Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Z innej beczki czy słupy żelbetowe 24x24 w ścianie kolankowej to normalne/standardowe rozwiązanie. Chodzi mi o jego ekonomiczność.

.

 

 

Frankai, na wstępnie wielkie dzięki za odpowiedź i zaproszenie, bardzo chętnie skorzystam jak trochę się ogarnę.

 

Co do dachu to również mam krokwiowo-jętkowy. Jeżeli chodzi o te słupe żelbetowe to pytałem ogólnie o technologie i nie planuje ich wywalać tym bardziej po tym co napisałeś. Lipa że jesteśmy bogatsi w te doświadczenia kosztem twoich problemów (zawsze to lepiej jakby każdy z nas w miarę bezboleśnie przezedł budowę).

 

Temat ssłupów pojawił się u mnie gdy niby bardzo prosty domek okazał się ze stropem w połowie z płyty monoblokowej a nie cała teriva (co z tego co ogólnie wiem droższe rozwiązanie... co o Tym śądzisz ?).

Pod kątem tej i paru niespodzianek z kominamioraz kwestii zmian ścianki kolankowej, nachylenia dachuaby i powiększenia garażu aby uzyskać większą powieżchnie, zaczynam się zastanawiać czy to ma sens (szczególnie takie powiększanie). Po tych zmianach zmiania się powieżchnia uzytkowa z 94 na 116 m2 i mając na uwadze co piszesz i co czytałem w innych forach to raczej dużo osób odradza ingerencje w projekty.

 

Zastanawiam się również nad innym projektem jak tu potwierdzi się ze nie ma sensu wprowadzać tych zmian aby dojść do okolo 116 m2. Mianowicie mówie o projekcie http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=55682&page=1 z doklejonym garazem jednostanowiskowym z płaskim dachem. Powieżchnia użytkowa trochę większa niż chciałem ale cała zabudowa bez garażu podpobna do tego Codziennego + dodatkowo garaż z osobnymi ściankami aby nie ingerować w konstrukcję domu (może być bez ocieplania, sam dom będzie ocieplony od strony garażu). CO O TYM MYŚLICIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dachu to również mam krokwiowo-jętkowy. Jeżeli chodzi o te słupe żelbetowe to pytałem ogólnie o technologie i nie planuje ich wywalać tym bardziej po tym co napisałeś. Lipa że jesteśmy bogatsi w te doświadczenia kosztem twoich problemów (zawsze to lepiej jakby każdy z nas w miarę bezboleśnie przezedł budowę).

 

Temat ssłupów pojawił się u mnie gdy niby bardzo prosty domek okazał się ze stropem w połowie z płyty monoblokowej a nie cała teriva (co z tego co ogólnie wiem droższe rozwiązanie... co o Tym śądzisz ?).

W numerze specjalnym Muratora były opisane konstrukcje dachów i na tej podstawie byłem później w stanie wytknąć błędy konstrukcyjne. Poza tym - był ktoś na forum, kto mnie wsparł fachowo i duchowo, więc cała operacja przebiegła ostatecznie lepiej niż się obawiałem.

Co do stropu - mam Terrivę w keramzycie + żelbeton tam gdzie są różne ciekawostki w stylu otwór eliptyczny czy komin wolnostojący. Dodatkowo belki Terriva osadzane są na HEB-ach z uwagi na małą ilość ścian konstrukcyjnych. Oto 3 (w sumiem mam 6) z nich:

http://frankai.smugmug.com/photos/454188699_E7mmR-L.jpg

 

