Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

ależ ja jestem złośliwa w stosunku do Frankai, nie Ciebie :D

Wojgoc nie chce ze mną gadać, Tatarak nie ma dla mnie szacunku, Ty jesteś złośliwa do mnie... :cry: No cóż - jak widać koniec budowy zbiegł się z końcem forumowania. Zdaje się, że Wojgoc był numer 2 przy wyborach, więc on powinien przejąć pałeczkę moderatora.

Jeszcze jeden post. Złośliwie odpowiem Ci dłuuuuuuuugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Gdzie w naturze można obejrzeć dużo ładnych pstryczków? (w sensie - wyżej niż castorama itp., żeby był duży wybór berkerów i innych).

Możesz mieć problem. Wrocławia pod tym kątem nie znam. Mógłbym podać 2 miejsca w Warszawie i 1 w Poznaniu. Tak czy owak - może będzie trzeba kilka odwiedzić

Podaj po pierwsze jaki poziom cenowy akceptujesz za przykładowe gniazdko:

7-15zł

15-40zł

30-80zł

60-200zł

>200zł

Berker Kwadrat to górna strefa drugiego poziomu i ona się okazało moją półką. Berker, Legrand, Efapel (mój wybór), Simon Contact i Schneider to poziomy 2-3 dla większości serii, ale mają też osprzęt z poziomów 1 i 4.

Po drugie - czy interesuje Cię instalacja inteligentna czy standardowa.

Po trzecie - jaki styl preferujesz - nowoczesny czy klasyczny. Gira dla przykładu ma bardzo cienki osprzęt - wystaje 2mm, ale wymaga to specjalnych puszek i jest to poziom 5. Są wyłączniki udające przedwojenne "hebelki" czy też obrotowe. I wiele innych cudów; zwykle koszmarnie drogich.

Po czwarte jakie ma być wykończenie: plastik, szkło, kamień, metal, imitacja drewna?

Po piąte - czy masz wymagania "ten rodzaj musi być". Wśród trudno dostępnych elementów wymienię przykładowo:

- podwójne gniazdko ramkowe

- potrójne gniazdko ramkowe na płaskie wtyczki

- 3-klawiszowy wyłącznik

- dwubiegunowy zmienny i krzyżowy

- czujnik ruchu z funkcją on-auto-off

- termostaty programowalne, z kapilarami (do podłogówki) i zwykłe stykowe

- różne typy gniazd RTV

- gniazda tel i komp do dowolnego komponowania (2 x tel, 2 x PC, tel+PC)

- roletowe zwierne, z blokadą elektryczną, mechniczną i obydwoma

- roletowe z przekaźnikami

- wyłączniki sterowane pilotem

i kupę innych, których bez katalogu nie opiszę.

 

Od razu podam co mną kierowało.

Początkowo wybrałem poziom 3, ale życie zepchnęło mnie na 2 ;-)

Instalacja klasyczna

Styl raczej nowoczesny aczkolwiek z racji cen zeszło na klasyczny z odrobiną nowoczesności.

Miało być szkło lub metal (są fajne serie Crystal i Metallo w Efapelu) ale cenowo się poddało i zeszło na plastik. Od razu nadmieniam, że plastiki bywają dobre, słabe i katastrofalne.

Chciałem mieć konkretne elementy osprzętu, ale ostatecznie... uznałem, że da się bez nich żyć, lub zrealizować te funkcje inaczej. Przykładowo On-Auto-Off robię na wyłączniku seryjnym obok w jednym przypadku. W innym mam czujnik na suficie, który ma pilota, a w kolejnym uznałem, że obędę się bez „On”.

 

Jak wybrałem – głównie kwestia estetyczna (kolorystyka), cenowa i jakościowa. Oglądaliśmy z żoną dziesiątki serii. Oto moje opinie serii które obejrzałem:

1. Elda – zamontowałem dawno temu w pomieszczeniach gospodarczych. Kształt i kolor był ok. Plastiki takie sobie. Upierdliwy montaż – miałem problem z dobrym dociśnięciem do płytek!

