Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Wojgoc, nieopisanie kabli do elektryki to totalne nieporozumienie. Albo inaczej - usługa niewykonana, nie należy się zapłata.

 

Czasem się zastanawiam, czy faktycznie nie lepiej brać generalnego wykonawcę i nie doglądać budowy. W myśl zasady: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal ;) (dobra, żartowałam)

Ale faktem jest, że jeśli wychodzi się poza totalnie standardowe rozwiązania i chce mieć liczbę niedoróbek poniżej standardu, to... diabeł tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to jest, jak się pisze z dzieckiem na kolanach ;)

Otóż, taki Frankai, Wojgoc czy Spirea mają trudniej od innych.

 

Typowy inwestor, budujący jakiś dom w kwiatkach, wybierający same typowe rozwiązania (zamiast najnowszych/ najlepszych), ewentualnie idący na kompromisy z wykonawcami, do tego o tyle o ile znający się na rzeczy (wysoki stopień wiedzy i upierdliwości niewskazany), mający jako takie szczęście do podwykonawców, i nastawiony na cel, jakim jest wprowadzenie się (w przeciwieństwie do nastawienia na dobre budowanie), wybuduje możliwe, że gorszy dom, z mostkami cieplnymi (tutaj powinna się pojawić przerażona ikonka), w którym na przykład może za jakiś czas ciec przy kominie - ale zrobi to szybciej, możliwe nawet, że taniej i z mniejszym poziomem ogólnego stresu niż perfekcjonista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spytam, jak to możliwe, że aktualne gniazdka mam raczej po 10 złotych niż 30. I jak się zepsują, to po prostu kupię nowe, co nadal wychodzi taniej ;)

Póki kupisz te gniazdka po 10 zł, to problemu nie ma. Kolega elektroinstalator swoją serię Berkera kupuje w określonym sklepie, bo inne już jej nie prowadzą. Za stara. Na szczęście Berker jeszcze je produkuje.

 

No wiesz, do tej chwili żyłam w przekonaniu, że to nie ma znaczenia ;) I raczej zastanowiłam się nad sensem robienia 7 przycisków w rzędzie - nie byłabym w stanie zapamiętać, co do czego służy :D

A czy ja napisałem o 7 przyciskach? :rolleyes: Pisałem o 7 modułach versus 7 puszkach. 7 modułów w wybranej przez Ciebie serii może stanowić 7 przycisków, ale 7 modułów to pewnie będzie raczej mieszkanka przycisków, czujników ruchu, gniazdek (na płaskie wtyczki gniazdko to 1 moduł, a na okrągłe to pewnie moduł podwójny). Gdyby się przydarzyło, to u siebie możesz zrobić nie tylko podwójne ale i potrójne krzyżowe, poczwórne... posiódme. No i wtedy... nikt się nie połapie :D

 

Lista - na tej stronie dobre gniazdka to 37 elementów. Nie sprawdzałem co mówi katalog. Rozbudowane serie mają grubo ponad 100, ale dużą część z nich można sobie odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę sobie - poprawcie mnie, jeśli się mylę - że wybór pstryczków jest o tyle mało stresujący, że nie trzeba go rozstrzygać "przed pierwszym wbiciem szpadla", jak miliona innych rzeczy (projekty wnętrz, ogrodu z "najgrubszych" spraw)

Przed pierwszym nie, ale jak już mamy SSO - tak. Niektórzy - tak jak Madeleine decydują się na instalację inteligentną lub/i specjalne puszki. Wtedy trzeba raz a dobrze wyznaczyć miejsce co, gdzie i jak. Poprawki to horror. Także z opanowaniem co i gdzie jest, że nie wspomnę o łączeniu i zastanawianiu się czy to ten przewód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie w naszym projekcie oświetlenia jest tyle przycisków, że na początku chyba sobie legendę powiesimy ;)

Niestety jeżeli poszło się za głosem projektanta(-tki), który jest w stanie zainstalować w pokoju 10 źródeł światła, bo każdy obrazek trzeba podświecić i mieć światło na 5 różnych nastrojów, to tak właśnie jest. Ja stałem w rozkroku między tym, co ma się standardowo i tym co potrafiłbym wyczarować światłem i techniką. Żona w dodatku chciałabym mieć to wszystko w jednej puszcze fi 60. Gdybym poszedł w instalację inteligentną byłoby łatwiej, ale jak zaczynałem nie było to zbyt tanie (pewnie dalej jest droższe) i popularne. Skoro już jednak masz tyle, to warto sobie odpowiednio to pogrupować i rozmieści, żeby było wygodne i intuicyjne. Wyłączniki 3-klawiszowe w tym mogą wydatnie pomóc. Berker raczej takich nie ma. Oprócz Efapela i tego TEM (wybranaego przez Madeleine) widziałem taki raz (w Warszawie na Bartyckiej), ale jak dla mnie była to raczej kiepska estetycznie seria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolę się z Tobą nie zgodzić.

