Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Spirea, dokładnie nie pamiętam, ale od początku na Normsthala najlepszą cenę dostaliśmy w Renovii. Parę stówek udało się jednak urwać. No i doszły gratisy. Ja np. potrzebuję trzy piloty, bo trzecie auto będzie wkrótce potrzebne.

Vanka, w Irdze też dostaliśmy super cenę, z tym że na Hormna. Zresztą gdybyśmy kupili Hormana wyszłoby nawet trochę taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja właśnie też chcę Normstahla i dlatego Irga odpada. Może w Renovii uda się utargowac te piloty, zawsze coś.

 

Ponco, ładne te schody, możesz przesłać namiar do siebie? Będę szukać schodów w przyszłym roku i interesują mnie właśnie całe z metalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirea wielkie dzięki. U nas ściana beton komórkowy więc zgodnie z wymienionym przez ciebie kalkulatorem bardzie "energooszczędna będzie warstwa 20 ze zwykłej fasady (lambda 042) niż np. platinum (lambda 031) 15 cm. Czy dobrze zrozumiałam, że tak jest nawet taniej? I to tą samą wersję wybieracie Wy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jola,

ja czytam w swoich warunkach - przeglad raz w roku - a mam Hormanna.

Tez kupowałem w Irdze, ale nie miałem przyjemności rozmowy z Panią, tylko od razu trafiłem na P. Roberta Stasiaka - do tej pory najbardziej odlotowego (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) wykonawcy, jaki mi się trafił podczas budowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za namiary na dachówki i okna. Porozsyłałam maile o wyceny i zobaczymy co wyjdzie. Mam jeszcze pytanie o stal. Potrzebuję stal HEB 180 na płatwie, wiecie gdzie we Wro lub okolicy można coś takiego dostać. Czy orientujecie się czy zapewniony jest transport i "nałożenie" tego na dach (łącznie ma to ważyć ok. 3t.

Nie wiem czy we Wrocku dostaniesz od ręki, ale podejrzewam, że w większości hurtowni sprowadzą Ci na zamówienie. Ja miałem jakieś HEB'y - 6 szt. i 3 większe miały po 600kg. Czy zapewniony jest transport i nałożenie? Masz na myśli, że Ci ktoś sprezentuje transport i dźwig? Był kiedyś taka reklama, gdzie 5 ludków pytano się kto płaci za pudełko od pasty. Czworo odpowiadało "ja", a piąty... nazwijmy go delikatnie to ujmując "myślący inaczej" powiedział: "ci państwo". Jeżeli dadzą transport - w dźwig już wątpię - to i tak Ty płacisz, a oni wliczą. Podejrzewam, że podadzą Ci też namiary na dźwig. Zorganizuj tylko sobie, żeby fachowcy montujący to byli na miejscu i wrzucaj prosto na dach. Mi się nie udało i dźwig był 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pasują przyjeżdżam stawiam kasuję wychodzę,nie tak jak tu w większości się czyta biadolenie że po kilka miesięcy się prosicie o robote.

podpisuję umowę z kwotą terminami itd ....

O dziękuję za miłe słowo, bo jak rozumiem piszesz o mnie. Wyobraź sobie że mam umowę. Umowę spisuje się od strony inwestora po to, żeby wykonawca robotę wykonał, lub żeby mieć dowód w sądzie. Gdyby nie opóźnienie gościa od kostki i nasze zmiany w kuchni, schodziarz dostałby już za potwierdzeniem odbioru żądanie zakończenie prac, z pełnymi sankcjami. Na razie jednak nie ma zagrożenia, że ostatecznie nie wykona roboty. Za opóźnienie zapłaci karę (potrącę z końcowej wypłaty) i póki co to jest 1000zł.

