Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

\kominek również był ja jedynie dodałem ten płaszcz co by w zimie nie marznąć i nie bulić ciężkiej kasy za gaz.

Z tym gazem to może być ciekawie ;) Narzucono nam w pakiecie zbyt dużo gazu i na zbyt długo. Pytanie jeszcze jak zindeksowano jego cenę. Jak to zawsze jest - na dwoje babka wróżyła. Może być go za dużo i trzeba będzie płacić za niezużyty ("take or pay"), lub zużyty za drogo (do produkcji prądu w "podstawie"). Wtedy ludzie zaczną rezygnować z gazu, a to spowoduje, że będzie jeszcze droższy i taka spirala zabije całe gazownictwo w Polsce. Z drugiej strony - może gaz łupkowy zbije cenę gazu na rynkach do poziomów sprzed lat. Zwłaszcza, że w Polsce pojawi się wówczas kilku "producentów" - większość koncesji na łupkowy mają amerykańskie firmy. W dodatku EU będzie nam przykręcać emisyjną śrubę, czyli trzeba będzie pójść w atomówkę (protesty i czas), solary (koszt) i wiatraki (koszt i fatalna regulacyjność), albo w gaz (2 razy niższe emisje niż węgiel, nadrabianie regulacyjności psutej przez wiatraki). W takim przypadku konkurencja i brak kar do obsłużenia, uatrakcyjni cenę gazu. Z kolei cena energii elektrycznej, wzrośnie w najbliższych 3-5 latach minimum dwukrotnie. To podważy sens ogrzewania elektrycznego i zaprzestanie instalacji pomp ciepła (stare pozostaną w użyciu).

Tak więc przyszłość energetyczna jest równie jasna przepowiednie Pytii ;) Nawet siedząc w szeroko rozumianym rynku energetycznym, nie podejmuję się prognozowania. Po prostu - odpowiada mi sposób w jaki się obsługuje gaz, a raczej... że się nic nie robi :D Wszystkie inwestycje, które zwrócą się teoretycznie po 10 latach (a do takich być może zalicza się pompa ciepła i kominek z płaszczem), uważam za mało opłacalne i ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Tuje sadzilam co 60 cm i 60cm od plotu, moje po 3 latach sa juz rowne z plotem, a mialy po 15 cm :)

na pn Wrocławia ziemie woza tanio, bo robia droge do Poznania. wystarczy podjechac i zagadac

ja cale szczescie temat ogrodu mam juz prawie zamkniety (zostaly mi 3 rabatki z przodu do zagospodarowania) i mozemy sie juz napawac naszym zielonym widokiem. Ostatnio rozsypallismy 450 workow kory.

teraz szukamy traktorka do koszenia -ma ktos jakies doswiadczenia i moze cos polecic?

Pozdrawiam cieplo grupe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widać z tym odrolnieniem tao różnie bywa... Pytanie do tych co mają odrolnione tylko część działki. Chodziliście za tym czy po prostu geodeta bez pytania tak załatwił? Bo mój tylko wzruszył ramionami o co mi niby chodzi. Ale to nie on będzie płacił 300zł rocznie więcej podatku.

 

Mój geodeta sam zaproponował, że postara się odrolnić jak najmniejszą część wykonując pomiar powykonawczy budynku - i jak powiedział tak zrobił ;).

 

Ja też;)

Wylałem tydzeiń temy 1L roundapu. Teraz czekam az sie wszystko spali;)

potem wykopię dziury pod nawodnenie i oświetlenie, potem porządkowanie, trasowanie powierzchni pod trawę i sianie;)

ogrodzenie robię na końcum, aby maszyny sobie jeździły swobodnie

 

No właśnie - w jaki sposób najlepiej mając ziemię ogrodową rozrzucić/rozwieźć ją równo po działce? Cięzki sprzęt rozjeździ tylko działkę - a małe kopareczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Pojawil sie ostatnio temat ogordzen i chcialabym w zwiazku z tym zapytac o Wasza opinie. Slyszalam ze plot powinien byc na malej podmurowce zeby ewentualne psy sasiadow nie mogly sie podkopywac z wizyta. Nie jest to maly koszt i nie jestem pewna czy sasiedzi (bedzie tylko 2) doloza sie wiec zanim cos wybiore chcialabym zapytac o Wasze doswiadczenia.

Z gory wielkie dzieki

Pozdarwiam

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda wybór roślin w najlepszej szkółce z jaką się spotkałem to zajrzyjcie tu:

 

http://www.drzewa.com.pl/aktualna-oferta-szk%C3%B3%C2%B3karska-oraz-parametry-ro%C2%B6lin-i-43.html

 

Tylko się nie przeraźcie, że sama Thuja (żywotnik) występuje w 32 różnych odmianach ;-)

 

O samej szkólce mogę trochę powiedzieć. Jeżdżę często koło Gogolina i wielokrotnie tam coś kupowałem. Wybór jest dość spory. Ceny nie wygórowane. Ale jakość roślin bardzo różna. Są odmiany fajnie zadbane i przygotowane, ale sporo jest też roślin przetrzymanych w doniczkach, przesuszonych ...

