Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

Spireo, a nie myśleliście o zbudowaniu na strychu małego ocieplonego "pokoiku" dla rekuperatora? Nam takie rozwiązanie sugerował jeden facet od domów energooszczędnych na targach budowlanych.

 

pewnie i by dało radę, ale trzeba wziąć pod uwagę wszystkie pozostałe kanały idące do pomieszczeń przez resztę strychu żeby je też odpowiednio ocieplić.

Spirea mam ten sam dylemat co z tym fantem zrobić, z tym że mój reku będzie najprawdopodobniej w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

mam pytania do już wybudowanych w domach z poddaszem użytkowym:

1) czy część niezamieszkałą poddasza ocieplaliście do szczytów, czy ocieplaliście jedynie boki i strop? Mamy mieć rekuperator na strychu i spece od WM zalecają ocieplanie do szczytów, bo będą straty na rekuperatorze. U góry mamy ok. 112m2 dachu. Ocieplenie tego samą wełną i folią będzie trochę kosztować i zastanawiam się, czy decydować się na te koszty, czy nie ocieplić w jakiś sposób "okolice" rekuperatora czy może w ogóle rekuperator przenieść do kotłowni - fakt, że wtedy będzie pewnie więcej kanalizacji;

2) kiedy ocieplaliście poddasze i robiliście strop nad poddaszem - przed oknami, po oknach, przed tynkami czy po?

 

ad2.... Logicznie myśląc to najpierw okna, potem wylewki, tynki i na koniec ocieplenie poddasza i ew. ocieplenie elewacji... Gdzieś ta woda z tynków i wylewek musi odparować, jak zaizolujesz domek to pewnie trochę z niej zostanie ci w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytania do już wybudowanych w domach z poddaszem użytkowym:

1) czy część niezamieszkałą poddasza ocieplaliście do szczytów, czy ocieplaliście jedynie boki i strop? Mamy mieć rekuperator na strychu i spece od WM zalecają ocieplanie do szczytów, bo będą straty na rekuperatorze. U góry mamy ok. 112m2 dachu. Ocieplenie tego samą wełną i folią będzie trochę kosztować i zastanawiam się, czy decydować się na te koszty, czy nie ocieplić w jakiś sposób "okolice" rekuperatora czy może w ogóle rekuperator przenieść do kotłowni - fakt, że wtedy będzie pewnie więcej kanalizacji;

2) kiedy ocieplaliście poddasze i robiliście strop nad poddaszem - przed oknami, po oknach, przed tynkami czy po?

 

Ad.1 Po długich zastanawianiach się i konsultacjach (w sumie zbędnych) z ekspertami, zdecydowałem się na ocieplany stryszek. Powodów było sporo:

- stryszek być może będzie używany przez synka, jak dodatkowa część pokoju (stąd drabinka na wcześniej wklejonych zdjęciach),

- będą na nim różne graty, a nie wszystkie lubią temperatury od -30 do +50,

- ocieplenia w/na wyłazach musiałoby być min. 20cm,

- gdyby ktoś kiedyś zrezygnował ze stryszku na rzecz podwyższania pokoi - nie będzie problemów z dokładaniem ocieplenia. Wystarczy rozebrać strop.

Zamiast ocieplać po krokwiach do jętek i między jętkami, zdecydowałem się na pełne ocieplenie (20cm z ciepłej wełny) do kalenicy i dodatkowe 5 cm (a raczej 10cm bo co zostało wrzuciłem tam) między jętkami.

Stryszek musi mieć wentylację !!! Stąd dodatkowe dwa wloty w ścianie północnej (od podwórka) rurami chyba fi 75. I wyprowadzenie fi 125 w komin.