2. Legrand – nie podobały nam się kształty. Spory wybór elementów. Może jeden z najlepszych na rynku.

3. Metaplast Nasielsk, seria Quattro (czy jakoś tak). Początkowo podobał nam się wygląd. Cenowo – poziomi 1. Przyleganie – jako tako. Jakość plastików udających aluminium – koszmar!!! Rysuje się na potęgę. Nie wiem jak zwykłe białe czy beżowe. Blokady torów w gniazdkach potrafią skutecznie zablokować nie wkładanie czegoś, a wkładanie wtyczki. Odradzam.

4. Berker – z cenowo akceptowalnych, podobała nam się seria Kwadrat. Jej mankamentem jest ograniczona kolorystyka – biały i beż. Montowałem teściom i plastiki, spasowanie klawiszy, doleganie – rewelka.

5. Schneider Electric – Unica Plus (kolory), Unica Top (imitacja metalu) – węższy zakres funkcjonalny niż Legrand czy Efapel. Spasowanie klawiszy (na podstawie oceny w sklepie) – gorsze niż Berkera i Efapela. Nie montowałem.

6. Schneider Electric – Sedna – konurencyjna cenowo do Kwadratu czy Logusa ale słaba kolorystyka. Sprzedawca podpowiadał, że kolor udający metal ma gorszy plastik i odradzał. Nie montowałem.

7. Simon Contact – pewne podobieństwo do Efapela – kilka serii na różnych poziomach. Spasowanie klawiszy wydało mi się gorsze niż Berkera, Legranda i Efapela. Design też dla nas ciut gorszy niż Efapela, ale lepszy niż Legrand czy Schneider. Zakres funkcjonalności był chyba węższy niż Efapela, a z pewnością niż Legrand. Nie montowałem.

8. Merten (przejęty przez Schneider Electric) – któraś z serii wydała nam się fajna, ale… cena nie bardzo. Nie montowałem, ale nie spodziewam się niczego niedobrego ;)

9. Gira – wiele ślicznych serii z różnymi bajerami. Ceny najczęściej powyżej 150zł. Szkoda mi było czasu na dalsze rozpoznanie.

