Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Klasyczne cem-wap są bardzo nierówne. Można wyrównać je za pomocą gładzi z użyciem piasku kwarcowego (na worki lub w niektórych kopalniach), albo gotowymi zacierkami - np. Atlas Rekord. Jeszcze drapie, ale już nie jest tak nierówny. Niestety niektóre farby go wygładzają. Gładzie gipsowe to jak dla mnie "szkło". Oczywiście ktoś może lubić takie klimaty, ale ja wolałem choć trochę szorstkości. Trzeba być świadomym, że panele w wersji pływającej + gładzie gipsowe + mała liczba mebli, świetnie odbijają dźwięki - dom jest "głośny".

frankai,

zapraszam do siebie na wizję lokalną - mam klasyczne tynk cem-wap. - równe, bez grama gipsu, gładkie jak pupa niemowlaka, więc do szkła jeszcze im brakuje, tak więc sa bardzo ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zmieniając temat: HEEEELP w kwestii prądu.

 

Konwersujemy sobie z energetyką na temat przyłącza. Na początku była opcja: my dajemy projekt, oni nas podłączają w 5 miesięcy. No ale była za mała moc przyłączeniowa, zmieniliśmy więc, żeby oni zrobili projekt - i nagle mamy termin realizacji 11 miesięcy na zrobienie projektu +5 miesięcy wykonania :/

A koszt zrobienia projektu przyłącza, jak się pytaliśmy gdzieś tam w jakimś biurze, wyszedł kilka tysięcy. Jak ugryźć ten temat?

 

Faktycznie takie są terminy realizacji. Nie bardzo rozumiem co znaczy, że była "za mała moc przyłączeniowa", czy zamówiliście zbyt małą moc przyłączeniową ( Zakład energetyczny nie może odmówić przyłączenia bez względu na zamówioną moc), czy nie ma warunków technicznych przyłączenia do sieci (zbyt mała moc transformatora).

Opłata zawsze jest liczona ryczałtem.

Jeśli w ogóle nie masz prądu na działce najrozsądniej będzie wystąpić o przyłącze budowlane. Zakład wyznaczy miejsce, w które można się włączyć, a elektryk wykona instalację i zgłosi do odbioru. W tym wypadku jesteś w stanie wszystko załatwić w dwa tygodnie.

Jednocześnie wystąpić o przyłącze docelowe (potrzebna będzie umowa ) i spokojnie czekać półtora roku korzystając z przyłącza budowlanego (niewiele wyższe opłaty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni właściciel działki wystąpił o za małą moc, my najpierw przepisaliśmy warunki na siebie, ale potem doszliśmy do wniosku, że wnioskowana moc była za mała i zwiększyliśmy przydział.

Dzięki za info, występujemy w takim razie o prąd budowlany, skoro opłaty nie są jakieś zabijające.

 

 

Wojgoc, a kto Tobie robił tynki? I dokładnie jakie to są. Aktualnie mam gipsowe i to taki szajs, jakich mało - tu obite, tam rysa itd. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretyzujesz i do tego rozmijasz sie z rzeczywistością. Ja nie mam struktury piasku, tynki wygladaja jak gipsowe. Tynki robione technologią Nida Gips - obrzutka cementowa i własciwy tynk cem-wap z ziarnem 0,2.

Moi tynkarze całą chatę zrobili bez uzycia listew prowadzących, więc odliczając koszt tych listew, bez których inni nie robią, robocizna wyszła mi 17zł/m2.

Za worek obrzutki płaciłem 9,6zł brutto/25kg, tynku 13,1zł brutto/25kg - kupowane w AB Renowa na Buforowej.

 

Właśnie dlatego napisałem że taka jest moja teoria i nie widziałem na żywo rożnicy. Nie podobają mi się gładzie gipsowe, które są zupełnie równiutkie. Ale nie potrafie wyobrazić tynku cem-wap który wygląda jak gipsowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego napisałem że taka jest moja teoria i nie widziałem na żywo rożnicy. Nie podobają mi się gładzie gipsowe, które są zupełnie równiutkie. Ale nie potrafie wyobrazić tynku cem-wap który wygląda jak gipsowy.

jak patrzysz to wyglądaja jak gipsowe, a jak dotkniesz to wyczuwa się delikatną szorstkość - moja lepsza połowa mówi, ze mają cellulitis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, występujemy w takim razie o prąd budowlany, skoro opłaty nie są jakieś zabijające:/

Rozejrzyj się po okolicy i znajdź skrzynkę z napisem ZK - 1, lub ZK - 3, najlepiej jeśli stoi po Twojej stronie ulicy ( prowadzenie zasilania przez drogę jest kłopotliwe) zanotuj adres lub nr działki przy której stoi owa skrzynka i spróbuj zaproponować aby właśnie do niej można włączyć rozdzielnicę budowlaną. Czasem warto pociągnąć dłuższe zasilanie ale po tej samej stronie, niż przechodzić przez ulicę.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Instalacje elektryczne, przyłącza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro mam już cene robocizny z wylewki i tynki, to może jeszcze mniej więcej koszt m2 tynku wap-cem ? I koszt m2 styro pod wylewke, mam przewidziane 16 cm na gotowo, więc chyba 10 cm styro mi wyjdzie.

