Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Spirea u mnie nie ma gazu. Gdybym go miała też nie myślałabym o PC a raczej o dobrym piecu kondensacyjnym a przy nim jak najbardziej wskazana podłogówka.

 

Wskazana, ale nie wymagana. Wystarczy tylko mieć grzejniki dobrane na temperaturę co najwyżej 55/45, choć nie trzeba się spinać, żeby to wystarczyło przy -20. Te kilka dni w roku można przeżyć bez kondensacji, lub z dodatkowym ogrzewaniem - np. kominkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, no to państwo nie próżnowali przez weekend...

Chciałam się odnieść do paru wątków i zadać jakieś pytania, ale musiałabym na bieżąco czytając, notatki robić, żeby wszystko spamiętać :)

 

1. Frankai - zastanawia mnie argument: "W sypialni podłogówka nie jest zalecana - za gorąco na poziomie głowy". Jak mam łóżko na nóżkach (model przedwojenny, nózki dość wysokie), na to materac o grubości 30 cm i poduszka, to między grzejnikiem podłogowym a moją głową znajdzie się taka izolacja, że raczej nie powinnam się czuć podgrzana? Chyba że absolutnie nie mam pojęcia o ruchu ciepłego powietrza?

 

Ryska ma podłogówkę w całym domu, w tym w sypialniach, to ją dziś przepytam na okoliczność tego ciepła na poziomie głowy.

 

2. Wojgoc - ja też nie mam emotikonów w grupie. Frankai pewnie ma, bo takie są przywileje władzy :)

 

3. Megana - dokładnie tak samo myślę o dziennikach budowania. Czasami można w nich znaleźć cenne informacje, co do których nawet nie przyszłoby człowiekowi do głowy, żeby spytać, a wiedzieć warto :) A jeśli chodzi o złodziei itp. - mam nadzieję, że nie popadnę w paranoję ;)

 

4. Asia22 - a jakiej firmy masz pompę i jaki kolektor - poziomy czy pionowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam się odnieść do paru wątków i zadać jakieś pytania, ale musiałabym na bieżąco czytając, notatki robić, żeby wszystko spamiętać :)

Ja robię prawoklik i otwieram sobie pisanie odpowiedzi na posta w nowym okienku. Na bieżąco w miarę czytania. Bywało, że miałem z 10 gotowych miejsc do skomentowania, a potem likwidowałem niektóre, bo dyskusja była kontynuowana i odnosiłem się do ostatniego posta.

 

1. Frankai - zastanawia mnie argument: "W sypialni podłogówka nie jest zalecana - za gorąco na poziomie głowy". Jak mam łóżko na nóżkach (model przedwojenny, nózki dość wysokie), na to materac o grubości 30 cm i poduszka, to między grzejnikiem podłogowym a moją głową znajdzie się taka izolacja, że raczej nie powinnam się czuć podgrzana? Chyba że absolutnie nie mam pojęcia o ruchu ciepłego powietrza?

 

Ryska ma podłogówkę w całym domu, w tym w sypialniach, to ją dziś przepytam na okoliczność tego ciepła na poziomie głowy.

To już z teorii. Przy podłogówce rozkład jest mniej więcej równomierny, czyli mając 25 stopni przy podłodze, mamy tez 25 na poziomie łóżka. Przy grzejnikach przy podłodze jest 18, na poziomie łóżka 22, a przy suficie 30.