 

Ad.2 Ocieplenie i karton gipsy robiłem razem. Tak więc najpierw szły tynki i instalacje, potem deski na stryszku i dopiero karton gipsy. Taka kolejność gwarantują mniejszą wilgotność. Podczas kładzenia ogrzewanie już chodziło, bo to był początek zimy, a G-K nie lubi wilgoci i zimna. Zresztą fachowcy też nie ;)

 

Oto widok stryszku i świetlenia na nim. Zdecydowałem się na 3 hermetyczne lampy, żeby żadne robale mi tam nie właziły. Z uwagi na maksymalną moc opraw (40? 60?) i chęć posiadania rzeczywistego oświetlenia, dałem żarówki energooszczędne 30W. Większe nie weszły. Mam dwa wyłazy na stryszek, więc z dwóch stron są czujniki ruchu.

http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/3Stryszek9115/1119132041_AD5R2-Th.jpg http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/3Stryszek9111/1119132130_xW5uo-Th.jpg http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/3Stryszek9109/1119132188_Es2BD-Th.jpg

 

EDIT: do tych zabudowanych kleszczy jest ok. 125cm. Do kalenicy pewnie 155cm, ale nie mierzyłem.

EDIT 2: po wykończeniu stryszku (farba lateks, lakier na deskach), stwierdziłem, że szkoda iż nie dałem jakichś choćby maleńkich okienek w szczytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie po to samo, co duże okno do patrzenia na deszcz w ogrodzie :)

Tylko że ja będę miał czas na emeryturze, a do tego czasu deszcz się nie zmieni. Kino domowe za 5 lat to będzie przeżytek. Zaaplikują nam jakieś okulary do VR i będzie się z tego korzystało w łóżku, w wannie, czy w samochodzie jak żona pogoni. Za 15 lat to już będziemy mieli implanty w mózgu i żaden gadżet nie będzie potrzebny.

 

ale ja nie o tym chciałam. tak sobie myślę, że teraz prawie wszyscy (no chyba, że się mylę) robią w salonie podłogówkę, a na podłogówce przecież powinny stać meble na nóżkach (ciepło, cyrkulacja, cośtam cośtam, ja humanistka jestem). więc dlaczego wszędzie widzę te masywne zwaliste sofy-maszkarony zamiast zgrabnych nowoczesnych wersji "ludwiczków":

 

tylko mnie się to podoba?

Niekoniecznie. Ja mam podłogówkę w użytkowej części. Tam nie ma żadnych mebli na podłodze z wyjątkiem kuchni, która stoi na miejscu odpodłogówkowionym. Szafki w jadalni mam w ścianie. To znaczy będę miał jak w końcu dotrą. :mad:

A w salonie parkiet, więc sofa... będzie na nóżkach, bo nie lubimy ciężkich "grzmotów kurzo-chodowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytania do już wybudowanych w domach z poddaszem użytkowym:

1) czy część niezamieszkałą poddasza ocieplaliście do szczytów, czy ocieplaliście jedynie boki i strop? Mamy mieć rekuperator na strychu i spece od WM zalecają ocieplanie do szczytów, bo będą straty na rekuperatorze. U góry mamy ok. 112m2 dachu. Ocieplenie tego samą wełną i folią będzie trochę kosztować i zastanawiam się, czy decydować się na te koszty, czy nie ocieplić w jakiś sposób "okolice" rekuperatora czy może w ogóle rekuperator przenieść do kotłowni - fakt, że wtedy będzie pewnie więcej kanalizacji;

2) kiedy ocieplaliście poddasze i robiliście strop nad poddaszem - przed oknami, po oknach, przed tynkami czy po?

 

Miałem identyczną sytuację. Również firma od WM radziła docieplić stryszek gdzie będzie rekuperator i rury i tak zrobiłem. Wykonawca trochę sarkał, bo nigdy czegoś takiego nie robił, ale się uparłem :cool: Nawet z rozpędu zrobił tak wszędzie (mam dwa takie stryszki nad częścią mieszkalną i jeden duży strych nad garażem) :D. Jeżeli ocieplisz samą połać do szczytu to nie musisz wtedy ocieplać stropu, więc kosztowo nie wyjdzie aż taka duża różnica.

 

Poddasze ociepliłem po oknach i po tynkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - akurat z tym deszczem oglądanym przez duże okno (balkonowe) to piłam do Alberta :)

Co określasz nazwą "część użytkowa"?

Pochwalisz się tą sofą na nóżkach?