10. Efapel – Logus 90. Mój zwycięzca. Na podserię Petra (marmur) nie patrzyliśmy. Podobnie imitacja drewna (a może prawdziwe?) to nie nasz klimat. Początkowo żona uznała, że chce Cristal czyli szklane. Niestety ramka pojedyncza kosztowała ponad 100zł i nawet super rabat dawał cenę bliską 100zł za wyłącznik czy gniazdko. Uwaga – połączenia kolorów definiowane przez obwódkę wewnętrznej krawędzi. Zostały więc podserie Metallo, Aquarella i Basic. Metallo to imitacja metalu. Cena za ramkę też chyba w okolicy 50zł. Przy kalkulacji na cały dom, przekraczało kwotę, którą chcieliśmy wydać. Nie chciałem różnicować na gorsze i lepsze pomieszczenia, czy piętro i parter. Basic ma tylko 2 kolory (czyli tak jak kwadrat), więc też odpadł, ale z uwagi na cenę – ramka powiedzmy 5zł zamiast 15zł jak dla Aquarelli, dałem w niewidoczne miejsca. Seria Aquarella ma do wyboru kilka kolorów i można je dowolnie łączyć. Ostatecznie wybraliśmy perłowy na ramki i grafitowy na środki. Łatwo dostrzec wyłącznik, ale nie robi „plamy” na ścianie. Montażowo Logus jest świetny. Jakościowo też. Ma jeden minus – plastiki do luzowania styków zajmują trochę miejsca i wepchnięcie do puszki bywa czasem problematyczne. Cenowo wypadł przy tym lepiej niż Kwadrat. Jest spory wybór elementów osprzętu i to z takim funkcjami, na które bym nie wpadł. Przykładowo różne wyłączniki obrotowe, na klucz czy sznurkowe. Super są te roletowe z blokadą elektryczną i mechaniczną. Już nie zawyje mi silnik, bo nacisnąłem obydwa klawisze na raz. To co najbardziej mnie zabolało, to brak zwykłego termostatu do podłogówki. Mam 2-żyłowe dojście do wyłączników i instalacja programowalnych termostatów, nie wchodziła w grę. Nie wchodziła, bo… zajarzyłem, że każdy z 3 termostatów mam albo w ramce, albo w takiej odległości, że odpowiednio wiercąc – mogę dołożyć zasilanie. Teoretycznie więc mogę zrobić programowalne, ale… po co? Teraz nie mam żadnego termostatu – reguluję temperaturę na kotle i jest OK. Mam dużo podłogówki i dużo otwartych przestrzeni. Jest to strasznie kiepsko sterowalny obiekt. Planuję więc „przeszczep” czegoś od Legranda czy Simona Contacta w płytkę i ramkę Logusa. Dodam jeszcze, że najprostszy termostat KAN-a (c.o.) to 75zł, innych firm elektrycznych to jakieś 200zł, a cennikowo programowalny Efapela to rząd 700zł. Dać 1 500 zł dodatkowo za coś, co ciężko mi będzie wykorzystać – nie uśmiecha mi się. Uwaga – oglądając w Castoramie Logusa, można się zniechęcić. Mają jeden kolor. Dopiero obejrzenie walizki demo (widziałem w hurtowni, być może załatwię koledze) jest przekonywujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojgoc nie chce ze mną gadać, Tatarak nie ma dla mnie szacunku, Ty jesteś złośliwa do mnie... :cry: No cóż - jak widać koniec budowy zbiegł się z końcem forumowania.

 

Frankai tak szybko się poddajesz? ty? nie wierzę.

Oni muszą zrozumieć że ze względu na Twój sędziwy wiek możesz być upierdliwy i też muszą to zdzierżyć a Tobie mój drogi Gandalfie - Góro Olimpu proponuję dobre ziółka na uspokojenie i relaksik

 

Ps. Pogadaj z Panoramixem, na pewno coś zaradzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai, coś trzeba zaradzić na Twój zły nastrój :) Zaproponowałabym jakiegoś drinka czy chociaż kawę, skoro przelotem będziesz przez WRO... ;)

 

W sprawie pstryczków dzięki za wykład. Jako, że szukamy alternatywy dla pstryczków z piątej grupy cenowej, to każda inna będzie w porządku. Mają robić wszystko, z wyjątkiem rolet (bo ich nie będzie). Ale co dokładnie pstryczek, a co urządzenie zamontowane w puszce - tego nie wiem, nie moja działka. Z tym, że chcemy właśnie je pójść i obadać (ja jako konsultant ds. wizualnych, mąż - technicznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frankai,

orientujesz się, którzy producenci maja w swojej ofercie ramki na 5 pstryczków.

Efapel ma w linii Basic i Aquarella

 

Seria nazywa się LOGUS 90 i ma 6 linii. W ramach tej serii, jest jeden osprzęt (bebechy) i różne wierzchy. Piszę wierzchy, bo to nie tylko ramki. To także klawisze, elementy centralne gniazdek i inne tzw. płytki. Kolorystycznie wygląda to tak:

Base: biały i kość słoniowa

Aquarella: aluminium, grafit, lodowy, perłowy

Crystal: szkło+aluminium, szkło+grafit, szkło+lodowy, szkło+perłowy

Metallo (ramka+środek): tytan+perłowy, stal nierdzewna+aluminium, złoty+perłowy, nikiel+grafit, aluminium+grafit, chrom+grafit;

