Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Gdzie kupowaliscie listwy przypodlogowe?

Potrzebuje do salonu, kuchni i wiatrolapu. Jednakowe.

Mam jasne plytki i mialam cokoly, ale oderwalam, bo mi sie nie podobaly.

Chcialabym jakies jasne. Bladokremowe.

Mozecie cos polecic?

 

Królestwo listew na jest na Braniborskiej obok Askotu (sklep dla dzieci) blisko Lidla;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie o odliczenie VATu. Na kogo brać faktury i na jaki adres? Do tej pory faktury nie były nam potrzebne i wszystko szło sprawnie, teraz już trzeba zamawiać materiały i faktury brać. Teraz chodzi nam konkretnie o dachówkę. Rozliczamy się z meżem razem ale mamy różne adresy zameldowania choć oba należą pod jeden urząd. Kiedyś z informacji na forum wyszło że najlepiej pisać na męża dane ale adres podawać ten gdzie się buduje. W hurtowni powiedzieli ze lepiej brać na jedną osobę i jej adres zameldowania. Może ktoś jest biegły w temacie i odpowie bo nie mam pojęcia jak to ma być, żeby potem nie było problemu z odliczeniami.

Dzięki

 

pozdrawiam

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyczy piszą, że jak kominek to trzeba robić doprowadzenie powietrza z zewnątrz a równocześnie mało jest wkładów przygotowanych na bezpośrednie podłączenie tego powietrza. Tak jakby wkłady nie nadążyły za tą potrzebą.

Doprowadzenie powietrza do kominka ma 2 funkcje:

1. Zapobieganie podciśnieniu i wiążącemu się z tym wstecznemu ciągowi.

2. Dostarczanie świeżego powietrza.

 

Pytanie co chcesz osiągnąć:

- Jeżeli interesuje Cię TYLKO "1", to wprowadzasz powietrze prosto do komory spalania. Takie podejście moim zdaniem ma sens w domach z rekuperatorem.

- Jeżeli interesuje Cię GŁÓWNIE "2", to dajesz wlot powietrza gdziekolwiek, "każąc" kominkowi spalać "brudne" powietrze. Trzeba się jednak liczyć z zimnym ciągiem od dziury do kominka.

- Jeżeli interesuje Cię i "1", i "2", to podprowadzasz powietrze w okolice kominka tak, żeby z jednej strony - dużo świeżego powietrza wpadało do wymiennika, a z drugiej minimalizować opór przy dostarczaniu dodatkowego powietrza i dyskomfort zimnego ciągu powietrza.

 

Większość osób myśli - marketing Jotula i Spartherma? - że powietrze przy kominku potrzebne jest wyłącznie do spalania, zapominając, że my potrzebujemy powietrza, a kominek może zużywać także "brudne" powietrze. Mój kominkarz kazał podprowadzić rurę pod spód kominka. Tam następuje pobieranie powietrza do wymiennika, a częściowo też do spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o odliczenie VATu. Na kogo brać faktury i na jaki adres? Do tej pory faktury nie były nam potrzebne i wszystko szło sprawnie, teraz już trzeba zamawiać materiały i faktury brać. Teraz chodzi nam konkretnie o dachówkę. Rozliczamy się z meżem razem ale mamy różne adresy zameldowania choć oba należą pod jeden urząd. Kiedyś z informacji na forum wyszło że najlepiej pisać na męża dane ale adres podawać ten gdzie się buduje. W hurtowni powiedzieli ze lepiej brać na jedną osobę i jej adres zameldowania. Może ktoś jest biegły w temacie i odpowie bo nie mam pojęcia jak to ma być, żeby potem nie było problemu z odliczeniami.

Dzięki

 

pozdrawiam

Ania

 

Ania, nie znaczenia na kogo wezmiesz fakture, jezeli macie wspolnosc ustwawowa.

Moga byc na jednego malzonka lub roznie. Adres zameldowania, chociaz tez nie ma to znaczenia.

Przy skladaniu wniosku o zwrot VAT musicie dolaczyc akt wlasnosci i pozwolenie na budowe, plus oczywiscie kserokopie faktur.

Jezeli dane wynikaja jasno z tych dokumentow wszystko jest w porzadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlam wczoraj w Internecie listwy, ale metr biezacy za 30zl?!

Mozliwe to? Wyszlo mi prawie 2tys. za 50mbr.