Po pierwsze miałam podać przykłady obszarów, z którymi miałam poważną trudność w budowie. [...]

Podobnie z roletami. To, że wybrnęłam (i mam nadzieję, że z pozytywnym skutkiem) z ww problemów i wątpliwości zawdzięczam spędzeniu wielu godzin na forum, poradom forumowiczów - tych, którzy maja już jakieś doświadczenie w swoich domach i tych, którzy zajmują się tym projesjonalnie.

Zgadza się. Wiele razy sam dręczyłem kilku sprzedawców, handlowców na Budmie, fachowców, forumowców, własnych projektantków i w ogóle kogo się dało, żeby nabrać wiedzy.

 

Co do osprzętu - dla mnie ma to działać i estetycznie wyglądać. Szkoda mi czasu na zgłębianie tajników w tym zakresie (bardziej interesuje mnie sprawdzenie, czy podłogówka na całości ogrzeje mi dom). Na szczęście Frankai parę stron temu popełnił bardzo przydatny tekst, gdzie przedstawił swoją opinię na temat osprzętu. Wypisałam sobie, które firmy polecił i zamierzam teraz wybrać satysfakcjonujący mnie design i cenę. Nie mam potrzeby zgłębiać forum w tym zakresie. Facet zna się na tym i mu zaufam.

O kurcze. Czuję ciążącą na sobie odpowiedzialność. W najbliższy weekend planuję odebrać walizkę. Pojawię się więc albo z małżą w sobotę, albo w niedzielę do południa sam. Mogę wówczas coś doradzić na miejscu.

W uzupełnieniu do wcześniejszej wypowiedzi o zmiennych i krzyżowych. Sam koszt danego typu pstryczka (zmienny, krzyżowy) jest minimalnie wyższy od pojedynczego. Chodzi co najwyżej o kolejne puszki, który trzeba porobić, żeby tą jedną lampę zaświecić. Zamiast jednym wyłącznikiem daną lampę świeci się dwoma, trzema czy więcej przełącznikami. Nie wiem czy w praktyce zdarzyło mi się użyć więcej niż 3 przełączników (2 zmienne i między nimi krzyżowy). Typowe miejsce to schody, korytarz i... sypialnia (przy drzwiach i obu stronach łóżka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie elementy co wymieniasz to podstawowa wiedza z budownictwa kazdego inwestora aby nie byc zrobionym w 'glupa" przez wykonawce.

Natomiast osprzęt elektryczny to studnia bez dna.

nie mam szczęścia do tej elektryki

Może dlatego, że mam w tym doświadczenie, to sprawa jednak wydaje mi się prosta. Przynajmniej do momentu doboru elementów, których może okazać się taka ilość, że człowiek głupieje.

Na marginesie - oprócz praktyki z elektroinstalatorstwa, mam też ukończone technikum RTV. Największy problem dla mnie stanowiła próba wyboru gniazdek RTV. Odłożyłem na zaś. Najpierw podepnę kablówkę, a potem zobaczę jakie mi są potrzebne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, taki Frankai, Wojgoc czy Spirea mają trudniej od innych.

 

Typowy inwestor ... wybuduje możliwe, że gorszy dom, z mostkami cieplnymi (tutaj powinna się pojawić przerażona ikonka), w którym na przykład może za jakiś czas ciec przy kominie - ale zrobi to szybciej, możliwe nawet, że taniej i z mniejszym poziomem ogólnego stresu niż perfekcjonista.

