Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Podpowiem tylko, że "normalne" okno faktycznie trzeba czymś przysłaniać, żeby nie robić "kina"

 

Przy samym lufciku czułbym się nieswojo - w łazience z widokiem na świat jakoś tak mi przyjemniej ;-)

A czemu nie robić kina? ;)

Przy lufciku to jak w bloku, ale okno połaciowe, a najlepiej dwa - zupełnie wystarczają. Dodatkowo okno dało mi ekstra przestrzeń. Wysunięcie muszli mogło być mniejsze nawet przy moim wzroście 188cm z uwagi na przerwanie skosu. Zabudowa nad oknem jest na poziomie 205cm. Te dwa okna (Velux chyba 118 cm), zupełnie wystarczająco doświetlają łazienkę. Pomagają w tym jasne płytki.

Stojąc przed WC mogę się przy tym rozglądać po świecie :rotfl: Żadne roletki nie są potrzebne, bo w najlepszym przypadku sąsiedzi widzą moją głowę.

http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/DSCN8010/567174833_bd7Us-Th.jpg http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/DSCN8009/567174388_YBDbz-Th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrezygnował z okna, zwłaszcza, że jest od strony północnej - łazienka i tak bedzie doswietlona przez okno dachowe.

Inna rzecz, czy tego typu zmiana nie wymaga zgody architekta.

W projekcie mogą wystąpić zmiany nieistotne i istotne. Pierwsze wymagają zgody architekta i potwierdzenia przez kierownika, drugie także zmiany pozwolenia na budowę.

Zmiana okien jest zmianą nieistotną. (Domniemuję, że musi być zachowana norma. Nie pamiętam ile to było - 1/8 powierzchni podłogi?)

Zmiana metrażu czy wymiarów - zmianą istotną.

Zmiany ścianek działowych - zmianą nieistotną.

Przechodziłem to w zeszłym tygodniu to wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze jak wy wklejacie te fotki bo mi jakoś nie wychodzi???

Moja galeria daje mi od razu linki do wklejania w różnej postaci: na forum, do bloga, itp. Dodatkowo - np. dla forum - mam predefiniowane 3 rozmiary: S, M, L. Z ciekawości spróbowałem podmienić na Th (Thumbnail) i jak widać działa.

Link wygląda tak (celowe spacje generujące błędy):

[u r l=ht tp://frankai.smugmug.c om/Architecture/Zdjecia-z-budowy/7085714_NQneH#567174388_YBDbz-A-LB][ i m g]h ttp://frankai.smugmug.c om/Architecture/Zdjecia-z-budowy/DSCN8009/567174388_YBDbz-S.jpg[/ i m g][/ u r l]

Zwróć uwagę na 2 części. Pierwsza to docelowy adres. Druga to adres obrazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrezygnował z okna, zwłaszcza, że jest od strony północnej - łazienka i tak bedzie doswietlona przez okno dachowe.

Inna rzecz, czy tego typu zmiana nie wymaga zgody architekta.

 

rezygnować za bardzo też nie chcę, łazienka jest podłużna w kształcie prostokąta (jakieś 6.7x2,4) i jeśli zamuruję ten otwór okienny całkowicie to obawiam się że okno dachowe nie za bardzo sobie poradzi z oświetleniem całości pomieszczenia a to z tego powodu że znajduje się ono na lewej ścianie tegoż prostokąta, dlatego myślę o takim lufciku na wysokości oczu pod którym mogę zamontować kibelek z bidetem :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos obchodzenia zapisów z mpzp przez architektów: ktoś na forum opowiadał, ze plan wymagał dachówek w kolorze "naturalnym" przy czym urbanistom chodziło o dachówki ceglaste. Inwestor chciał grafitowy dach, więc architekt we wniosku uzasadnił, że każdy kolor występujący w naturze jest naturalny, a grafit w naturze występuje :)

 

Tatarak, nie wiem, czy była to podobna sytuacja, ale ja o tym pisałam. Ta interpretacja nie była jednak zawierana we wniosku. Tak sobie mówilismy pół żartem pół serio, że jak się przyczepią, to mozna tłumaczyć w ten sposób. W projekcie na rzucie elewacji i w opisie mamy zapisane, że dachówka ceramiczna w kolorze naturalnym czyli tak jak w decyzji). Nie sądzę, aby ktoś to sprawdzał. Na osiedlu, poza jednym domem chyba, wszyscy mają grafitowe, a są już po odbiorze.

 

Madeleine, co do materiału na dach, to jeśli interesujesz się blachą, zajrzyj do dziennik Olgusieniunieczki. Chyba pierwszy raz widziałam ładnie położoną blachę. ostatnio w wątku "pokażcie swoje dachy" pojawiły się zdjecia domu z blachą i też bardzo ładnie była zrobiona. Zaznaczam, że nie mówię o technicznej stronie, bo się nie znam, ale wrażeniu wizualnym. My też rozważaliśmy blachę. Architektka mówiła, że tego nikt potem nie sprawdza. Oglądaliśmy jednak polecone dachy we Wro i nie zrobiło to na nas specjalnego wrażenia. Mnie podobała się od początku karpiówka albo płaska. Stanęło na tej ostatniej. Wybór takich dachówek jest coraz większy. Masz jeszcze łupek albo euronit czy struktonit (nie pamiętam, jak to dokładnie się nazywa). Świetnie to wygląda jako całość z elewacją. Miałabyś taki efekt jak na wizualce. Nasza architektka ma taki dom na swojej stronie (za nim zresztą do Niej trafiłam).