Lepiej się nie pytaj, tylko się wproś na nocleg ;) Każdy ma inną głowę i przykładowo ja osobiście nie mogłem kiedyś spać, jak teściu nachajcował a łóżko mamy raptem 1m od kalafiora. Myślałem, że mi łeb eksploduje :(

 

2. Wojgoc - ja też nie mam emotikonów w grupie. Frankai pewnie ma, bo takie są przywileje władzy :)

No proszę - nie myślałem, że doczekam się jakichś przywilejów :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai skoro musisz i tak zmienic pozwolenie na budowe to niech ci projektant od razu naniesie to co napisales ponizej.DODATKOWO ODPOWIADAM NA TWOJE PYTANIA ZAKLADAJAC ZE MASZ DZIALKE BUDOWLANA

g) Zatwierdzenie nieistotnych zmian w projekcie - muszę mieć potwierdzenie projektanta na oświadczeniu kierownika. Jakie zmiany mają mi nanieść? Zrobiłem - za zgodą projektanta -......NIECH TO CI NANIESIE PROJEKTANT

i) zaświadczenie o nadaniu numeru - no i tutaj pytanie - kto i jak szybko mi go nada? NADA CI GO URZĄD GMINY WŁĄŚCIWY DLA TWOJEJ MIEJSCOWOŚĆI, DZWONISZ I MÓWISZ ZE BARDZO SIE SPIESZYSZ I MIŁY PAN LUB PANI IDA CI NA REKE I ZA TYDZIEN MASZ.

j) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych - chyba nie muszę NIE MUSISZ JESLI NIE TWOJE

2. Oświadczenie kierownika budowy o zgodności z projektem, etc. - MUSISZ

4. Wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego - nie muszę, bo budynki jednorodzinne nie wymagają pozwolenia na użytkowanie?POWINIENES TO MIEC JUZ W SWOIM WNIOSKU

5. Oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag - muszę? - Jest tam o powiadomieniu Straży Pożarnej, Inspekcji Pracy, Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Ochrony Środowiska. Czy to obowiązuje budynki jednorodzinne?

NIE.

NIE ZAPOMNIJ O OŚWIADCZENIU KIEROWNIKA O SZCZELNOSCI SZAMBA JESLI MASZ TAKOWE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XX - dzięki. Tak jak pisałem - wszystko się już zdążyłem dowiedzieć. W sumie nie mogę narzekać na urządy - poszło wszystko sprawnie. Z numerkiem - pani powiedziała, że do tygodnia jest odpowiedź, a poza tym w zasadzie robi od ręki. Zadeklarowałem, że sam odbiorę, a że mnie jutro i pojutrze nie ma, to pewnie w czwartek spokojnie już będzie.

Z tych ciekawostek o których nie pomyślałbym, to była ta zmiana pozwolenia, pomiary elektryczne, czy załączanie kopii uprawnień kierownika do wniosku o zakończenie budowy.

Projektant, a za nim konstruktor (tak żeby było bardziej przekonywująco), już mi podbili wszystkie zmiany w projekcie. Jutro kierownik to zrobi. Konstruktor powiedział, że z tą zmianą pozwolenia powinni się uwinąć szybko, bo... koniec roku i trzeba statystyki oddań podbić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megana, rozważam podłogówkę wszędzie, więc również pod panelami/deskami w sypialni i pokojach dziecięcych. Zmartwiłeś mnie tym chłodem pod oknami. Może jednak powinno się dać grzejnik kanałowy. A macie gęściej położoną podłogówkę pod oknami?

 

Ja też mocno rozważam ułożenie podłogówki w całym domu (oprócz garażu).

Też martwię się, że od okna będzie wiało zimnem, szczególnie, że prawdopodobnie łóżko będzie pod oknem albo koło okna.

Może okna 3-szybowe są rozwiązaniem?

Natomiast bez grzejników będę mogła pod ścianki kolankowe wstawić szafki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast bez grzejników będę mogła pod ścianki kolankowe wstawić szafki :)

Grzejnik można dać też gdzie indziej. Ja mam przy drzwiach balkonowych. Można też pokombinować inaczej - zależnie od skosów:

1. Dać grzejnik prostopadle do okna, przecinając jakby pokój.

2. Dać grzejnik w linii szafek, a na jego tyłach styro z alu, a za nim... szafkę. Dostęp byłby od boku w szafkach sąsiednich wobec grzejnika. Można tam schować rzadko używane rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska! błagam poratujcie - potrzebuję pilnie dobrego, rzetelnego, uczciwego kierownika budowy, co zna się na swojej robocie, przypilnuje ekipę, doradzi w zakresie oszczędności i rozwiązań. sprawa jest pilna, bo do kredytu muszę mieć harmonogram budowy. nie chcę o to prosić byle jakiego kierbuda, ale już takiego z którym zwiążę się na całą budowę.

bardzo ślicznie proszę - podzielcie się kontaktami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uriel - XX ma rację. Harmonogram dla banku jest trywialny. Przynajmniej takie jak życzyły sobie ode mnie Pekao i ING. Robiłem go ja, a kierbud tylko się przybił. Nie pamiętam tylko, czy sprawdzali mi w dzienniku budowy, czy to mój kierbud.Jeżeli tak, to faktycznie - warto mieć już docelowego, bo inaczej trzeba gonić kolejny raz do urzędu zmieniać kiera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska! błagam poratujcie - potrzebuję pilnie dobrego, rzetelnego, uczciwego kierownika budowy, co zna się na swojej robocie, przypilnuje ekipę, doradzi w zakresie oszczędności i rozwiązań. sprawa jest pilna, bo do kredytu muszę mieć harmonogram budowy. nie chcę o to prosić byle jakiego kierbuda, ale już takiego z którym zwiążę się na całą budowę.

bardzo ślicznie proszę - podzielcie się kontaktami!

prawda jest taka, ze tacy ludzie jak Ty potrzebujesz wygineli razem z mamutami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda jest taka, ze tacy ludzie jak Ty potrzebujesz wygineli razem z mamutami

Nie przesadzajmy - może się jakiś uchował. Inna sprawa, że jeżeli ktoś był naprawdę dobry, to... szybko został "zagospodarowany" przez kogoś, kto mu był skłonny zapłacić grubą kasę. Mój inspektor wziął nadzór nad moją budową w latach 2003-2005. Już wtedy mówił, że 5000zł/mc to jest nic. Jak spotkałem go 3 lata temu, już nie zajmował się żadnymi domkami. Same inwestycje i tak wyszacowałem z różnych informacji, że wyciąga jakieś 20 000/mc.

Tak czy owak - Uriel się pyta, więc trzeba mu odpowiedzieć, a nie załamywać ręce. Nie ma ideałów, więc podajcie - ja za daleko - kogoś, kto choć trochę spełnia jego warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska! błagam poratujcie - potrzebuję pilnie dobrego, rzetelnego, uczciwego kierownika budowy, co zna się na swojej robocie, przypilnuje ekipę, doradzi w zakresie oszczędności i rozwiązań. sprawa jest pilna, bo do kredytu muszę mieć harmonogram budowy. nie chcę o to prosić byle jakiego kierbuda, ale już takiego z którym zwiążę się na całą budowę.

bardzo ślicznie proszę - podzielcie się kontaktami!

 

W jakiej okolicy jest budowa ?

Może mój by się podjął. Co prawda u mnie tylko podpisywał się w dzienniku, ale powiedział na jakim etapie budowy trzeba go wołać i nie było problemu, chociaż dokładnie oglądał zbrojenia itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja prosiłabym namiary na kierownika budowy i ekipę do SSO - na południu Wrocławia. Czas się zabrać poważnie za robotę.

 

Dostałam umowę od energetyki - 5 miesięcy czekania. Termin jak termin, ale czy potrzebuję kombinować z prądem budowlanym? od kiedy musi być prąd na budowie? bo na dwa miesiące to może można jakoś pociągnąć na jakimś agregacie czy coś. Sąsiedzi są daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prad jako taki powinnas miec w sumie po ławach fundamentowych.

Do mieszania zaprawy..Powazne urządzenia moga byc na etapie konczenia ścian parteru (szczegolnie wibrowanych slupow, chyba ze takich nie ma), czesto jest potrzebny przy ścianach kolankowych na piętrze - do cięcia płyt osb.