Ja płaciłem u mojego schodziarza 25zł mb. Na parterze był to buk bejcowany pod merbau. Na piętrze jakieś drewno okleinowane na dąb czerwony. Jedna ze ścian była łukiem, więc po wewnętrznej listwa wklęsła, a po zewnętrznej - wypukła. Ta wypukła nie wyszła może idealnie, ale nie czepiałem się. W paru miejscach odcień tej okleiny się rózni, ale znowu - to wypadło za szafkami, więc mi to tito ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magik !!! Będzie w situ wodę nosił !!!

Mówiąc poważnie - pewnie masz jakiś genialny sposób, ale ja mimo wszystko podejrzewam, że do deszczówki wymyślono już wystarczająco sporo rozwiązań, żeby nie kombinować.

 

Może i wymyślono sporo, ale cena też bywa spora.

Mój plan jest taki, że zakopuję te szkrzynki trochę pod powierzchnią, owijam geowłókniną coby ziemia się nie sypała do skrzynek i gotowe.

Jak pada deszcz to w pierwszej kolejności zapełnia się ex-szambo i ewentualny nadmiar odprowadzany jest to tego dodatkowego "zbiornika" gdzie z czasem jest wchłaniany. Nie chcę sobie robić jeziorka na działce ale schować to jeziorko pod powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprowadzenie powietrza do kominka ma 2 funkcje:

1. Zapobieganie podciśnieniu i wiążącemu się z tym wstecznemu ciągowi.

2. Dostarczanie świeżego powietrza.

Interesuje mnie dostarczenie całego powietrza potrzebnego do spalania z zewnątrz. Samo powietrze krążące w domu ma zostać tak jak jest.

I moim zdaniem takie podejście powinno być wykorzystywane raczej w każdym domu, nie tylko z rekuperatorem. Bo po co wykorzystywać ciepłe powietrze do spalania i zasysać zimne z zewnątrz jak można to zimne z zewnątrz wykorzystywać do spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób myśli - marketing Jotula i Spartherma? - że powietrze przy kominku potrzebne jest wyłącznie do spalania, zapominając, że my potrzebujemy powietrza, a kominek może zużywać także "brudne" powietrze. Mój kominkarz kazał podprowadzić rurę pod spód kominka. Tam następuje pobieranie powietrza do wymiennika, a częściowo też do spalania.
No właśnie - jak kominek ma doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz, to już raczej nie powinien zabierać niczego z pomieszczenia, bo po co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - jak kominek ma doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz, to już raczej nie powinien zabierać niczego z pomieszczenia, bo po co?

Skupiłeś się na tym, że doprowadzenie powietrza jest do spalania. Ja pisałem Ci, że to jest doprowadzenie powietrza. No cóż - ludzie mają różny styl myślenia i różne preferencje. Byli tacy, co uwierzyli w mikro rozszczelnienia okien i zainstalowani sobie nowe okna i ... grzyby. Ja wolę być na 200% pewny, że powietrze którym oddycham jest zdrowe. Hramolę eko (logię i nominę). Jeżeli musisz mieć doprowadzenie do komory to zostaje Ci Jotul i Spartherm. No chyba że ktoś już to skopiował. Przypominam, że ponad 5 lat nie patrzyłem na kominki. Kiedyś ktoś kopiował Jotule, ale nie pamiętam nazwy. Tarnawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Byli tacy, co uwierzyli w mikro rozszczelnienia okien i zainstalowani sobie nowe okna i ... grzyby.

 

Grzyby mówisz? Od rozszczelnionych okien? Grzyba mają żuczki które nie używają wentylacji, nie wietrzą, zatykają kratki ("bo wieje..."), utrzymują zbyt niską temperaturę itd. Grzyby w rurach mają miłośnicy reku czy klimy itp i za chiny nie przyznają się do tego ;) Grzyby mają w starych domach w których stare dziurawe okna zastąpili "super" plastikami, robiąc przy okazji z domu konserwę.

 

Ja wolę być na 200% pewny, że powietrze którym oddycham jest zdrowe.

 

:rotfl: Gdzie się wyprowadzasz? Kamczatka czy gdzieś tamte okolice? :D

 

Trociu ma rację, konstrukcja kominka powinna zapewniać pobór powietrza osobnym kanałem z zewnątrz. Salon to nie kotłownia z zetką!. O wentylacje pomieszczeń trzeba osobno zadbać, niestety nawet powtarzalne gotowe projekty często traktują temat po macoszemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie sa ceny.

Tak mi sie jakos duzo wydawalo.

