Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Scur - a jaką powierzchnię będzie miała ta Wasza wiata? I jak z odległościami od granicy?

wydaje mi sie, że 7,20m*3 m, czyli 21,6 m2. Odległość od granicy końca daszku - 1m, słupów - lekko więcej.

 

Mieliście wcześniej wiatę w projekcie lub planie zagospodarowania.
nie

 

Słowem - czy macie jakąś papierologię związaną z tą wiatą?
Nie mamy

 

 

A pytam ponieważ moja planowana ma 30m2 i już przekracza 25m2 granicy dla zgłoszenia.
A gdzie to wyczytałeś?

 

Dodatkowo KB stwierdził, że ponieważ będzie łączona z budynkiem, na etapie budowy musiałbym mieć zgodę autora projektu na zmanę bryły/wyglądu całości.
:o :o

 

Moja wiata nie ma ścian, więc nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.

 

Poniżej dla zainteresowanych, do poczytania.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

DZIAŁ II

Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej

Rozdział 1

Usytuowanie budynku

 

Altana lub wiata. Obiekty te zaliczamy do budowli. Jeśli mają ściany, to spełniają funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Można go postawić bezpośrednio przy granicy na podobnych warunkach jak garaż. Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.

 

Śmietnik. Przepisy rozporządzenia wskazują, gdzie można zaplanować miejsce na pojemniki i kontenery na odpady (osłonę, wiatę, utwardzony plac do stawiania pojemników lub kontenerów). Dozwolone to jest:

• co najmniej 2 m od granicy działki sąsiedniej lub

• na granicy działek, jeżeli śmietnik styka się z podobnym urządzeniem na działce sąsiedniej;

• przy linii rozgraniczającej od strony ulicy;

• nie bliżej niż 3 m od okien i drzwi w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi.

 

Studnia.Zgodnie z przepisami odległość studni dostarczającej wodę do spożycia przez ludzi powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

• 5 m do granicy działki lub

• mniej niż 5 m do granicy - pod warunkiem zachowania na obydwu sąsiednich działkach pozostałych przepisowych odległości od niżej wymienionych obiektów (możliwa jest też budowa wspólnej studni na granicy dwóch działek);

• 7,5 m do osi rowu przydrożnego;

• 15 m do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń;

• 30 m do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód;

• 70 m do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego.

 

Szambo i kompostownik. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej urządzenia sanitarno-gospodarcze (takie jak zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż cztery i podobne urządzenia o pojemności do 10 m3, w tym kompostowniki) mogą być sytuowane:

• 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej;

• 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego albo

• mniej niż 2 m od granicy działek, a nawet przy samej granicy - pod warunkiem że kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe lub doły ustępowe sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce obok i zachowano odpowiednie odległości od okien i drzwi budynku oraz od studni. Powyżej określone odległości wyznacza się dla pokryw i wylotów wentylacji szamba czy dołów ustępowych.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przepływowe, szczelne osadniki podziemne stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane:

• w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach;

• co najmniej 2 m od granicy działki sąsiada lub ulicy (odległość tę należy mierzyć od krawędzi zbiornika);

• co najmniej 30 m od studni musi wynosić odległość przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód.

 

Podstawa prawna:

• ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118),

• rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.),

• Kodeks cywilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

A pytam ponieważ moja planowana ma 30m2 i już przekracza 25m2 granicy dla zgłoszenia.
A gdzie to wyczytałeś?

 

USTAWA

z dnia 7 lipca 1994 r.

Prawo budowlane

 

Rozdział 4

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

 

Art. 29.

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz

przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do

25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać

dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

 

Art. 30.

1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–3, pkt 5–19 i pkt 21;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewuniamiii - bardzo ładne te Twoje "drewniane" kafle. :wink: :wink:

 

Fakt, fajne są :) Do tej pory upierałem się przy drewnie w salonie, teraz jednak bierzemy pod uwagę aby część jadalnianą (i zarazem przejście na taras) zrobić w takich kaflach i dopiero resztę w jakiejś trójwarstwówce marbau.