Co do kuchni, to wszystko kwestia zapotrzebowania ilościowego na szafki i gustu. My np. nie chcemy robić szafek górnych. Mamy jednak spiżarnię obok, gdzie będą potrzebne sprzęty. Specjalnie się na nia zdecydowaliśmy kosztem węższej kuchni, bo uznaliśmy to za dobre rozwiązanie. Dzięki temu meble kuchenne mogą być mniej liczne, co nam odpowiada. Nasze okno kuchenne było porjektowane z myślą powieszenia nad nim ewentualnych szafek. Blat ma być na jednym poziomie z parapetem (90cm), okno ma 80 cm.

 

Albert07, nie wiem, jaki masz układ tej łazienki, ale może zrób większe okno w ścianie zamiast okna dachowego. Jest sporo opinii, żeby w miarę możliwości pozbywać się tych okien dachowych. My z 10 zeszliśmy na 5 takich już niezbędnych. Zawsze będa miały gorsze parametry od tych w ścianach. W naszej łazience mamy okno dachowe, bo nie przylega do ściany szczytowej. Było też zaplanowane okno 180 x 40, wąskie, podłużne, w ściance kolankowej. Urozmaicało elewację i miało być na poziomie wanny, żeby mozna było sobie popatrzeć w kąpieli. Po rozważeniu zrezygnowaliśmy z niego, bo nie doświetliłoby odpowiednio pomieszczenia, okno na tym poziomie wymagałoby szyby (albo takich zabiegów, o jakich napisaliście wyżej), okno byłoby zachlapane i więcej byłoby problemu niż pozytku. Każde okno, to dodatkowy koszt (okna, montażu, przy ociepleniu, tynkowaniu itp.), a już i tak mamy ich sporo. Takie okna zostały w sypialni i w pokoju dziecięcym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też bym się zastanowiła nad płaską dachówką (czytaj przeliczyła kasę).

blacha na rąbek wcale nie jest tania.

dobra blacha.

 

co do szafek wiszących mi się super sprawdzają mimo spiżarni. trzymam w nich szkło(nadmiar), obrusy, gwarancje, jakieś tam artykuły niepierwszej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo opinii, żeby w miarę możliwości pozbywać się tych okien dachowych.

Ja zrobiłem odwrotnie. Wyrzuciłem w sypialni okno zwykłe i dałem dachowe. Wówczas obawiałem się o kwestię ściany szczytowej (3W wiszące nad tarasem) i było to częściowo słuszne. Teraz widzę, że dachowe choć fajnie wyglądają, robią sporo problemów w kwestii choćby zasypywania przez śnieg. Doskonale za to doświetlają poddasza, zwłaszcza jeżeli ktoś ma długie pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirea i Tatarak - gdzie widziałyście struktonit/ euronit na żywo?

 

Poczytałam o blasze i mam podobne przemyślenia do Waszych. Aż tak mi się nie podoba, żeby się w nią bawić. Zwłaszcza, że jest alternatywa w postaci tegalitu, który przejdzie i w starostwie, i mężowi się bardziej podoba (pewnie dlatego, że teraz też mamy wielkoformatową dachówkę na dachu i to już zna ;) ), i taniej będzie.

 

U mnie kuchnia będzie po byku, więc szafek naprawdę starczy. A do tego obok spiżarnia.

Jedyne co, to nie wiem, gdzie mam książki upchnąć - wizualnie mi nigdzie nie leży. Spirea, korzystaliście albo macie informacje nt. jakości aranżacji wnętrz przez naszą panią architekt? Zależałoby mi na aranżacji oświetlenia, bo nie radzę sobie z tym.

 

 

Aha, w temacie okien dachowych - faktycznie są średnio fajne. Mamy teraz w mieszkaniu dobrze zrobioną izolację i dobre okna... więc jest ciemno. A nie chce mi się za każdym śniegiem okien otwierać/ strzepywać śniegu itd. Jedno dobre, że dni i tak krótkie, więc niedużo tego światła faktycznie się traci.

 

Doradźcie, muszę się wgryźć w temat okien. Gdzie warto pojechać, żeby na żywo mi ktoś dokładnie o nich opowiedział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert07, nie wiem, jaki masz układ tej łazienki, ale może zrób większe okno w ścianie zamiast okna dachowego. Jest sporo opinii, żeby w miarę możliwości pozbywać się tych okien dachowych. My z 10 zeszliśmy na 5 takich już niezbędnych.

 

Także pozbywaliśmy się nadmiaru okien dachowych i z perspektywy mieszkania w domu, to był dobry wybór. W naszym klimacie zimą są duże straty ciepła, a zresztą okna ciągle są brudne :) Co prawda mam plastikowe połaciówki tzw wysokościowe, które są łatwiejsze w myciu (inaczej "łamią" się przy otwieraniu) ale jednak zabawa jest :)

 

 

 

______________________________________________________________________________________________

Pozdrawiam, Tomasz

Dziennik budowy . Komentarze . foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okno dachowe w łazience jednak pozostawię, zastanawiam się tylko nad sensem tego w ścianie, tzn. sens jest, ale nad jego wielkością bowiem 120x120 to jest dosyć spore okno. Gadałem dzisiaj z moją dekoratorką i ma przemyśleć możliwości i coś nam zaproponować. Będzie albo podłużne w poziomie okienko albo wzdłuż, może coś koło 50x100 albo jakieś inne.

Poza tym pozbyć się tego okna całkowicie nie mogę bo jak wcześniej wspominałem samo okno dachowe nie doświetli mi łazienki bowiem jest ona w kształcie prostokąta i okno dachowe jest na końcu tego dłuższego boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...