Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

 

To chyba wszystko chyba tłumaczy :) Więc jest ok...

Niektóre części budynku mogą znajdować się bliżej granicy (§ 12 ust. 5). Okapy, gzymsy, balkony lub daszki nad wejściem oraz galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną, a zatem bliżej, niż przewidywały to dotychczasowe przepisy. Dawniej w przypadku ściany bez otworów odległość okapu od granicy mogła wynieść najmniej 2,2 m, a tarasu, balkonu czy schodów – 1,7 m, natomiast dla ściany z otworami – odpowiednio 3,2 i 2,7 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zaczynam budowę domu jednak nie jestem w stanie przeczytać całego tematu. W tym miesiącu planuję zrobienie fundamentów. Jeśli posiadacie kontakt do ludzi znających się na rzeczy i przede wszystkim wartych polecenia proszę o PW lub wiadomość w temacie. Może być też ekipa budująca domy do stanu surowego. Zapomniałbym o najważniejszym - Ekipy z terenu Wrocławia / Dolnego Śląska.

 

dziękuję serdecznie,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupo,

 

nie kojarzę by w ostatnim czasie temat się przewinął, więc spytam - gdzie można pooglądać (najlepiej w okolicach centrum) karnisze? :-) Żadne tam fikuśne, ale nie najprostsze drewniane... podwójne, metalowe, ot takie klasyczne :) Może coś ma lepsze ceny niż markety typu Obi/Castorama ? No i allegro... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia, czy możecie sobie tak dowolnie zmieniać grubość docieplenia? Może 15cm a może lepiej 20cm, a nie bierzecie pod uwagę, że potem geodeta będzie nanosił wasz budynek na mapę i wyjdzie różnica między projektem a realem? Jeżeli się mylę to proszę o opinie.

Mi się zdaje, że geodeta nanosząc budynek nie uwzględnia ocieplenia... Ale mogę się mylić :) Za to prędzej może przyczepić się PINB, jeśli stwierdzi że wymiary budynku są inne niż w projekcie.

My wg projektu mieliśmy ściany 25+styro 14. Mamy ściany 24, a styro damy 15, więc wsio się zgadza :)

 

Ocieplenie nie wlicza się w bryłę budynku. Jeśli mam w projekcie np. porotherm 44 cm a buduję z 24 cm, to powiększa się powierzchnia urzytkowa w środku budynku gdyż nie zmienia się wymiar zewnetrzny. (np. 9 metrów długości to 9 metrów) grubość pustaka idzie w środek. Ocieplenie nie jest liczone do wielkości. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To chyba wszystko chyba tłumaczy :) Więc jest ok...

Niektóre części budynku mogą znajdować się bliżej granicy (§ 12 ust. 5). Okapy, gzymsy, balkony lub daszki nad wejściem oraz galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną, a zatem bliżej, niż przewidywały to dotychczasowe przepisy. Dawniej w przypadku ściany bez otworów odległość okapu od granicy mogła wynieść najmniej 2,2 m, a tarasu, balkonu czy schodów – 1,7 m, natomiast dla ściany z otworami – odpowiednio 3,2 i 2,7 m.

 

W tym roku pozmienialy sie przepisy - i pozmienialy sie niektóre odleglosci.

Natomiast ja to tak rozumiem, ze to nie dziala wstecz - tzn. ze jak my juz mamy PNB wedlug starych przepisow to musimy sie trzymac starych odleglosci - jest to nawet napisane w tym linku do artykulu o tych nowych odleglosciach - na koncu.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku pozmienialy sie przepisy - i pozmienialy sie niektóre odleglosci.

Natomiast ja to tak rozumiem, ze to nie dziala wstecz - tzn. ze jak my juz mamy PNB wedlug starych przepisow to musimy sie trzymac starych odleglosci - jest to nawet napisane w tym linku do artykulu o tych nowych odleglosciach - na koncu.

Pamiętaj, że w projekcie można wprowadzać poprawki. Obstawiam, że w przypadku zmian, będzie można wykorzystać aktualnie obowiązujące przepisy. Gorzej jak zmieniają się na niekorzyść. Wtedy wątpię, by można było zmienić projekt w oparciu o stare prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupo,

 

nie kojarzę by w ostatnim czasie temat się przewinął, więc spytam - gdzie można pooglądać (najlepiej w okolicach centrum) karnisze? :-) Żadne tam fikuśne, ale nie najprostsze drewniane... podwójne, metalowe, ot takie klasyczne :) Może coś ma lepsze ceny niż markety typu Obi/Castorama ? No i allegro... :)

 

Ja kupowałem parę dni temu u producenta Karnix z Kleszewa http://www.laura-styl.pl/

Na stronie można wszystko obejrzeć, bardzo duży wybór rozmiarów i zakończeń Bardzo szybka wysyłka - 2 dni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie nie wlicza się w bryłę budynku. Jeśli mam w projekcie np. porotherm 44 cm a buduję z 24 cm, to powiększa się powierzchnia urzytkowa w środku budynku gdyż nie zmienia się wymiar zewnetrzny. (np. 9 metrów długości to 9 metrów) grubość pustaka idzie w środek. Ocieplenie nie jest liczone do wielkości. Pozdrawiam !

 

Sęk w tym, że jeżeli nie zmieniamy grubości muru, tylko grubość docieplenia (dajmy na to z 15cm do 20cm), to te 9m wydłuża się np. do 9,10m i później geodeta dokonuje pomiarów widząc przecież tylko zewnętrzne wymiary budynku ( te po dociepleniu). Pytanie, czy ktoś to później wychwyci i będzie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...