

Ja prowadzę działalność i mam najtańszy możliwy od kablówki. 20/1 Mb/s bodajże za 45 zł netto. Aktualnie najtańszy to 70/3 Mb/s za 47 netto, tylko... nie chce mi się podpisywać nowej umowy na 24 miesiące. Nawet syn ze swoimi młodzieńczymi potrzebami daje radę (czytaj - przestał marudzić).

Zabolała mnie w zeszłym tygodniu "zrywalność" połączenia. Nie wiem jednak czy to nie wina komputera. Muszę zapytać syna czy też coś takiego miewa.

 

Moje potrzeby są jednak chyba mikro, nawet mobilny jak mi spadnie do 1Mb/s nie daje się we znaki :D

 

O światłowodzie nawet nie myślę, bo rurka którą wprowadzony jest kabel od kablówki nie była dobrze ułożona. Obawiam się, że próba zastąpienia kabla może się nie udać.

 

Frankai,

Ja lubie sobie troche posiedziec w Internecie i poogladac Netflix.

Nie mam w ogole pojecia, jakie sa teraz firmy. Rodzice maja w Orange, ale ten Internet nie jest za dobry. Wystarczy, ze dwie osoby wlacza laptopy i koniec.

Chcialam Internet razem z jakas telewizja.

Sprawdzalam canal+, ale nigdzie nie moge znalezc opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - ja miałem bardzo taniego wykonawcę i po kilku latach stwierdzam, że pewne miejsca nie zostały dobrze zrobione - np. opaska wokół domu, powinna kończyć się krawężnikiem, bo beton podpierający się nie sprawdził.

 

żeby oni wszyscy razem wzięci chociaż byli tani...:bash:

 

Przy okazji - czy ktoś z Was może polecić kierownika budowy/osobę zorientowaną w niuansach, która pomoże rozwiązać problemy z nadzorem budowlanym? Skończyły nam się pomysły jak uzupełnić wykazane przez nich braki, a oczywiście wsparcia instytucji nie da się uzyskać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś pyta czy warto zainwestować w fotowoltaikę, to mam taki ładny wykresik z BOK-a mojego sprzedawcy:

Słupek z lewej do grudzień 2017. Faktury co 2 miesiące, taryfa G11. Rocznie około 3500 kWh. Planuję dołożyć jeszcze 900 kWh na klimatyzację w lecie. Z kolei w zimie spalę nadwyżki na grzanie klimą. Zwłaszcza w okresie przejściowym. Wtedy zużycie energii jest ponad 4 razy mniejsze od ciepła dostarczonego (taniej niż gazem sieciowym nawet przy G11).

Zużycie też nam wzrośnie bo przeprowadzi się teściowa. O cenach nie wspomnę, ale... mnie to już nie interesuje :sleep:

Miałem wyprodukować wg symulacji 5630 kWh, już mam 6230!!! Mam co spalać na grzanie ;)

Większe podsumowanie na koniec zimy, jak minie mi rok.

Koszt_energii-M.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witajcie po latach...

Czas nadchodzi na pierwsze poważniejsze naprawy. Mam do wymiany zbiornik solarny, bo przegniła wężownica od kotła.

Niestety wychwalany pod niebiosy pan Adam R. tak ostentacyjnie mnie olewa (odzwonię jutro, za 2 godziny, po weekendzie itd.) że nie mam ochoty dłużej na niego czekać.

Czy ktoś z Was ma sprawdzonego hydraulika, który może mi zrobić taką wymianę? (Zbiornik 300 litrów - spuścić glikol z solarów, odciąć baniak, wstawić nowy, dopasować instalację do nowych pozycji przyłączy, napełnić solary i instalację od kotła).

Dzięki z góry !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas nadchodzi na pierwsze poważniejsze naprawy. Mam do wymiany zbiornik solarny, bo przegniła wężownica od kotła.

Niestety nie bardzo pomogę, bo nie wiem czy moim jeżdżą do Wrocka i czy w ogóle takimi rzeczami się zajmują. Gdyby chodziło o zrobienie c.o.+c.w.u. to pewnie by jeździli.

Interesuje mnie za to co innego - ile lat Ci wytrzymała instalacja i czy to normalne. Zastanawiam się nad odejściem od gazu na rzecz słońca - zarówno grzanie domu jak i wody. Jeżeli jednak miałoby to być mniej niż 10 lat, to nie wiem czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wybralam Internet z Canal+, ale musialam odstapic od umowy, bo sie okazalo, ze u mnie w domu w ogole nie dziala :(

Zamienilam na Orange i na razie moze byc. Zreszta i tak nie mam innej opcji, jak sie okazalo.

 

Chcialam Was zapytac, gdzie polecacie kupic okna? Musze wymienic w calym domu.

