Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

nie do końca jest tak że jak dom masz wart 300 tyś, a ubezpieczysz go na 500 tyś to w przypadku całkowitej straty domu dostaniesz 500tyś

Nie "nie do końca" a nigdy. Chyba że zmieniło się prawo w Polsce a ja to przeoczyłem. Pisałem wyraźnie, że to co się dostaje to jest odszkodowanie. Odszkodowanie jest rekompensatą za utraconą rzecz i nie ma takiej siły, żeby ktoś zapłacić więcej odszkodowania niż dana rzecz jest warta. Pomijam tutaj fakt, że wycena jest rzeczą względną.

 

Jeżeli chodzi o zbyt niską kwotę ubezpieczenia (niedoszacowanie) - są takie przypadki i są one zgodne z regulaminami. Nie jestem w stanie odpowiedzieć wprost na ile to jest popularne i jak to jest dokładnie usankcjonowane. Kojarzy mi się z przeszłości, że określało się wartość nieruchomości, kwotę ubezpieczenia i stawkę. Obrazowo: dom warty 500 tys., stawka 0.1% rocznie za ubezpieczenie na tą wartość. Można było ubezpieczyć na 250 tys. rocznie, ale za stawkę 0.15% kwoty ubezpieczenia. W tym drugim przypadku np. zerwanie dachu za 100 tys. było pokrywane całkowicie, ale już spalenie całej chałupy oznaczało wypłatę tylko 250 tys. Tutaj jednak jest dowolność. To nie jest regulowane przez prawo. Jedynie odszkodowanie nie może przekraczać wartości danej rzeczy/prawa. Sądy czasem karzą sprawcę szkody większą kwotą, ale ona wówczas nie trafia do poszkodowanego, ale jako "nawiązka" na cele różnych instytucji charytatywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Chodzi pewnie o dolną zabudowę, która powinna być zgodnie ze "sztuką" chyba prostopadle do podłogi. Powiem szczerze, że mi wizualnie dużo bardziej odpowiada opcja taka jak u Frankai, ale u siebie zrobiłem jednak prostopadle - mieszkam teraz w mieszkaniu na poddaszu i zabudowa w tym miejscu nie jest prostopadle. Efekt - niestety walczę w zimie czasami z parą na szybach i co gorsze zaciekami na GK. W moim przypadku duże znaczenie może mieć też wentylacja, a w zasadzie jej brak - ci kochani deweloperzy.... ;)

No proszę - TS147 musiał przetłumaczyć ;) Do takiej zabudowy przekonali mnie wykonawcy G-K. Okno nie jest zbyt wysoko, więc światło padałoby mi na podłogę i na półkę pod skosem. Planuję głębokie szafki (nie chce mi się do nich czołgać), a nad nimi półkę. Przedłużenie frontu szafek wypada w zasadzie pod krawędzią okna, czyli gdybym obrobił je w pionie - oświetlałbym półkę. Chyba lepiej odbić (biała lub jasn farba) trochę światła na pokój.

Po Lakuszu spodziewałbym się też większej dbałości o ocieplenie, które przy zabudowie ""prostopadle dół, równolegle góra" jest przycinane.

Jeżeli chodzi o zagrożenie związane z brakiem owiewania okna ciepłym powietrzem, to bardziej się boję tego co będzie między oknami. Tam jest przecież krokiew ze znacznie mniejszym ociepleniem niż reszta stropu. Jeżeli tam się coś będzie wykraplać, to nie będę tego widział. :roll:

Sam ostry narożnik - zwłaszcza przy braku grzejnika pod - niewiele znaczy.

 

TS147 - ten płacz okna to ze złej wentylacji. U mnie nic nie płacze ani teraz, ani poprzedniej zimy. Nie ma "produkcji" pary, więc nie ma się co skraplać. Mam nadzieję, że tak będzie, nawet jak uruchomimy trzyźródłową "produkcję" pary. Jednocześnie higrosterowane nawiewniki mają zapewnić mi rozsądne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meganko, moj sasiad ma podbitke z pcv. Na poczatku byla ciemna, a teraz wszystko wyblaklo od slonca :o

Tez wybralam drewniana, kolor czarny z odcieniem szarego. Wyglada super.