Cieśle potrzebują prąd do cięcia płytek.

Mozna to wszystko z agregatu obsłuzyć

Zobacz kiedy będziesz miała wodę Ta też jest ważna na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowa na wrocławskim osiedlu Jerzmanowo (od strony Ratynia, Leśnicy, Żernik..).

miałam jeden kontakt - kierbud budował sąsiadom, bardzo chwalili, że dużo im pomógł. okazuje się, że zajął się współpracą z deweloperką i nie ma czasu na takie pieprzoty jak domek jednorodzinny.. teraz od drugiego dowiaduję się, że w 2011 kończy swoją własną inwestycję (też zajął się deweloperką!), ale jesteśmy jeszcze przed rozmowami, więc może znajdzie czas na doglądanie mojej małej, prostej budowy...

ja jeszcze na dobre nie zaczęłam, a już spać ze stresu nie mogę..!!

czy to boom budowlany wraca czy co? budowlańców zaczyna znów brakować, trzeba się liczyć z niebotycznymi stawkami..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine i uriel - namiar na kier buda poszedl na priv, dajcie znać czy dotarł

 

Jeśli chodzi o prąd, to mój sąsiad postawił budynek do stropu tylko za pomocą agregatu, ale nie miał wyjścia, bo już ja leciałem na 50 metrowym przedłużaczu więc kolejnych 100 metrów do niego już by nic nie wytrzymało. O wiele lepiej jest mieć prąd z energetyki, u mnie musieli się pilnować żeby podczas pracy betoniarki nie włączać windy.... ale czasem nie ma wyjścia i trzeba sobie radzić.

 

Czy przychodzi boom.... raczej nie, ale dużo ludzi zaczęło budowę, ew byli już na takim etapie planowania że cały czas ci najlepsi są rozchwytywani. Moja ekipa ma już do przyszłej zimy rezerwacje, a nie biorą się za robotę dalej niż 10 km od miejsca gdzie mieszkają. Poznikali po prostu ci wszyscy psełdo-budowlańcy.

 

XX, dzięki.

Wodę mam w granicy, z dobrej strony (coś muszę zrobić, żeby z niej korzystać?). ściany kolankowej brak, słupów brak. Do samych fundamentów i murów (silka, jeśli to ma znaczenie) damy radę bez?

 

Żeby z niej korzystać musisz mieć kranik u siebie :) Jeśli nie to do wodociągów, studzienka, licznik, kranik...

Ławy leje się z gruszki, fundamenty pewnie z bloczków betonowy, więc betoniarka, płyta znów z gruszki, potem wieniec albo z gruchy, albo z suchej zaprawy, wtedy znów betoniarka... .no i na piętro muszą wciągać materiał jakąś winda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madaleine dacie radę na agregacie

woda- musisz miec miejsce poboru sama woda na granicy niewiele zmieni. wez od sasiadow albo dowiez beczką lub idz do wodicagow w siechnicy i pytaj co masz robic ze wskazaniem na wez od sasiadow.

 

przy okazji uwazaj na nasz grunt. nie dosc ze jest podmokly to u mnie byly 2 kurzawki, czesto widze ze ludzie wymieniaja grunt pod lawy lub utwarzdzaja ten grunt.

z tego co widze rowniez wokol mnie ludzie ktorzy buduja z silki (a nie jest to tu popularne tutaj) przemurowuja pierwsza warstwę scian cegla nośna... twierdza, ze z powodu bardzo wysokich wod gruntowych, nie wiem jak jest u Ciebie bo mamy z 600m do siebie ale bądź czujna;) - szczegolnie przy podpisywaniu umów z wykonawca. Zauwazylam ze duzo wygrali ci inwestorzy, ktorzy umowa zwalili na wykonawce niespodziewanki w gruncie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...