Masz jeszcze jakieś dla durnych inwestorów nabierających się na pseudofachowców, zamiast zamówić u jedynego sprawiedliwego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak przeglądów to utrata gwarancji.

z tego co wiem, to koszt przeglądu w Irdze jest mniej jak 100zl

Szczerze mówiąc nie wiem, czy mogą sobie żądać czegoś takiego. Nie wiem czy mi się nie kręci z USA, ale wydaje mi się, że nie - ktoś się wypowiadał, że producenci aut nie mogą uzależniać gwarancji od wykonywania przeglądów w ASO. Same przeglądy jednak nie były kwestionowane. Dodam, że w Michigan, nie ma żadnych przeglądów aut. Ani gwarancyjnych, ani rejestracyjnych. Facet nie kumał jak pytałem się o książkę serwisową, kiedy kupowałem od niego samochód, który powinien być na gwarancji. Było to Daewoo Nubira, 1.5 roku (gw. 3 lata na całość i 5 lat na napęd) z przebiegiem 18 000 mil (36 000 i 60 000 odpowiednio). Jak pojechałem do serwisu to zrozumiałem o co chodzi - żadnych papierków po stronie klienta i żadnych obowiązkowych przeglądów. Namawiają na wykonanie, ale nie mogą wymusić. Czytnikiem sprawdzili mi kod pod szybą, orzekli że gwarancja jest ciągle ważna i zrobili co mieli :)

 

Tak, ale pani z Irgi, wspominała że jakoś maja być co pół roku...

Po 6 m-cach od montażu? Nie sądzę. Masz 12 miesięcy rękojmi, a ta jest bezwarunkowa. Nigdy tego nie robiłem, ale może warto wysłać taką gwarancję do UOKiK, coby sprawdzili i w razie czego zabronili stosowania takich zapisów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich szukam styropianu fasadowego i nie mam o nim zielonego pojęcia ;) Problem, że muszę jakiś wybrać a zupełnie się nie znam. Im więcej czytam tym bardziej głupieję ;) Czego wy używaliście? Ja znalazłam 3 firmy które podobno są najlepsze swisspor, austrotherm, termoorganica ale już jaki asortyment wybrać:confused: Gzie można we Wrocławiu znaleźć styropian w przystępnej cenie?

Moje informacje już się pewnie lekko zdezaktualizowały, ale spróbuję.

Oprócz styropianu na rynku jest jeszcze polistyren ekstrudowany, zwany też w skrócie polistyrenem czy styrodurem (to chyba nazwa własna jednego z producentów). Nie wiem co to jest ten neopor o którym pisze Spirea.

Styropian ma lambdę w okolicach 0.04 i zwykle jest biały, a po naruszeniu jego struktury można wykruszać kulki. Polistyren zależnie od producenta, będzie niebieski (Dow Chemical), żółty (ten styrodur), czy zielony (chyba Austrotherm miał taki). Co do lambdy polistyrenu, to kiedy pierwszy raz o nim czytałem były to 0.028 i 0.029. Później znaleźć tak dobry było niemożliwością i kręcił się koło 0.033. Przy kupnie polistyrenu i bardzo dobrej wełny, zawsze wychodziło mi, że dla takiego samego K (opór cieplny), mimo cieńszej warstwy z materiału lepszego i tak płaci się więcej. Czy wobec tego te materiały mają sens rynkowy? Tak. Nawet u mnie miały. Nie chciałem dachu ocieplać 25cm, żeby nie obniżać skosów, więc dałem 20cm, tej cieplejszej. Z kolei tam gdzie mam podłogówkę, dałem 5cm polistyrenu i 2cm ( a może 3?) styropianu z folią. To dawało lepsze ocieplenie niż 10cm styropianu, a nie zaniżało mi pokoi (mam 264cm). Poza tym - polistyren jest twardszy.

Jeżeli nie robi Ci to różnicy - daj zwykły styropian, choć trzymałbym się znanych producentów. Pan Józiu produkując styropian w szopie, może się nie trzymać nawet lambdy 0,44. Jeżeli nie chcesz mieć 20cm, to daj ten lepszy. Uwaga - ktoś pisał o problemach z montażem okiennic przy 20cm. Może być jakiś problem z parapetami na tak grubym styropianie - nie wszystkie będą miały 24cm, żeby coś zwiesić poza mur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii materiałów podłogowych na ogrzewanie podłogowe to kafle nie powinny byc grubsze jak 1,5cm a drewno to nie parkiety czy lite dechy tylko dwu-, trzywarstwowa deska.

oczywiscie mozna dac lite dechy tylko nim ona odda cieplo to minie sporo czasu i stray spore beda

1.5cm to jest sugerowany limit dla drewna.