Przy stropie pamiętaj, że monolit jest cieńszy, za to trudniejszy dla instalatorów. Jeżeli nie chcesz by cię sklnęli i skasowali za przejścia - wrzucasz im w odpowiednie miejsca rurki. Najlepiej idź do gościa od c.o. i elektryki, żeby na projekcie pokazali Ci, gdzie mają zostać przepusty. Jeżeli nie masz szansy - powkładaj sam. Proponuję, żeby nad miejscem gdzie będzie rozdzielnia c.o. dać tyle przepustów ile jest grzejników i policzyć obie rurki. Na piętrze pociągniesz w wylewce. Podobnie tam gdzie chcesz doprowadzić wodę i kanalizę (te szersze). Pod elektrykę daj przepusty pod miejscem na wyłączniki i tam gdzie będą gniazdka (chyba że już wiesz, że będą prowadzone poziomo i łączone wewnątrz). Wypusty na lampy na parterze robi się albo jako rurka przebita przez strop i prowadzona w wylewce na piętrze, albo (lepiej) prowadzi się po stropie. W takim przypadku przed zalaniem stropu połóż grubą listewkę od miejsca nad wyłącznikiem, do miejsca planowanego wypustu lub... dalej. Zalecam położenie tam rurki i poprowadzenie jej właśnie dalej. Jak zmienisz projekt wnętrz i stół ostatecznie przesuniesz w inne miejsce, to nie musisz kuć całego sufitu. Mała dziurka, nowy przewód i wszystko cacy. Środek wyznaczasz sznurkiem wytarzanym w gipsie. Naciągasz po przekątnej we dwie osoby i pstryk sznurkiem - masz białą linię.

 

Co do wyboru projektu - nie podejmuję się pomóc, bo sam wybierałem długo, a ostatecznie miałem projekt na zamówienie. Ważne być jednak miał wsparcie projektanta podczas budowy, lub projekt musi liczyć 500 stron i zawierać każdy detal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mitoss

 

oba domki fajne, musisz wybrać który będzie spełniał oczekiwania, ten drugi wydaje się większy. Doklejony garaż - wygląda to tak sobie, a podnosi koszty - trzeba taki dach dobrze zaizolować, wykończyć etc żeby nie było problemów. Mnie się bardziej podoba domek od Lipińskich.

 

Czy naprawdę jest ci potrzebny garaż? My mamy dwustanowiskowy i najczęściej parkujemy na zewnątrz :) Tylko jak jest mróz to parkuję w garażu. Jest gdzie rowery schować, ale ...

tak naprawdę wystarczyłaby drewniana wiata z dobudowaną większą budką na rowery, narzędzia, kosiarkę etc. Zawsze to kilkdziesiąt tysięcy w kieszeni. Jeśli liczysz się z groszem, myślisz o kosztach ogrzewania, etc. Z wyboru ekonomicznego domu wnioskuję że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnym oczom nie wierzę...

 

Rozmawiacie o czymś innym niż drzwi wewnętrzne :lol:

Taaaaaak? A o płytkach i łazienkach nie rozmawialiśmy niby? http://autokacik.pl/images/graemlins/foch.gif

Że nie wspomnę o drzwiach zewnętrznych http://autokacik.pl/images/graemlins/270751858-jezyk.gif

 

Chciałem dać wstawki z Verde Laponia w łazience, ale cena mnie dobiła :( WĄTEK

Godin - znowu obok Ciebie mam do pooglądania :lol: Stone Connection[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwszą wycenę elementów łazienki. Pan Grzegorz przeszedł samego siebie :) Jeżeli dobrze liczę, to ceny są niższe niż przed półtora roku !!!

On jednak z pewnością nie zapomniał o marży - jego trudno zagiąć. Udało mi się może raz czy dwa w całej historii kontaktów wiedzieć coś więcej niż on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z

Zastanawiam się również nad innym projektem jak tu potwierdzi się ze nie ma sensu wprowadzać tych zmian aby dojść do okolo 116 m2. Mianowicie mówie o projekcie http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=55682&page=1 z doklejonym garazem jednostanowiskowym z płaskim dachem. Powieżchnia użytkowa trochę większa niż chciałem ale cała zabudowa bez garażu podpobna do tego Codziennego + dodatkowo garaż z osobnymi ściankami aby nie ingerować w konstrukcję domu (może być bez ocieplania, sam dom będzie ocieplony od strony garażu). CO O TYM MYŚLICIE

 

Mitoss, projekt musisz wybrać sam, bo to Ty będziesz w nim mieszkał, mi ogólnie podobają się bardzo projekty Lipińskich, choć sam nie znalazłem idelanie pasującego do moich nierealnych wymagań ;) Ale co do Lip... to słyszałem niepochlebne opinię o ich projektach, że mają dużo błędów, nie zawierają wszystkich detali, itd... więc warto taki projekt skonsultować później z dobrym projektantem!