Ale co zrobic, jak trza, to trza:)

 

Ellaj,

 

Exeo W-w ul.Walbrzyska 25a tel. 071 79 47 670 - maja w ofercie listwy poliuretanowe http://www.nmc.eu , mozna je malowac niestety nie wiem jakie ceny

lub http://www.spigiel.pl/cenniki/cennik_listwy.pdf - listwy drewniane debowe 12-20 za m2

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu jest ciekawe - wszyczy piszą, że jak kominek to trzeba robić doprowadzenie powietrza z zewnątrz a równocześnie mało jest wkładów przygotowanych na bezpośrednie podłączenie tego powietrza. Tak jakby wkłady nie nadążyły za tą potrzebą.

 

Ja też szukam czegoś bardziej klasycznego, ale głónie blokuje mnie brak tego doprowadzenia powietrza....

 

Trociu, my mamy Arysto - stalowe z wkładem z szamotu. Ma doprowadzenie powietrza od dołu w kretyńskim kwadratowym kształcie ;-) Na razie tylko go przepalałem więc o użytkowaniu powiem coś za rok o tej porze ;-) Jeśli się zdecydujesz to daj znać - znalazłem facia co dał mi 18% upustu od cennika.

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wymyślono sporo, ale cena też bywa spora.

Mój plan jest taki, że zakopuję te szkrzynki trochę pod powierzchnią, owijam geowłókniną coby ziemia się nie sypała do skrzynek i gotowe.

Jak pada deszcz to w pierwszej kolejności zapełnia się ex-szambo i ewentualny nadmiar odprowadzany jest to tego dodatkowego "zbiornika" gdzie z czasem jest wchłaniany. Nie chcę sobie robić jeziorka na działce ale schować to jeziorko pod powierzchnią.

 

Trociu,

Wlasnie robimy odprowadzenie deszczowki. Tunel rozsaczajacy na 300l kosztuje 160 PLN - http://www.dyka.pl/upfiles/tunel.jpg , moze Cie zainteresuje.

 

Pozdrawiam1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie gdzie we Wrocławie znajdę magika który wytnie mi 3 otwory w płytce gresowej pod baterie 3 otworową (oczywiście najtańszego) ;)

 

Poszukaj kogoś, kto usługowo wycina strumieniem wody - chyba w Parku Technologicznym na Muchoborskiej jest. Na pewno w Świdnicy, ale to duża fabryka i pewnie się nie da załatwić takiej usługi. Poszukaj w googlach "waterjet wroclaw" albo coś podobnego.

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzyby mówisz? Od rozszczelnionych okien? [...] Grzyby mają w starych domach w których stare dziurawe okna zastąpili "super" plastikami, robiąc przy okazji z domu konserwę.

Właśnie o tych starych mowa, co to uwierzyli, że wentylację załatwi im mikrorozszczelnienie.

 

Salon to nie kotłownia z zetką!. O wentylacje pomieszczeń trzeba osobno zadbać

Właśnie żeby nie było zetki, ciągnie się rurę pod kominek. Powiem tak - też upierałem się z tym dopinaniem rury do paleniska. Kominkarz mnie przekonał, że to nie ma sensu i lepiej na piętro podgrzać powietrze zasysane z rury niż zużyte przez osoby siedzące w salonie.

Powiem tak - jeżeli dopięcie rury do wkładu byłoby takim super rozwiązaniem, to czy jakiś kominek by tego jeszcze nie miał? No może te najtańsze, bo taki wpust to miejsce naprężeń termicznych i byle g... mogłoby nie wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tych starych mowa, co to uwierzyli, że wentylację załatwi im mikrorozszczelnienie.

 

Rozszczelnie pomogłoby im w większości wypadków gdyby było używane :) Druga sprawa, że w takich domach z reguły wentylacja nie istnieje, brakuje lub nie ma w kominie kanałów wentylacyjnych. Samo wpuszczenie powietrza nic nie da. Mieszkałem przez jakiś czas w takich warunkach i szybko wialiśmy stamtąd :)

 

Powiem tak - jeżeli dopięcie rury do wkładu byłoby takim super rozwiązaniem, to czy jakiś kominek by tego jeszcze nie miał? No może te najtańsze, bo taki wpust to miejsce naprężeń termicznych i byle g... mogłoby nie wytrzymać.

 

Możemy zgadywać. Raczej zakładam tworzenie dupochronów przez producentów, dla nich kominek ma działać bezawaryjnie jak najdłużej i niczym tego nie zmieniać. Do tego dochodzi problem ze stabilnością palenia, dopasowywanie średnic i przepływów powietrza, zostawienie w tym jakiegoś zapasu etc a tak pobiera z pomieszczenia i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...