Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

 

Aha - koszt m2 u mnie będzie na poziomie 3500-3800zł, wliczając w to absolutnie wszystkie koszty (czekoladki dla pani Basi, paliwo na dojazd na budowę, wejściówki na Budmę, rachunki za media, piwo dla fachowców, działkę, itp). Tyle że ja się buduję od 2000 roku. :lol:

 

Jakbym ja miała wyceniać z takimi szczegółami - to m2 mojego domu jest bezcenny :lol:

Nie przesadzajmy - to jeszcze nie wszystko przecież. Dopiero jak dodamy do tego swój czas, to dopiero staje się bezcenne. Za resztę można zapłacić... (wiadomo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy - to jeszcze nie wszystko przecież. Dopiero jak dodamy do tego swój czas, to dopiero staje się bezcenne. Za resztę można zapłacić... (wiadomo).

 

taaaa 52 dni i termin spłaty na karku ;)

 

u mnie przy obecnym stanie wychodzi (dla powierzchni całkowitej domu) ok 1440zł/m2, ale nie liczyłem czekoladek -stąd błąd pomiaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - koszt m2 u mnie będzie na poziomie 3500-3800zł,
Mi kurcze coś wyjdzie do wprowadzenia 3900 ale bez benzyny, bo tego nie jestem w stanie okiełznać. Ale ceny działek i materiałów od 2000 roku się zmieniły trochę....

 

Tak naprawdę to okaże się po zakończeniu budowy. Nie bardzo też jest porównywalne między budowami - ceny materiałów mogą się różnić o kilkaset procent. Ceny robocizny o 100%. Teraz na szczęście będzie dołek, więc ceny powinny się urealnić ;)

 

Gdyby mi ktoś wcześniej powiedział, że wydam na chatę ponad 700 koła, to bym mu powiedział, żeby wziął metr gumy i się porządnie w łeb strzelił :lol: Już połowa tej kwoty to był kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

taaaa 52 dni i termin spłaty na karku ;)

 

u mnie przy obecnym stanie wychodzi (dla powierzchni całkowitej domu) ok 1440zł/m2, ale nie liczyłem czekoladek -stąd błąd pomiaru ;)

 

Ja nie mam żadnej kredytowej, a obciążeniowa nie ma takich terminów - spłata 5-tego. Nie brałem żadnych kredytowych, bo nie chciałem sobie psuć wiarygodności. No i faktycznie jak pani sprawdzała mnie w BIK-u i zobaczyła, że nie mam nic oprócz ich obciążeniowej i ich limitu w ramach konta osobistego, to papa jej się śmiała.

 

1440 :roll: Aż tyle kosztowały mnie czekoladki? :roll: Jak na mój gust nie da się wybudować za tyle. Podkreślę raz jeszcze - ja wychodziłem z załozenia, że porównam koszt nabycia mieszkania i postawienia chaty. Wydawało mi to się wówczas 2 razy droższe. Wyszło więcej (w Ostrowie mieszkania są tanie). Jeżeli ktoś dostał działkę w spadku, to i tak powinien jej wartość doliczyć do kosztów. Przecież to jest koszt alternatywny - można ją było sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1440 :roll: Aż tyle kosztowały mnie czekoladki? :roll: Jak na mój gust nie da się wybudować za tyle. Podkreślę raz jeszcze - ja wychodziłem z załozenia, że porównam koszt nabycia mieszkania i postawienia chaty. Wydawało mi to się wówczas 2 razy droższe. Wyszło więcej (w Ostrowie mieszkania są tanie). Jeżeli ktoś dostał działkę w spadku, to i tak powinien jej wartość doliczyć do kosztów. Przecież to jest koszt alternatywny - można ją było sprzedać.

 

Nawet z działką po cenie z chwili nabycia 1600zł/m2 - stan obecny masz w moim dzienniku. W chwili wprowadzenia się jak dobiję do 2000zł/m2 to będzie max, zresztą więcej i tak nie będzie :) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet z działką po cenie z chwili nabycia 1600zł/m2 - stan obecny masz w moim dzienniku. W chwili wprowadzenia się jak dobiję do 2000zł/m2 to będzie max, zresztą więcej i tak nie będzie :) 8)

 

No i teraz zaczynam już powoli wierzyć, zwłaszcza jak rzuciłem okiem na domek. Jest to prosta bryła, więc da radę, choć oczywiście korci mnie, żeby drążyć dalej co policzono ;) Bo "Muratory" też pewnie jakieś kupiłeś, a gdybyś się nie budował, to byś nie kupił ;) Zajęcie pasa drogi, żeby zrobić przyłącze też kosztuje, itp.