 

Co do stropu, do akurat monolit jest najtańszy, tylko że pracy przy nim trochę, ale coś zacoś. Dobrze radził Ci Frankai z tymi przepustami, bo kucie w 20cm żelbetu przechodziłem, bo mimo iż wszystko sobie zaplanowałem to własnie zapomniałem o dziurze na elektrykę, takiej większej :( Nie polecam, jedna wiertara spalona, dobrze że była na gwarancji w hipermarkecie - tam się nie certolą tylko wymieniają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej BK , mi też się bardziej podoba ten z lipińskich. Co do doklejonego garażu jak go sprytnie zrobić tez wygląda fajnie (ala te klasyczne cieple domy od lipińskich). Co do garazu to masz racje ja tez się zastanawiałem czy potrzebny.

Na ile problematyczne i kosztowne jest wybudowanie najpierw samego domu a potem jak by mi sie zachciało garazu, czy cała podstawowa procedura budowlana czy coś szybszego tańszego.

 

Oraz czy kojażycie co to za rozwiązanie, podciąg/poprostu tak ukształtowana więźba do tych lukarn co na przekroju wygląda jak dodatkowy strop.

 

CO MYŚLICIE O JEGO KONSTRUKCJI Ogólnie wygląda mi to na konstrukcję dachu krokwiowo jetkowego, w opoisie jest strop teriva i chyba taki w większości powinien być bo jest ta sprytna sciana fundamentowa w środku. Wydaje się być prosty i stosunkowo rozsądny do budowy

 

Mam kilka w ścisłej czołówce i tu dopiero schody się zaczynają :):) ALE MOZE TYLE O TYCH PROJEKTACH musze szybko podjąć decyzję bo PnB czeka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitoss - mi też się podobały projekty Lipińskich, kiedy szukałem 10 lat temu i podobnie jak Lakusz... nie znalazłem idealnego. Co do jakości pytaj Godin - ona ma 180-tkę (nie wiem którą "a" czy "DC").

Wybieranie projektu jest dłuuuuuugie, a potem i tak wychodzi w trakcie budowy, że źle się wybrało :wink: :lol: Ja robiłem poprawki ścianek działowych na przykład i po ostatniej... mam za dużo 1cm w łazience :( - do okna mam 61cm, a płytki 60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio już 2 razy myslałem ze ostateczą decyzję co do wyboru dokonałem :):) 2 razy inny projekt :) Myślę że z domkami jak z ludzmi nie ma ideałów :)

 

Muszę spytać o tą 180 to coś się dowiem o jakości.

 

 

Co do garazu zony i moknięcia, żony aktualnie niet więc mogę podejmowac autorytatywne decyzje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy pytales zone o zdanie w sprawie tego domu bez garazu?

I co? Niby samochod mialby stac na dworze i marznac lub moknac.

Co to, to nie!!!

Zawsze parkuje w garazu, a jesli zostawie go na zewnatrz na chwile i zaczyna tylko lekko kropic, to biegne, zeby wjechac :D

Eeee tam moknięcie. Moja woli parkować na dworze, bo trzeba otwierać i zamykać garaż :wink: Na śnieg i szron wystarczy wiata. Samochód nie powinien stać w ogrzewanym garażu. Dopiero jak się chce w domu okurzyć, oczyścić, itp., to przydaje się garaż. Garaż może też być suszarnią do prania i warsztatem !!! Ostatecznie - przyda się garaż, ale nie musi być od razu. Można dostawić. Myśleliśmy docelowo o budynku gospodarczym, ale decyzja już zapadła - drugi samochód pod wiatą; będzie też tam drewno do kominka i ogrodzony boksik na narzędzia ogrodnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...