Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Daro_K - przypominam się w kwestii typu silniczka. Nie mogę nic sensownego znaleźć. Założyłem nawet wątek licząc na pomoc speców: wentylator w przewodzie kominowym. Jak się tak zastanawiam co mnie czeka z tą zabawą... i serwisowaniem, to korci mnie, żeby jednak dać w zabudowie G-K nad wiszącymi szafkami (ulepszone rozwiązanie nr 3 z tamtego wątku). Zdejmuję szafkę i mam wentylatorek, który obłożę sobie wełną. Będzie cichszy, a po zdjęciu szafki mogę przeczyścić całość. A jakie udoskonalenie -- kratka na kuchnię byłaby zamykana. Kominiarza się spacyfikuje tym, że kratka jest a okap... to nie okap - to pochłaniacz :wink: Tylko czy montaż metro od wlotu już wystarczająco wyciszy silnik :roll:

 

Czy Ty masz może jakiś taki ?

TD-500 niestety mi nie wejdzie, a on ma temperaturę max. 60 stopni. TD-350 i TD-250 też słabo widzę - musiałbym wyrzucić całe 2 kształtki kominowe na wysokość. Nie wiem na ile to osłabiłoby sztywność komina (ten kanał to 1 z 4; do tego obmurówka z cegły na sztorc). Potem ewentualnie możnaby wstawić wentylator w jakiejś ramie, ale to wszystko to dużo "zabawy". TD-160/100N Silent powinien wejść po zwykłym rozkuciu byle się dostać do środka. Tylko czy wytrzyma i czy wystarczy. Ciekawe jak wygląda kwestia stawiania dwóch i więcej wentylatorów w tym samym kanale. Robi się przecież takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

dostalam wycene za ulozenie kostki brukowej lpolbruk 50 zl m2

obzeza 15 zl metr

palisady 30 zl metr

 

co o tych cenach sadzicie

 

mam dylemat zastanawialam sie nad ulozeniem kostki granitowej ale niektorzy odradzaja ze w zimie mozna po niej jezdzic niczym po lodowisku

hmm ile w tym prawdy?

pozdrawiam

 

To jakaś bzdura.

Fakt, że trochę trudniej odgarnąć śnieg. Granit ma nierówną powierzchnię i szuflą nie zbierzesz do czysta.

Tej zimy jak nie przespałem odśnieżania, to taką szczotą z drucianym "włosem" dużo lepiej mi się odgarniało, ale nie mogło być więcej niż 15 cm.

 

Nie pośliznąłem się przy tym ani razu :D

Ceny, moim zdaniem normalne jak na dzisiaj. Rozumiem, że to bez materiału.

 

oczywiscie bez materialu

:evil: brukarz odradzal bo moze trudniej sie kladzie :evil:

czyzby wygodnictwo z jego strony

pozdrawiam

jezli mozna zapytac gdzie kupowales kostke granitowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dylemat zastanawialam sie nad ulozeniem kostki granitowej ale niektorzy odradzaja ze w zimie mozna po niej jezdzic niczym po lodowisku

hmm ile w tym prawdy?

pozdrawiam

 

chyba od 5 lat mam podjazd i ścieżkę z kostki granitowej

lodowisko? chyba trochę przesadził ...lodowisko może być na wszystkim....

a urok kostki granitowej nad betonową mówi sam za siebie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, hej :)

 

a jak juz piszecie o stolarzu, to macie moze jakies namiary na stolarza, ktory by zrobil fajna szafke do lazienki z drewna (nie MDF)??

 

No i wiecie, czy gdzies we Wrocku (najlepiej od strony Biskupina ;)) jest jakis zaklad krawiecki, ktory szyje firany? Dla juniorki uszylam takie fajne firanki,z e jak popatrzylam na stare firanki nadii to az mi sie smutno zrobilo (szylam je sama, wiec wiecie jak moga wgladac ;)). Niestety Nadia okno po skosie, wiec nie w kazdym sklapie z firanami chca taie szyc. material fajny widzialm w leroy, ale tam wlasnie gardza szyciem na skos :/. Jesli macie jakies namiary to dajcie w miare szybko znac, chcialambym jeszcze zdazyc przez rozpakowaniem ;).

 

CO do schodow to ja prawie 2 lata temu za jesionowe z tralkami z nierdzewki placilam cos ok. 7 000, ale w kol. naturalnym - przed bejcowaniem, zwlaszcza na ciemny kolor mnie wszyscy przesrzegali (ze po kilku latach moze sie i lakier i bejca zetrzec i glupio bedzie wygladac, nie mowiac o rysach od pazurow psa). Ale stolarz taki sobie, wiec go nie polecam dalej :(.

 

A ktos chyba pisal o karniszach? Ja najtansze widzialm na allegro :).

