Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Wrocławska


Umka

Recommended Posts

[...]co prawda zakochałam się w GIRA, [...] legrand cariva by mi starczył. [...] mąż pasjonat, który wymyślił nam instalację inteligentną... [...] on w tych kabelkach będzie grzebać przez najbliższy rok, bo 3 szafy na razie się nie domykają z nadmiaru kabli, cała masa przekaźników i sterowników leży u niego pod biurkiem [...] A do tego właśnie zapałał jakąś niewytłumaczalną miłością do taśm ledowych i usiłuje mi to wtrynić gdzie się da...

Widzę uśrednione podobieństwo do nas :) Tylko że Ty zgodziłabyś się na Carrivę a ja w 2001 roku nie odważyłem się pójść w inteligentną.

Co do taśm - jestem za, ale co za dużo to niezdrowo. Można zrobić dom futurystyczny dzisiaj i ... kiszkowaty za 5 lat, bo pomysły się zestarzeją. Ja LED-y lubię i dam, ale... pod górnym rzędem szafek w kuchni. Nie widać, a świecą i za małe pieniądze. Podobnie wzdłuż zabudowy na suficie.

Co się tyczy instalacji inteligentnej i jakiś tam urządzeń, to Efapel ma serię Jazz (czy jakoś tak). Jak byście byli zainteresowani to próbuję ściągnąć jakiś element, ale nie obiecuję. U kumpla nikt nie zamówi takich cudów ;)

Same zwierne podwójne Efapel ma w serii Logus. Jest to numer 21156 tutaj masz katalog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Frankai

    4544

  • wojgoc

    2958

  • Tatarak

    2576

  • Ivonesca

    1701

Najaktywniejsi w wątku

Frankai - a możesz mi wytłumaczyć na czym polegają na taśmy ledowe (LEDy, czy jak je pisał), jak to wychodzi w eksploatacji etc. Wady kontra zalety, praktyczne przykłady... - ale tak wiesz: jak dla "niewierzącej" blondynki ;)

Jako osoba potrafiąca skomplikować dowolny temat powiem tak: kwestia taśm LED nie jest tak prosta jak się wydaje. Pominąwszy specjalne taśmy (wielokolorowe ze sterownikami, o specyficznych kształtach) mamy kilka różnych wersji dla "ludu". Różnią się:

a. kolorem (białe ciepłe, zimne i pośrednie; inne kolory)

b. kształtem: węże przezroczyste, węże barwione w masie, taśmy płaskie,

c. mocą

d. napięciem zasilania

e. modułowością (odcinki po jakich można ciąć)

f. jakością wykonania.

I więcej nie chce mi się pisać :p

Dobra - teraz moja druga strona. Uproszczę:

LED Neon jest śliczny, ale koszt (rok temu) grubo ponad 100zł /mb - odpada

Najtańsze taśmy LED z Allegro o mocy 4.8W/mb - zwykle 5m + zasilacz. Jeżeli mają być w miejsce reprezentacyjne - odpadają. Duże ryzyko wcześniejszych uszkodzeń niż MTBF, niejednorodności barwy (zwłaszcza dla białej!) i zmiany barwy w czasie. Ja dam je w mojej "L" przy suficie, chyba że test wykaże zbyt małą moc. Nie widać co świeci, łatwo wymienić, więc szkoda przedrażać.

W kuchni pod szafki dałem lepszego producenta, mocne 14.4W/mb + porządny zasilacz MeanWell (czy jakoś tak) + wyłacznik/ściemniacz z pilotem; moduł 5cm. Zapakowałem to w profil z "uszami" - zakrywają one rzaz. Niestety profil miał tylko mleczną pleksę, która ma przepuszczalność 72%. Szukam przezroczystej by wymienić. Ta moc może wystarcza, ale lubię mieć zapas ;)

 

MTBF LEDy mają na poziomie 50 000h :) Moc zużywana na poziomie 10% żarówek zwykłych, więc 2 razy bardziej wydajne niż energooszczędne. Uwaga - zupełnie inny profil świecenie póki co. Wymagają zwykle soczewek. LEDy dużej mocy wymagają... radiatorów.

