Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Proszę pamiętać aby świadectwo było pełne i dokładnie wykonane, aby w przeciągu 10 lat jego ważność w razie kontroli a takowe mają się pojawić nie było problemów. Do wystawienia takiego świadectwa konieczna jest wizyta audytora, tzw. wywiad i projekt.

Są świadectwa tańsze i droższe, kwestia wykonania. Wybór który produkt wybrać należy zawsze do klienta.

:)

Odpowiadając na Twojego posta nie zwróciłem uwagi, że oferujesz świadectwa, a nie wynikało to z Twojego posta.

Czy będą kontrole? Pewnie będą. Tam gdzie ktoś podkabluje, że uprawia się fikcję.

Masz rację z tym, że do ważności konieczna jest wizyta.

Masz rację, że - podobnie jak z każdym innym produktem - są produkty lepsze i gorsze.

No i teraz pytanie - po co mi jest takie świadectwo? Nie wiem czy jest ktoś, kto wierzy w spełnienie wyższego celu. Jest to kolejny biurokratyzm. W dodatku Polska poszła dalej niż unia. Żadne świadectwo obliczeniowe nie będzie dokładne. Błąd - wynikający z wykonawstwa czy jakości materiałów - będzie na takim poziomie, że wynik nic nam nie powie. Pamiętam jeszcze z czasów studiów liczenie błędów i błędy wynikowe przy pomiarach pośrednich. Ja przekazałem audytorowi dokładne informacje. Czy pan Czesio, emerytowany nauczyciel muzyki, przekaże je równie dokładnie? Przykładowo dla dachu będzie to wyglądało tak:

- u mnie: membrana, przerwa 3cm (krokwie 18cm), wełna 15cm 0.033, paroizolacja, wełna 5cm 0.035, płyta G-K

- pan Czesio: na była folia, wełna, folia, wełna i płyty. A jaka wełna? No - mieli dać najcieplejszą na rynku. Generalny wykonawca dał 0.044 bo była najtańsza, folię dał o niskiej przepuszczalności bo tańsza, ale przerwy nie zrobił, bo trzeba by kombinować, teraz skrapla się tam para i zawilgaca wełnę dodatkowo obniżając jej parametry.

 

Policzone zostanie podobnie, a błąd będzie na poziomie 30-40%. Co dają więc świadectwa? Zatrudnienie w urzędach, bo sprawdzenie świadectwa zajmuje czas i więcej osób musi weryfikować dokumenty. To jest efekt uboczny biurokracji (unijnej) i demokracji (nikt nie pilnuje wydatków, a stanowisko dla siostrzeńca trzeba jakoś umotywować).

 

Idea - sumie słuszna - była, żeby domy były oszczędne i ktoś, kto je zakupi wiedział, ile będzie kosztowało go utrzymanie. Jedyna szansa to rzeczywisty pomiar utraty ciepła. Takowy może dać użycie kamery termowizyjnej, albo jeszcze lepiej - zrobienie tygodniowego testu w zimie, przy pełnym opomiarowaniu. Mierzone musiałyby być:

- dostarczana energia w kWh (nie w m3 gazu czy kg węgla, bo nie znamy ich dokładnej kaloryczności),

- temperatura zewnętrzna,

- temperatura wewnętrzna,

- nasłonecznienie,

- kierunek i siła wiatru,

- ilości wymienianego powietrza przy pomiarze temperatury wylatującego jeżeli zainstalowany jest rekuperator.

Proszę się nie śmiać z nasłonecznienia i i siły/kierunku wiatru. Sprzedawałem systemy prognozujące zapotrzebowanie na ciepło i gaz, więc wiem jak to jest ważne.

 

Realizacja idei jest beznadziejna i nie ma prostej metody. Jedyna możliwość to patrzenie na ręce budowlańcom przy nowych i weryfikacja rachunek za ogrzewanie przy starych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję namiar na sprawdzona firmę od instalacji [a moze i przy okazji obudowy] kominków. Kominek planuje kupić w necie, ale ktoś na miejscu musiałby go zamontować...

 

Przy okazji gdyby ktoś potrzebował firmę od przyłącza gazowego to mogę podzielić się namiarem. W sobotę machnęli mi rurkę od planowanej skrzynki gazowej do domu, zapłaciłam 100 PLN za mb., materiał z robocizną (+ of course protokół na koniec]. Kopali ręcznie i dzięki Bogu bo mieliby szansę koparą wykopać mój prąd i wodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojgoc, Claris - możecie podzielić się stawkami za instalacje? W tym tygodniu dostanę ofertę od osoby spoza Wrocławia i chcę mieć porównanie. A jeśli P.Adam jest dobry, to może i do Niego się zwrócę. Dzięki

 

Mam jeszcze pytanie do osób, które zamawiały bramę w Renovii - czy montaż i obsluga jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojgoc, Claris - możecie podzielić się stawkami za instalacje? W tym tygodniu dostanę ofertę od osoby spoza Wrocławia i chcę mieć porównanie. A jeśli P.Adam jest dobry, to może i do Niego się zwrócę.

 

ja zbierałem oferty na wykonanie okreslonych prac i patrzyłem na to kompleksowo - nie od punktu. Odrzucam najtańszą i najdroższą. Z reszty staram sie wybrac najsensowniejszą pod względem jej przygotowania i wrazenia ze spotkania.

Oferta P.Adama była cenowo na 6-7miejscu z 10 otrzymanych. Najtańszą miałem za5tys z materiałem, najdrożsą za 25tys. z materiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

claris,

czesc instalacyjna jak najbardziej tak - najlepiej zgrac termin z montazem kominka.

u mnie w kazdym badz razie bedzie robic instalacje pod kominek z plaszczem wodnym.

zadowolona jestes z pracy p.Adama?