 

CO do kostki to ja teraz wybralabym tylko i wylacznie granitowa. mam betonowa i zaluje - kolor schodzi, ulozenie troche tansze, ale material... jak sie przejedziecie sami do Strzegomia to znajdziecie naprawde ania kostke (najlepiej jeszcze z kims sie spiknac i kupic razem, bo transport troche tylko kosztuje - dobrych kilka stowek). Taras mam z lupka - odpadu - kosztowal 100zl/t i naprawde sie sprawdza.

A ulozenie slyszlam ze betonowa juz kalda od 35zl ale to tylko slyszalam, bo to byli goscie niepsrawdzeni, wiec nie wiem jak z jakoscia no i czy ostatecznie nie chceliby sobie czegos dorzucic ;). Ale 50zl to chyab drogo, bo ja 3 lata temu kladlam za 40zl a wtedy kryzysu nie bylo i na ekipie troche czekalam, a teraz to wiekszosc widze, ze praktycznie od reki ma termin :p .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie bez materialu

:evil: brukarz odradzal bo moze trudniej sie kladzie :evil:

czyzby wygodnictwo z jego strony

pozdrawiam

jezli mozna zapytac gdzie kupowales kostke granitowa

Zdecydowanie trudniej się kładzie. Nie każdy się podejmie, a jeżeli już to cena potrafi być prawie x2. Zależy też jeszcze od wymiaru. Mniejsza kostka jest tańsza, ale położenie droższe i na jedno wychodzi ;)

Ja też myślałem, ale zrezygnowałem właśnie z uwagi na wspomniane już odśnieżanie z uwagi na nierówności, no i cenę. Może kiedyś... Może w drugim domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff powysyłałem namiary na priv :wink:

 

Aktualnie mam na tapecie miedzy innymi wybór płytek na schody wejściowe i tarasowe (stopnice i płytki lub płytki i listwy aluminiowe).

 

Planuję montować je sam, i wydaje mi się, że z listwami byłoby łatwiej.

Moi rodzice mają listy aluminiowe na krawędziach i odradzają mi takie rozwiązanie. Wg nich lepiej zrobić nawet zwykły kant z kafelek aniżeli dawać tą listwę. Na niej zatrzymuje się woda a na samym kaflu ładnie by spadała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mają listy aluminiowe na krawędziach i odradzają mi takie rozwiązanie. Wg nich lepiej zrobić nawet zwykły kant z kafelek aniżeli dawać tą listwę. Na niej zatrzymuje się woda a na samym kaflu ładnie by spadała.

Z tym rantem to tylko pamiętajcie, żeby nie szlifować na 45 stopni. Przy mrozie ponoć łatwo uszkodzić takowy.

Kolejna kwestia którą przemyślałem jak zobaczyłem kształt schenkli. Przystosowane są do tego, żeby płytkę podsunąć pod spód. Widzę 3 zalety tego:

- urywanie kropli (nie zaciekną pod płytkę w razie źle wykonanej spoiny),

- ukrycie spoiny,

- kompensacja odkształceń płytki podstopnicowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai, dziekuje bardzo.

A czy moge dac fuge Mapei zewnetrza?

Jest to cokol wokol domu i kominy.

Jeżeli będzie na niej napisane, że nadaje się do klinkieru to bym dał. Jeżeli nie to bym nie ryzykował. Te wykwity na klinkierze to efekt wypłukiwania wapna z zaprawy. O co chodzi w tym cemencie bez dodatków - czy tylko o wapń czy o coś jeszcze - nie wiem i dlatego nie odpowiem. U mnie na kominie pojawiły się wykwity, mimo trzymania się oryginalnej zaprawy. Powodem mogła być "czapka", do której może użyli złego cementu. W każdym razie po 2-3 latach wykwity same ustąpiły (zmyły się). Na murze nie miałem problemów, ale gość z Robena twierdził, że pod zadaszeniem niezwykle rzadko się zdarzają. Co innego na płotach - tam notorycznie fachowcy nie osłonią płotu przed deszczem i potem są problemy. Część wiedzy zresztą mi już się zatarła. Przedstawiciel Robena na 21 zadanych mu pytań odpowiedział na około połowę, choć miał kilka dni na przygotowanie się do spotkania ze mną. Pytania wysyłałem mu faksem. No ale to było w 2001 roku chyba, jeszcze zanim wstrzymałem budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilam i rzeczywiscie ta moja zaprawa, to jest do klinkieru, ale cegiel, nie plytek.

Boze, czlowiek musi znac sie na wszystkim.

Nie mozna zdac sie na zadnego fachowca.

Jeżeli jest do murowania, to odpada. Nie utrzyma płytki na ścianie, a jak się użyje wyłącznie do spoinowania, to może się wykruszyć.