Jak podświetlę alabaster LED-ami to wlepię zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai, to raczej pytania z ciekawości niż krytyki - chyba ;) No mnie też to interesuje, kiedy się wprowadzicie (kategoria: pogadać sobie towarzysko, bez oceny sytuacji). Ale rozumiem, że nie każdy ma ochotę na wprowadzanie się na beton, za to preferuje kompletnie urządzony dom, bez prowizorek.

A gdzie ja wtedy bym się chwalił wiedzą i własnymi pomysłami? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze, że mój mąż ma podobnie i uważa podświetlane trasy za dobry pomysł:yes:

Zaczęło się od podświetlanych półek. Stwierdziłem, że super i w swoich witrynkach dozbroję.

Potem podświetlane stopnie schodów. Rewelka. Już kombinowałem jak dodać na mojej półokrągłej ścianie ze schodami.

Potem obejrzałem kolejnych 1000 zdjęć powielających pomysły i poczułem się jak bohater 243 128 odcinka "M jak Złotopolscy" (czy jakoś tak). Kopiowanie jest masakryczne i dobre na rok, góra 5. Potem będzie to żałosne. Trzeba wpaść na coś swojego. Przy okazji szacun dla męży od instalacji inteligentnych - to się nie przeje.

 

W żadnym wypadku małe lampki LED czy węże widoczne. Chcesz coś ekstra na LED-ach? Zabuduj białe luksfery, które tak zniekształcą światło, że nie będzie widać co pod spodem, a tam białe LED. Można to zrobić jako ściankę między pomieszczeniami, jako element w ścianie, jako obrazek/lampę na ścianie czy suficie. Mało - zobaczycie za około miesiąc moją lampę. Póki co możecie iść do Domaru na Robotniczą (?) gdzie na parterze między kominkami stoi podświetlany stół onyksowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba potrafiąca skomplikować dowolny temat powiem tak: kwestia taśm LED nie jest tak prosta jak się wydaje. Pominąwszy specjalne taśmy (wielokolorowe ze sterownikami, o specyficznych kształtach) mamy kilka różnych wersji dla "ludu". Różnią się:

a. kolorem (białe ciepłe, zimne i pośrednie; inne kolory)

b. kształtem: węże przezroczyste, węże barwione w masie, taśmy płaskie,

c. mocą

d. napięciem zasilania

e. modułowością (odcinki po jakich można ciąć)

f. jakością wykonania.

I więcej nie chce mi się pisać :p

Dobra - teraz moja druga strona. Uproszczę:

LED Neon jest śliczny, ale koszt (rok temu) grubo ponad 100zł /mb - odpada

Najtańsze taśmy LED z Allegro o mocy 4.8W/mb - zwykle 5m + zasilacz. Jeżeli mają być w miejsce reprezentacyjne - odpadają. Duże ryzyko wcześniejszych uszkodzeń niż MTBF, niejednorodności barwy (zwłaszcza dla białej!) i zmiany barwy w czasie. Ja dam je w mojej "L" przy suficie, chyba że test wykaże zbyt małą moc. Nie widać co świeci, łatwo wymienić, więc szkoda przedrażać.

W kuchni pod szafki dałem lepszego producenta, mocne 14.4W/mb + porządny zasilacz MeanWell (czy jakoś tak) + wyłacznik/ściemniacz z pilotem; moduł 5cm. Zapakowałem to w profil z "uszami" - zakrywają one rzaz. Niestety profil miał tylko mleczną pleksę, która ma przepuszczalność 72%. Szukam przezroczystej by wymienić. Ta moc może wystarcza, ale lubię mieć zapas ;)

 

MTBF LEDy mają na poziomie 50 000h :) Moc zużywana na poziomie 10% żarówek zwykłych, więc 2 razy bardziej wydajne niż energooszczędne. Uwaga - zupełnie inny profil świecenie póki co. Wymagają zwykle soczewek. LEDy dużej mocy wymagają... radiatorów.

Jak podświetlę alabaster LED-ami to wlepię zdjęcie.

