Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Frankai

rózne są tezy na temat sezonowania budynku,o tym o czym piszesz też słyszałam ale powiem szczerze z autopsi znajomych którzy trzymali sie tej tezy i też sezonowali budynek 2 lata to i tak w 5 roku zaczeło wszystko im pękać tak że sama nie wiem co o tym myśleć

Czy po usłyszeniu, że ktoś niepalący zachorował na raka płuc, dojdziesz do wniosku, że można palić papierosy? Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystapienia raka płuc u danej osoby 6-krotnie. Mówiąc prościej - na 7 chorych 6 paliło papierosy, a jeden nie palił.

Oczwyiście nie jestem w stanie przedstawić mniej czy bardziej wiarygodnych danych statystycznych, jakie problemy i jak często występują. Jak się ma możliwość - a ja miałem - to nie warto się spieszyć. Jak się nie ma - trzeba odpowiednio zapobiegać problemom. Na przykład poprzez zakup drewna suszonego komorowo. Opłacanie wynajmu mieszkania jest oczywiście argumentem, za szybką przeprowadzką.

 

Z ciekawostek - wycięcie lub posadzenie drzewa, może spowodować osiadanie domu i nawet katastrofę budowlaną. Czemu? Otóż drzewo "wypijało" wodę z gruntu. Kiedy je wycięto, nagle grunt mógł się zmienić na grząski i spowodować ponowne osiadania budynku. Podobnie rosnące drzewo zmienia warunki gruntowe. Było to dość dokładnie omówione w którymś Muratorze. Dom w obydwu przypadkach pochyla się w inna stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

Należysz do 2-złotowych pechowców? Kumpel brał chyba po 2.50 i dzięki spadkowi LIBORu ma mniejszą ratę niż na początku.

Zresztą tak czy owak chyba jest taniej niż brany w PLN. Dziś to już nie jest takie oczywiste, bo marże na CHF urosły mocniej, a spadać to już będzie tylko WIBOR. I spadek WIBORu mnie cieszy. Czekam na pierwszą kasę z kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

Należysz do 2-złotowych pechowców? Kumpel brał chyba po 2.50 i dzięki spadkowi LIBORu ma mniejszą ratę niż na początku.

Zresztą tak czy owak chyba jest taniej niż brany w PLN. Dziś to już nie jest takie oczywiste, bo marże na CHF urosły mocniej, a spadać to już będzie tylko WIBOR. I spadek WIBORu mnie cieszy. Czekam na pierwszą kasę z kredytu.

 

Należę - brałam po średnio 2,10 :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek prawie zakończony. Jutro będą dopieszczać łączenia, może będzie też założona kratka. Trzeba będzie jeszcze dorobić kamień który będzie w posadzce (rzut półki) i domówić podpórki do półki - nogi z kwasówki.

 

Nie wygląda idealnie jak w projekcie, ale wiadomo - pewnych rzeczy nie da się zrobić tak jak na projekcie. W tym wypadku ścianki boczne musiały być grubsze z uwagi na ocieplenie. Wkład jest też chyba ciut wyższy, więc są 4 pola a nie 4.5 pola z boku. Generalnie - podoba mi się. Popełniłem tylko drobny błąd i nie wiem czy jeszcze dojdę by skorygować. Węża LED powinienem zamontować bliżej zewnętrznej części. Widać po smudze światła, że wydostaje się ono ze szczeliny nie tylko z odbicia.

 

Porównanie prawej strony:

http://images32.fotosik.pl/437/1616318a5ec18042med.jpg

 

Porównanie lewej strony:

http://images50.fotosik.pl/49/e31dd1c286b62ff2med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w kwestii formalnej do tych co mają podłogówkę w dużej części domu.

 

Planuję ją zrobić w kuchni jadalni, korytarzu i salonie... czy w takiej sytuacji robiliście w tych pomieszczeniach dodatkowe grzejniki czy zostawiliście na samej podłogówce.

Grzesiu, my tylko podłogówka w tych pomieszczeniach i jestem przekonana, że wystarczy, wiesz jaka jest kubatura mojego salonu. A tak w ogóle, to myslałam że tu taka cisza, bo powiadomień nie dostaję. Co do kosztów budowy to podobnie jak TMK, też zmieścimy się w 2 tyś za metr do wprowadzenia się, ale kosztem własnej pracy. :roll: Pstryczków jeszcze nie zamówiłam, bo czekam na info jak się ma ten Ospel do Carivy. Frankay, piękny kominek. Zresztą domek też super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, my tylko podłogówka w tych pomieszczeniach i jestem przekonana, że wystarczy, wiesz jaka jest kubatura mojego salonu. A tak w ogóle, to myslałam że tu taka cisza, bo powiadomień nie dostaję. Co do kosztów budowy to podobnie jak TMK, też zmieścimy się w 2 tyś za metr do wprowadzenia się, ale kosztem własnej pracy. :roll: Pstryczków jeszcze nie zamówiłam, bo czekam na info jak się ma ten Ospel do Carivy. Frankay, piękny kominek. Zresztą domek też super!

