Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

dzieki parkte:)

no wlasnie juz mi sie moja lazienka nie podoba (hahahah zartuje)

 

Mi się mój salon nie podoba, więc od nowego roku zmieniam, dałam sie przekonać do nie robienia podwiedszanych sufitów i teraz załuje, ale naszczęscie można to zmienić :)

 

Standard, im wiecej domków obejrzysz, tym mniej Ci się podoba, ten w którym mieszkasz :)

 

Co do ogrzewania, to ja mam takie hmm na wode :) I ten piec KOSPEL, grzeje wodę w grzejnikach i podłogówkę wdoną i podtrzymuje temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

A. Bogucki - ja właśnie dziś rozmawiałam ze swoim elektrykiem w sprawie montażu TV Sat - obiecał podesłać namiary na niedrogą ekipę, jak dostanę -to napiszę.

 

XX - ty żartujesz, a ja nie... Moja łazienka mi się nie podoba :evil: Ściany zaczęły pękać, a ja jeszcze nie wprowadziłam się.

 

SZAMPANSKIEJ ZABAWY ZYCZE WSZYSTKIM!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wow, trochę policzyłem i wyszło mi że zużywasz ok 90kWh energii cieplnej dziennie, to bardzo dużo !!

 

Hmm a jak to obliczyłeś, bo z tego wynika, że piec pracuje co najmniej 5-6 godzin na dobę (a pracuje rzadziej) ?

 

Te 300 zł miesięcznie za ogrzewanie elektryczne u Ciebie to bardzo mało - napisz dokładniej ile gdzie masz stopni i jaka jest konstrukcja domu.

 

Nie obawiasz się podwyżek ceny prądu związanych z okradaniem nas wszystkich za emisję CO2 (w taki sposób płacimy podatek Francji i Niemcom pod oficjalną nazwą sprzedaży limitów na emisję) - a może myślałeś o własnym zasilaniu ogrzewania z małej elektrowni wiatrowej 3kW (koszt około 8 tys zł) ?

 

Jaka moc jest potrzebna do takiego ogrzewania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak to obliczyłeś, bo z tego wynika, że piec pracuje co najmniej 5-6 godzin na dobę (a pracuje rzadziej) ?

 

Te 300 zł miesięcznie za ogrzewanie elektryczne u Ciebie to bardzo mało - napisz dokładniej ile gdzie masz stopni i jaka jest konstrukcja domu.

 

Nie obawiasz się podwyżek ceny prądu związanych z okradaniem nas wszystkich za emisję CO2 (w taki sposób płacimy podatek Francji i Niemcom pod oficjalną nazwą sprzedaży limitów na emisję) - a może myślałeś o własnym zasilaniu ogrzewania z małej elektrowni wiatrowej 3kW (koszt około 8 tys zł) ?

 

Jaka moc jest potrzebna do takiego ogrzewania ?

 

Witaj

tak jak pisałem to jest dużo, bo mam jeszcze jedną taryfę i to budowlaną, przy nocnej powinienem zejść poniżej 150zł bez uwzględniania na razie podwyżek. W domku mam ok 20^C, na poddaszu ok 19^C jest narazie nie zamieszkałe, a do tego w paru miejscach nie dorobione ocieplenie dachu (np pod oknami dachowymi).

 

Domek mam w termosie :) Pod 30cm styrlo 0,038 dookoła 25 + 5 od wew styro 0,035, na dachu 30cm wełny 0,033 do kompletu ciepłe okna, w tym dachowe również... niestety mam cienki reku... Centrala grzewcza ma niecałe 4kW, i dokładnie, myślę docelowo o wiatraczku na podwórku, nawet żeby dawał 1kW średnio, to wystarczy, bo mogę włączać naraz po jednej z 4 grzałek. Poza tym wszystkie nośniki energii drożeją, kiedyś "opłacalny" był olej i wszyscy kupowali piece (drogie piece) na olej, teraz wszyscy rzucili się na gaz, bo tanio, a co jak wschodni brat przykręci kurek? U Ciebie jak braknie gazu z sieci, to lipa, a ja przez 3-4 dni mogę obejść się bez prądu do ogrzewania, przy takim ociepleniu. Inwestycja w takie "drogie zabawki" jak piec może się nigdy nie zwrócić! Do tego serwis pogwarancyjny takich zabawek też nie jest tani :(

Mimo że mam rure z gazem jakieś 8m od działki to obrazu nie brałem tego źródła pod uwagę. Już chyba lepsza jest PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o namiary na niedrogich wykonawcow szaf wnekowych lub jezeli ktos robil sam to jakies porady lub linki do poradnikow.

Rowniez przydadza sie namiary na miejsca gdzie we wrocku mozna kupic systemy do dzrwi przesuwnych oraz inne elementy do szaf.

 

 

ze wzgledu na nie wiele czasu po wprowadzeniu sie do nowego domku prosze o info rowniez na priv bo po kilku dniach ciezko jest cos tu odnalec ;)

 

pozdrawiam i wszystkiego najlepszgo w nowym roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że mam rure z gazem jakieś 8m od działki to obrazu nie brałem tego źródła pod uwagę.

