Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

wykop na ok. 70 cm, podsypka z piasku, ułożenie kabla, zasypka piaskiem (ok 20 cm) ułożenie folii oznaczającej, zasypka ziemią, wprowadzenie do budynku. Tak powinno to wyglądać lege artis. Cena zależy też od długości przyłącza, wiadomo im dalej, tym cena metra spada.

Ach, w miejscach podjazdów powinno się kabel prowadzić w rurze Arota.

 

Smoku - a czy można zrobić za jednym zamachem (wykopem) przyłącze wody i elektryki?

Pytam, bo mamy długą drogę wewnętrzną (ponad 40m) i chciałbym przeprowadzić wszystkie niezbędne instalacje do granicy działki za jednym razem?

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak masz przyłącza? czy elektryka idzie obok wody, kanalizy, deszczówki?

nie jestem specem, ale w jednym wykopie to woda i prąd ie ida w parze.

 

Elektryka jest na granicy (wjeździe), woda na razie po drugiej stronie asfaltu, czyli jakieś 6 m od granicy. Droga dość długa, bo działka w głębi. Wszystkie przyłącza muszę zmieścić w tej drodze. I myślę, że jak kopać to raz a dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjdzie taki dzień, ale nieprędko, kiedy Frankai nie będzie się upierać, żeby mieć ostatnie słowo.... i zaraz potem pojawią się Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. wspomnicie moje słowa :D

Hmmm... Jak mnie ktoś przekona, to nie muszę mieć ostatniego słowa :p Nie jest to łatwe, ale możliwe. Trzeba mieć jednak argumenty i nie zawahać się ich użyć. Śmieszą mnie tacy adwersarze, jak Kuba Dąb w wątku o odśnieżarkach. Zero jakichkolwiek konkretów, kiedy ja mu każdy mój argument przedstawiałem prawie matematycznie. Starałem się by dyskusja do czegoś doprowadziła, on niczym polityk - żadnych konkretów. A propos polityki - fajnie podsumowali to w Studiu 202: w Polsce nie ma przekrętu czy kradzieży - jest afera; nie ma nieszczęścia czy wypadku - jest tragedia czy dramat. Jak czasem przez przypadek słyszę takiego małego zaciętego człowieczka, to nijak nie rozumiem o czym on p...

 

A kwestia parytetów, poprawności politycznej i różnych innych regulacji, gdzie władza wie lepiej mnie wkurza. Łatwiej się dogaduję z kobietami niż facetami i wbrew pozorom nie każę żonie siedzieć w kuchni. Jestem rasistą a osoba, którą najbardziej polubiłem na tym kontrakcie w USA, to był... Murzyn. Zresztą paru innych nazywało mnie przyjacielem.

 

A ci jeźdźcy to się pewnie pojawią, jak zagadam ostatniego człowieka na śmierć ;) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoku - a czy można zrobić za jednym zamachem (wykopem) przyłącze wody i elektryki?

Pytam, bo mamy długą drogę wewnętrzną (ponad 40m) i chciałbym przeprowadzić wszystkie niezbędne instalacje do granicy działki za jednym razem?

:)

Jak wkopywałem sobie przewód do oświetlenia w słupkach, to mój elektryk wspominał coś o 80 centymetrach odległości od gazu. O ile nie pokręciłem czegoś :D Co do wody, to nie wiem, ale pewnie podobnie. Chodzi pewnie o to, żeby kopiąc nie dziobnąć przypadkiem w drugie medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awo65 Nie ma normy regulującej te sprawy na terenach prywatnych, przynajmniej ja nie wiem o niej. Bywają wytyczne, które ustalają poszczególne zakłady wodociągowe i są one różne od wspomnianych 80 cm do 1,5 m . Należy kierować się tzw. zdrowym rozsądkiem Oczywiście możesz wykonać te przyłącza razem, ale w razie awarii będzie duuuży kłopot, stąd proponuję oddalić te instalacje od siebie o co najmniej 80 cm. Krzyżować mogą się w odstępie większym niż 30 cm. Jeśli nie masz uziemienia, warto ułożyć płaskownik tak jak pisałem wcześniej

 

Haku jw. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sa takie małe koparki, na 40m wyjdzie taniej i zdecydowanie szybciej jak kopanie reczne
Nawet nie musi być mała. Zwykła może nawet szybciej wykopie. No chyba, że znajdzie się taka "taśmówka" która na taśmie ma kilka małych szufelek kręcących się dookoła.

 

Powiem tak - ręcznie kopałem około 20 metrów pod kanalizę do szamba. Po tym przerzyciu, jak zobaczyłem swoich elektryków zabierających się za łopatę do przeciągnięcia około 30m kabla od ręki zadzwoniłem po koparkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

niebawem w Zębicach rozpoczynam inwestycję (czekam na pozwolenie), ale oczywiście mam trochę pytań odnośnie tego "co i jak najlepiej pozaławtiać". Więc pytam ludzi z okolicy o:

1. Ktoś może polecić swojego kierownika budowy ? Szukam kogoś, kto by kilka razy zajrzał na budowę i odebrał od wykonawcy takie etapy jak przygotowanie terenu, deskowanie fundamentów, fundamenty, ściany itd. Co w tych trudnych dniach raz na parę dni by zajrzał na budowę i sprawdził, czy to idzie w dobrym kierunku, by ewentualnie postraszyć wykonawcę. Sam zamierzam pewnie zaglądać tam codziennie, wiec chodzi mi o konsultacje telefoniczne (moje), jak mi coś się wyda podejrzanego, noi by był namiejscu, jak sam sobie z wykonawcą nie poradzę.

 

2. Ktoś może polecić swoją ekipę do stanu SSO ? Aby kierownik z punktu wyżej nie musiał mnie za często odwiedzać ?

 

3. Tartak na dach - teraz widzę, że to poważnykoszt, więc czy braliście ekipę, która robią więźbę tą samą, co SSO, czy osobną ? Skąd drewno w okolicy wschodniej ? A mozę ktoś ma doświadczenia z wiązarami - podobno łatwiej i szybciej, ale na razie cena mnie powaliłą - dach kopertowy, 12 x 15 m podstawy, dach prosty (poddasze nieużytkowe nad pełną kondygnacją) - zero okien dachowych, zero fanaberii - podstawa prostokąta - a Burkietowicz (wiazary.pl) wyceniłmi na 24 tyś (konstrukcja dachu z montażem, oczywiście bez montazu dachówki - samo drewno). Powierzchnia dachu to 220 m2. To nie przesada ?

 

4. Wodociąg- muszę poprowadzic 150 m wodociągu, im szybciej, tym lepiej (projekt w fazie uzgodnień) - jakaś polecana ekipa, oczywiście - koszty się liczą, rozumiem, zę czasami niska cena się równa więcej mojego czasu i nerwów - wliczam to.

 

5. Korytowanie drogi - podobnie co z wodą - 150 m2 - pewnie bym robił razem z wodą - ktoś poleca jakiegoś wykonawcę, z kim się można sensownie domówić na usługę korytowania ? No i możę ktoś ma gruz do zagosopodarowania ?

 

Na razie to tyle, kolejne pytania będę wrzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...