 

Dzięki, ale Twoje okienko mi się bardziej podoba.

Kominek na drugim zdjęciu ma bardziej zbliżone do realu kolory, ale i tak ciągle kiepsko wygląda. W rzeczywistości jest ładniejszy.

Powiadomień może nie dostajesz, bo kliknęłaś na link od skasowania śledzenia (ten drugi). Jak będziesz pisała posta, to postaw ptaszka na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no zgadza sie,my juz płacimy od lipca raty i też mamy we frankach i już za kieszenie się łapiemy bo co miesiąc to wyższa rata z tymi ratami a ma być jeszcze gorzej

Właśnie czytam analizę i gość pisze, że wszyscy wieszczą jeszcze wyższe poziomy. Skoro wszyscy tak piszą, to nie może to być nic innego jak... koniec wzrostów. Tak to już jest, że jak ostatni tracą nadzieję, to jest koniec trendu (tutaj - spadku wartości złotego). Przynajmniej zwykle tak bywało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, to myslałam że tu taka cisza, bo powiadomień nie dostaję. Co do kosztów budowy to podobnie jak TMK, też zmieścimy się w 2 tyś za metr do wprowadzenia się, ale kosztem własnej pracy. :roll: Pstryczków jeszcze nie zamówiłam, bo czekam na info jak się ma ten Ospel do Carivy. Frankay, piękny kominek. Zresztą domek też super!

 

Przez brak powiadomień ominęło mnie prawie 2 strony wątku :) Zestawienie pstryczków wysłałem dopiero dziś rano i zobaczymy czy jutro hurtownia odeśle wyceny obydwóch serii. W każdym razie wkleję info do dziennika i tutaj. Z carivą mam problem, że nie ma w serii ramki pięciopolowej :-? Ospel jest tutaj górą, teraz to praktycznie kwestia ceny i zamawiam całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymu niekoniecznie, ale czujnik czadu będę montował u siebie. Masz może namiar na coś sprawdzonego?

Wprawdzie nie do mnie, ale odpowiem. Jeszcze nie mam podłączonego, ale kupując centralę Satela wziąłem od nich także i czujnik czadu (DG1-CO). Na swojej stronie mają kilka czujek, niestety nie czujka dymu - tę wziąłem innego producenta.

 

Dzięki za info, najciemniej jak zwykle pod latarnią :) W specyfikacji jest zaznaczone że może pracować autonomicznie i taka wersja najbardziej pasowałaby mi - 1szt do garażu i chyba 1szt do garderoby (jest nad kotłownią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

 

a no zgadza sie,my juz płacimy od lipca raty i też mamy we frankach i już za kieszenie się łapiemy bo co miesiąc to wyższa rata z tymi ratami a ma być jeszcze gorzej

 

Jest druga (lepsza) strona medalu, ja dostanę w ostatniej transzy prawie 20tys więcej niż zakładał kredyt - różnica z kursu franka. Huśtawka i tak będzie przez cały okres kredytowania, kryzys nie jest wieczny - będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kredytami to nic nie kumam, bo kredytu nie mam. Jedni cieszą się, że franek rośnie, inni że spada :wink: Ja dziś zaliczkowałam schody i jak za nie zapłacę reszte kasy i za zamówione drzwi wenetrzne, to jestem spłukana praktycznie zupełnie, więc jeśli chodzi o pstryczki to decyduje cena.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

Należysz do 2-złotowych pechowców?

O, to tak jak my... Przy zaciąganiu był po 2.13 i spadał, ale mam o tyle dobrze że transze dostaję we frankach, spłacam we frankach (mam też konto we frankach), a więc kupuję i sprzedaję franki gdy tylko chce (notabene jest kantor we Wrocławiu, który umożliwia transakcje za pośrednictwem kont, robię im przelew na ich konto CHF, a oni przelewają mi PLN - bez wychodzenia :D). Niemniej był i okres, gdy musiałem część franków z transzy sprzedać poniżej 2zł... Ale za to jeszcze połowa kredytu przede mną, więc średni kurs wymian się podwyższy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

 

a no zgadza sie,my juz płacimy od lipca raty i też mamy we frankach i już za kieszenie się łapiemy bo co miesiąc to wyższa rata z tymi ratami a ma być jeszcze gorzej

 

Jest druga (lepsza) strona medalu, ja dostanę w ostatniej transzy prawie 20tys więcej niż zakładał kredyt - różnica z kursu franka. Huśtawka i tak będzie przez cały okres kredytowania, kryzys nie jest wieczny - będzie dobrze :)

 