Jeżeli jest też do spoinowania - może być. Wtedy do przyklejenia daj klej, którym można kleić płytki klinkierowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie bez materialu

:evil: brukarz odradzal bo moze trudniej sie kladzie :evil:

czyzby wygodnictwo z jego strony

pozdrawiam

jezli mozna zapytac gdzie kupowales kostke granitowa

Zdecydowanie trudniej się kładzie. Nie każdy się podejmie, a jeżeli już to cena potrafi być prawie x2. Zależy też jeszcze od wymiaru. Mniejsza kostka jest tańsza, ale położenie droższe i na jedno wychodzi ;)

Ja też myślałem, ale zrezygnowałem właśnie z uwagi na wspomniane już odśnieżanie z uwagi na nierówności, no i cenę. Może kiedyś... Może w drugim domu ;)

Z tym odśnieżaniem to jeszcze jest tak, że taką odśnieżarką typu szczotka (nie za ślimakiem) to odśnieżysz praktycznie do czysta. Z tym, że wiadomo. Po przeprowadzce cały czas jeszcze coś ... no i budżet niestety nie pozwala póki co.

 

Kostkę kupowałem w kamieniołomie w Górce Sobockiej. Jest niestety droższa ale kolor granitu i jego strukturka bardzo mi przypadł do gustu. Firma nazywa się chyba MD Granit.

Kupowałem też na ozdobniczki takie trochę czerwonej i czarnej kostki w Sobótce - firma Skalimex. Robią tam też taką kostkę na obrzeża, co nie wszędzie jest w ofercie.

No a tak to masz najwięcej ofert ze Strzelina i Strzegomia. Z tym, że tam granit jest szary albo szaro rudy - mnie nie pasował.

Tak czy inaczej zawsze warto pojechać, zobaczyć i na miejscu pojęczeć trochę o cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff powysyłałem namiary na priv :wink:

 

Aktualnie mam na tapecie miedzy innymi wybór płytek na schody wejściowe i tarasowe (stopnice i płytki lub płytki i listwy aluminiowe).

 

Planuję montować je sam, i wydaje mi się, że z listwami byłoby łatwiej.

Moi rodzice mają listy aluminiowe na krawędziach i odradzają mi takie rozwiązanie. Wg nich lepiej zrobić nawet zwykły kant z kafelek aniżeli dawać tą listwę. Na niej zatrzymuje się woda a na samym kaflu ładnie by spadała.

 

Dzięki za odpowiedź - razem z Frankai-em skutecznie odradziliscie mi te listwy :wink:

 

Schenkle (po polsku kampinosy) też od razu mi się podobały - tylko nie spodziewałem się takich cen :-?

Podobno pierwsze modele nie wytrzymywały obciążeń i pękały, dlatego zaczęli robić wersje wzmocnione odpowiednio droższe.

Planuję pojechać na Bielany i pooglądać stopnice "na żywo".

 

Co do kostek granitowych rozmiaru 11-15 cm to kupiłem dzisiaj 1,5 tony po 200 zł za tonę + transport 30 zł (niecałe 2 km).

Rewelacyjnie proste to one nie są, ale na obrzeża się nadają :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilam i rzeczywiscie ta moja zaprawa, to jest do klinkieru, ale cegiel, nie plytek.

Boze, czlowiek musi znac sie na wszystkim.

Nie mozna zdac sie na zadnego fachowca.

Jeżeli jest do murowania, to odpada. Nie utrzyma płytki na ścianie, a jak się użyje wyłącznie do spoinowania, to może się wykruszyć.

Jeżeli jest też do spoinowania - może być. Wtedy do przyklejenia daj klej, którym można kleić płytki klinkierowe.

 

Ja miałem podobny dylemat - mam komin systemowy oklejony płytkami klinkierowymi. Człowiek który to oklejał kazał kupić klej elastyczny (ja chyba kupowałem Atlas) i fugę elastyczną - kupiłem właśnie Mapei do szerokich spoin (ja dałem chyba 1cm - żeby dla nie wprawnego oka wyglądało jak cegły - i wyszło super) - w takich małych workach - strasznie to drogie - ale nie chciałem eksperymentować. Komin stoi od wiosny - więc o trwałości i jakości tego rozwiązania nie jestem w stanie nic powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat był wałkowany ale go ponawiam

szukam namiar na sprawdzonego fachowca do obudowania kominka

Odpowiedź była już wałkowana przeze mnie, ale ponawiam: u mnie robiła firma Astor z Ostrowa Wlkp i polecam. Jak na Ostrów są drodzy, ale warto. Najlepszym przykładem jest bratówka z Międzyborza, która początkowo wzięła inną, bo ta była zbyt droga, a ... potem "podziękowała" tamtej i wzięła Astora. Gość podejmuje się robót w dowolnym miejscu. Robi z własnego lub powierzonego kamienia. Moje resztki Rain Forest Green jeszcze u niego stoją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...