Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

A kiedy wchodzą zmiennicy?

 

Mam nadzieję, że to będzie dobry miś.

 

Pozdrav dla całej czwórki ;-)

Właśnie zmiennicy robią, jak na razie wszystko ok, mają do piątku skończyć

- i dekarze przyjechali wstawiają okna :D

Trabi jeszcze raz dzięki za namiar - flaszkę Ci wiszę jak nic ;)

 

Uchlejemy się jak nic - ja Ci wiszę 2 flaszki za cieślę i dekarza.

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

oj, mi też by się dekarze przydali na poprawki po naszych pseudo-góralach...może ktoś dysponuje namiarami na ekipę, która w miarę sprawnie poprawiła mi co-nie-co na dachu? będę b. wdzięczna!

 

Jak wiadomo na poprawki najtrudniej znaleźć kogoś, choć ostatnio robili coś w Kiełczowie, więc może przyjrzą się Waszemu dachowi.

 

Namiar wyślę na priv.

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie, mi, bo ja na elektryce się nie znam, a potencjalni elektrycy mówią mi takie rzeczy..... nie wiem czy mnie nie ściemniają :roll:

 

Po pierwsze - czy obwody co 10 gniazdek to taka słabizna i tych obwodów musi być bardzo dużo, najlepiej każde pomieszczenia oddzielnie

 

Po drugie - jak łączyć oświetlenie, żeby w razie spięcia nie zapadły ciemności w całym domu - osobno parter i piętro, każdy pokój oddzielnie, czy jak....

 

Chodzi i mi takie rozwiązania, żebym nie musiała za to placić masakrycznych pieniedzy, ale żeby też nie było problemów pt. włączę żelazko i gaśnie telewizor itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - czy obwody co 10 gniazdek to taka słabizna i tych obwodów musi być bardzo dużo, najlepiej każde pomieszczenia oddzielnie

 

Po drugie - jak łączyć oświetlenie, żeby w razie spięcia nie zapadły ciemności w całym domu - osobno parter i piętro, każdy pokój oddzielnie, czy jak....

 

Chodzi i mi takie rozwiązania, żebym nie musiała za to placić masakrycznych pieniedzy, ale żeby też nie było problemów pt. włączę żelazko i gaśnie telewizor itp.

 

Jak się nie znasz, to lepiej zaufaj elektrykom, mówię poważnie. Nie ma gotowego przepisu na instalacje, to jest wypadkowa wiedzy i potrzeb czyli Ty mówisz co gdzie będzie, oni robią i biorą za to odpowiedzialność. Najwyżej trochę przepłacisz...

Ile np gniazdek przypadnie na jeden bezpiecznik uzależnione jest m.in. od przewidywanych obciążeń. Światła w sypialniach na jednym poziomie można podpiąć pod jeden bezp, gniazda rozbić na 2-3 obwody w tym osobne do łazienek. Dół - kuchnia osobno i osobny bezp. na kuchenkę, kotłownia i garaż osobno, salon zależy co w nim będzie - może wystarczy jeden na światło i 1-2 na gniazdka, oświetlenie i kontakty zewnętrzne osobno itd

Generalnie obecnie najczęściej montuje się 2-3 różnicówki (osobna na zewnątrz, osobna na pomieszczenia "mokre" i reszta), przeciwprzepięciowy, listwa wyrównawcza z wyciągnięciem do pomieszczeń mokrych, dobrze zrobiona bednarka itd.

Trochę chaotycznie, ale w zawodzie nie pracuję (a czasami szkoda... :) ) i tak lepiej pozostaw elektrykowi technikę lub trzymaj się projektu, o ile nie jest w nim instalacja "minimalna" 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anetka, generalnie projektuje się do 10 gniazd w jednym obwodzie i do 18 wypustów oświetleniowych (końcówek, do których podłączysz żarówkę).

Z gniazdami jest tak jak pisze TMK, czyli pralka, zmywarka, piekarnik, kocioł i inne odbiorniki o dużej mocy, ew. takie, którymi chcemy sterować niezależnie (np symulacja obecności, lub zdalne sterowanie np. za pomocą telefonu lub internetu, ale to osobna bajka) też na osobnych obwodach gniazd.

Oświetlenie warto rozdzielić na co najmniej 2 obwody na kondygnacji np. pokoje osobno, komunikacja osobno. W ten sposób nawet jak zgaśnie światło w pokoju, otworzysz drzwi i zaświecisz na korytarzu.

Zazwyczaj instalacja elektryczna w średnim domu składa się z kilkunastu obwodów i nie ma większego wpływu na koszt robocizny, a jedynie materiałów i zawsze namawiam inwestorów do zaniechania takich (marnych) oszczędności, bo nie są współmierne do funkcjonalności i bezpieczeństwa instalacji.

uff, ale się namądrowałem ;)

 

Secamku, ilość szczęśliwych trafów wykonawców musi ;) pero, pero, bilans musi... ;)

oczywiście żartuję, ale miałem nadzieję, że chłopcy docenią coś, bo raczej nie są w komfortowej sytuacji życiowej ;) ale cóż, byle do przodu

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że powinnam zaufać elektrykowi, ale z drugiej strony oni czasem proponują takie rozwiązania, które są bardzo drogie ale czy niezbędne? Np. ten, o którym pisałam kiedyś, że za robociznę chciał 12 tyś, zszedł do 7,2 tyś (w tym alarm), ale zmniejszyła się liczba obwodów z nie wiem ilu na co 10 ganiazdek. Nie wiem jak z oświetleniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Secamku, ilość szczęśliwych trafów wykonawców musi ;) pero, pero, bilans musi... ;)

oczywiście żartuję, ale miałem nadzieję, że chłopcy docenią coś, bo raczej nie są w komfortowej sytuacji życiowej ;) ale cóż, byle do przodu

Pozdrawiam

 

Cześć Smoczku :D

Jeśli brać pod uwagę ogólny bilans to faktycznie nie jest źle, aż do tego etapu doszedłem bez wpadek.

Dla tego może aż tak moralnie boli, że się dałem wkopać.

Ale co by nie było mam to już za sobą - nawet smród po panach wywietrzyłem ;)

 

Co do instalacji to tak jak pisze Smok jest właśnie u mnie (zresztą jego własne dzieło) muszę przyznać że jak na razie po wszelkich próbach podłączeń zepsutych urządzeń budowlanych instalacja zadziałała już kilkukrotnie bezbłędnie.

 

Darek jeśli uważasz że można montować gniazdka już po tynkach to gdzies bliżej przełomu roku czy wiosny możesz się szykować na montaż osprzętu - Dośka "zaakceptowała" system który będziemy montować stanęło na berker kwadrat

Pozdrawiam z oświetlonego domu :wink:

 

P.S> a tak w ogóle to nie pamiętam do czego miała być ponad połowa wystających kabli ze ścian :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam namiary do dobrej ekipy wykonczeniowej,robia tez docieplenia poddaszy i budynkow z zewnatrz

 

Podaje ich numer 0790209291 moze komus sie przyda .Sa solidni i terminowi i co wazne nie zdzieraja z czlowieka

Mozna zadzwonic do ich wczesniejszych klientow ,ktorzy rowniez bardzo dobrze sie o nich wypowiadaja .

 

autoreklama? ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...