 

nie mam większych zastrzeżeń - przeżył nawet wydziwiania mojego męża i zmiany koncepcji w trakcie prac, no i cenowo był rozsądny [ porównywałam m.in.ceny materiałów jakie zaproponował z tymi w internecie i były o dziwo korzystniejsze u niego]. jedyne do czego się mogę czepić to jego marudzenie jak to on ma dużo pracy, jaki zmęczony jest itd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dają więc świadectwa? Zatrudnienie w urzędach, bo sprawdzenie świadectwa zajmuje czas i więcej osób musi weryfikować dokumenty. To jest efekt uboczny biurokracji (unijnej) i demokracji (nikt nie pilnuje wydatków, a stanowisko dla siostrzeńca trzeba jakoś umotywować).

 

Dokładnie - chodzi tylko o pracę dla kolejnych urzędników a pewnie także dla firm szkolących audytorów.

 

Co do demokracji to jest ona w Europie chyba tylko w Szwajcarii, a każda demokracja bezpośrednia różni się w działaniu od nie bezpośredniej tym czym krzesło od krzesła elektrycznego.

 

Wpływ nasłonecznienia był zauważalny w zeszłym tygodniu gdy na dworze było 15 st i świeciło słońce - wystarczyło odsłonić firanki i nasłoneczniona ciemna podłoga

stawała się grzejnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam czy już pytałam, więc zapytam najwyżej jeszcze raz. Jakie polecacie firmy do wentylacji mechanicznej. Jakie macie rekuperatory i czy jesteście (Ci co użytkują) z nich zadowoleni?

 

Ja mam centralę Nikol i do dzisiaj w tej cenie nie widziałem lepszej.

 

Firma montująca niestety jakiś czas temu padła, bo zmarł właściciel.

 

Spytaj Elmech o montażystów z okolicy - na pewno polecą kogoś sprawdzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Dostałem pozwolenie więc START.

Jaką hurtownię materiałów budowlanych polecacie do stanu 0 i surowego w okolicach wschód Wrocławia - Oleśnica

 

PSB Mrówka, Complex-bud, Romar w Jelczu.

 

Dachówki i obróbki blacharskie (dobrze obliczają potrzebne ilości, bo np. w Mrówce się potwornie mylą, ale do wykonawstwa dachu ich nie polecam): Dach-system w Miłoszycach

 

Polecam też promocje w OBI.

 

Najlepiej zapisać w komórce nr tel. do wszystkich hurtowni, a potem porównywać ceny telefonicznie (szybciej i taniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER - montowałeś ten filtr sam czy potrzebny fachowiec? I przede wszystkim: jak przebiega to oczyszczanie czy regeneracja? Wychodzi mi, że wodomierz wyląduje w szafce w kuchni (za pierwszą ścianą w domu) , więc i filtr najlepiej tam. Miejsce się znajdzie, tylko czy to urządzenie nie robi hałasu? Jak będzie w kuchni otwartej na salon, to nie będzie przeszkadzać?

 

Sorki, że dopiero odpisuję, ale nie wchodziłem ostatnio na grupę - tylko szybko odpisywałem na priv - najlepiej tam pytać gdy nie odpisuję ;-)

 

Filtr i zmiękczacz montował mi kolega fachowiec przy okazji montażu pieca w kotłowni (ale jest to łatwe gdy ma się jakiekolwiek pojęcie o hydraulice).

Regeneracja przebiega o godzinie, którą zaprogramujesz w sterowniku (u mnie 2 w nocy) - jest minimalnie słyszalna (u mnie tylko w kotłowni).

Poza regeneracją nie słychać jego działania.

 

Filtr w szafce zmieścisz, ale zmiękczacz tylko gdy masz odpowiednio wysoką szafkę (trzeba czasem wsypać sól w tabletkach - u mnie co kilka miesięcy).

 

PS dobrze, że już nie dubluje wpisów, bo moje odpowiedzi zajęłyby całą stronę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że dopiero odpisuję, ale nie wchodziłem ostatnio na grupę - tylko szybko odpisywałem na priv - najlepiej tam pytać gdy nie odpisuję ;-)

 

Filtr i zmiękczacz montował mi kolega fachowiec przy okazji montażu pieca w kotłowni (ale jest to łatwe gdy ma się jakiekolwiek pojęcie o hydraulice).

Regeneracja przebiega o godzinie, którą zaprogramujesz w sterowniku (u mnie 2 w nocy) - jest minimalnie słyszalna (u mnie tylko w kotłowni).

Poza regeneracją nie słychać jego działania.

 

Filtr w szafce zmieścisz, ale zmiękczacz tylko gdy masz odpowiednio wysoką szafkę (trzeba czasem wsypać sól w tabletkach - u mnie co kilka miesięcy).

 

PS dobrze, że już nie dubluje wpisów, bo moje odpowiedzi zajęłyby całą stronę ;-)

 

Dzięki za odpowiedź :) Ostatnio nie mam serca do FM przez te duble itp. dlatego nię nękałam Cię po raz kolejny :)

 

Patrzyłam po wymiarach, te zmiękczacze mają coś powyżej metra, jestem skłonna poświęcić jaką szafę-słupek w kuchni, bo inaczej bym musiała wodę ciągnąć naokoło domu.

Możesz jeszcze zdradzić, ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza (dokupowanie soli) w przeliczeniu na głowę domownika na kwartał czy jak Ci tam wychodzi?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...