Moim zdaniem decha nie odda ciepła, bo go nie magazynuje. Ona stanowi opór ale nie pojemność. Zgadzam się jednak co do strat, gdyż wobec oporu deski, ciepło będzie w większym stopniu przenikało do ziemi, czy do ścian. Nie wiem oczywiście jak duże to będą straty; może malutkie. Z pewnością jednak deska się będzie obkurczać i pracować. Z tego względu rekomenduje się 2- i 3- warstwowe produkty.

 

tylko że podobno są za grube do ogrzewania podłogowego bo mają aż 1,8 mm

Chyba 1,8cm ;)

Przychylam się do zdania Cyberbronka - nie ma za grubych płytek na podłogówkę. Mając mały opór ciepło przez nie przenika dobrze, a jedyny mankamencik to ich bezwładność. Podłogówka sama z siebie ma dużą bezwładność, gdyż wylewka ma już 6cm grubości, woda zasilająca niższą temperaturę niż na grzejnikach, a przez promieniowanie nie oddaje się tak szybko ciepło co przez konwekcję. Kładąc 1,8cm do istniejących 6cm, powiększamy bezwładność bardziej niż przez położenie 0.8cm (tyle ma mój chiński gres). Po zdjęciu widzę, że idziesz w styl rustykalny. Ja mam minimalistyczny, więc mniejszy - a raczej cieńszy - problem. W dodatku w części wypoczynkowej salonu dałem parkiet i grzejnik. Podłogówka jest na całej reszcie i przykrywa ją gres. Sprawdź Korziliusa (dawniej niemiecka, a obecnie już polska firma wykupiona przez Tubądzim chyba). Mają chyba podobne, ale cieńsze płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze!!! Na tym zdjęciu są krzesła z Fabryki Mebli Giętych w Jasienicy (obecnie już Paged Meble). Dzisiaj właśnie widzieliśmy takowe w salonie Vernotti w Taborze Wielki koło Kępna i chcieliśmy kupić, ale... nie oferują już. Zajrzeliśmy pod spód, a tam data produkcji: 2002-04 !!! Paged już nie ma tego modelu ;( On miał takie grubsze i większe

siedzisko, oraz pogrubione drewno pod siedziskiem, dzięki czego nie miał poprzeczek poniżej.

 

Jakby ktoś widział coś podobnego, to niech da znać. Powyżej link do dużego zdjęcia, a poniżej miniaturka:

http://www.lukova.pl/kafle_ceramika/gfx/produkty/podlogowe/exp1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam neopor to składnik tego szarego styropianu termoorganiki.

Lasche, ja jakiś czas temu liczyłam sobie koszt materiału na ocieplenie po cenach internetowych. 20 cm standard fasada termoorganiki wyszło mi 7700 (U-0,1781), 20 cm silver 8040 (U=0,1709), a platinum plus czyli szary 15 cm 9000 (U=0,1868). Nie wiem, jakie są koszty montażu grubszej warstwy styropianu. Jak pytałam o platinum w wątku o domach x-litrowych, to napisali, że jak lubię szary to mogę dać, ale taniej wyjdzie 20cm białego. Tak jak napisałam, głównie nasza decyzja na 20cm zwykłego jest związana z koniecznością schowania rolety integro, której skrzynka ma 205 mm. Minus, że okno będzie głębiej osadzone.

