Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

No to zdrówko! :-)

Apropo rurek... wprawdzie elektrykę kładłem bezpośrednio, nie w rurkach, ale rurki położyłem do alarmu. A zrobiłem to przed posadzkami (bo wcześniej zdecydowaliśmy się nie zakładać...), z łącznikami elastycznymi, czyli kąt 90st do góry. W zeszłym tygodniu, mając już wylane posadzki, przeciągałem kable. Mimo że rurki dosyć szerokie - fi 28, to 10 przewodów ytdy 8x0.5 nie przeciągało się łatwo, zwłaszcza na tych cholernych łącznikach. Ot, taka dygresja.

Są pewne zasady, których trzeba się trzymać. Przykładowo:

1. Kolanka należy podkuć zwiększając łuk. Robi się głębszą bruzdę 5-10 cm od narożnika.

2. Wszędzie tam gdzie odcinek jest długi lub kręty, należy na etapie kładzenia rurki wciągnąć "pilota", czyli drut którym będzie można pociągnąć właściwe kable.

3. Jeżeli w rurce jest ciasno a trzeba dołożyć kabel, to wyciąga się jeden z istniejących, po dołączeniu do niego pilota, wciąga się go i potem pilotem ciągnie kable docelowe. Odizolowujemy kable, skręcamy, a połączenie należy okleić taśmą, a potem posmarować. Oczywiście kable należy tak należy skręcić, żeby się nie odczepiły czy zerwały.

4. Wciągane kable powinny być rozprostowane.

5. Tam gdzie ciężko idzie można ciągnąć i pchać (uwaga na palce!!!)

6. "Gdzie jest siła tam prawa nie ma", czyli wszędzie da się przeciągnąć kabel, jeżeli cokolwiek mamy przeciągnięte.

7. W pustych rurkach o dużej ilości zakrętów, zwłaszcza przy braku "sprężynki", stosuje się wędkowanie. Odizolowuje się przewód na długości powiedzmy 5cm, zagina się wstecznie w kształcie litery V i wsuwa w rurkę. Z drugiej strony podobnie. Potem przewody się okręca, żeby się zaplątały i ciągnie w którąś stronę. Warunek oczywisty - długość przewodów, które nam weszła w rurki jest większa niż odległość między puszkami (czyli jest zakład).

 

Jest jeszcze szereg innych reguł, ale za dużo trwało by opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

No, to się Frankai rozpisałeś ;-) A to była tylko taka mała dygresja... oczywiście większość tych uwag zastosowałem, de facto kolanka 90 stopni były w niewielu miejscach. Piloty też wszędzie :-)

Gaduła jestem - ot co. Mam jednak nadzieję, że przyda się to jeszcze komuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :D

Jestem zaszokowana Waszymi wycenami łazienek (czy jak ktoś woli ogólną wycena kafli) :o :o :o

No chyba, że faktycznie jakieś straszne (podkreślam straszne!) cuda tam planujecie :wink:

Ja mam super gościa,który robi z resztą wszystko łącznie z montażami armatury i co tam jeszcze potrzeba .... i jest w takim razie BARDZO konkurencyjny cenowo :D

jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę podać namiary :D

Jakośc pracy super :D

Pozdrawiam serdecznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz takie do wbijania z przerwą między PE a N - YDYt ?

http://www.cyfronika.com.pl/art57/ydyt.jpg

 

Nie polecam tej metody montażu, już wielokrotnie spotkałem się z sytuacją gdy wbity i pozostawiony gwóźdź korodując przeżarł izolację i ...

 

Instalacja w rurkach jest bardzo pracochłonna i kosztowna, niewielu decyduje się na nią, chyba, że ktoś ma dużo czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja w rurkach jest bardzo pracochłonna i kosztowna, niewielu decyduje się na nią, chyba, że ktoś ma dużo czasu...

 

a do wbijania gwoździ (a raczej przed) wystarczy choćby taki tester

 

http://img8.imageshack.us/img8/8818/fazer7774717580.jpg

 

na tyle dokładny że jak swego czasu wiedziałem że pod regipsem jest wiązka kabli, to wwierciłem się dokładnie między nimi - przez otwór po obydwóch stronach było widać przewody 8) 20-30zł v rurki i ich koszt wraz z wykonaniem, co kto lubi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMK dokładnie tak, poza tym, są ogólnie przyjęte zasady układania przewodów, jeśli wykonawca się ich trzymał, to łatwo przewidzieć, gdzie można się spodziewać Zonka, no i jeszcze są aparaty fotograficzne, każdą instalację zawsze dokładnie obcykam.

 

Trabi chętnie , niestety teraz mam zakręt okropny (byle nie śmierci) ;)

kiedy tynkujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że jako dobry elektryk nie spotkałes na budowie innego dobrego elektryka to jakoś mi to nawet logicznie wygląda bo co mielibyście tam razem robić?

U mnie w większości przypadków sprawdza się reguła, że każda ekipa jest dobra, dopóki... nie zacznie robić. U mnie jak na razie nie podpadli mi gipsiarze i kominkarz. Cała reszta - tak za 20-30 ekip/indywiduów - czymś podpadła. Więc Smok raczej miałby problem trafić na dobrego elektryka, nawet gdyby jakichś spotykał. Zresztą prawda jest taka, że konkurencję w swoim fachu raczej oceni się źle. Czemu? Choćby z uwagi na tzw. dysonans poznawczy (pojęcie z psychologii niekoniecznie budowlanej ;) ). Każdy ma swoje techniki, przyzwyczajenia, itp. Zakładając, że ma się o sobie dobre mniemanie, to techniki i przyzwyczajenia które samemu się stosuje są najlepsze. "Jeżeli ja - dobry fachowiec (pozytywna samoocena) - tego nie stosuję, to musi to być gorsze" - to jest właśnie efekt dysonansu poznawczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej bajki to:

Frankai jestem zaszczycona, że dane mi jest "poczytać" Cię ponownie :D

Fajnie, że prekursor grupy znowu się reaktywował :lol:

Warto posłuchac rad zdecydowanie bardziej zaprawionych w boju, a to tego jeszcze służących fachowymi poradami 8) :D

A dziękuję, dziękuję :oops:

A skąd mnie pamiętasz? Ja nie pamiętam Twojego nicka :oops: No chyba że z gadulstwa :roll: Wczoraj podsumowałem krecik wątek. Osobników, którzy mają alergię na kopczyki zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem. Jest tam wszystko począwszy śmierdzących jajek i włosów, poprzez muzykę techno, sadzenie odpowiednich roślinek, wietrzenie, zalewanie, odpalanie świec, trucie, a skończywszy na oraniu działki wybuchami propan-butanu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam ziemi po przystępnej cenie na moją działkę, która jest strasznie nierówna i trzeba sporo jej nawieźć żeby działeczkę w miarę wyrównać. Najbardziej interesują mnie okolice Chrząstawy, Nadolic, Dobrzykowic, Kamieńca ...

Ktoś może coś polecić? Jakiś kontakt, namiar? Będę wdzięczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam ziemi po przystępnej cenie na moją działkę, która jest strasznie nierówna i trzeba sporo jej nawieźć żeby działeczkę w miarę wyrównać. Najbardziej interesują mnie okolice Chrząstawy, Nadolic, Dobrzykowic, Kamieńca ...

Ktoś może coś polecić? Jakiś kontakt, namiar? Będę wdzięczna :)

A nie budują w Twojej okolicy jakiejś obwodnicy czy innej drogi? W moim rejonie z tego co wiem, wożą dużo ziemi właśnie z budowy obwodnicy - muszą zebrać humus, coby nawieźć stabilną podsypkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...