Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Tylko że najpierw należy to zaplanować i to już przekracza zdolności percepcyjne nawet nieprzeciętnego człowieka ;) :D

 

Nie, wystarczy powiedzieć o swoich oczekiwaniach, sęk w tym, że w czasie budowy apetyt rośnie i często na wiele rozwiązań jest za późno, ale zawsze można zbudować nowy dom ;) Jesteś chyba najwytrwalszym budowniczym. Od czasu gdy się znamy, ja już zbudowałem, sprzedałem, wyremontowałem mieszkanie (wywaliłem dosłownie wszystko) i teraz chcę zbudować nowy dom. Choć zmieniałem w mieszkaniu wszystko, nie zastosowałem wielu nowinek technicznych, ot jakaś scena świetlna, dodatkowe wyłączniki, rzeczy proste i funkcjonalne, oczywiście instalacja przeciwporażeniowa, ale to z racji wiedzy i przekonań (niewiele instalacji w bloku jest w tych standardach). Skupiłem się raczej na wystroju , jeśli armatura, to najlepsza, Haceka, mam dość polewania się wodą z marnych kranów, itd itp. Mam wiele przemyśleń na temat nowego domu, ale nic na siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, a co jest potrzebne do takiej najprostszej obsługi w domu - chodzi mi właśnie o rolety, obsługę pieca, rekuperatora, alarm. Od czego zacząć i kto to wykonuje? Czy to robi elektryk czy jakiś inny specjalista. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, a chciałabym samą podstawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, a co jest potrzebne do takiej najprostszej obsługi w domu - chodzi mi właśnie o rolety, obsługę pieca, rekuperatora, alarm. Od czego zacząć i kto to wykonuje? Czy to robi elektryk czy jakiś inny specjalista. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, a chciałabym samą podstawę.

 

Rolety możesz obsługiwać na wiele sposobów, najprościej przełącznik w najwygodniejszym dla siebie miejscu, może też być jeden ogólny, zamykający, lub otwierający wszystkie (elektryk)

Sterownik pieca instaluje hydraulik, instalację wykonuje elektryk

Rekuperator włącza się w gniazdo elektryczne, sterowanie w centrali rekuperatora, najprościej manualne.

Alarm jest morzem możliwości, najprościej czujki PIR wykonuje elektryk, lub alarmiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, nie podcinaj skrzydeł potencjalnym nieprzeciętnym ;)

A czemu nie? :p Przyznaję się, że ja już nie ogarniam wszystkiego :rolleyes: Dlatego pewnie nie mam smartfona :D

Teraz czeka mnie studiowanie instrukcji od zmywarki, piekarnika i płyty indukcyjnej.

Smok ma rację - może jakoś zaplanować by się dało, ale... potem człowiek ma pomysłów na 100 innych sposobów realizacji i klops.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, a chciałabym samą podstawę.

Jedna rada - rób instalację w rurkach. Wtedy zawsze można dociągnąć brakujący kabelek. Pilnuj tylko, żeby zakręty były łagodne, średnica jak największa - min. 13mm, a tam gdzie dużo drutów to nawet 20mm, a w ściankach i sufitach G-K - usztywnione (jak rurka sprężynuje, to na zakrętach druty się klinują).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rada - rób instalację w rurkach. .

 

Wiem, że masz instalację elektryczną w rurkach, jest to znaczne podrożenie kosztów wykonania, faktycznie taką instalację można dowolnie rozbudowywać, pod warunkiem, że uda się dostać z nową do rozdzielnicy, warto, a nawet należy zostawić przewodniki w kanałach. Budując taką instalację należy wszystkie wyłączniki i część gniazd sprowadzić do rozdzielnicy, wtedy mamy niemal nieograniczone możliwości sterowania. Powiem, że robota nie jest warta świeczki, dziś można to wszystko zastąpić mechanizmami bezprzewodowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że masz instalację elektryczną w rurkach, jest to znaczne podrożenie kosztów wykonania, faktycznie taką instalację można dowolnie rozbudowywać, pod warunkiem, że uda się dostać z nową do rozdzielnicy,

Mam dwie rozdzielnice - główną w wiatrołapie i "gospodarczą" (garaż, kotłownia, kuchnia, pomieszczenia gosp.) w garażu. Całość podzielona na około 12 obwodów z głównego różnicowo-prądowego (robi za główny wyłącznik) i dwa z własnymi: lodówka i kocioł. Tam gdzie się udało, to w pomieszczeniu są 2 różne fazy - np. oświetlenie z jednej, a gniazdka z drugiej.

Nie wszystko uda się załatwić radiowo. Przykładowo miałem dwa kabelki na lamie na suficie, bo na drugim przycisku miał być kinkiet. Na sufit trafiła duża lampa i chciałoby się ją mieć "podzieloną". Poza tym - jest metalowa, więc może jednak podpiąć ochronny. No i dociągnąłem 2 kabelki. W innym miejscu doszedłem do wniosku, że trzeba zrobić zmienny, żeby z łóżka wyłączać. No i kolejne kabelki pociągnąłem, a na rurce która tam szła, wywierciłem dziurę na puszkę.

Poza tym mając rurki nie straszne są uszkodzenia.

"Grzebki" takie jak Haku, mogą położyć rurki sami, a specjalista pociągnie druty (które są tańsze niż te w podwójnej izolacji) i połączy. Wyższym kosztem jest właśnie robocizna związana z bruzdami.

Mając rurkę można robić instalację tradycyjną, a później przejść na inteligentną.