Dużo roślin mają w gruncie i na bieżąco je wykopują i przekładają do donic, że takie niby nie z gruntu.

 

Moim zdaniem najlepiej niestety zrobić listę i pojechać po rośliny tam samemu. Z kilku odmian zrezygnowałem po obejrzeniu ich na miejscu.

W sumie najfajniej przygotowane mają owocowe i drzewa iglaste, byliny i krzewy słabiej.

 

A zamawianie przez neta raczej odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki z podpowiedzi, do Jezierskiego wyslalem wymiary do wyceny. Zapomnialem o Exterm-2 tez im wysle.

 

Teraz mam pytanie z dziedziny ogrodowej. Mamy zamiar obsadzic dzialke czyms takim jak Thuja Szmaragd. Ktos mi powie w jakiej odleglosci od granicy i co ile je posadzic zeby uzyskac efekt zywoplotu ? Jakis specjalne nowozy lub podsypki zastosować ? Na razie wyrównalismy metrowy pas przy płocie w zwiazku z tym ze ziemia troszke gliniasta zostala posypana piaskiem. Po wsadzeniu w ziemie tujek plan jest taki, zeby rozciagnac geowłóknine i na nią wysypać kore. Na razie wygląda to tak:

http://www.desacon.de/allegro/tuj.jpg

Jakieś rady i sugestie ??

Od strony praktycznej lepiej jest jest zrobić w takiej kolejności:

na wyrównanym i przygotowanym gruncie rozłożyć włókninę i przyszpilić ją albo przygnieść tymczasowo np. kamieniami.

Na niej robić nacięcia (na krzyż) przez które wykopujesz dołek (ew. dołki można wcześniej wykopać) i wsadzasz przez nacięcie bryłę korzeniową roślinki.

Naciętą włókniną zakrywasz grunt do pnia, ewentualnie kawałkami włókniny uzupełniasz szpary w nacięciach (wkładając ją pod spód)

Jest dużo mniej zabawy niż potem obkładać pieńki włókniną.

Na koniec obsypujesz czym tam masz zamiar - kora, grysik...

 

A co ważne, przykryty wcześniej grunt może poczekać na sadzenie i chwaściory nie zarosną, więc można sadzenie i obsypywanie robić w wolnych chwilach na raty.

Obrzeże teź lepiej zrobić przed całą akcją, bo potem jest więcej sprzątania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też o podbitkowców poproszę bo właśnie jestem po rozmowie z góralami od dachu i nie będą robić podbitki.

 

Arejaski a o tych hydrauliko ogrzewaczy to ja poproszę, w zamian mogę być wdzięczna :) tylko powiedz czy oni podpowiedzą jakieś rozwiązania bo wstępnie piec na ekogorszek będzie i cały parter + łazienka na górze będzie w podłogówce a w sypianiach kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza, że w Polsce pojawi się wówczas kilku "producentów" - większość koncesji na łupkowy mają amerykańskie firmy.

 

Nic dziwnego skoro nasz (nie)rząd dał im koncesje tak tanio jak nikt inny na świecie - aż przedstawiciele tych firm sami się dziwili, że tak tanio je dostali :-/

 

W dodatku EU będzie nam przykręcać emisyjną śrubę, czyli trzeba będzie pójść w atomówkę (protesty i czas), solary (koszt) i wiatraki (koszt i fatalna regulacyjność), albo w gaz (2 razy niższe emisje niż węgiel, nadrabianie regulacyjności psutej przez wiatraki).

 

Jak (nie)rząd na to pozwoli to na pewno - już nawet Niemcy wypięli się na "walkę z globalnym ociepleniem" zwanym przez wielu globalnym ocipieniem.

 

Atomówka póki co jest diabelnie droga i ostatnio pojawiły się informacje, że we Francji praktycznie wszystkie mają wycieki, więc może te protesty nie takie głupie.

 

Niemcy budują coraz więcej geotermicznych/geotermalnych, a do nas wyprzedają wysłużone wiatraki, Francuzi "lobbują" (po Polsku korumpują polityków) za swoją atomówką - jeśli do nas zawsze musi trafiać złom z całej europy to niech chociaż jest tani (jak np. auta).

 

Wszystkie inwestycje, które zwrócą się teoretycznie po 10 latach (a do takich być może zalicza się pompa ciepła i kominek z płaszczem), uważam za mało opłacalne i ryzykowne.

 

Pewnie wiesz po ilu latach zwróci się atomówka - czy pomimo to jesteś za jej wybudowaniem ?

 

Chętnie z Tobą podyskutuję o tych kwestiach skoro jesteś w branży - może na priv lub w osobnym wątku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Arejaski a o tych hydrauliko ogrzewaczy to ja poproszę, w zamian mogę być wdzięczna :) tylko powiedz czy oni podpowiedzą jakieś rozwiązania bo wstępnie piec na ekogorszek będzie i cały parter + łazienka na górze będzie w podłogówce a w sypianiach kaloryfery.