 

Dekar/Spirea - specjalista od domów energooszczędnych tłumaczył mi nawet, że aby osiągnąć najlepsze parametry, to izoluje się i skosy w nieużytkowej części strychu i stropy nad częścią użytkową. Myślę, że takie dodatkowe docieplenie można sobie rozłożyć na etapy (i dokończyć, jak już ceny energii osiągną taki pułap, że będziemy się chwytać każdej brzytwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekar/Spirea - specjalista od domów energooszczędnych tłumaczył mi nawet, że aby osiągnąć najlepsze parametry, to izoluje się i skosy w nieużytkowej części strychu i stropy nad częścią użytkową. Myślę, że takie dodatkowe docieplenie można sobie rozłożyć na etapy (i dokończyć, jak już ceny energii osiągną taki pułap, że będziemy się chwytać każdej brzytwy).

Dokładnie tak. Położenie izolacji na stropie to żaden wysiłek, po prostu kładziesz wełnę od góry i voila :) i można to zrobić później jak będzie się chciało jeszcze lepiej doizolować dom. Oczywiście będzie łatwiej jak będzie zrobione wejście na ten stryszek i nie położy się na nim podłogi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - akurat z tym deszczem oglądanym przez duże okno (balkonowe) to piłam do Alberta :)

Co określasz nazwą "część użytkowa"?

Pochwalisz się tą sofą na nóżkach?

Ja mam też duże okno, a że się mnie czepiasz, to się od razu tłumaczę ;)

 

Użytkowa <> wypoczynkowa

 

Nie pochwalę się, bo dopiero wstępnie wybrana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

gdzie kupowaliscie/kupujecie we Wro lub jakichs sklepach internetowych armature sanitarna?

jesli chodzi o baterie to podoba mi sie strasznie typu retro np TRES ale ceny sa lekko odstraszajace, z kolei chinskie podrobki wystarczaja chyba doslownie na pare uzyc.

nasi instalatorzy maja niby jakies znizki ale w miejscach gdzie jest dosc kiepski wybor :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupowaliscie/kupujecie we Wro lub jakichs sklepach internetowych armature sanitarna?

Ja miałem u siebie (a raczej w Kaliszu) dobre ceny - na ogół lepsze niż te które znajdowałem w necie czy to ręcznie, czy to na Allegro, czy to przez ceneo. Parę rzeczy miałem z ekspozycji za pół ceny (umywalka, bateria na niej i grzejnik).

Kupuj w necie, ale w sklepach internetowych są dynamiczne zmiany i może nie być wszystkiego na raz w jednym. Zwłaszcza tych retro. Jeżeli ktoś nie kupował ostatnio, to jego adresik może Ci już nie pomoże. Znajdź na stronie producenta kod artykułu i szukaj po nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytania do już wybudowanych w domach z poddaszem użytkowym:

1) czy część niezamieszkałą poddasza ocieplaliście do szczytów, czy ocieplaliście jedynie boki i strop? Mamy mieć rekuperator na strychu i spece od WM zalecają ocieplanie do szczytów, bo będą straty na rekuperatorze. U góry mamy ok. 112m2 dachu. Ocieplenie tego samą wełną i folią będzie trochę kosztować i zastanawiam się, czy decydować się na te koszty, czy nie ocieplić w jakiś sposób "okolice" rekuperatora czy może w ogóle rekuperator przenieść do kotłowni - fakt, że wtedy będzie pewnie więcej kanalizacji;

2) kiedy ocieplaliście poddasze i robiliście strop nad poddaszem - przed oknami, po oknach, przed tynkami czy po?

 

1) Najpierw ociepliłem tylko boki i strop (15+5 cm wełny i w poprzek krokwi dodatkowo 5 cm), ale okazało się, że sporo ciepła ucieka wyłazem na strych (3 cm ocieplenia), no i chciałem uniknąć zamarzania przechowywanych tam farb itp.

Ociepliłem więc skosy na strychu 15 cm wełną (kupioną w Mrówce po 6,5 zł/m2), wykonanie to około 3 godz. pracy mojej i szwagra + sznurek, spinki do takera i resztki membrany dachowej.

 

Centralę wentylacyjną mam w garażu, ale na strychu są kanały (oryginalnie ocieplone 3 cm wełny).

Po tym wszystkim i tak miałem straty w kanałach, więc eksperymantalnie owinąłem je dodatkowo 5 cm wełną - to niestety już nic nie zmieniło.