 

ellaj, bardzo dziękuję za podpowiedź, pewnie też się zdecydujemy na drewno :)

Drewno można pomalować, a plastik niestety nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tato kupowal dla mnie w tartaku w Siedlcu Trzebnickim. Deseczki sa juz pociete, trzeba je tylko pomalowac. Najpierw malowalismy, ale pozniej malowalam jeszcze po zalozeniu, na gotowo.

Jak bedziesz potrzebowala fachowca, to Ci wysle namiary. Dostalam od MichAsiek. Podbitka naprawde super.

Kazdemu sie podoba. Baaardzo porzadnie polozona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

zostalo mi troche folii (memmbrany) dachowej i tak sie zastanawiam czy sa jakies inne alternatywne sposoby jej wykorzystania ?... np. przy robieniu opaski wokol domu zeby wywynac na sciane ?

Czy ktos ma jakies praktyczne doswiadczenia w tym temacie?

 

Pozdrawiam

Bartek

 

Z żartem:

 

jeśli masz małe dziecko możesz tą folią obłożyć materac w łóżeczku;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - te 49mm między rurkami na wieszaku to za mało, ja mam 55 (wymierzyłam ) i muszę grubszy ręcznik dosłownie "wpychać"...

Natalio - w zasadzie już zamówiłem, więc nie będę mieszał. Nie bardzo jednak rozumiem dlaczego musisz wpychać. Skoro typowy ręcznik kąpielowy ma grubość 5-8mm, to nawet po złożeniu na pół, byłoby nie więcej niż 2cm. Jeżeli u Ciebie trzeba wpychać, to co powiesz na oryginalny odstęp? Patrząc na zdjęcie - będzie to zapewne 30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co do bram garażowych również tym tematem się w tej chwili interesujemy.

Mamy podwójny garaż z bramą o wym. (4.5 x 2.25) m. Byliśmy w kilku przedstawicielstwach znanym marek, jednak wszędzie nam sugerowano aby napęd do naszej bramy był CONAJMNIEJ 1000N, bez względu na ilość cykli (otwórz/zamknij) dziennie.

Należy pamietać, że w zimę i mroźne dni siła rozruchu będzie na granicznych wartościach i warto mieć "nieco" zapasu.

 

Pozdrawiam

 

To dziwne.

Ja mam na razie kilka wycen od przedstawicieli Hormanna i od każdego mam najtańszy napęd supramatic (800N), na ich stronach znalazlem, ze moze maksymalnie udzwignac brame 550x225 chyba. Z drugiej strony nie chciałbym jechać na granicy możliwości - więc sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wiem że przywieźli mi towar z Długołęki. A niech by nawet z sąsiedniej wioski, malo mnie to obchodzi. Dla mnie ważna była cena. :wink: Zresztą, najpierw kostkę obejrzałam w Betardzie i dopiero jak stwierdziłam, że mi pasuje, negocjowalam ceny z kilkoma dostawcami. Ci byli nie do przebicia. Chociaż wiem, że pchali samochód z Wieruszowa, bo zmawiałam u nich też palisady i te nie są z Betardu tylko od nich. Ale jak pisałam nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Ważne jest to, że wszytko było "na czas, na miejsce i na pewno". A od poniedziałku wchodzi ekipa od Damro i układaja kosteczke. Jeszcze raz dzieki Jola za namiar.

Cieszę się że zaczynają już u Ciebie,uwierz,będziesz zadowolona,fajne chłopaki i pracowite,robią szybko,dokładnie i przede wszystkim czysto.

 

Czy mogę poprosić o namiary na tą ekipę od kostki?

Dla mnie to temat na następny rok, ale warto sobie zapisać. z góry dzięki. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne.

