Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

zmieniając temat (możecie po mnie jeździć, że nie używam wyszukiwarki, ale używam, tylko nadal nic nie wiem, a im więcej czytam, tym bardziej łapię doła - głównie, że kasy nie starczy).

 

Dom energooszczędny. Warto?

 

Jak na razie wyszło mi:

- okna energooszczędne - jakie? 0,8?

- montaż okien w warstwie ocieplenia

- drzwi zewnętrzne

- ile styropianu na ściany i jakiego? 20cm o lambda 0,038?

- ile styropianu na gruncie?

- rekuperator (nadal nie wiem)

- na stropie chcemy 40-50cm granulatu wełny.

Doczytałam, że wg Lipińskich dom energooszczędny kosztuje ok. 7% więcej. Sporo, jeśli dołożyć do tego koszt pieniądza. Będziemy mieć gaz z sieci, więc okres zwrotu z inwestycji... hmmm, spory. Co warto z tego wybrać, a co odpuścić?

 

Jeśli dodamy do okien nawiewniki, niezbędne przy wentylacji grawitacyjnej, to i sensu nie ma robienie ich lepszych niż standardowe, chyba.

 

Najlepiej przeliczyć samemu "pakiet energooszczędny".

 

20 cm zwykłego lub 15 szarego na ściany spokojnie wystarczy, na gruncie 2x5 cm styro, rekuperator zależy jaki i za ile ale jak już to na pewno z GWC.

 

Skoro na stropie 40-50 cm granulatu to czy planujecie strych ?

Ważne, żeby dać najlepsze ocieplenie w skosy poddasza użytkowego bo tam warstwa nie może być zbyt gruba (obniża pomieszczenia), a jakby nie było jest pod samym dachem.

 

Gaz z sieci nie jest aż taki tani, a nie wiadomo co z nim będzie dalej - skoro Pawlak "podarował" Rosjanom 350 mln $ za przesył to reszta umowy może być równie "korzystna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine,

my staramy wybudować energooszczędny. Też zaczęłam od katalogu Lipińskich, w którym przeczytałam o 7%. Potem poszedł wybór działki ustawionej z wejściem na północ (chyba miesiąc przed zakupem zmieniliśmy z takiej od południowej strony). Następny był projekt - najprostszy, aby współczynnik A/V był jak najniższy (bryła na planie prostokąta, żadnych wykuszy, lukarn, balkonów) dalej zminimalizowanie okien od północy, zwiększenie od południa.

Co do moich doświadczeń, to po szczegóły, analizy wspomnianych przez Ciebie rozwiązań zajrzyj do mojego dziennika. Ogólnie, moim zdaniem wypracowanym po lekturze artykułów, forum, a przede wszystkim wątku z linku poniżej, jeśli decydujesz się na energooszczędny, to jeden wybór pociąga za sobą drugi. Trzeba być konsekwentnym. Dlatego skoro robisz np. grubsze ocieplenie, szczelne okna, minimalizujesz mostki termiczne to dalszą konsekwencją jest np. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Czy to wszystko się opłaca, to pewnie najlepiej zrobić OZC czyli obliczenie zapotrzebowania na ciepło. Program jest jednak bardzo skomplikowany i czasochłonny. Ja przebrnęłam przez część i nie mam kiedy zabrać się za resztę. U nas okres zwrotu będzie dłuższy, bo mamy gaz ok. 10 m od budynku. Jednak ceny energii będą rosnąć, a ja wolę płacić niższe rachunki. Jakiś czas temu dość ogólnie liczyłam ile dopłacamy do tej energooszczędności - wyszło mi 35 500 zł z montażem w warstwie ocieplenia. Z tego montażu zrezygnowaliśmy, ale wyszła wyższa wycena na WM. Wyjdzie mniej więcej na to samo. Przy szacowanym koszcie budowy na 410 tys. to ok. 8,5%.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś konkretnie o swoim domu, założeniach energooszczędnych to napisz tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciepły-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy Tam doradzą, co zrobić i jak. A njalepiej jak temat Cię interesuje to przebrnij przez cały wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, a czemu jak reku to z gwc? Mi wyceniono gwc na 16 tys. zł. Na wątku o domach x-litrowych w zasadzie napisali mi, że jak nie robimy pasywnego, to ten gwc można sobie podarować. Do tego jakiś czas temu jedna z forumowiczek (Tatarak) była na targach energooszczędnych czy jakoś tak i czlowiek z firmy do WM odradził jej GWC. Cytuje od Tatarak:

 

"W paru miejscach już czytałam, że GWC właściwie nie ma wpływu na "bilans ekonomiczny ogrzewania zimą" (sama bym tego tak zgrabnie nie wymyśliła), poza tym, że zapobiega zamarzaniu rekuperatora (czy tam szronieniu) i dobrze wpływa na wilgotność powietrza (ale to tylko żwirowe). No więc nowoczesne centralki mają taki dżinks, że jak zaczynają się szronić, to okresowo zmniejszają ilość ciepła oddawanego na dom, ponieważ pozyskują je do ogrzania siebie. I podobno domownicy w żaden sposób nie odczuwają tej chwilowej zmiany. Natomiast GWC żwirowy, który miałby jeszcze ten atut, że poprawiałby wilgotność, ma bardzo duże opory powietrzne i dlatego pan od reku odradza, twierdząc, że wymagałby zwiększenia mocy że się tak wyrażę ssącej systemu, żeby te opory pokonać. Co jest nieopłacalne ze względów ekonomicznych. No a funkcję schładzania powietrza - czyli niby klimy - na okres letni można zamiast GWC załatwiać automatycznym bypassem, który sprawia, że gdy powietrze z zewnątrz jest cieplejsze od zadanej temperatury, jaką chcemy mieć wewnątrz, system je schładza, odbierając z niego ciepło za pomocą powietrza usuwanego z domu (czyli reku działa wtedy odwrotnie niż zimą). "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :)

Planujemy parterówkę, więc obejdzie się bez ocieplania skosów.

 

Spirea, Twój dziennik przeczytałam cały - to właśnie tam znalazłam info o tych 7%.

Dlatego skoro robisz np. grubsze ocieplenie, szczelne okna, minimalizujesz mostki termiczne to dalszą konsekwencją jest np. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
No właśnie. A skoro rekuperacja stoi pod znakiem zapytania, to jaki jest sens w superszczelnych i ciepłych oknach montować nawiewniki? żaden przecież.

Z drugiej strony nie chcemy rolet zewnętrznych w oknach, więc wypadałoby je zrobić porządne. Hmmm.

 

Jak na razie to Wasza-nasza pani architekt ma już tydzień opóźnienia z koncepcją wnętrz. Tak więc czekamy, bo co innego zostaje (poza czytaniem, czytaniem, czytaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

browara zawsze ale dziś to mnie jakaś grypa rozbraja

 

A nie ma tam grzanych browarów z miodem? Moim zdaniem takowy pomoże :)

W poniedziałek byłem w Poznaniu w Brovarii i strzeliłem sobie takiego na rozgrzewkę. Był wyśmienity. Oprócz miodu był tam plasterek grejfruta i różne przyprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mnie działa wit.C1000mg 3x2tabletki co 2-3 godz

wstaje rano jak nowo narodzony

1 wapno tez nie zaszkodzi

 

U mnie po pierwsze wyspać się, a po drugie ze dwa razy wypocić (ciepła herbata, jakieś tabletki typu Ibuprofen, Polopiryna S, ... EDIT: takie bez recepty, które i tak często sami łykamy bez konsultacji z lekarzem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może macie jakieś sprawdzone domowe sposoby na zapalenie tchawicy :) ? męczy mnie od 2 tyg., poszłam do lekarza, powiedział, że to wirus, nie ma na to żadnych leków i trzeba cierpliwie poczekać jak przejdzie -jakieś kolejne 2 tyg. Nie mogę już dłużej chorować, muszę od pn wracać do pracy, a mam problem z mówieniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...