 

Uważajcie, żeby kanały były wszędzie pod minimum 10 cm wełny od strony dachu (w jednym miejscu do którego nie mam dojścia dali mi je bezpośrednio pod folią dachową i stąd mam straty w instalacji).

 

2) gdy tynki wyschły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

gdzie kupowaliscie/kupujecie we Wro lub jakichs sklepach internetowych armature sanitarna?

jesli chodzi o baterie to podoba mi sie strasznie typu retro np TRES ale ceny sa lekko odstraszajace, z kolei chinskie podrobki wystarczaja chyba doslownie na pare uzyc.

nasi instalatorzy maja niby jakies znizki ale w miejscach gdzie jest dosc kiepski wybor :(

 

Chińskie podróbki działają u rodziców w bloku od lat choć mają twardą wodę i często trzeba czyścić wylewki.

 

Ja kupowałem w Castoramie i Mrówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w Agata Meble i niestety tylko narożniki i sofy Helvetii (Kenia oraz Barolo) są naprawdę wygodne (oraz nieobecny tam Marco Dom) - reszta jest co najmniej o klasę niżej (te bajeranckie do kina domowego są dość twarde).

 

Różnice pomiędzy dobrym materiałem a skórą są bardzo duże np. narożnik Kenia skórzany 8800 zł a z materiału 5800 zł, Barolo materiał 4800.

Jestem zdecydowany na materiał, ale nie spieszę się z zakupem - może jeszcze na coś ciekawego trafię.

 

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany super wygodnym zestawem 3+1+1 (z rozkładanymi podnóżkami) z brązowej skóry (Marco dom - link: http://www.marcodom.eu/pl_,produkty,,29,2307.php ) niech napisze na priv - znalazłem taki nowy w okazyjnej cenie 4 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pomiędzy dobrym materiałem a skórą są bardzo duże np. narożnik Kenia skórzany 8800 zł a z materiału 5800 zł, Barolo materiał 4800.

Rozumiem, że piszesz o prawdziwej skórze, a nie tej ekologicznej. Mój materiał wychodził chyba podobnie jak skóra ekologiczna, a były jeszcze droższe - takie strukturalne. Wyglądały jakby były tłoczone. Nie pamiętam czy tamte też były od tego samego producenta, ale wybrany przez nas jest z wzornika Rustika. Zestaw to Vernotti Nowita alias Yano Aplauz Ta zebra na czarnej skórze mi się nie podoba, ale mebelki wygodne. Zdzierają za zagłówek 150 czy 300zł, a w IKEA są takowe za 30zł :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi jeszcze please, te 150x150 to jednoskrzydłowe, czy dwu? Pytam bo mi się podoba jedno skrzydło, ale wiem że to słabo się sprawdza przy otwieraniu i takich tam.

A ja myślałem, że moją galerię oblukałeś już wszerz i wzdłuż :p Oczywiście że jednoskrzydłowe. Najwygodniejsze to ono do otwieranie nie jest - ma spory zamach. Zastanów się jednak po co je się otwiera? W zasadzie tylko po to, żeby umyć szybę. Ba - nawet uchylać się będzie rzadko. W końcu nie po to montowałem nawiewniki, żeby musieć oknami wachlować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że moją galerię oblukałeś już wszerz i wzdłuż :p Oczywiście że jednoskrzydłowe. Najwygodniejsze to ono do otwieranie nie jest - ma spory zamach. Zastanów się jednak po co je się otwiera? W zasadzie tylko po to, żeby umyć szybę. Ba - nawet uchylać się będzie rzadko. W końcu nie po to montowałem nawiewniki, żeby musieć oknami wachlować ;)

 

galerię obejrzałem kilka razy, ale nie przyjrzałem się aż tak dokładnie. Potem już mi się nie chciało wracać więc wolałem zapytać.

Co do nawiewników to ja nie będę instalował (przynajmniej na początku) bo będę miał reku, ale tak sobie myślałem że jak zrobię okna dwuskrzydłowe ze stałym słupkiem (głównie w sypialniach na górze) to w razie upalnych nocy można by jedno skrzydło uchylić/otworzyć a na nim chciałem moskitierę zamocować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...