 

Czy dobrze rozumiem, że w pół roku postawiłeś to co postawiłeś i za chwilę się wprowadzasz? Nie boisz się, że dom będzie "płakał"? Goniło Cię coś? (może jest w dzienniku, ale nie mam czasu czytać całego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Czy jest ktoś tutaj, kto planuje w najbliższym czasie zakup wełny mineralnej? Muszę dokupić sobie trochę różnej wełny Rockwool'a a wiem, że w grupie taniej, bo można zamówić sobie całego TIRa i będzie taniej niż w hurtowniach.

 

Ja planuję kupić, ale tylko 60m2 o grubości 15 cm do ocieplenia strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet z działką po cenie z chwili nabycia 1600zł/m2 - stan obecny masz w moim dzienniku. W chwili wprowadzenia się jak dobiję do 2000zł/m2 to będzie max, zresztą więcej i tak nie będzie :) 8)

 

No i teraz zaczynam już powoli wierzyć, zwłaszcza jak rzuciłem okiem na domek. Jest to prosta bryła, więc da radę, choć oczywiście korci mnie, żeby drążyć dalej co policzono ;) Bo "Muratory" też pewnie jakieś kupiłeś, a gdybyś się nie budował, to byś nie kupił ;) Zajęcie pasa drogi, żeby zrobić przyłącze też kosztuje, itp.

 

Gazet czytam sporo, ale raczej bardziej specjalistycznych i nie z tej tematyki. Muratora kiedyś sporadycznie kupowałem, od dłuższego czasu już praktycznie nie. Wałkują co roku to samo..., preferuję net i oczywiście ulubione forum :)

Koszty przyłączy są już w tej cenie u mnie tj. ok 8,5tys., papiery ok 11tys, ogrodzenie ok 12tys. Frankai, ja wiem za co płaciłem i kontrolowałem wydatki od samego początku budowy. Od wybierania wykonawców po ściąganie wszelkich materiałów choćby ceramikę i więźbę prosto z niemiec. W wielu przypadkach trzymałem się projektu (wybieranego z 2 lata) i gadanie że tu 2 razy lepiej dozbroić czy kupić najlepszy z możliwych jakiś materiał, to nie dla mnie -od zmian jest kierbud, architekt i autorka projektu, a nie "pan Kaziu" i jego "wydaje się". Znam bardzo dobrze swoje możliwości finansowe jak i w miarę organizacyjne czy "wykonawcze", mam się zmieścić w założonym budżecie i tyle 8) ;)

Wśród moich znajomych wielu obecnie buduje domy, część z nich przeszarżowała i stoją. Jeden sprzedaje stan surowy zamknięty, przekombinował i został bez kasy na dokończenie.

 

Czy dobrze rozumiem, że w pół roku postawiłeś to co postawiłeś i za chwilę się wprowadzasz? Nie boisz się, że dom będzie "płakał"? Goniło Cię coś? (może jest w dzienniku, ale nie mam czasu czytać całego)

 

Żona ;) :roll: 8) Powodów parę znalazłoby się, ale to już nie ma forum...

Dom w środku już jest praktycznie suchy i cały czas przepalam w piecu. Z zewnątrz nie ma ocieplenia i będzie dopiero na wiosnę po porządnym wyschnięciu murów - po tym styro i później tynk.

 

za chwilę = Wielkanoc

 

ps. 2tys./m2 to 350tys. sorry, ale to nie jest mała kwota na taki dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMK - no to mogę tylko pogratulować organizacji i konsekwencji.

Co do "Muratora" (oraz innych "Ładny Dom", "Kominki", "Łazienki", "Dom dostępny", itp.) to miałem na myśli, że ja liczyłem wszystko w koszty budowy. Ja też kupowałem tylko na początku, a potem już tylko forum. Artykuły w Muratorze są zbyt "płaskie". Takie poradnikowe, zupełnie bez życia i nie da się ukryć, że wiele sponsorowanych wprost lub nie wprost (sąsiadujące reklamy). Ciekawsze były opisy tego co sknocono i jak trzeba naprawić.

 

U mnie jak dopadał mnie dołek finansowy, to... znajdowała się kasa - a to giełda, a to kontrakt. Teraz biorę kredyt, ale myślę, że da radę go spłacić ;) Pewne rzeczy pójdą pod nóż (sprzęt AGD, osprzęt elektryczny, napędy do bram, stiuki), ale te trwałe (parkiety, płytki, drzwi) zostawię w lepszym wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

dwa pytania z zupełnie różnych dziedzin :)

 

czy ktoś ma doświadczenie lub/i wiedzę na temat osprzętu ospela, czy jest ok, nie pytam o gusta, tylko o walory użytkowo instalacyjne ? ew. interesuje mnie nowa seria Impresja, chyba nie tylko mnie, bo widziałem w dzienniku TMK że też się nad tym zastanawia?