 

Jakbyś miała pytania co do wyboru pieca, czy odnośnie instalacji polecam ten wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4027609#post4027609

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, ja brałam od nich http://www.allegro.pl/item1035843176_mata_trzcinowa_maty_trzcinowe_ogrodzenie_1_0x6.html

Sporo taniej niż w marketach.

 

Dzięki, faktycznie sporo taniej niż widziałem w markecie :-)

 

Co do mocowań to świetny pomysł - bardzo gęsto tzn. ile na każdy słupek ?

Czy te zamocowania przetrwały zimę (gdy na mrozie próbowałem nimi coś zamocować strzelały jak głupie) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalam ze plot powinien byc na malej podmurowce zeby ewentualne psy sasiadow nie mogly sie podkopywac z wizyta. Nie jest to maly koszt i nie jestem pewna czy sasiedzi (bedzie tylko 2) doloza sie wiec zanim cos wybiore chcialabym zapytac o Wasze doswiadczenia.

 

Najlepiej na podmurówce, ale np. mi nie chciało się jej robić a została mi paleta dachówek, więc sobie je wkopałem do połowy - ładnie wyglądają i pomimo kilku prób moja psina (i 2 sąsiadów) się nie przekopały :-D

 

Za to w innym miejscu, gdzie nic nie dałem skutecznie się przekopywały do czasu gdy w ziemię co pół metra wbiłem młotkiem kawałki prętów zbrojeniowych ze złomu i przywiązałem je drutem wiązałkowym do drutu napinającego dolną krawędź siatki.

 

Takie są moje doświadczenia.

 

Co do ceny robocizny za montaż siatki, słupków i wylanie podmurówki to z tego co pamiętam szwagrowie robią to za 35 zł/mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym gazem to może być ciekawie ;) Narzucono nam w pakiecie zbyt dużo gazu i na zbyt długo. Pytanie jeszcze jak zindeksowano jego cenę. Jak to zawsze jest - na dwoje babka wróżyła. Może być go za dużo i trzeba będzie płacić za niezużyty ("take or pay"), lub zużyty za drogo (do produkcji prądu w "podstawie"). Wtedy ludzie zaczną rezygnować z gazu, a to spowoduje, że będzie jeszcze droższy i taka spirala zabije całe gazownictwo w Polsce. Z drugiej strony - może gaz łupkowy zbije cenę gazu na rynkach do poziomów sprzed lat. Zwłaszcza, że w Polsce pojawi się wówczas kilku "producentów" - większość koncesji na łupkowy mają amerykańskie firmy. W dodatku EU będzie nam przykręcać emisyjną śrubę, czyli trzeba będzie pójść w atomówkę (protesty i czas), solary (koszt) i wiatraki (koszt i fatalna regulacyjność), albo w gaz (2 razy niższe emisje niż węgiel, nadrabianie regulacyjności psutej przez wiatraki). W takim przypadku konkurencja i brak kar do obsłużenia, uatrakcyjni cenę gazu. Z kolei cena energii elektrycznej, wzrośnie w najbliższych 3-5 latach minimum dwukrotnie. To podważy sens ogrzewania elektrycznego i zaprzestanie instalacji pomp ciepła (stare pozostaną w użyciu).

Tak więc przyszłość energetyczna jest równie jasna przepowiednie Pytii ;) Nawet siedząc w szeroko rozumianym rynku energetycznym, nie podejmuję się prognozowania. Po prostu - odpowiada mi sposób w jaki się obsługuje gaz, a raczej... że się nic nie robi :D Wszystkie inwestycje, które zwrócą się teoretycznie po 10 latach (a do takich być może zalicza się pompa ciepła i kominek z płaszczem), uważam za mało opłacalne i ryzykowne.

 

 

 

Frankai - dzięki za obszerną wypowiedź na temat przyszłości co do Polskiej energetyki :-) tylko nie do końca rozumiem co to ma do kominka z płaszczem wodnym. Szczerze mówiąc nie wiem jeszcze jakie to są koszty instalacji całego tego systemu, ale zamysłem moim było założenie tegoż płaszcza jako dodatkowy element grzewczy w bardzo mroźne dni i palenie w nim tylko w sporadycznych przypadkach i to tylko drewienkiem. Głównym paliwem grzewczym będzie i tak gaz (grzejniki + podłogówka) i może reku z podgrzewaczem, więc dlatego zastanawiałem się czy jest jeszcze sens ładować się w płaszcz. Z drugiej strony pomyślałem sobie, że siedząc w niedzielne mroźne popołudnie w salonie i paląc w kominku dla czystej przyjemności tudzież dla podgrzania pomieszczenia, czemu by jednocześnie nie puścić tego ciepła na cały dom. Zawsze to może być parę groszy do przodu.

Jak już wcześniej wspomniałem, nie znam jeszcze cen zamontowania tego płaszcza więc jakakolwiek sugestia bądź rada jest mile widziana, zważywszy że jestem jeszcze na etapie podejmowania takich decyzji i mam czas na wszelkie zmiany.

 

Dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...