Tomku my również dostaliśmy więcej złotówek w ostatniej transzy i było fajnie bo wiecej kaski ale teraz boliten wzrost rat ale cóż trzeba to jakoś przeżyć niestety bo nic się nie da zrobić

kredyt mamy w Deutsche banku i pocieszające jest u nas to że jak braliśmy kredyt to braliśmy bo na 26 lat,nie znam się na tym ale ostatnio przysłali nam informacje że skracaja nam okres spłat z 26 na 18 lat ale oczywiście przy tych ratach co teraz

nie wiem czy to dobrze czy źle ale chyba dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku my również dostaliśmy więcej złotówek w ostatniej transzy i było fajnie bo wiecej kaski ale teraz boliten wzrost rat ale cóż trzeba to jakoś przeżyć niestety bo nic się nie da zrobić

 

Jakoś przeżyjemy, brałem kredyt znacznie poniżej ówczesnych zdolności kredytowych. Obecnie nadwyżka przyda się na urządzanie i będzie motywacja do....

 

... zmiany pracy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku my również dostaliśmy więcej złotówek w ostatniej transzy i było fajnie bo wiecej kaski ale teraz boliten wzrost rat ale cóż trzeba to jakoś przeżyć niestety bo nic się nie da zrobić

kredyt mamy w Deutsche banku i pocieszające jest u nas to że jak braliśmy kredyt to braliśmy bo na 26 lat,nie znam się na tym ale ostatnio przysłali nam informacje że skracaja nam okres spłat z 26 na 18 lat ale oczywiście przy tych ratach co teraz

nie wiem czy to dobrze czy źle ale chyba dobrze

A co - chciałaś spłacać taką samą ratę przez te 26 lat? ;)

Jeżeli stać Cię na takie raty, to korzystaj. Wykopiesz się z kredytu wcześniej. Z drugiej strony - to masz teraz tą "kozę" u siebie w domu (rata bez zmian ale krótszy okres). Kiedy zacznie Ci doskwierać jej obecność, to wyrzucisz ją z domu i zmniejszając ratę wydłużysz aneksem okres spłaty. Ja początkowo chciałem raty malejące, ale kwota wyszła mi zbyt duża, a tym samym i rata. Jeżeli jednak będzie mnie stać, to sobie nadpłacę. W szczególności, że dzięki spadkowi WIBOR, rata mi spadnie (pierwsza hipoteczna) o jakieś 140zł na dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no zgadza sie,my juz płacimy od lipca raty i też mamy we frankach i już za kieszenie się łapiemy bo co miesiąc to wyższa rata z tymi ratami a ma być jeszcze gorzej

Właśnie czytam analizę i gość pisze, że wszyscy wieszczą jeszcze wyższe poziomy. Skoro wszyscy tak piszą, to nie może to być nic innego jak... koniec wzrostów. Tak to już jest, że jak ostatni tracą nadzieję, to jest koniec trendu (tutaj - spadku wartości złotego). Przynajmniej zwykle tak bywało.

Też na to liczę. Tak samo bywało poprzednio - jak coś mocno reklamowali lub dużo otym się mówiło, to za chwilę się okazywało, że już nie jest tak opłacalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, my tylko podłogówka w tych pomieszczeniach i jestem przekonana, że wystarczy, wiesz jaka jest kubatura mojego salonu. A tak w ogóle, to myslałam że tu taka cisza, bo powiadomień nie dostaję.

Zastanawiam się czy nie puścić same rurki pod okna i zatynkować a gdy będzie za zimno to troszkę odkuć i zawiesić dodatkowo grzejnik .........

 

A tak w temacie ile teraz wołają za punk hydraliczny ?? i za m/2 podłogówki za robociznę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w temacie ile teraz wołają za punk hydraliczny ?? i za m/2 podłogówki za robociznę ??

Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś przekonany o wystarczaniu. Ja byłem i dlatego zatynkowałem. Jeżeli też masz duże szanse na to, to zrób tak. Rurkę jednak warto położyć, bo koszt niewielki w porównaniu do ewentualnych przeróbek po fakcie.

Nie podam Ci kosztów, bo musiałbym się nieźle namęczyć. Mam całą kwotę za instalacje c.o., c.w.u., odkurzacza centralnego, wentylacyjną, gazową i komin. Wyszczegółowione są materiały jako całość, część prac gazowych i kominowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, my tylko podłogówka w tych pomieszczeniach i jestem przekonana, że wystarczy, wiesz jaka jest kubatura mojego salonu. A tak w ogóle, to myslałam że tu taka cisza, bo powiadomień nie dostaję.

Zastanawiam się czy nie puścić same rurki pod okna i zatynkować a gdy będzie za zimno to troszkę odkuć i zawiesić dodatkowo grzejnik .........

 

U nas tak jest, okazało się niepotrzebne, ale może się przydać jeśli nie w salonie, to np, do ewentualnego wykonania ogrodu zimowego na tarasie - gdybyśmy go chcieli założyć i ogrzewac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...