Ja mam na razie kilka wycen od przedstawicieli Hormanna i od każdego mam najtańszy napęd supramatic (800N), na ich stronach znalazlem, ze moze maksymalnie udzwignac brame 550x225 chyba. Z drugiej strony nie chciałbym jechać na granicy możliwości - więc sam nie wiem.

W temat się nie wgryzałem, fizykę dawno już zapomniałem, ale gdzieś tam się kołacze, że 1kG=9.81N. kG to dawna, niepoprawna jednostka siły - "kilogram siła", czyli siła z jaką Ziemia przyciąga masę jednego kilograma. Oznaczałoby to ni mniej ni więcej tylko to, że napęd 800N da radę dźwignąć 81.5kg. Jak mam być szczery nie bardzo wierzę, żeby brama garażowa 550x225 ważyła tylko 81.5kg. Zapytaj sprzedawców bramy (koniecznie w takiej kolejności):

1. Jak dobrali siłownik.

2. Ile waży ta część bramy, którą się unosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne.

Ja mam na razie kilka wycen od przedstawicieli Hormanna i od każdego mam najtańszy napęd supramatic (800N), na ich stronach znalazlem, ze moze maksymalnie udzwignac brame 550x225 chyba. Z drugiej strony nie chciałbym jechać na granicy możliwości - więc sam nie wiem.

W temat się nie wgryzałem, fizykę dawno już zapomniałem, ale gdzieś tam się kołacze, że 1kG=9.81N. kG to dawna, niepoprawna jednostka siły - "kilogram siła", czyli siła z jaką Ziemia przyciąga masę jednego kilograma. Oznaczałoby to ni mniej ni więcej tylko to, że napęd 800N da radę dźwignąć 81.5kg. Jak mam być szczery nie bardzo wierzę, żeby brama garażowa 550x225 ważyła tylko 81.5kg. Zapytaj sprzedawców bramy (koniecznie w takiej kolejności):

1. Jak dobrali siłownik.

2. Ile waży ta część bramy, którą się unosi.

 

Frankai,

Ja też fizykę miałem dawno temu, ale to chyba tak prosto nie działa. Myk chyba polega na tym, że tej bramy nie podnosisz ale ją ciągniesz w poziomie - a tutaj siła jest mniejsza potrzebna.

 

Rozmawiałem jeszcze raz z przedstawicielem nt rodzaju napędu i mi kobieta powiedziała, że oni w Hormanie mają specjalne tabelki - jaki napęd nadaje się do jakiej maksymalnie bramy i do szr550cm mają supramatic 800N i tak sprzedają i nie mają problemów (chyba, że do garaży wielostanowiskowych - to wtedy mocniejsze).

Dodatkowo spróbowałem znaleźć jakieś specyfikacje - Hormann akurat nie podaje ale znalazłem jakiś inny napęd:

 

Comfort 250 (Marantec)

--------------------------------------------------------------------------------

Do bram uchylnych, segmentowych (zwykłych i ocieplanych), uchylnych dzielonych.

Szerokość bramy: maks.do 5,5 m

Ciężar bramy: maks.do 175 kg

Liczba miejsc postojowych: maks. 12

Ilość cykli: maks. 24 dziennie Siła pociągowa i nacisku: 700 N

Prędkość przesuwu: 140 mm/s.

Czas otwierania: ok. 15 s.

Napięcie znamionowe: 230 V

 

Idąc prostymi wyliczeniami (10N około 1kg udzwigu) oznaczałoby, że ten napęd pociągnie tylko około 70kg - w specyfikacji mają 175kg.

 

Więc jeszcze zostaje kwestia marki napędu - jeśli producent albo instalatorzy nie wierzą w te np 800N ze specyfikacji - to doradzają żeby wziąć większy - żeby było bezpiecznie - bo może napęd jest 'wyśrubowany' pod specyfikację ale na takich wartościach długo nie pociągnie - akurat tym bym się nie zdziwił. Ja zrozumiałem, że akurat Hormann tutaj jest pewny swego.

 

Już dalej nie szukam - biorę do mojej bramy 510x225 supramatic E (800N).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...