Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

może warto zadbać czasem o przeciwpożarowe, ale niestety wyglądu to one mieć nie będą

Pomysł AnetkiS nie był głupi choć generował koszt. W dzień można takie drzwi zostawić otwarte, żeby się nie męczyć, a w nocy i jak się wychodzi - zamykać. Czasem dla bezpieczeństwa warto dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Odnośnie tematu drzwi przeciwpożarowych - ostatnio w Impro zasugerowano mi, że zamiast drzwi wewnętrznych p/poż sprzedają drzwi takie wejściowe do mieszkań - bo też mają atest p/poż na ochronę 30min, a dodatkowo są w jakimś tam stopniu antywłamaniowe. Pan Sebastian mówił to o ile pamiętam w kontekście Pol-Skone... no i drzwi "wejściowe" mówił że są tańsze niż typowe drzwi techniczne p/poż :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi i bramy:

 

- skoro macie wejście z domu do garaży, to sugeruję nie robić klamki na zew. bramy, a rygle nie kosztują zbyt drogo - są często w standardzie (przynajmniej u mnie w Nohrstalu tak było), na noc odłączać zasilanie bramy, bo fale radiowe można podrobić

Hmmm. W mojej bramie klamki nie ma ;) Więc problem odpada.

A odłączanie na noc - dobry pomysł - trzeba będzie na kablu zrobić dodatkowy włącznik w tym celu. Zaadoptuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej bramie klamki nie ma ;) Więc problem odpada.

A odłączanie na noc - dobry pomysł - trzeba będzie na kablu zrobić dodatkowy włącznik w tym celu

Się będziesz bawił w wyłączniki (jak rozumiem pstryczek). Walnij sobie wyłącznik czasowy w postaci eS-ki 8) Ja specjalnie dałem większą skrzynkę i osobne obwody na specjalne urządzenia, żeby w razie czego tak zrobić. Jak nie masz miejsca, to daj zewnętrzny i nie musisz potem pamiętać. Ja mam zostawione gniazdko w suficie (tak mi sugerowali bramiarze), więc mogę walnąć choćby taki gniazdkowy, tylko że trzeba by włazić na drabkę, jakby w nocy po flaszkę chcieć pojechać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej bramie klamki nie ma ;) Więc problem odpada.

A odłączanie na noc - dobry pomysł - trzeba będzie na kablu zrobić dodatkowy włącznik w tym celu

Się będziesz bawił w wyłączniki (jak rozumiem pstryczek). Walnij sobie wyłącznik czasowy w postaci eS-ki 8) Ja specjalnie dałem większą skrzynkę i osobne obwody na specjalne urządzenia, żeby w razie czego tak zrobić. Jak nie masz miejsca, to daj zewnętrzny i nie musisz potem pamiętać. Ja mam zostawione gniazdko w suficie (tak mi sugerowali bramiarze), więc mogę walnąć choćby taki gniazdkowy, tylko że trzeba by włazić na drabkę, jakby w nocy po flaszkę chcieć pojechać :wink:

Prowadzimy zbyt nieuregulowany tryb życia, aby bawić się w wyłączniki czasowe. I z drugiej strony zbyt komplikuje sprawę, bo i żonce trzeba będzie wytłumaczyć, że musi ten a ten pstryczek włączyć. A tak przy ręcznym podnoszeniu bramy będzie drugi klawisz do całkowitego wyłączania. Mniej komplikuje sprawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna pogoda więc natłok prac jak u każdego ;). Mam prośbę o poradę w kilku kwestiach:

 

1. czy robiąc wylewki na podłogówce dylatowaliście każdy z obwodów podłogówki (coś ala gąbka i rurki w osłonach)? Mam ich w salonie z 4, więc obawiam się, czy każda z płyt nie będzie żyła własnym życiem...

 

2. waham się czy robić taras w drewnie czy kostce granitowej - czy drewno wymaga dużo zachodu przy pielęgnacji? Czy po kilku latach wygląda choć trochę tak ładnie jak na początku? ;) Kostka granitowa ma ten plus, że w zasadzie nic się z nią nie stanie - do tego koszt pewnie 2 razy mniej (jedyny minus, to chyba niestabilne podłoże pod stół/krzesła).

 

3. Czy macie jakieś doświadczenia ze schodami z amazoque (chyba tak brzmi nazwa)? Jest tańsze od orzecha, który pasuje mi kolorem i ma ładną fakturę drewna.

 

4. Jak sprawuje się deska olejowana? Waham się nad taką z ComfortPlusa, jednak wizja małych dzieci na niej, powoduje, ze nie wiem czy lepszą opcją nie był by lakier mat?

 

Pzdr,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Tak. Tak.