Radiówki i tak muszą mieć zasilenie, a ograniczają wybór dostawcy osprzętu. Jak dla mnie mają główny sens dla dodatków w stylu instalacji alarmowej i sterowaniu roletami, a i tak wówczas trzeba się bujać z bateriami. Jak w domku na emeryturę będę planował instalację - wszystko oczywiście będzie już inteligentne i zdecydowane na etapie projektu. Wtedy raczej nie będę miał 10 lat na budowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania rolet alarmem... moja instalacja powstaje pod tym kątem... własnie będzie takie coś w stylu prostego domu inteligentnego.

Co do elektrycznych rolet i braku prądu... jest to kłopot, wstając rano... a tu dalej noc... bardziej myślę nad agregatem, większość z nas buduje się poza miastem, a wiadomo że na wsi dłużej energetyce schodzi z naprawą awarii.. wyobraźcie sobie zimę, zamieć zrywa przewody, wywraca parę słupów i okazuje się że przez 3 dni będziecie bez prądu. Żarcie w lodówce zaczyna się psuć, nie ma INTERNETU (taki żarcik:) ) ale co najgorsze nie działa większość pieców... ci co mają kominek jakoś przeżyją...

Dlatego agregacik wpięty w instalacje i po sprawie.

 

Frankai - wyższy koszt robocizny to jest mało powiedziane, jak z ciekawości zapytałem się elektryka ile by kosztowało zrealizowanie moich pomysłów związanych z przewodami to aż usiadłem... i gdyby nie to że podłubię sobie to sam, na pewno bym dał sobie spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozpocząłem kolejny etap w zabawach z lampą własnej produkcji. Przywlokłem z Warszawy alabaster (36zł za płytkę 30x30). Jutro będą w nim dziurki i udam się do gościa od kwasówki celem zamówienia konstrukcji. Może za tydzień już moja piękna lampka będzie gotowa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie? :p Przyznaję się, że ja już nie ogarniam wszystkiego :rolleyes: Dlatego pewnie nie mam smartfona :D

Teraz czeka mnie studiowanie instrukcji od zmywarki, piekarnika i płyty indukcyjnej.

 

 

dobrze, że nie tylko ja nie ogarniam... we mnie nawet telefony dotykowe wzbudzają przemożną chęć ucieczki. a co do zmywarki i indukcji - opanowałam podstawy, wychodząc z założenia, że według statystyk wykorzystujemy max 30% dostępnych funkcji (dane dotyczą aplikacji komputerowych, ale można je spokojnie rozciągnąć na wszystko co technologiczne) - i tak wszystkiego nie zapamiętam, szkoda życia na lekturę tych instrukcji (szczególnie że pisane po polskiemu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko uda się załatwić radiowo. Przykładowo miałem dwa kabelki na lamie na suficie, bo na drugim przycisku miał być kinkiet. Na sufit trafiła duża lampa i chciałoby się ją mieć "podzieloną". Poza tym - jest metalowa, więc może jednak podpiąć ochronny.

obowiązkowo

żeby z łóżka wyłączać. No i kolejne kabelki pociągnąłem, a na rurce która tam szła, wywierciłem dziurę na puszkę.

wystarczy radiowo

Poza tym mając rurki nie straszne są uszkodzenia.

Fakt, ale naprawa takiego uszkodzenia nie jest kłopotliwa.

Mając rurkę można robić instalację tradycyjną, a później przejść na inteligentną.

jeśli uda się przeciągnąć przewody przez wszystkie zakręty

Radiówki i tak muszą mieć zasilenie, a ograniczają wybór dostawcy osprzętu. Jak dla mnie mają główny sens dla dodatków w stylu instalacji alarmowej i sterowaniu roletami, a i tak wówczas trzeba się bujać z bateriami)

nie, są zasilane z sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozpocząłem kolejny etap w zabawach z lampą własnej produkcji. Przywlokłem z Warszawy alabaster (36zł za płytkę 30x30). Jutro będą w nim dziurki i udam się do gościa od kwasówki celem zamówienia konstrukcji. Może za tydzień już moja piękna lampka będzie gotowa :)

 

uwielbiam takie pomysły, sam wczoraj skończyłem szafkę pod akwarium 200 l

dziecinnie proste, choć wymaga czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze, że nie tylko ja nie ogarniam... we mnie nawet telefony dotykowe wzbudzają przemożną chęć ucieczki. a co do zmywarki i indukcji - opanowałam podstawy, wychodząc z założenia, że według statystyk wykorzystujemy max 30% dostępnych funkcji (dane dotyczą aplikacji komputerowych, ale można je spokojnie rozciągnąć na wszystko co technologiczne) - i tak wszystkiego nie zapamiętam, szkoda życia na lekturę tych instrukcji (szczególnie że pisane po polskiemu)

 

czyli moja teza sprawdza się... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego agregacik wpięty w instalacje i po sprawie.

 

/quote]

 

Włączenie agregatu do sieci odbiorczej domu jest dość kłopotliwe i kosztowne, osobiście uważam, że agregat 2 kW postawiony na zewnątrz i dobre przedłużacze do wymaganych odbiorników spokojnie na takie "okazje" wystarczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym agregat ma dość niestabilne warunki pracy i byłbym ostrożny z włączaniem go do urządzeń elektronicznych, przykładem niech będzie fakt wyczytany tu na forum, gdzie kocioł nie chciał pracować na agregacie,wyjątkiem będzie agregat trójfazowy, podpięty do uziemienia, warto to sprawdzić przed inwestycją
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...