 

spory błąd... bo to najtańsze źródło grzania biorąc pod uwagę koszt instalacji i późniejszej eksploatacji

 

pytanie to ogrzewających gazem ile w sezosnie grzewczym płacicie za ogrzewanie gazem za miesiąc i za jaką powieżchnię przy jakiej ilości styropianu na ścianach ?

 

pierwek przeczytałeś mój post? ile bym zaoszczędził miesięcznie na ogrzewaniu? a ile kosztowała by mnie cała instalacja, piec, dodatkowy komin (który dak wogule głupio by wyglądał ze względu na to w jakim miejscu mam "pom.gosp." ), dodatkowo, pomieszczenie z piecem musi mieć went. grawitacyjną, która powodowałaby spore straty ciepła, itd... w mieszkaniu w kamienicy ok 60m2 w zimie za grzanie gazem wychodzi jakieś 300-400zł, a ja tyle nie płacę za prąd !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek mam w termosie :) Pod 30cm styrlo 0,038 dookoła 25 + 5 od wew styro 0,035, na dachu 30cm wełny 0,033 do kompletu ciepłe okna, w tym dachowe również... niestety mam cienki reku... Centrala grzewcza ma niecałe 4kW, i dokładnie, myślę docelowo o wiatraczku na podwórku, nawet żeby dawał 1kW średnio, to wystarczy, bo mogę włączać naraz po jednej z 4 grzałek. Poza tym wszystkie nośniki energii drożeją, kiedyś "opłacalny" był olej i wszyscy kupowali piece (drogie piece) na olej, teraz wszyscy rzucili się na gaz, bo tanio, a co jak wschodni brat przykręci kurek? U Ciebie jak braknie gazu z sieci, to lipa, a ja przez 3-4 dni mogę obejść się bez prądu do ogrzewania, przy takim ociepleniu. Inwestycja w takie "drogie zabawki" jak piec może się nigdy nie zwrócić! Do tego serwis pogwarancyjny takich zabawek też nie jest tani :(

Mimo że mam rure z gazem jakieś 8m od działki to obrazu nie brałem tego źródła pod uwagę. Już chyba lepsza jest PCi.

 

Wg mnie jest jedna zasada - nie kierować się modą, licząc przy tym zysk, bo będzie niemiłe rozczarowanie. Tak było właśnie z ogrzewaniem gazowym - początek lat 90-tych, olejowym - koniec 90-tych, kominkami czy ostatnio ekogroszkiem. Moda generuje popyt, a ten winduje ceny.

 

Ogrzewanie prądem jest bardzo drogie, ale jeżeli ktoś jest dobrze ocieplony i nie traci dużo na wentylacji (reku z pompą ciepła), to warto się bawić - tania instalacja. Jak zobaczyłem ostatnio rachunek za prąd, to się zszokowałem. Termowentylatorek chodził w jednym pomieszczeniu susząc parkiet. Jedna spiralka, 2/3 czasu i 550zł za 2 miesiące. Ogrzać całą chałupę? Poprzedniej zimy grzałem całą budowę i gazem i było to raptem 2 razy drożej, a gipsiarze chodzili w krókim rękawku.

 

Gruntowe pompy ciepła są opłacalne, ale nie przy małych domach. Znajomemu gość zakładający pompy... odradził. "Gdyby miał pan ponad 150m2 ogrzewanej powierzchni, to co innego." Trzeba pamiętać, że koszt użytkowania takowej zależy od cen energii, a te ponoć mają mocno rosnąć.

 

Eko groszek, węgiel czy miał - może są raczej bardziej opłacalne (mimo ostrego wzrostu cen) niż gaz, prąd czy olej, ale brud oraz konieczność doglądania mnie osobiście nie bawią. Wbrew pozorom są też bardziej niebezpieczne niż gaz. Znam śmiertelny wypadek z piecem węglowym i kilka niezłych "strzałów" (w tym u teścia gdzie mieszkam), a jakoś nie słyszałem historii gazowych.

 

Kominek - tani ale brudzący. Mam go w celach estetyczno-nastrojowo-kryzysowych. Nie chce mi się jednak bawić w sprzątanie i dokładanie co kilka godzin, więc główne źródło to gaz. Jak będą przerwy w dostawach, to najpierw wyłączą duży przemysł (np. zakłady azotowe), a dopiero potem maluczkich. Jeżeli zrobili inaczej, to konieczne byłoby odpowietrzanie całego systemu dystrybucyjnego, a to potężna operacja, z którą wiążą się nie tylko wysokie koszty, ale może być niewykonalna, bo każdy odbiorca musi być odwiedzony przed ponownym puszczeniem gazu.