Ważne: jeżeli wiesz jakiego rozmiaru płytki chcesz, to zaplanuj dobrze podział!!! Mi chłopaki zawalili sprawę - jak nie jedna to druga dylatacja wchodzi w płytki 60x60.

 

Ad. 2 Osobiście wydaje mi się, że kostka granitowa będzie zbyt nierówna. Nie wiem czy to idzie zeszlifować. Stare ulice są o wiele bardziej gładkie niż to co teraz się kładzie. Kiedyś robiono to lepiej czy "wyślizgało się przez lata"?

Drewno się olejuje chyba co pół roku. Powinno wytrzymać długo, a brak olejowania rzekomo skutkuje szarzeniem. Tak czy owak nastawiłbym się na Twoim miejscu na lekkie utlenianie. Tyle teorii - szukaj praktyków w odpowiednich wątkach. Na Budmie były systemy drewnianych paneli tarasowych (rozmiar powiedzmy 40x40cm), za cenę >230zł.

 

Ad. 3 Nie. Pytaj Ghosta34 lub jarekkur w wątku o "parkietach egzotycznych" czy "kto pyta nie błądzi". Dzisiaj tam dyskutowałem o zastępowaniu wylewki samopoziomującej płytą OSB. Chłopaki mają wiedzę.

 

Ad. 4 Z powyższych wątków wynika, że podłogę olejowaną łatwiej "naprawić". Mnie jakoś to nie przekonuje - po prostu wolę lakierowane powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Tak. Tak.

Ważne: jeżeli wiesz jakiego rozmiaru płytki chcesz, to zaplanuj dobrze podział!!! Mi chłopaki zawalili sprawę - jak nie jedna to druga dylatacja wchodzi w płytki 60x60.

 

Ad. 2 Osobiście wydaje mi się, że kostka granitowa będzie zbyt nierówna. Nie wiem czy to idzie zeszlifować. Stare ulice są o wiele bardziej gładkie niż to co teraz się kładzie. Kiedyś robiono to lepiej czy "wyślizgało się przez lata"?

Drewno się olejuje chyba co pół roku. Powinno wytrzymać długo, a brak olejowania rzekomo skutkuje szarzeniem. Tak czy owak nastawiłbym się na Twoim miejscu na lekkie utlenianie. ........

 

Ad. 3 Nie. Pytaj Ghosta34 lub jarekkur w wątku o "parkietach egzotycznych" czy "kto pyta nie błądzi". Dzisiaj tam dyskutowałem o zastępowaniu wylewki samopoziomującej płytą OSB. Chłopaki mają wiedzę.

 

Ad. 4 Z powyższych wątków wynika, że podłogę olejowaną łatwiej "naprawić". Mnie jakoś to nie przekonuje - po prostu wolę lakierowane powierzchnie.

 

Dzięki za pomoc!

 

Jeśli chodzi o dylatację, to będzie tam deska dwuwarstwowa, więc nie będzie problemu wychodzenia na kawałek płytki.

 

Jeśli chodzi o taras, to moja żona bardzo optuje za drewnem. Ja poza uwagami uzytecznymi o których wspomniałeś, mam jeszcze natury cenowej - taras ma około 45m2...

 

Rozmawiałem dzisiaj z osobą z Comfortplusa i przekonują mnie mocno na olejowaną jednak właśnie mając na uwadze między innymi zniszczenia poczynione przez dzieci ;). Sam już nie wiem.

 

TS147 - mój taras drewniany kosztował mnie 6500zł, facet powiedział, że powinien wytrzymać 20 lat, ale po 3 latach zalecał konserwacje - szlif+lakier

Podłoga lakierowana wg mnie jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

 

Możesz podać namiary na tą osobę? Przy jakim metrażu taka cena i jaki rodzaj drewna?

 

No właśnie też już to słyszałem o lakierze. Niestety kolor deski w lakierze jest jaśniejszy niż w oleju i nie do konca mi to pasuje. A deska ktora jest lakierowana i odpowiada mi kolor jest juz niestety poza moimi mozliwosciami ;).

 

Pzdr,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS147 - mój taras drewniany kosztował mnie 6500zł, facet powiedział, że powinien wytrzymać 20 lat, ale po 3 latach zalecał konserwacje - szlif+lakier

Podłoga lakierowana wg mnie jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

 

Możesz podać namiary na tą osobę? Przy jakim metrażu taka cena i jaki rodzaj drewna?

 

No właśnie też już to słyszałem o lakierze. Niestety kolor deski w lakierze jest jaśniejszy niż w oleju i nie do konca mi to pasuje. A deska ktora jest lakierowana i odpowiada mi kolor jest juz niestety poza moimi mozliwosciami ;).