 

Frankai, wiem, że z tą stalą będą problemy. Wykonawca już ją zamawia i to on jest odpowiedzialny za zorganizowanie dowozu i dźwigu. Aczkolwiek koszty tego ponoszę ja :(

Zastanawialiśmy się nad zmianą konstrukcji dachu i zrobieniem wszystkiego z drewna, ale nie chcę ryzykować. Ponadto, mimo uwag wykonawcy i kierownika budowy, że nie ma potrzeby robić takich wzmocnień, to nikt za zmianę w konstrukcji odpowiedzialności wziąć nie chciał. Będziemy więc mieć ponad 3t stali na dachu. Szukałam cen w necie i orientacyjnie wyszło ok. 5 tys., ale podobno stal poszła w górę. A dach miał być tani, bo dwuspadowy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał lasche

Witam wszystkich szukam styropianu fasadowego i nie mam o nim zielonego pojęcia Problem, że muszę jakiś wybrać a zupełnie się nie znam. Im więcej czytam tym bardziej głupieję Czego wy używaliście? Ja znalazłam 3 firmy które podobno są najlepsze swisspor, austrotherm, termoorganica ale już jaki asortyment wybrać Gzie można we Wrocławiu znaleźć styropian w przystępnej cenie?

 

Co do wybory grubości i producenta, to już sprawa indywidualna - jeśli będziesz decydował się na Swisspor, to mogę polecić Bednarka z Bedzina a Alledrogo, ktoś z forum brał też od niego i w obu przypadkach było ok. Jeśli zdecydujesz się na Termoorganikę to

Ocieplenie to u mnie ostatnio gorący temat

Ostatecznie zakupiliśmy Termo Organikę. Polecam kontakt bezpośrenio z Dyrektorem Regionalnym p. Rafałem Bąkiem tel. 603 97 00 34

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji dzięki za namiary na 'ulicznika' z Kromera w przyszłym tyg jadę poznać go osobiście

 

Claris to weź sobie od niego nr tel. na biurko, a później męcz w wyznaczonych terminach. Z tego co pamiętam ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, ale w naszym wypadku przeciągnął to do maja do listopada. Najlepsze było ,to że w między czasie część nieruchomości, z którą powiązany był nr został sprzedany i "ulicznik" stwierdził,że nie mamy prawa występować o zmianę numeru. Dalej twierdził,że powinniśmy poprosić o zgodę nowego właściciela i złożyć wniosek jeszcze raz. Dopiero po moim zagotowaniu i zagrożeniu skargą na zwłokę administracyjną załatwił sprawę w tydz.

 

Proszę Cię, napisz, czy znowu mówił,że ma nowe ulice we Wrocławiu do obrobienia i to zajmuje mu strasznie dużo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialiśmy się nad zmianą konstrukcji dachu i zrobieniem wszystkiego z drewna, ale nie chcę ryzykować. Ponadto, mimo uwag wykonawcy i kierownika budowy, że nie ma potrzeby robić takich wzmocnień, to nikt za zmianę w konstrukcji odpowiedzialności wziąć nie chciał. Będziemy więc mieć ponad 3t stali na dachu. Szukałam cen w necie i orientacyjnie wyszło ok. 5 tys., ale podobno stal poszła w górę. A dach miał być tani, bo dwuspadowy....

Wcale się im nie dziwię. Jak się coś rozkraczy i nie byłoby zgodnie z projektem, to koszty ponieśliby oni, a być może odebrano by im uprawnienia.

3t powiadasz.... 3000zł/t powiadasz.... Ja w lipcu 2000 roku zapłaciłem za HEB 240 RST37-2 2 330zł brutto + dźwig. Miałem tego 2.379 t. Wrzucane to było w strop i dzięki temu mam superasty przestrzenny parter. Ścian nośnych mam raptem 4.5 i 4m. Nie żałuję zgody na taką technologię. A u Ciebie co to daje? Może brak jakichś podpór na piętrze? W dodatku nie musisz się aż tak martwić o wykonawców, bo drewno chyba jest bardziej wrażliwe na błędy, choć oczywiście jest sporo dobrych fachowców (przynajmniej dopóki nie przyjdą na "naszą" budowę ;-) )

Jeżeli masz jeszcze ochotę i czas (!) kombinować, to idź do architekta i konstruktora swojego domu i zapytaj czemu takie wybrano i czy można zmienić. Pytanie czy taka zmiana to wyłącznie naniesienie zmian do projektu, czy jakieś łażenie po urzędach. Ja na Twoim miejscu bym już nie kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...