 

ech, nie ma wyboru źle, jest też źle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D ...DZIEKUJE ZA MIŁE SŁOWA..ale dziewczynki co tam kafle....dzis zamontowalismy kuchnie ..jeszcze sporo pracy ukladania ale jak cudownie miec zmywarke piekarnik i plyte ceramiczna ...rok czasu gotowalam na gazowce na wynajetym i na dziwnych urzadzeniach..prad mnie pokopal..wiec jestem przeszczesliwa ....dzis do nocy mycie ukladanie..jeszcze sporo pracy :) :o

 

 

Pokaż zdjęcia, pokaż zdjęcia ....kuchni!!! :D 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to Scurko, jakie to są klocki (wymiary sześcianu)

zdjęcia mile widziane:0

 

 

ja mam wiate na drewno, drewutnie czyli ;)

zrobilismy 4 fundamenty okolo 60x60 zaszalowane i wylane betonem a w srodku kotwy, na ktorych opiera sie konstrukcja drewniana z dachowka braasa.

zdjecia w dzienniku, wkolo zrobiony kraweznik (o jakis metr z kazdej stony wiekszy od obwodu altanki i wysypany tluczniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to Scurko, jakie to są klocki (wymiary sześcianu)

zdjęcia mile widziane:0

 

 

ja mam wiate na drewno, drewutnie czyli ;)

zrobilismy 4 fundamenty okolo 60x60 zaszalowane i wylane betonem a w srodku kotwy, na ktorych opiera sie konstrukcja drewniana z dachowka braasa.

zdjecia w dzienniku, wkolo zrobiony kraweznik (o jakis metr z kazdej stony wiekszy od obwodu altanki i wysypany tluczniem.

Potwierdzam - pikna góralska wyszła Ci ona :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to Scurko, jakie to są klocki (wymiary sześcianu)

zdjęcia mile widziane:0

 

 

ja mam wiate na drewno, drewutnie czyli ;)

zrobilismy 4 fundamenty okolo 60x60 zaszalowane i wylane betonem a w srodku kotwy, na ktorych opiera sie konstrukcja drewniana z dachowka braasa.

zdjecia w dzienniku, wkolo zrobiony kraweznik (o jakis metr z kazdej stony wiekszy od obwodu altanki i wysypany tluczniem.

Potwierdzam - pikna góralska wyszła Ci ona :wink:

 

wim, panie, wim 8) 8) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

czy ktoś z Was ma może namiar na murarza (samorządnego i niezależnego), który mógłby wpaść do mnie zrobić ściankę oporową z bloczków betonowych na taras i wejście?

 

Razem z teściem będziemy pomocnikować, ale potrzeba kogoś, kto wie jak machać kielnią i prawidłowo wylać schody.

 

Szacuję, że pracy jest na 2-3 dni

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trociu, przekonaj żonę do kafli póki czas. Co do Woodentic, to zobczcie je na żywo (mają np. w Leroyu). Do złudzenia przypominają drewno. Co ciekawe w Leroyu maja na nie cenę 124 zł mkw. To drożej niż w oficjalnym, cenniku Paradyża :o

 

Podobnie w casto jedno wiadro 10 l lazury 33v kosztuje 222 PLN a 2 x 5 l 204 PLN ;-)

 

Aaaaa - to 10 litrów jest w promocji ;-)

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drugie pytanie - czy ktoś z Was wie może czy i gdzie można wypożyczyć glebogryzarkę...

np w Ramirencie. Teraz mają weekendową promocję - od piątku po 12:00 do poniedziałku przed 12:00 płacisz tylko za jedną dobę.

Jakaś ona taka mała. Trzeba będzie się nachodzić, aby całą działkę obejść.

Nie orientujecie się, czy rolnicy mają większe wersje glebogryzarek, czy tylko pługi mają? Taki rolnik by w chwilę objechał całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...