Zgadzam się. Dla takich palantów jak ja dom z kolei staje się wielką pasją, wyzwaniem, które inni muszą znaleźć w innych aspektach życia ;) W budowie najbardziej wkurza mnie... pytanie rodziny i znajomych: "to jeszcze tam nie mieszkacie? :o"

Na marginesie - przygotowanie się zajęło mi 2 lata. Poszukiwanie działki 1 rok. Doprowadzenie do SSO - 6 miesięcy. Dopiero potem zaczęły się zabawy. Między innymi przez wyjazdy i... zwiększenie potencjału finansowego. No i zaczęło się chciejstwo i wnikanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeżeli poszło się za głosem projektanta(-tki), który jest w stanie zainstalować w pokoju 10 źródeł światła, bo każdy obrazek trzeba podświecić i mieć światło na 5 różnych nastrojów, to tak właśnie jest. Ja stałem w rozkroku między tym, co ma się standardowo i tym co potrafiłbym wyczarować światłem i techniką. Żona w dodatku chciałabym mieć to wszystko w jednej puszcze fi 60. Gdybym poszedł w instalację inteligentną byłoby łatwiej, ale jak zaczynałem nie było to zbyt tanie (pewnie dalej jest droższe) i popularne. Skoro już jednak masz tyle, to warto sobie odpowiednio to pogrupować i rozmieści, żeby było wygodne i intuicyjne. Wyłączniki 3-klawiszowe w tym mogą wydatnie pomóc. Berker raczej takich nie ma. Oprócz Efapela i tego TEM (wybranaego przez Madeleine) widziałem taki raz (w Warszawie na Bartyckiej), ale jak dla mnie była to raczej kiepska estetycznie seria.

 

dzisiaj właśnie analizowalam te wszystkie swiatła i włączniki. Zapalanie i gaszenie wydaje mi sie wygodne i intuicyjne. Nie wiem tylko, czy nie za dużo świateł w jednej grupie. Trzyklawiszowce i ramka na 5 przydała się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj właśnie analizowalam te wszystkie swiatła i włączniki. Zapalanie i gaszenie wydaje mi sie wygodne i intuicyjne. Nie wiem tylko, czy nie za dużo świateł w jednej grupie. Trzyklawiszowce i ramka na 5 przydała się :)

Ja raczej jestem na etapie łączenia :) Mam 3 sekcje podświetleń wężami LED, oprócz tego podświetlenie witrynek. Kiedyś miały być na osobnych klawiszach. Teraz myślę, że niewiele mi zaszkodzi jak zgrupuję przynajmniej część pod jeden klawisz - np. LED w jadalni i salonie. Z kolei LED przy kominku myślę, żeby dać na czujnik - dadzą lekkie podświetlenie przydatne przy błądzeniu po ciemku do kuchni, co jak widać po aktualnej porze - przyda mi się :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciała pozostać przy prostocie w oświetleniu i osprzęcie, i co prawda zakochałam się w GIRA, która nie wiem nawet czy warta swojej ceny, to i legrand cariva by mi starczył. Ale jest jeden problem - mąż pasjonat, który wymyślił nam instalację inteligentną... Pal licho, że poszło nam ponad 5km kabli i kosztowało to kupę kasy, ale teraz okazuje się, że wybrana seria musi mieć przyciski zwierne [i to pojedyncze, i podwójne], jakieś specjalne kombinacje z gniazdami sieciowymi i tv-sat i całą masę innych inszości. A to już nie każda seria posiada... Dodatkowo coś czuję, że on w tych kabelkach będzie grzebać przez najbliższy rok, bo 3 szafy na razie się nie domykają z nadmiaru kabli, cała masa przekaźników i sterowników leży u niego pod biurkiem, a ja się cieszę, że mam w domu kilka działających żarówek i 2 gniazdka :p A do tego właśnie zapałał jakąś niewytłumaczalną miłością do taśm ledowych i usiłuje mi to wtrynić gdzie się da... zaproponowałam, żeby podświetlił w podłodze drogę z sypialni syna do naszego łóżka [a co będzie nocą błądził jak dotąd] oraz dla męża do barku ze słodyczami - a przy okazji wyjdzie prawie jak podświetlana podłoga prowadząca do wyjść awaryjnych w samolocie. Amen.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed pierwszym nie, ale jak już mamy SSO - tak. Niektórzy - tak jak Madeleine decydują się na instalację inteligentną lub/i specjalne puszki. Wtedy trzeba raz a dobrze wyznaczyć miejsce co, gdzie i jak. Poprawki to horror. Także z opanowaniem co i gdzie jest, że nie wspomnę o łączeniu i zastanawianiu się czy to ten przewód.