 

O rety, dziękuję. Muszę iść do jakiegoś sklepu i wziąć to cudo do ręki, bo na razie to czytam jak buszmen o śniegu... Ale sobie skopiowałam i zapisałam. Może za jakiś czas zrozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine, mozemy podac sobie rece... Ja bylam szczesliwa, jak polozyli tynki i przykryli te kilometry kabli... O kilku przepelnionych szafkach nie wspomne. Najgorszy byl ten caly komputer sterujacy! Myslalam o malej szafeczce, ale jak zobaczylam to szafisko, to mi rece opadly! Na szczescie dal sie przekonac, ze garaz bedzie najlepszym miejscem na to ustrojstwo. Ech, tez wolalabym miec normalnie, jak kazdy inny budujacy ;) Moze za pare lat docenie :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine, mozemy podac sobie rece... Ja bylam szczesliwa, jak polozyli tynki i przykryli te kilometry kabli... O kilku przepelnionych szafkach nie wspomne. Najgorszy byl ten caly komputer sterujacy! Myslalam o malej szafeczce, ale jak zobaczylam to szafisko, to mi rece opadly! Na szczescie dal sie przekonac, ze garaz bedzie najlepszym miejscem na to ustrojstwo. Ech, tez wolalabym miec normalnie, jak kazdy inny budujacy ;) Moze za pare lat docenie :D

taaaa, mój mąż ma swoją bazę na antresoli. Porozkładane różne kabe, puszki i inne. Przejść się nie da, sprzątnąć pod tym nie ma jak, pani do sprzątania ma zakaz zbliżania się, więc jeszcze kurzu pełno. I co jakiś czas mnie woła i demonstruje postępy z prac typu iphonem zapala podłączone lampki choinkowe.

 

Szafisko - dobre określenie. U nas serce domu (to cytat) będzie koło garażu: kocioł, reku, klima, serwer i elektryka. Obawiam się, że może nam braknąć ścian na te atrakcje. Obym miała tam wejście ;)

 

Frankai, czekamy na lampę :)

 

Tak w temacie długiego budowania. Mój wujek zaczął się budować w latach 80. Czasy ciężkie, kasy mało i budowa mu się przeciągnęła na jakieś 10 lat.

Mamy też rodzinę za granicą, która od czasu do czasu telefonowała i m.in. pytała, co u tego wujka słychać. Zgodnie z prawdą odpowiadał, że buduje dom. I oni dopiero po latach się zorientowali, że on bynajmniej nie jest z zawodu budowlańcem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy też rodzinę za granicą, która od czasu do czasu telefonowała i m.in. pytała, co u tego wujka słychać. Zgodnie z prawdą odpowiadał, że buduje dom. I oni dopiero po latach się zorientowali, że on bynajmniej nie jest z zawodu budowlańcem :D

Mi żona i jej siostra trują, że mam założyć firmę doradczą w kwestii budowania. Tia... znaleźć się między młotem a kowadłem i to najlepiej jeszcze za darmo, bo takie jest nastawienie konsumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine - ile się płaci pani sprzątającej we Wrocku?

Qrcze - widzę, że tu sama elita siedzi - a to opiekunki do dziecka, a to panie sprzątające..., a człowiek sam (nawet nie żona) na kolanach ze szmatą walczy. :rolleyes:

Mówiąc już poważnie - dwa razy miałem większe sprzątanie u siebie. Wynająłem kobiety z mojej poprzedniej pracy - jakie były szczęśliwe. Spytaj kogoś, kto sprząta Wam biuro lub złap namiar od ochroniarza najbliższego biura czy dużego sklepu. Można też zapytać jakąś skromną emerytkę z okolicy. Podejrzewam, że nawet we Wrocku, stawki będą wtedy w okolicach pensji minimalnej netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi żona i jej siostra trują, że mam założyć firmę doradczą w kwestii budowania. Tia... znaleźć się między młotem a kowadłem i to najlepiej jeszcze za darmo, bo takie jest nastawienie konsumentów.

to Ty sie wprowadź do swojej chaty i zacznij nowa budować - wtedy Twa wiedza odswiezy i doradztwo będzie od A do Z budowania. Może nawet taki poradnik napiszesz i wydasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madeleine - ile się płaci pani sprzątającej we Wrocku?
za dużo. ;) Ale zadowolona z mojej jestem bardzo.

 

Frankai, ja tam opiekunki do dziecka nie mam :p A wolny czas wolę spędzić z brzuchem do góry niż na mopie. Poza tym nie wiem, jaki masz teraz duży dom, ale im większy, tym więcej czasu potrzeba na ogarnięcie... co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...