A rosnące ceny gazu? Każdy rodzaj energii drożał i będzie zapewne drożał. Akurat w kwestii gazu i oleju można spodziewać się spadków w połowie 2009. Gaz, węgiel, prąd, ropa/olej, to są źródła energii i jeżeli jedno staje się drogie, to spada na nie popyt, a tym samym cena. Nawet uczciwi (a są tacy?) analitycy nie zaprognozują poprawnie cena na poszczególne źródła energii w przyszłości. Trzeba coś wybrać kierując się technologią wykonania domu i własnymi preferencjami, a potem jakoś z tym żyć ;)

 

Parkte - nie sądzę, żeby prąd w miejsce ekogroszku wyszedł Cię taniej. Raczej wyciągnij co się da ze swojego kotła. Może faktycznie masz źle ustawiony. A może przy swojej wentylacji nie dasz rady zejść niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co pisze Frankai.

My mamy od trzech i pół roku (prawie) gaz propan w butli (ma być gaz ziemny), kominek z płaszczem.

Tankowaliśmy dwa razy - raz w 2004 (zaraz po założeniu butli, jeszcze była to budowa a nie mieszkanie), drugi raz w 2007. Trzecie tankowanie będzie pewnie w 2009 w lecie. W sumie 3700 zł.

 

Gaz służy wyłącznie do grzania wody i gotowania (bardzo lubimy jeść i dużo gotujemy :) ) W lecie woda grzana w całości gazem, w zimie kominkiem i w godzinach kąpieli dogrzewana do zadanej temperatury. Raz w tygodniu grzanie na 90 st - ochrona legio.

Plusy kominka - CENA CENA CENA ogrzewania

ogrzewanie drewnem: wydaliśmy w tym roku 3000 zł na drewno, więc w przeliczeniu 7 m-cy sezonu grzewczego wychodzi 428 zł miesięcznie. W skali 12 miesięcy - 250 zł. Dużo - ale nie oszczędzamy na grzaniu, lubimy jak jest bardzo ciepło (pożądana temperatura to 22-23, czasem cieplej). Raz musiało być grzanie piecem CO bo zamarzło nam naczynie wzbiorcze ( :lol: ale była akcja) - temperatura niby taka sama, ale jakoś subiektywnie przy grzaniu kominkiem jest cieplej ...

Gaz - rok temu (ponad) tankowaliśmy za 1000 zł, cztery lata temu tankowaliśmy za 2700, więc policzmy 3700 zł wydane w ciągu 54 miesięcy (grzanie wody i gotowanie) daje ok. 68 zł)

Podsumowując mamy ok. 318 zł miesięcznie w skali roku. Nawet niech to będzie 400 zł miesięcznie - błąd pomiaru, być może w poprzednich latach zużycie drewna było wyższe, może dokupimy drewna jak będzie ostra zima etc.) - i tak nieźle w porównaniu z kosztami w mieszkaniu.

Przy grzaniu tylko gazem byłyby z pewnością większe koszty.

 

Drugi plus - zabezpieczenie na wypadek kryzysu energetycznego (ale trzeba mieć generator prądu - przerabialiśmy już w czasie wichury stulecia w 2007 wyrzucanie z pieca na deszcz rozżażonych polan drewna ...)

 

Minusy:

1. dokładanie do pieca (my bardzo lubimy palić w piecu, może dlatego że wychowaliśmy się w blokach :)

2. trzeba doglądać centralki, sprawdzać temperaturę, czy się woda nie gotuje etc.

3. trzeba wybudować drewutnię, nosić drewno, etc. - dodatkowa robota (ale za to mąż może sobie zafundować fajne zabawki typu pilarka do drewna - to plus!)

4. czyszczenie kominka (my czyścimy 2-3 razy w roku)

5. przy każdym kominku - zagrożenie pożarowe (w Dobrzykowicach 30 grudnia były dwa pożary, w jednym sadze się zapalily w kominie - dom dwuletni, właścicielom nie przyszło do głowy żeby wezwać kominiarza do czyszczenia, palili mokrym drewnem i 2 lata nie czyścili, w drugim pękł komin systemowy - ceramiczny - pod rozwagę planującym kominy, ja zdecydowanie polecam komin murowany plus wkład )

 

Drugi raz budując zrobilibyśmy tę samą instalację, być może będzie jeszcze instalacja solarna - ale musi stanieć albo poczekamy aż państwo będzie dopłacać do ekologii. Albo jak będziemy budować basen :)

 

Parametry domu i urządzeń - ważne w kontekście powyższych wyliczeń: dom 138 m 2 plus garaż 30 m, kominek Makroterm 18 KW, kocioł kondensat Vaillant 20 KW, wentylacja mechaniczna z reku Mistral 400, GWC (beznadziejny pomysł). Parterówka - silikat (Teodory) 25 cm plus styropian 15 cm bez poddasza użytkowego, sufit ocieplony 25 cm wełną (między krokwiami nie ocieplaliśmy, jest tylko folia i dachówki).

Parterówka jest na pewno trudniejsza w ogrzaniu niż domek z poddaszem więc przy planowaniu domku 150 m z poddaszem lub mniejszego kominek / kocioł pewnie powinien mieć mniejszą moc.

 

Pozdrawiam wszystkich którym udało się przeczytać ten przydługi wywód.

 

I szczęśliwego Nowego Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...