Arbore: buk+perłowy, wiśnia+perłowy, mahoń+grafit, orzech włoski+aluminium

Petra: granit+lodowy, granit+perłowy, granit+aluminium, granit+grafit

 

Uwaga - linie Crystal, Metallo, Arbore i Petra mają wewnętrzną obwódkę z plastiku na ramce, więc wymusza kolor płytek. Basic i Aquarella można mieszać kolorystycznie (katalog tego nie pokazuje). Ja mam perłowe ramki+grafitowe przyciski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efapel ma w linii Basic i Aquarella

 

Seria nazywa się LOGUS 90 i ma 6 linii. W ramach tej serii, jest jeden osprzęt (bebechy) i różne wierzchy. Piszę wierzchy, bo to nie tylko ramki. To także klawisze, elementy centralne gniazdek i inne tzw. płytki. Kolorystycznie wygląda to tak:

Base: biały i kość słoniowa

Aquarella: aluminium, grafit, lodowy, perłowy

Crystal: szkło+aluminium, szkło+grafit, szkło+lodowy, szkło+perłowy

Metallo (ramka+środek): tytan+perłowy, stal nierdzewna+aluminium, złoty+perłowy, nikiel+grafit, aluminium+grafit, chrom+grafit;

Arbore: buk+perłowy, wiśnia+perłowy, mahoń+grafit, orzech włoski+aluminium

Petra: granit+lodowy, granit+perłowy, granit+aluminium, granit+grafit

 

Uwaga - linie Crystal, Metallo, Arbore i Petra mają wewnętrzną obwódkę z plastiku na ramce, więc wymusza kolor płytek. Basic i Aquarella można mieszać kolorystycznie (katalog tego nie pokazuje). Ja mam perłowe ramki+grafitowe przyciski.

 

 

ja pierniczę nie wiedziałem że to taki kosmos z tymi pstryczkami. Jak pomyślę że jeszcze to mnie czeka to od razu mi się słabo robi :sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pierniczę nie wiedziałem że to taki kosmos z tymi pstryczkami. Jak pomyślę że jeszcze to mnie czeka to od razu mi się słabo robi :sick:

Słabo to się robi, jak człowiek próbuje ogarnąć instalację inteligentną. Przygotowanie mojego zamówienia (2/3 osprzętu, bo nie wiem co z kilkoma miejscami i instalacją RTV, tel/PC) zajęło mi tylko 1 dzień. Na fakturze mam 31 pozycji, które zawierały łączenie 183 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert, choć zbagatalizujemy kwestię pstryczków i wybierzemy jakieś z castoramy?*

 

ja nawet nie mam siły tego czytac, a co dopiero analizować :( i znikąd pomocy - mąż artysta, dziecko nieletnie, nikt mnie nie raczej nie wyręczy...

 

*w sensie każde sobie, żeby nie było niedomówień :)

 

ja to myślę zostawić kable na wierzchu i jak trzeba będzie światło włączyć to tylko je połączyć ze sobą, ba nawet lepiej - jak chcę tylko szybko na coś zerknąć a nie ma sensu palić światła wystarczy tylko palca przytknąć :D - łypnie i już wszystko jasne ehehehhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić byle co, założyć byle jak i też będzie służyć (raczej byle jak ;) )

Można rozgryźć temat. Albert07 spokojnie sobie poradzi. I tutaj wracamy do projektowania - jak wszystkie ścianki już będą - kreda w łapki i zaznaczyć gdzie co ma być. Jak są wątpliwości, to pociągnąć rurkę na zapas. Samemu lub rękami "grzebka". Zrobić listę piszą jakie funkcje ma spełniać dany punkt. Wybrać serię i dać sprzedawcy :)

Można też wynająć fachowca/doradcę, który zrobi wszystko za człowieka ;)

Gdyby komuś się spodobał Efapel, to chyba będę mógł pomóc w doborze i zamówieniu. Temat ich osprzętu mam rozgryziony, a kolega jest ich partnerem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...