 

Dość sceptycznie podchodzę do lakieru na powierzchniach narażonych na stanie wody i śniegu, oraz oświetlanych przez słońce. Co prawda na okapnikach w oknach też będzie, ale... po nich nikt nie chodzi. Jednak na większości tarasów stosuje się chyba olejowanie. Gdybym się kiedyś zdecydował, to akurat tam - olej.

 

W bieżącym utrzymaniu - faktycznie lakier lepszy. Co do kolorów... Kojarzy mi się, że olejowany jest o ton zwykle ciemniejszy, ale potem mniej zmienia kolor. To znaczy mam na myśli merbau i inne jasne drewna. Z kolei ciemne - jaśnieją. Poza tym są oleje które przyciemniają. W drugą stronę nic nie słyszałem. Co najwyżej takie, które próbują zachować kolor naturalny. Skoro wybrałeś jakieś rzadkie drewno no to masz dylemat :wink: Jak czytałem o tych parkietach, to padały ceny nawet 14000zł za 16m2. Ludzie powariowali. Skoro jednak ktoś ma kasę, to czemu nie wariować :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS147 - niestety nie polecam tarasiarza. Po pierwsze - zawalił wszelkie terminy. Obiecał w zeszłym roku we wrześniu zrobić. Zaczął w listopadzie.Patrzpanie w zeszłą w niedziele skończył :evil: Poręcze nie wykonał takie jak było w umowie. Tyle że umowa była ustna. Późnej powiedział, że ja takie chciałam. Tarasu mam 25mkw, koszt nie objął podmurówki i podsypki żwirowej.

 

Drewno - najzwyklejszy świerk z Tatralandii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - ależ doussie jest pomarańczowe, ba po 3 latkach taki różowy się robi. Niestety merbau mocno ciemnieje, o jakieś 3 tony.

Właśnie z żoną doszliśmy do wniosku - a niech ciemnieje jak musi. Nie pochlastamy się z tego powodu.

 

Niestety brukarze utrzymują ceny na starym poziomie.

Przyznaj się publicznie - umawiasz się z moim brukarzem :lol:

Zapomniałem dodać - to człek cichy i pokornego serca. Zdziwisz się, że taki gość prowadzi firmę, która kładzie chyba dziesiątki tysięcy m2. Robi to od kilkunastu lat. Tak jak pisałem - mam pewne drobne zastrzeżenia, ale da się wytrzymać. Zwłaszcza z perspektywy czasu. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostka granitowa ma ten plus, że w zasadzie nic się z nią nie stanie - do tego koszt pewnie 2 razy mniej (jedyny minus, to chyba niestabilne podłoże pod stół/krzesła).

 

Ja zastosowałem na tarasie kostkę o rozmiarze 5x5, brukarze nazywają ją mozaiką :roll:

Jakkolwiek powierzchnia nie jest gładka jak drewno (i w tym cały urok) to nie zauważyłem żadnych problemów ze stabilnością stołu i krzeseł

:wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez nie mam klamki na zewnatrz w bramie. Mam normsthala.

Trociu, dodatkowo oprocz drzwi garazowych, do domu (ze sie tak wyraze), mam jeszcze do lazienki, jak juz pisalam. To mam troje takich samych wewnetrznych.

Frankai, Ty mnie nie strasz tym wycinaniem rolet :(

Kupie sobie kilka psow :D

 

Przypomnijcie mi prosze, u kogo tynkowal na zewnatrz pan Radek - 502334983.

Byl u mnie dzisiaj. Ma mi podac na skrzynke wszystkie mozliwe sposoby otynkowania i nazwy firm.

Troche sie zdziwil, ze pomiedzy ceglami mam wstawiony styropian. Myslal, ze to przerabiany stary dom :(

Czy nikt tak juz nie muruje teraz?

 

Doradzcie jak byscie to zrobili. Najpierw normalny tynk, miesiac odczekac, a pozniej jakis strukturalny kolorowy.

Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaj się publicznie - umawiasz się z moim brukarzem :lol:

 

tak, mam z nim randkę w maju... :roll:

 

Ale plama - nie zajarzyłem, że mówisz o granicie. No cóż - ja po ziemi chodzę :wink: Myślę jednak, że gość da radę, tyle lat praktyki, to gdzieś zmusili go pewnie by pochylił się nad brukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam merbau zalakierowany

z tym , że on jest również podbejcowany

kladlismy deski light i medium, nie sciemnialy zbytnio

lakier mamy obecnie matowy, w pierwszych warstwach byl blyszczący ale niestety pokazal wszystkie niedociągnięcia.

Wolałabym olej, ale ponieważ w domu pojawi się mała destruktorka to na razie udaję olej tym matowym lakierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...