Przeliczyłem z projektu powierzchnie do tynkowania i wyszło z sufitem 700 m2... straszna liczba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzyj się po okolicy i znajdź skrzynkę z napisem ZK - 1, lub ZK - 3, najlepiej jeśli stoi po Twojej stronie ulicy ( prowadzenie zasilania przez drogę jest kłopotliwe) zanotuj adres lub nr działki przy której stoi owa skrzynka i spróbuj zaproponować aby właśnie do niej można włączyć rozdzielnicę budowlaną. Czasem warto pociągnąć dłuższe zasilanie ale po tej samej stronie, niż przechodzić przez ulicę.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Instalacje elektryczne, przyłącza

Dzięki, w mojej okolicy to ulicy nie ma - jakby tu powiedzieć, nawet nazwy ulicy ;) Wiem, gdzie jest prąd, bo już patrzyłam - ale to 150m. Do niedawna też zresztą ktoś tam używał budowlanego, dopiero ostatnio mu założyli.

Po prostu zastanawia mnie, jak to jest - jakbyśmy przyszli z projektem, założyliby w 5 miesięcy, a jeśli oni, to 11+5? Coś wolno projektują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro mam już cene robocizny z wylewki i tynki, to może jeszcze mniej więcej koszt m2 tynku wap-cem ? I koszt m2 styro pod wylewke, mam przewidziane 16 cm na gotowo, więc chyba 10 cm styro mi wyjdzie.

Przeliczyłem z projektu powierzchnie do tynkowania i wyszło z sufitem 700 m2... straszna liczba :)

700m2 to taki standard.koszt trudno wyliczyc - ile masz potrzebnych listew naroznikowych, czy chcesz przy oknach miec ładnie wykończone czy standardowo, z czego i jak masz zrobione ściany.

Co do wylewek to swego czasu najtańszy styro był w Leroy Merlin - wychodziło 144zł/m3, wszelkie folie najtaniej kupisz na http://www.folnet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wolno projektują.

...a pytałaś ile czasu to zajmie Twojemu projektantowi ?

Jeśli to 150 m , to najłatwiej będzie zrobić linię napowietrzną, koszt kabla to ok. 5,50 /mb, do tego słupy, rozdzielnica budowlana, uziemienie (wykorzystasz je dla budynku) i robocizna. Jako, że jest zima, to będzie trudno to zrealizować. Może faktycznie lepiej przeforsować pomysł własnego projektu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze inaczej.

Spróbuj dogadać się z najbliższym sąsiadem, który ma już przyłącze na tzw pożyczanie prądu, zamontuj podlicznik do rozliczeń między wami, do siebie poprowadź przewód 3x2,5 mm 2 ( wykorzystasz go później do instalacji w domu, jednak nie licz na to, że będą pracować urządzenia dużej mocy, ot jakaś wiertarka, szlifierka, mała betoniarka jednofazowa ( przy większym poborze mocy będą występować spadki napięcia), przewód zagrzeb w ziemi, by nie kusił złodzieja , ale pamiętaj, że jest to nielegalne, choć ostatnio uspokoili się ze ściganiem takich spraw. Wszystko zależy od tego, jak szybko i jakim sposobem chcesz budować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant (dostaliśmy jakiś tam namiar od gościa z Energii Pro) powiedział 2-3 miesiące ze wszystkim, cena 6 tysięcy z kawałkiem. Tak czy owak szybciej. No ale nie do końca się to opłaca, bo część linii będzie biegła drogą prywatną, więc w tym przypadku energetyka za projekt nie zwróci. Na razie i tak czekamy wiosny.

No i wolałabym mimo wszystko legalnie, bo jestem strachajło straszliwe...

 

Dzięki wielkie :)

 

 

 

W temacie tynków: Wojgoc, myślisz, że Twoja ekipa przyjechałaby i do mnie? bo to przecież kawał drogi.

Czytałam, że masz cementowo-wapienne, z moim pytaniem chodziło o dokładny rodzaj/ markę, jeśli to ma znaczenie i rzutuje. Nie zależy mi na efekcie gładzi, za to zależy na braku dziur. A to chyba możliwe jedynie w opcji cementowo-wapiennej bez gładzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...