Myslalam nad Exterm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ellaj - ja mam robione u stolarza z Kobylej Góry. Mahoń meranti, na wymiar, szyby P2 i O2. Zrobione w 2003 i dziś mam tylko jeden mały problem z tym dużym przeszkleniem. No i dylemat - okna naprawdę świetnie wykonane (zapraszam na wizję lokalną), tylko gość nie odbiera telefonów. Nie wiem czy polecać :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ellaj - ja mam robione u stolarza z Kobylej Góry. Mahoń meranti, na wymiar, szyby P2 i O2. Zrobione w 2003 i dziś mam tylko jeden mały problem z tym dużym przeszkleniem. No i dylemat - okna naprawdę świetnie wykonane (zapraszam na wizję lokalną), tylko gość nie odbiera telefonów. Nie wiem czy polecać :rolleyes:

 

 

Frankai, ale ja wole plastikowe. Mam jedne z pierwszych plastikowych i teraz chcialam wymienic na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Internet w Ozorowicach miałem z Plusa, ale zrezygnowałem ze względu na limity. Teraz mam z Playa (przez BTS Orange) i NjuMobile (to też Orange).

O okna też kiedyś pytałem w Exterm2 (to chyba w Psarach), ale nawet nie odpowiedzieli. Finalnie mam z Oknoplastu.

 

 

Wlasnie czytalam o Oknoplascie :)

Do Psar mam niedaleko, to sobie podjade. Chyba maja taniej niz Oknoplast.

 

Dziekuje, Forgetit. Wesolych Swiat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Korekta informacji:

 

Moja instalacja PV właśnie skończyła roczek. Rozmawiałem wcześniej z kolegą który ma taką "od zawsze". Mamy ten sam wniosek - uzysk przekracza wartości teoretyczne.

 

Najdokładniejsza strona jaką znalazłem do obliczeń energii z fotowoltaiki to Global Solar Atlas. Wg niej moja instalacja skierowana pod kątem 120 stopni (południowy-wschód) a dach nachylony 40 stopni. Optymalne warunki to 180 stopni i 37 stopni.

 

W mojej lokalizacji przy takim kierunku instalacji powinienem wyprodukować 6,084 MWh. Wyprodukowałem... 6,906 MWh czyli 13.50% ponad wyliczoną wartość. Nie wiem jak to obliczają. Podaje się kąty i kWp. Można się domyślić, że kWp przekłada się mocno na całkowitą moc generowaną, ale nie wiem czy idealnie, czy bywają panele które radzą sobie lepiej w określonych warunkach (np. tracą mniej przy wyższej temperaturze, czy wymagają mniejszego światła by rozpocząć generację). Prędzej chyba należałoby wskazać lepszą pogodę jako czynnik który spowodował przekroczenie. Czy to jest efekt globalnego ocieplania?

 

Opłacalność - jeszcze muszę dokładnie przeliczyć. Kto chce sam - koszt instalacji 26 700 zł, rata kredytu na 10 lat: 301.94 zł. 26 700 zł podlega odliczeniu od przychodu, a więc pomniejszeniu o 18, 19 lub 32%. U mnie 18.5%. Po nadpłaceniu zwrotem powinno być niecałe 260 zł. Część rachunków których nie zapłacę to bodajże 207 zł w zeszłym roku, a średnie roczne zużycie za ostatnie 3 lata miałem 3,5 MWh. Zamierzałem (nie zdążyłem założyć ) powiększyć zużycie o 0.9 MWh na klimatyzację, czyli o prawie 25%. Dołożyłoby to 50 zł do rachunków. W tym momencie rata za kredyt zrównałaby się z opłatą za energię. Nadwyżka generacji poszłaby na ogrzewanie klimatyzacją pomieszczeń na piętrze. Klimatyzacja ma pompę ciepła o współczynniku SCOP=4.2, czyli potrzebuje 4.2 raza mniej energii niż grzejnik (pompa ciepła nie grzeje - ona je "pompuje"). Ten rok jest lepszy niż ten używany do obliczeń SCOP. Zysk byłby jeszcze wyższy - może nawet 6. Przy cenie 4.2 przy ubiegłorocznej cenie energii nawet w taryfie G11 wychodziło taniej niż gazem sieciowym!!! W dodatku ja bym "spalał" nadwyżki, które mogą przepaść.

 

Przy zmianie taryfy na G12 czy G12w, zyski (z dogrzewaniem) będą spore (20% rachunków za energię?), choć nie zainwestowałem własnych środków. Po 10 latach mam darmową energię i część ogrzewania.

 

Gdybym kiedykolwiek miał budować nowy dom, będzie on ogrzewany/chłodzony pompą ciepła zasilaną z fotowoltaiki.

Zastanawiam się też nad zakupem auta PHEV, bo jest jeszcze trochę miejsca na dachu, a ma stanąć jeszcze wiata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...