 

To jednak ufff. A tak gwoli uściślenia:

Co koniecznie trzeba przemyśleć przed przysłowiowym pierwszym wbiciem szpadla - z Waszego doświadczenia? Oprócz powiedzmy aranżacji wnętrz w mniej lub bardziej szczegółowym zarysie i projektu ogrodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Dla takich palantów jak ja dom z kolei staje się wielką pasją, wyzwaniem, które inni muszą znaleźć w innych aspektach życia ;) W budowie najbardziej wkurza mnie... pytanie rodziny i znajomych: "to jeszcze tam nie mieszkacie? :o"

:D

 

To jeszcze... dobra, nie będę taka :) A na kiedy planujecie przeprowadzkę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciała pozostać przy prostocie w oświetleniu i osprzęcie, ...

 

A do tego właśnie zapałał jakąś niewytłumaczalną miłością do taśm ledowych i usiłuje mi to wtrynić gdzie się da...

 

Claris - mam to samo. Nie lubię punktowo podświetlanych obrazów (chociaż akurat mamy ich sporo, ale uważam, że jak oglądać to przy świetle dziennym, nie planuję "nocy w muzeum" :)), dyskotek na suficie itp. :) Oświetlenie górne, jakiś kinkiet tu i ówdzie w miarę potrzeby etc. Może to dlatego, że "nie wierzę" w prąd, ale stawiam na bardzo umiarkowany umiar.

 

Frankai - a możesz mi wytłumaczyć na czym polegają na taśmy ledowe (LEDy, czy jak je pisał), jak to wychodzi w eksploatacji etc. Wady kontra zalety, praktyczne przykłady... - ale tak wiesz: jak dla "niewierzącej" blondynki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista - na tej stronie dobre gniazdka to 37 elementów. Nie sprawdzałem co mówi katalog. Rozbudowane serie mają grubo ponad 100, ale dużą część z nich można sobie odpuścić.
Dzięki, cenna informacja :)

Tutaj jest strona dystrybutora, nie wiem jednak, czy tych elementów jest więcej:

http://www.tem.com.pl/index.php/oferta/modul

 

Z przycisków tego typu, żeby były 3 w ramce, jest jeszcze bticino (drogi).

Albo takie:

http://www.nota-bene.com.pl/?pl_nota-bene,75

 

Na żywo też jeszcze jakieś potrójne widziałam w jednej ramce.

 

 

Frankai, to raczej pytania z ciekawości niż krytyki - chyba ;) No mnie też to interesuje, kiedy się wprowadzicie (kategoria: pogadać sobie towarzysko, bez oceny sytuacji). Ale rozumiem, że nie każdy ma ochotę na wprowadzanie się na beton, za to preferuje kompletnie urządzony dom, bez prowizorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak ufff. A tak gwoli uściślenia:

Co koniecznie trzeba przemyśleć przed przysłowiowym pierwszym wbiciem szpadla - z Waszego doświadczenia? Oprócz powiedzmy aranżacji wnętrz w mniej lub bardziej szczegółowym zarysie i projektu ogrodu?

o, to jest bardzo fajne pytanie. Może zadaj je też na ogólnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciała pozostać przy prostocie w oświetleniu i osprzęcie, i co prawda zakochałam się w GIRA, która nie wiem nawet czy warta swojej ceny, to i legrand cariva by mi starczył. Ale jest jeden problem - mąż pasjonat, który wymyślił nam instalację inteligentną... Pal licho, że poszło nam ponad 5km kabli i kosztowało to kupę kasy, ale teraz okazuje się, że wybrana seria musi mieć przyciski zwierne [i to pojedyncze, i podwójne], jakieś specjalne kombinacje z gniazdami sieciowymi i tv-sat i całą masę innych inszości. A to już nie każda seria posiada... Dodatkowo coś czuję, że on w tych kabelkach będzie grzebać przez najbliższy rok, bo 3 szafy na razie się nie domykają z nadmiaru kabli, cała masa przekaźników i sterowników leży u niego pod biurkiem, a ja się cieszę, że mam w domu kilka działających żarówek i 2 gniazdka :p A do tego właśnie zapałał jakąś niewytłumaczalną miłością do taśm ledowych i usiłuje mi to wtrynić gdzie się da... zaproponowałam, żeby podświetlił w podłodze drogę z sypialni syna do naszego łóżka [a co będzie nocą błądził jak dotąd] oraz dla męża do barku ze słodyczami - a przy okazji wyjdzie prawie jak podświetlana podłoga prowadząca do wyjść awaryjnych w samolocie. Amen.

boskie :rotfl:

Najgorsze, że mój mąż ma podobnie i uważa podświetlane trasy za dobry pomysł:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...