 

i drugie

 

czego objawem jest "strzelające" drewno w kominku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś ma doświadczenie lub/i wiedzę na temat osprzętu ospela, czy jest ok, nie pytam o gusta, tylko o walory użytkowo instalacyjne ? ew. interesuje mnie nowa seria Impresja, chyba nie tylko mnie, bo widziałem w dzienniku TMK że też się nad tym zastanawia?

 

We wtorek lub środę powinienem dostać dwie wyceny, na ospela i legranda. Wybór jest o tyle ciekawy, że można mieć za podobną cenę najtańszego legranda (cariva) lub najnowszego (wg nich chyba najwyżej pozycjonowanego) ospela. Tak więc każda opinia mile widziana, jednak przy tak nowej linii może być z tym problem :roll:

Wadą carivy dla mnie jest brak ramki pięciomodułowej, ospal ma taką w serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja poszedłem na kompromis - wszystkie włączniki świateł, schodowe itp kupiłem Berkera, bo je się najczęściej używa (mam ich raptem kilkanaście), ale gniazda to już kupiłem Kontakt-Simon (bo mam ich gdzieś koło 50 sztuk)

Jeżeli wybierać co powinno być lepszej jakości - gniazdka czy wyłączniki, to powiem zdecydowanie: gniazdka. To tam następuje przepływ dużych prądów i dlatego to gniazdka głównie potrafią się "fajczyć".

Jeżeli chodzi o przełączniki - to nikt mnie już chyba nie przekona do samozaciskowych. Z doświadczenia wiem, że potrafią się grzać z uwagi na kiepski styk. Co przykręcone - to przykręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek lub środę powinienem dostać dwie wyceny, na ospela i legranda. Wybór jest o tyle ciekawy, że można mieć za podobną cenę najtańszego legranda (cariva) lub najnowszego (wg nich chyba najwyżej pozycjonowanego) ospela. Tak więc każda opinia mile widziana, jednak przy tak nowej linii może być z tym problem :roll:

Wadą carivy dla mnie jest brak ramki pięciomodułowej, ospal ma taką w serii.

 

Jak dla mnie liczyć się będzie kompletność serii. Nie sprawdzałem jeszcze czy wszystkie z nich posiadają takie konfiguracje:

- gniazdo z klapką (półhermetyczne)

- gniazdko telefon + RJ-45

- gniazdko na 3 płaskie wtyczki (ktoś wczoraj na forum wkleił)

- czujnik ruchu:

a) montowany w puszce; najepiej przekaźniowy (Legrand ma chyba tylko elektroniczne z mocą min. 40W)

b) z klawiszami on-off-auto

- wyłączniki do rolet (chwilowo potrzebuję góra-dół, ale docelowo ze sterowaniem radiowym i grupowym)

- termostat do c.o.

 

I może jeszcze jakieś bajery o których zapomniałem teraz.

 

Odpadają wyłączniki z samozaciskami, ale chyba w porządnych seriach tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Czy jest ktoś tutaj, kto planuje w najbliższym czasie zakup wełny mineralnej? Muszę dokupić sobie trochę różnej wełny Rockwool'a a wiem, że w grupie taniej, bo można zamówić sobie całego TIRa i będzie taniej niż w hurtowniach.

A jakie potrzebujesz grubości i ile sztuk? Mi zostało kilka paczek toprocka 16cm, 18cm i chyba superrock 10cm. Musiałbym dokładnie policzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie liczyć się będzie kompletność serii. Nie sprawdzałem jeszcze czy wszystkie z nich posiadają takie konfiguracje:

- gniazdo z klapką (półhermetyczne)

- gniazdko telefon + RJ-45

- gniazdko na 3 płaskie wtyczki (ktoś wczoraj na forum wkleił)

- czujnik ruchu:

a) montowany w puszce; najepiej przekaźniowy (Legrand ma chyba tylko elektroniczne z mocą min. 40W)

b) z klawiszami on-off-auto

- wyłączniki do rolet (chwilowo potrzebuję góra-dół, ale docelowo ze sterowaniem radiowym i grupowym)

- termostat do c.o.

 

I może jeszcze jakieś bajery o których zapomniałem teraz.

 

Odpadają wyłączniki z samozaciskami, ale chyba w porządnych seriach tego nie ma.

 

ospel

http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=19

 

 

ps. potrójne widziałeś w moim dzienniku :) montażówki nie widać, podpytam hurtownię przy okazji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...